Levandule je obecný název pro rostlinu, která se vyskytuje v přírodě v různých druzích. Nejznámější je levandule lékařská, avšak známe rovn ž levanduli úzkolistý, francouzskou, anglickou, pravou a levanduli prostřední. Jakkoliv byste tuto rostlinu nazvali, stále se jedno o jednu a tu jistou rostlinu, která je známá zejména svou aromatickou a příjemnou vůní. Tato bylina pochází zezápadního středomoří a její léčivé účinky objevili jako první staří Římané. pro zajímavost název ,,levandule“ pochází z latinského slova ,,lavare„, což znamená v překladu ,,mýt se„. možná co -to budete vědět o této růst line vyčítat i ze samotného překladu této nevšední byliny.
Obsah článku
Levandule a její druhy
Jak jsme se již zmínili, nejznámější levandule, která se běžně vyskytuje ve volné přírodě, je levandule lékařská. překlad levandule v latině zní – ,,lavandula angustif Olia“. Levandule, která u nás běžně roste, je v povědomí lidí známá pod různými názvy, avšak jde stále o jednu a tu jistou rostlinu. V odborných kruzích je pojem levandule spíše spojován s levandulí úzkolistá a levandulípravou, avšak běžně mezi lidmi j e levandule známá jako ,,levandule lékařská„.
jak příklad můžeme uvést Českou republiku, kde roste tentýž druh levandule jako u nás, a zde se běžně o levandule říká jako o levandule lékařské, v Maďarsku se zase spíše setkáme s názvem ,,levandule francouz ska„, Chorvati si na druhé straně osvojili pojem ,,levandule chorvatská„. jak tedy můžete vidět, v každém státě si tuto jedinečnou rostlinu lidé pamatují trošku pod jinýminázvy, ale jako jsme již zmiňovali, jde stále o tu jistou levanduli, jejíž prospěšné účinky pomáhají velkému množství lidí.
netřeba však zapomínat, že v zahraničí zejména v Španělsku a Francii se vyskytuje i skutečně jiné druhy této léčivé rostliny, tedy druhy, které u nás běžně nesetkáme . Hovoříme o těchto druzích – lavandula dentata , lavandula latifolia a například i lavandula intermedia.
Levandule lékařská
Už na první pohled je možné zjistit, o jakou rostlinu jde. Její fialové květy zná asi každý. výhodou této rostliny, kromě samozřejmě její příznivých účinků na lidské zdraví, je a j fakt, že si ji snadno dopěstujete i v našich zeměpisných šířkách. Kde by se měla levandule nejčastěji pěstovat ? Ideální volbou je pěstování v zahradě, no daří se její v květináčích na balkonech zda oknech . jakmůžete vidět, i Vy sami si budete moci v ypestovať nejen na oko dobře vypadající, ale i léčivou rostlinu u Vás doma.
Vlastnosti
dostáváme se snad k nejdůležitějším faktem o této rostlině. Jde hlavně o její blahodárné účinky a její jiné charakteristické rysy, které by jsme měli znát , aby jsme napl no využili její potenciál, například i pro naše zdraví.
- Je známá pod několika názvy – levandule lékařská , levandule úzkolistá, levandule francouzská.
- co se týká její vzhledu, jde o bohatě rozvětvenou rostlinu, která dosahuje výšky 90 – 120 cm.
- Její kořenů á soustava je velmi hustá a sahá velmi hluboko do země.
- má velmi silnou typickou vůni , kterou si zamiluje každý.
- Levanduli je vhodné sázet do skupin nebo do většího květináče.
Jak ji správně pěstovat ?
Tak jako i při pěstování jiných rostlin a plodin je nutné dodržovat určité postupy a kroky, tak i pokud se chystáte pěstovat levanduli by jste měli především dbát na její správné zasazení a následné udržování v zdravém stavu. Jak by jsme tedy měli postupovat při pěstování této léčivé rostliny?
- Nejvhodnûj pracovanější je písčito-vápenitá a dobře propustná půda.
- Pokud uvažujete nad půdou, v níž bude mít levandule nejvhodnější podmínky na růst a rozkvět, určitě vylučte promočenou až mokrou půdu, a také i příliš vysušenou.
- Nezbytností je místo, kde svítí slunce co nejdéle – je vhodné ji vysadit na dostatečně osvětlené místo.
- Pro správný růst je důležité, aby měla dostatečnou cirkulaci vzduchu.
