Určitě jste slovo ,,letargie“ nebo slovní spojení ,,je letargický / á“ někde četli nebo slyšeli. Ale víte, co to vlastně letargie je? Co všechno ji může způsobovat a jak se projevuje? Co je třeba dělat a jak a proč se letargie léčí? To se pokusíme objasnit v následujících řádcích.
Obsah článku
Co to je letargie?
Definice letargie říká, že je to stav jakési zpomalenosti, inaktivity a apatie. Jako synonyma ve slovníku najdete slova nezájem, otupělost, pasivita. Další slova, která se spojují s letargií jsou i malátnost, únava, nedostatek energie, přetrvávající ospalost.
Může se zdát, že všichni podobné pocity z času na čas máme, zvláště pokud jsou na nás kladeny vyšší fyzické i psychické nároky. Je přirozené, že pociťujeme nedostatek energie např. po fyzické aktivitě. Kdy však jde o obyčejnou únavu a kdy je letargie příznakem něčeho závažnějšího?
Letargie a studenti vs důchodci
Tento pojem se spojuje i se studenty hlavně vysokých škol hlavně během zápočtových týdnů nebo zkouškového období, kdy jsou na ně kladeny mnohé požadavky a jsou tlačeni časem a termíny až nakonec, když se toto všechno skončí a mohou si vydechnout po zvládnutém semestru a užívat volno, cítí se psychicky i Fyzicky vyčerpaní.
Samozřejmě nemusí se to týkat pouze studentů. Dnes máme stresujících zaměstnání mnohem více. Letargie se však může objevit i naopak u lidí, kteří nedělají ,,nic“. Např. člověk, který celý život pracoval, odejde na důchod. Najednou se jeho život diametrálně změní. Jistě, i pokročilý věk dělá své, nemluvě o množství tabletek, kteří tito lidé užívají, kde jeden z důvodů letargie u starých lidí bývá jejich přehnaná medikace, přehnané dávkování či lékové interakce, ale i taková inaktivita není pro organismus dobrá.
Jistě i vy znáte lidí na důchodu (nebo i tací, co zůstali déle bez práce) stěžujících se, že už nic nedokázaly, že se jim chce stále jen spát. Ráno mají o dvanácté na oběd a po ,,snídani“ si musí jít opět lehnout. Budí se vyčerpaní, i přesto, že spánku měli dostatek. Cítí nepředstavitelnou únavu opravdu při jakékoliv aktivitě.
Co pomáhá? No prostě změna. A ta začíná od nás samých. Vzchopit se. Udělat si plán, co chcete v dnešní den stihnout. Jistě, nedá se hned ze začátku všechno, ale postupně. Každý den o něco víc. Hlavně něco dělat. Nedělat nic možná zní fajn. Ale čím déle to trvá, tím hůře se paradoxně cítíte.
Letargie jako symptom onemocnění
Letargie je zároveň i symptom mnoha tělesných i duševních nemocí, které mohou být různé závažnosti. Charakterizuje se jako stav ospalosti, malátnosti, nezájmu o okolí obvykle po dlouhotrvající nemoci spojené s chronickou únavou a slabostí.
Častou se však stává, že je příznakem právě začínajícího onemocnění prokazuje se jako snížený stav vědomí a reaktivity na okolní podněty nebo jde naopak o konečná fáze nějakého onemocnění, kdy pacient upadá do letargie, nereaguje vůbec nebo jen málo. Kromě sníženého vědomí bývají přítomny i jiné znaky, např. pacient leží nehybně (bez pohybu), končetiny volně položené nebo visící, těžko rozpoznatelný puls a dýchání, rozšířené zornice.
Obzvláště pozor u malých dětí, letargie klidně může být první příznak např. i syndromu týraného dítěte, kde se často na zobrazovacích metodách zjišťují subdurální hematomy, které následně mohou vést k letargii i jiným symptomům jako zvracení, horečka, podrážděnost. Příčina může být opravdu jakákoliv, proto náhle vzniklou letargii netřeba podceňovat.