- Sazenice je vhodné sázet ve vzdálenosti 40 – 50 cm. Pokud se jedná o některý z větších druhů levandule, vzdálenost by měla být minimálně 1 metr.
Bylo by chybou nezmínit pěstování ze semínka. Častokrát je praxe lidí taková, že samotné levandule přesazují. Pokud jste se však rozhodli vypěstovat levanduli ze semínka, důležité je vy brát substrát, který obsahuje určitý podíl písku, protože tato rostlina je původně přímořská, a tudíž je zvyklá i na písčitou půdu. Samotnou sazenici třeba po sázení pokrýt fólií. Tento krok vám zajistí to, že po pár dnech uvidíte první klíčky.
Rozmnožování levandule
Každá dobrá zahrádkářská encyklopedie má ve svém obsahu i část věnovanou rozmnožování rostlin, což je neodmyslitelnou součástí každého dobrého zahrádkáře. Pokud se chystáte proto rozšiřovat svůj levandulový záhon, zda již tuto rostlinu pestu jíte pro radost nebo užitek, je nutné, aby jste měli základní znalosti o této užitečné rostlině. My Vám poskytneme jednoduchý návod nanejzákladnější a nejefektivnější způsob rozmnožování levandulí.
- rozmnožování řízkováním
- V prvním řadě je třeba si připravit substrát ( ideálně rašelinový ).
- tento substrát následně nasypeme do nachystáno květináčů.
- Z rostliny odebereme řízky, které by měly být polodrevnaté ze silných nových a zdravých výhonků, které jsou hustě olistěné ( upozorňujeme, že by měli být pouze z nekvetoucích stonků ). Odřezky by měly být dlouhé alespoň 10 cm.
- Z řízků odstraníme spodní listy, ponecháme pouze pár horních.
- konec řízkováním se doporučuje ošetřit práškovým stimulátorem, který napomáhá k rychlému zakořenění.
- dalším krokem je vyhloubení otvoru tenkým kolíkem nebo paličkou a do této jamky vsuneme konec řízků ( tento krok slouží k tomu, aby se nesetřel stimulátor z odřezku ).
- odřezky se opatrně zalijí ne velmi studenou vodou a substrát udržujeme stále mírně vlhký.
- Po zalití květináč překryjeme igelitovým sáčkem, resp. fólií pro zajištění vyšší vlhkosti vzduchu (je nutné však pravidelně větrat pro zabránění vzniku plísní ).
Stříhání levandule
Na to, aby jsme mohli vypěstovat krásnou rostlinu a celá naše práce n evyšla nazmar, musíme se každoročně postarat i o stříhání našich rostlin. je důležité říci, že proces stříhání se nerealizuje během chladných zimních dní, ale právě naopak, na jaře nebo v létě. Jaké jsou nejčastější metody stříhání levandule u zahrádky arů?
- V období jara, když již odezní mrazy, stříháme levanduli 10 – 15 cm od země.
- Stříhá se po staré dřeva, no nesmí se zapomenout na to, že musí zůstat i mladé zelené výhonky.
- Během letního období stříháme levanduli dvakrát po odkvětu.
- Na podzim se le vanduľa stříhá naposled, ideálně do tvaru polokoule a stříhá se do 3/4 až 1/2 rostliny.
Levandule a její účinky
Možná jste nevěděli, ale účinky této ,,kouzelné byliny“ znali již i naši předkové. Předkové dokázali efektivně využívat účinky této rostliny. Mezi nejznámější prospěšné účinky levandule patří:
- zlepšení psychické odolnosti
- boj proti zánětům a dezinfekce
- uklidňování mysli
- antibakteriální účinky
Také by bylo hříchem opomenout ani tyto blahodárné účinky této výjimečné rostliny:
- Směs levandulové silice s vodou můžete konzumovat jako lék proti svalovým křečím.
- Potřením spánků neředěnou silicí se zbavíte migrény.
- V neředěném stavu je užitečná i na bolestivé štípance od hmyzu, různé ekzémy a plísně, hnisavé rány a také na menší popáleniny.
- protizánětlivými účinky jsou zabránění tvorby puchýřů a urychlené hojení popálenin.
- V letních měsících se prospěšné účinky levandule projevují i v hoj Ivem účinku na spáleniny.