Příznaky
Může se projevovat pouze některými nebo i všemi následujícími příznaky:
- změny nálad
- snížené vědomí , pozornost, schopnost přemýšlet
- nadměrná únava
- nedostatek energie
- ospalost
- pomalé
- snížena reaktivita
Přítomné mohou být i jiné projevy, nejen psychické, ale i fyzické. Závisí od příčiny.
Příčiny
Letargie je stav únavy, vyčerpanosti, nedostatku energie . Může být doprovázen depresí, sníženou motivací či apatií. Může to být normální odpověď na nedostatečný či nekvalitní spánek, přepracování, stres , nedostatek pohybu a fyzické aktivity, nesprávnou výživu a stravování, nudu, ale i jako symptom méně i více závažných onemocnění či poruch.
Dokonce to může být i nežádoucí účinek léčiv nebo jako důsledek lékových interakcí mezi léky navzájem či v kombinaci s alkoholem.
Pokud je letargie součástí přirozené odpovědi těla na dlouhotrvající psychickou či fyzickou zátěž, vyřeší se většinou odpočinkem, spánkem, dostatkem pohybu a racionálním stravováním, tedy jednoduše úpravou životního stylu . Projevy letargie mohou trvat dny, dokonce až měsíce.
Mnoho akutních stavů může způsobovat letargii, může jít o obyčejnou chřipku či žaludeční virózu. Příčiny jsou různorodé , ale pro efektivní léčbu je nezbytné zjistit, co je důvodem projevů letargie u daného jedince. Další onemocnění a stavy způsobující letargii:
- otrava oxidem uhelnatým
- dehydratace
- horečka
- nadměrná / nedostatečná funkce štítné žlázy
- hydrocefalus, otok mozku
- ledvinové selhání
- metabolická onemocnění
- Lymská borelióza
- zánět mozkových blan
- onemocnění hypofýzy, např. nádory
- malnutrice, nedostatek vitamínů hlavně z B skupiny
- zánětlivá onemocnění střev
- spánkové apnoe
- cévní mozková příhoda
- traumatické poškození mozku
- onkologická onemocnění
- anémie
- neurologické onemocnění (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza atd.)
- psychiatrické onemocnění (deprese, včetně poporodní deprese)
- premenstruační syndrom
- předávkování léky (např. narkotika)
- chronický alkoholismus či drogová závislost
Chronický únavový syndrom
Samotné pojmenování ve vás možná nevyvolává nic závažné, avšak chronický únavový syndrom (mezinárodní zkratka CFS) je více než jen obyčejná únava. Běžnou únavu zná každý z nás, je to přirozený stav po vykonané práci psychického či fyzického charakteru. Někteří z nás únavu dokonce vyhledávají např. v posilovně či na túře. Únava je pro nás signálem, že bychom si od dané aktivity měli dát přestávku a chrání nás nejen před přetížením, ale hlavně před následky, jaké to přetížení může mít.
Únava je subjektivní příznak, to znamená, že nelze přesně změřit, víme ji zhodnotit pouze z popisu pocitů pacienta. Může být psychická i fyzická nebo dokonce jejich kombinace. Fyzická únava se může projevit jako svalová horečka nebo namožené svaly, kterou zná asi každý z nás. I psychická únava zanechá své následky, které mohou být různorodé od neschopnosti soustředění až po syndrom vyhoření.
Pokud jde o klasickou únavu, pomůže odpočinek, relaxace, dobrý spánek. Pokud však únava přetrvává, případně si nevíte vysvětlit její nástup nebo ji provázejí ještě jiné příznaky, může jít o příznak něčeho závažnějšího. Mnohé onemocnění se může projevit právě únavou.
Pokud únava trvá déle než 6 měsíců, mluvíme o chronické únavě. Může se vyskytovat jako samotná nebo ji provázejí ještě nějaké další projevy. Tehdy hovoříme o chronickém únavovém syndromu. Genetická predispozice, alergie, stres a faktory prostředí mohou zvyšovat riziko vzniku chronického únavového syndromu. Stejně je určitá závislost na pohlaví, kdy ženy bývají diagnostikovány častěji než muži.