Levandule a nežádoucí účinky
I když přírodní medicína působí v drtivé většině případů na náš organismus velmi příznivě, avšak nadměrné množství nebo kombinace s jinými bylinkami může vyvolat účinky, které nemusí být až tak pr ospešné. V bylinkách se nacházejí aktivní složky, které v interakci s jinými bylinkami, doplňky zda léky mohou vyvolat nepříjemné problémy, jako jsou:
- alergické reakce – podráždění kůže
- trávicí potíže – nevolnost, zvracení, zácpa
- bolesti hlavy
- zimnice
- zvýšení chuti do jídla
Z výše uvedených důvodů se proto doporučuje vyhledat odborníka a poradit se s ním ohledně užívání bylinek
Vědecky ne je dokázáno, že levandule by mohla nepříznivě působit v kombinaci s léky, ale z důvodu její uklidňujícího účinku může zvýraznit účinek látek, které jsou určené na potlačení centrálního nervového systému ( sedativa a jiné léky na zklidnění ). Léky tohoto typu obsahují narkotika, jako jsou morfin nebo oxykodon a také protiúzkostné a tlumící činidla – látky lorazepam, diazepam a alprazolam. I z tohoto důvodu se doporučuje užívání levandule v kombinaci se sedativními léčivy předem konzultovat se svým lékařem.
ještě rada na závěr, těhotným a kojícím ženám se doporučuje vyhýbat se užívání levandule v jakékoliv formě.
Levandule a psychické zdraví
Psychické problémy v dnešní době sužují stále více lidí, a proto tito lidé hledají různé alternativy, jako se těchto problémů co nejefektivněji zbavit. Způsobů je poměrně hodně, avšak ne všechny jsou účinné a zdravé. Aromatický koupel obohacen o pár kapek levandulového oleje vám pomůže dospět k psychickému uvolnění, snížení krevního tlaku a zabránění nespavosti. Pokud při nespavosti nepomůže lázeň, doporučuje se nakapat pár kapek oleje z levandule přímo na polštář, avšak ne těsně před spaním, může to totiž způsobit bolesti hlavy z výrazné vůně.
Jak ještě levandule působí na naše psychické zdraví? Uvolňuje nervové napětí a zbavuje nás pocitu paniky a strachu. Levandule je také zodpovědná za zmírnění silných emocí a uvolnění zablokované energie. Zbavuje nás pocitu frustrace, podráždí enosti a deprese, a to díky éterickému oleji, který navozuje pocit klidu a vyrovnanosti. Jak jste se tedy mohli dočíst, levandule má velmiprospěšné účinky i na náš celkový duševní stav, a proto raději doporučujeme sáhnout po ,,léčbě“ levandulí nebo i nými přírodními způsoby, jak podstoupit užívat řekněme léky.
Levandulový olej
existuje velmi hodně zdraví prospěšných olejů a právě levandulový olej patří do kategorie těch, které mají ty nejblahodárnější účinky na lidský organismus. Možná jste nevedeli, ale historie tohoto oleje sahá až do starověkého Egypta, kde se používal například při mumifikaci těl, nebo jako součást Kleopatřina parfému. Levandule jako rostlina má mnoho příznivých účinků na náš organismus. Účinky některých druhů mají uklidni jící charakter, jiné jsou zase vhodné na dýchací soustavu. Věděli jste o tom, že levandulový olej se může vyskytovat ve více formách v závislosti od druhu levandule?
- Levandulový olej z levandule lékařské
Vyznačuje se jemnou květinovou vůní a jeho účinky jsou primárně odbourání stresu a uklidnění. Kromě jiného tento olej napomáhá i k boji proti kvasinkám způsobujícím kvasinkové infekce.
- Levandulový olej z levandule širokolisté
Typickou aroma je vůně bylinek, kterou můžeme přirovnat k eukalyptové vůni, protože součástí tohoto oleje je i eukalyptol. Tento olej napomáhá k zvyšování soustředění a zmírňuje problémy dýchací soustavy.
Kromě již výše uvedených zdraví prospěšných olejů z levandule známe ještě další typy olejů, avšak tyto jsou méně známé, a patří k nim:
- olej z levandule prostřední
- olej z levandule španělské
Složení oleje
Levandulový olej se skládá z přibližně 95% triacylglycerolů, silic, vitaminů, doprovodných látek, jako jsou například vosky, uhlově díky, betakaroten, vitamin E a minerály. Zvykem při výrobě levandulového oleje je to, že obsahuje dva typy levandule – levandule lékařská a levandule prostřední. Kvalitní oleje by neměly obsahovat žádné umělé složky, přídavnou látkou by měl být glycerin a protože mandlový olej .
Jak vidět, samotné složení oleje obsahuje prvky, které jsou prospěšné pro lidský organismus, a proto je jen výhodou, pokud si takovýto olej umíme doma vyrobit a využít ve svůj prospěch.
Výroba oleje z levandule
Pokud si chcete vyrobit doma lva nduľový olej, tak jste na správném místě, návod, který vám nabídneme, je skutečně jednoduchý a rychlý. Stačí pouze následovat několik kroků . Kromě toho není náročný ani na ingredience, takže to nebude bolet ani Vaši peněženku.
- Na výrobu tohoto blahodárným ého levandulového oleje vám stačí lahvička nosného oleje ( například olivový nebo mandlový) a květy levandule jakéhokoli druhu (nejideálnější volbou jsou čerstvé květiny, avšak postačují i sušené).
- Připravte si pohár a květiny, které do něj následně vložíte.
- Nosný olej je třeba zahřát na pánvi. Co se týká množství oleje, připravte si takové množství, které se vejde do sklenice, ve kterém máte levandulové květy.
- Ohřátý olej následně nalijte do sklenice s květinami a přikryjte kuchyňskou fólií.
- Pohár je nutné zabezpe čit gumičkou, aby z něj fólie nespadla.
- Připraven odvar třeba uložit na chladné a tmavé místo a nechat odpočívat alespoň měsíc. Důležité je alespoň jednou za den sklenicí potřást, aby se mohl z levandulových květů vyloučit aromatický olej.
- Po měsíci pohár o tvořte a vybrané květiny lžící pořádně promačkejte, aby se z nich uvolnila i poslední aroma.
- Takto vyrobený olej je vhodné uskladnit v uzavíratelné skleněné lahvičce.
Využití levandulového oleje
Prospěšnost levandulového oleje tkví hlavně v jeho zdraví příznivých účincích. Jeho využití sahá až do kosmetického průmyslu. Lidé ho využívají i v zdravotnictví nebo v rámci aromaterapie. Levandulový olej se proslavil zejména svými léčebnými, de zinfekčnými a zklidňujícími účinky na lidský organismus. Jak ho můžeme využít jeho potenciál v praxi? Jedním ze způsobů je jeho nakapání do aromalampy, což vám zajistí příjemnou vůni v celém příbytku. V případě problému nespavosti je ideálním řešení m aplikovat pár kapek levandulového oleje na polštář. Ten by Vám měl přinést před spánkem uklidňující účinky.
Dalším skvělým využitím levandulového oleje je možnost jeho přidání do Vašeho koupele, což znásobí relaxační účinek pro Vaše tělo. V případě, že m te problémy s dýchací soustavou, vhodné je pořádně se nadýchat oleje z levandule. I toto nadechnutí je zdraví prospěšné, věřte, že Vaše plíce to ocení .
Kromě již výše uvedených možností využití tohoto zdraví prospěšného oleje z levandule je možné využíz tenhle olej i následujícími způsoby:
- Dopřejte si 1 lžičku oleje každé ráno a večer,
- V studené kuchyni ho můžete přidávat do různých jídel a je možné ním natírat bolestivá místa
Levandule a produkty z ní
Levandulový čaj
Možná jste ho ještě v životě nezkusili, ale zaručujeme Vám, že kromě lahodné chuti je jeho hlavní výhodou blahodárný účinek pro Vaše tělo. Tedy přijdou si na své lidé, kteří mají problémy se spánkem, dále lidé hledající řešení psychického napětí, vyčerpanosti, migrény a nervozity. U žen tento čaj napomáhá i při bolestivé menstruaci zda bolestech hlavy. Jak si ho však připravit? Postup je poměrně jednoduchý.
- Budete potřebovat 1 čajovou lžičku sušených nebo čerstvých levandulových květů.
- Toto množství zalijete horkou vodou.
- Tento čaj nechte louhovat přibližně 10 minut.
Některým lidem možná nebude výše množství vyhovovat, protože se u některých jedinců mohou vyskytnout i žaludeční potíže, a proto je vhodné upravit množství levandulových květů, resp. dobu louhování podle vlastních potřeb.
Další produkty z levandule
Kromě levandulového čaje, jehož příprava je opravdu nenáročná, známe i jiné produkty, které si můžete vyprodukovat dokonce i sami doma. Jedním z nich je i levandulový sirup. Jak si připravíme tento sirup ?
- 50 dkg levandulových větviček opláchneme a dáme do menšího hrnce s vodou (3/4 až 1 litr).
- Následně přidáme 3 kusy celé skořice a 3 pokrájené citrony, které jsme předtím dobře umyli.