Projevy
- zhoršená paměť a koncentrace
- nadměrná únava a vyčerpání bez nějaké zjevné příčiny
- delší období letargie, pokles výkonnosti
- nekvalitní spánek
- bolesti hlavy, svalů, kloubů, hrdla, které si nevíte vysvětlit
- zvětšené lymfatické uzliny na krku či v oblasti paždí
Často může být příčinou nějaká infekce, zejména virového původu, např. chřipka je typická nadměrnou únavou, která i poměrně dlouho po vymizení příznaků ještě přetrvává. Stále častější příčinou je však v dnešní době stres a uspěchaný životní styl s nedostatkem kvalitního spánku, kvalitní stravu a málo pohybu.
Diagnostika je založena na vyloučení jiných příčin, tedy hlavně chronických a infekčních onemocnění, nedostatku vitamínů, minerálů a stopových prvků, onkologických onemocnění, chronického alkoholismu či drogové závislosti. Léčba pak spočívá v odstranění daných příčin. Vhodným doplňkem je i úprava životního stylu, dbejte 3S – STRAVOVÁNÍ, STRES, SPÁNEK:
- racionální stravování – lehká, pestrá a vyvážená strava, dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a pitný režim
- techniky na zvládání stresu , dostatečná relaxace a kompenzace, fyzická aktivita
- dostatečný a kvalitní spánek
Pomoci mohou i doplňky výživy. Na doplnění energie mnozí z nás sáhnou po kávě, ale výbornou volbou může být i kvalitní černý či zelený čaj, guarana nebo maté. Ne zrovna šťastnou volbou bývají energetické či kolové nápoje pro svůj vysoký obsah cukru a jiných i zdraví potenciálně škodlivých látek. Na uklidnění a dobrý spánek mohou také pomoci čaje např. z kozlíku lékařského, meduňky lékařské, levandule a množství dalších bylinek.
Kdy třeba vyhledat lékařskou pomoc?
Projevy letargie mohou vyžadovat neodkladnou lékařskou pomoc, hlavně, pokud se objeví náhle z ničeho nic a jsou doprovázeny následujícími symptomy:
- bolest na hrudi
- nereagování nebo jen minimální odpověď
- neschopnost pohybu
- dezorientace (neumí své jméno, datum, místo, kde se nachází)
- rychlá srdeční frekvence
- obličejová paralýza
- krvácení z konečníku
- závažná bolest hlavy
- zkrácený dech
- zvracení krve
- změny chování ve smyslu např. sebevražedných sklonů
Vyhledat lékaře byste měli, i když se současně s letargií vyskytuje následující:
- různé bolesti, které neustupují po léčbě
- potíže se spánkem
- nesnášenlivost tepla či zimy
- podrážděné oči
- nadměrná únava trvající déle než 2 týdny
- časté pocity smutku či prázdnoty
- podrážděnost
- zvětšené krční uzliny
- nevysvětlitelný přírůstek či úbytek na váze
Letargie u miminek a malých dětí
Velmi důležité je všímat si změny u miminek a malých dětí, které ještě neumějí říct, co jim je. I u nich může být letargie příznakem toho, že v organismu se něco odehrává a v případě, že se vyskytnou některé z následujících příznaků, je třeba vyhledat lékařskou pomoc:
- potíže s probuzením se
- horečka
- příznaky dehydratace jako pláč bez slz, suché ústa, málo promočených plen
- náhlý kožní výsev
- zvracení, zvláště pokud přetrvává více než 12 hodin (malé děti a miminka jsou velmi náchylné na dehydrataci)
Za normálních okolností je dítě živé, pokud se mu něco nelíbí, pláče, reaguje na okolí. V případě, že je letargické, bývá přítomno snížené vědomí, dítě adekvátně neodpovídá na stimuly, je apatické.