- Tuto změs ingrediencí vaříme přibližně 15 minut a pak necháme louhovat 24 hodin.
- Další den obsah hrnce přecedíme a přidáváme do něj cukr, resp. med za stálého míchání (1 až 2 kg cukru ).
- Vaříme, dokud nedosáhneme požadovanou hustotu.
Shrnutí
Levandule lékařská je výbornou alternativou, jak si zlepšit celkové zdraví. Kromě její blahodárných účinků na problémy s dýchacími cestami zda ekzémy, napomáhá při problémech psychického charakteru. Působí i proti zánětům a infekcím a má i antibakteriální účinky. Důležité je zmínit, že levanduli jako produkt přírody si můžeme vypěstovat doma i my .
Kromě toho si jednoduchým způsobem víme vyprodukovat různé výrobky potravinového charakteru, z nichž zdraví nejprospěšnějším je levandulový olej. Ale aby jsme nezapomněli, praktické využití levandule lékařské ne je omezeno pouze na olej, víme si prostě připravit i levandulový čaj, který umí vyřešit naše psychické problémy. Dopřejte proto s vojsky tělu zdraví prospěšné látky, které získáte kromě jiného i z levandule lékařské. Snadno si ji dopěstujete i v našich zeměpisných podmínkách.
Zajímá vás
Co je Levandule a čemu slouží?
Levandule lékařská je běžně rostoucí léčivá rostlina, která je charakteristická svou fialovou barvou a aromatickou a příjemnou vůní. Má mnoho příznivých účinků, jako například zlepšení psychické odolnosti, boj proti zánětům, relaxace mysli či boj proti bakteriím. Více informací se dozvíte v úvodu článku a pod záhlavím ,, Levandule a její účinky “.
Je Levandule lék?
Ano, levandule představuje léčivou rostlinu, která dokáže pomoci s různými problémy v různých formách. Více se dočtete v řádcích pod nadpisem ,, Levandule a její účinky “.
Jak sázet a pěstovat?
Je důležité dodržovat několik zásad, abyste vypěstovali krásné levandule. Levandule se dá pěstovat buď ze semínka nebo dá se také rozmnožit řízkováním. Nejlepší je písčito-vápenitá půda s dostatečnou cirkulací vzduchu. Sazenice je vhodné sázet ve vzdálenosti přibližně 40-50 cm. Podrobnější informace naleznete pod nadpisem ,, Jak ji správně pěstovat “.
Jak často zalévat?
Levandule je jednou z rostlin, které nemají rádi vodu a vlhkost a dobře se jí daří iv suchých podmínkách. Měli bychom se při jejím zalévání řídit známou frází ,, méně je někdy více “. Tedy dlouhé suchá vás vůbec nemusí trápit a dokonce sluneční záření ještě ji ještě více dělá aromatickou.
Kde roste v přírodě?
Každý asi zná krásné fialové plánu, které jsou charakteristické zejména pro oblast francouzského Provensálská a italského Toskánska. Ale tato rostlina se neomezuje pouze na tyto země, u nás ji najdeme na loukách z obou stran Dunaje nebo doma v zahrádce, pokud ji pěstujete.
Kdy stříhat, sbírat a sušit?
Levanduli je vhodné stříhat v období jara 10-15 cm od země, ale netřeba zapomínat nechat i nějaké mladé výhonky. Dále se stříhá v létě po odkvětu, což lze snadno zpozorovat. Poslední stříhání se provádí na podzim. Po každém stříhání si můžeme dát levanduli vysušit na suché místo a následně ji využít například na léčivý čaj.
Je Levandule trvalka a dá se přezimovat?
Levandule je rostlina, která dokáže přežít zimu a na jaře se opět probere k životu. Stačí ji jen na podzim ostříhat přibližně na 1/2. Více se dočtete v sekci pod nadpisem ,, Stříhání levandule “ a ,, Jak ji správně pěstovat “.
Vybrané zdroje:
- http://www.nasalevandula.sk/otazky.html
- https://www.vyzivovy-doplnok.sk/levandulovy-olej/
- https://babickinazahrada.sk/blog/poznavame-bylinky-levandula-n60
- https://www.bioterra.sk/levandula-vona-druhy-ucinky-/
- https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/okrasna-zahrada/ako-rozmnozit-levand ulu
- https://zahrada.artmama.sme.sk/ako-pestovat-levandulu
- https://www.healthline.com/health/what-lavender-c an-do-for-you
- https://draxe.com/lavender-oil-benefits/
- https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/lavender.html