Jak se dá diagnostikovat letargie?
Velmi důležité je odebrání anamnézy, pokud je to možné, např. rodič dítěte lékaři řekne, jak dlouho daný stav trvá, jak se projevoval a pod. Lékař se obvykle ptá i na nedávno prodělaná onemocnění, které by mohly přispět ke zjištění příčiny letargie. Následně je na řadě fyzikální vyšetření pohledem, pohmatem pátrání po bolesti, místa rezistence, poklepem, poslechem akce srdce i dýchání, činnosti střev av případě, že lékař posoudí jako přínosné, i vyšetření per rectum.
Důležité je zhodnotit i stav vědomí. Postup a detailnost daných vyšetření je samozřejmě vždy přizpůsobena stavu pacienta, např. pokud jde o akutní stav, který by mohl pacienta ohrožovat na životě, lékař nepovede půlhodinový rozhovor, zeptá se na nejpodstatnější věci, aby mohl začít jednat a stabilizovat stav pacienta.
Fyzikální vyšetření je obvykle doplněno laboratorními vyšetřeními, např. v případě podezření na problémy se štítnou žlázou, které mohou být příčinou letargie, může lékař naordinovat odběr krve a vyšetření štítné hormonů.
V případě potřeby vás lékař může odeslat i na zobrazovací vyšetření, např. za předpokladu nějaké poruchy v mozku jako trauma, mrtvice či zánět mozkových blan, vás může odeslat na CT nebo MR vyšetření, aby se vyloučila nebo potvrdila dána diagnóza.
Léčba
Jelikož letargie je vždy důsledkem něčeho, třeba řešit příčinu , která letargii vyvolala. Pokud jde o nějaké infekční onemocnění, je třeba léčit infekci. Pokud je příčinou nedostatek tyroidálních hormonů, lékař může předepsat léky na jejich zvýšení. Pokud je příčinou psychické onemocnění, např. deprese, opět třeba léčit depresi a tudíž mohou být předepsány antidepresiva.
Pokud jde o letargii způsobenou přepracováním či nadměrným stresem, opět platí, že je nutná změna životního stylu , uspořádání si priorit a uvědomění si, že zdraví je jen jedno. Důležité je dodržovat pitný a stravovací režim, dopřát si dostatek kvalitního spánku a stres v práci či škole kompenzovat aktivitami, které vám hladinu stresu naopak snižují. Výborná je fyzická aktivita, stačí i obyčejná procházka v přírodě s rodinou či se psem a uvidíte, že vám bude lépe.
Ptáte se
Co je letargie?
Se slovem letargie se už určitě každý z nás setkal, ale málokdo zná jeho význam. Jedná se o jakýsi stav, pro který jsou charakteristické pocity, jako je únava, nechuť do různých aktivit, apatie, malátnost a pocit nedostatku energie. Tento stav je přítomen například u studentů vysokých škol během zkouškového období, kdy se na ně kladou vysoké nároky, čehož následkem je právě letargie.Může se však jednat io první příznak různých závažných onemocnění.
Jaký je význam slova z wiki?
Letargie – stav únavy, vyčerpání, nedostatku energie, který může být doprovázen depresí, apatií či nízkou motivací. Může být důsledkem propracovanosti, nedostatku spánku, stresu, nadměrné fyzické námahy, nudy nebo různých chorob a poruch.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Lethargy
- https://www.healthline.com/symptom/lethargy
- https://www.todopapas.com/diccionario/pediatria/letargia-1883
- https://www.menshealthforum.org.uk/tiredness-and-lethargy
- http://www.swarthmore.edu/Humanities/tkitao1/lethargy.html
- https://www.medicinenet.com/fatigue_and_tiredness/symptoms.htm
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2528907/
- https://www.webmd.com/balance/how-tired-is-too-tired#1
- https://www.slovenskypacient.sk/chronicky-unavovy-syndrom-liecba-priznaky/