Určitě se už každý z nás s tímto pojmem setkal, i když většiny z nás se to vysloveně nemusí týkat. Klaustrofobie je choroba, která se projevuje strachem z uzavřených nebo omezených prostorů. Mnoho problémů je v dnešní uspěchané době zapříčiněných psychickými poruchami. V případě klaustrofobie můžeme mluvit v podobném duchu.
Obsah článku
Klaustrofobie – strach z omezení
Klaustrofobie je problémem u stále více lidí na světě. Pro zajímavost bychom mohli říci, že touto nemocí trpí přibližně 5-7% světové populace, což není malé číslo v přepočtu na počet lidí. Jak jsme již v úvodu zmínili, klaustrofobie je chorobou v pravém slova smyslu. Na rozdíl například od hyperaktivity, která je pouze ,,poruchou“, respektive příznakem jiných onemocnění, klaustrofobie představuje chorobný strach. Tento strach je zapříčiněn různými faktory a jedná se zejména o situace, kdy se jednotlivec nachází v uzavřených prostorách.
Klaustrofobie se klasifikuje jako úzkostná porucha, co bude jistě pro mnohé z Vás překvapením. V odborných kruzích se diskutuje o klaustrofobií i jako o ,,nemoci panických stavů„. To znamená, že když se člověk vyskytne v uzavřených prostorách, jako jsou například přeplněné výtahy, pokoje bez oken, malé vozy, a dokonce i když má na sobě oblečené velmi úzké oblečení, jeho reakcí může být i panický záchvat. Jde o problém, který je zapříčiněn naší psychikou. Ona hraje při klaustrofobií velmi důležitou roli. Jaké jsou tedy nejčastější projevy klaustrofobie?
Jak se klaustrofobie projevuje?
- Klaustrofobie je typická zejména svým strachem z omezených nebo úzkých prostor, to je klíčové pro tuto nemoc.
- Druhým důležitým symptomem této psychické nemoci je strach z toho, že se člověk může udusit. Tento strach by se za normálních okolností u zdravého jedince vůbec neměl projevit, ale klaustrofobik v důsledku psychického ,,bloku“ nemá jinou možnost, jak reagovat tímto způsobem. Lépe řečeno, jeho tělo reaguje na ,,příkaz“ jeho mozku.
- Možná jste nevěděli, ale klaustrofobie, respektive její projevy se mohou objevit iv zcela nečekaných situacích, o kterých by to člověk rozhodně neřekl, mezi které patří například během sezení u holiče, nebo v průběhu čekání na zaplacení v supermarketu, případě iu zubaře. Z tohoto vyplývá, že klaustrofobie se nemusí projevovat pouze pocity strachu z omezení v prostoru, ale i strachem z omezení pohybu.
- Klaustrofobie se může mimo jiné projevovat i tím způsobem, že pokud je osoba trpící touto chorobou, vystavena omezeným nebo úzkým prostorem, může pociťovat doslova i paranoidní stavy. V praxi se tato klaustrofobické paranoia projevuje pocitem klaustrofobika, že se dusí. Taková osoba si namlouvá, že v místnosti není dostatek vzduchu. Opět je to důsledkem nesprávného fungování psychiky.
Jiné příznaky klaustrofobie
Pacient kromě typických projevů klaustrofobie může vykazovat i jiné znaky, které se také mohou vyskytovat poměrně často. Mezi takové příznaky patří zejména:
- zmatek a dezorientace
- pocit zvonění v uších
- pocit strachu ze ztráty kontroly
- pocit suchosti v ústech
- zvýšené pocení
- třes
- zimnice, v některých případech i pocit horka
- bolest v oblasti hrudníku a jeho svírání
- migréna a závratě
- omdlévání
Na závěr je nutno dodat, že pokud se ve Vašem životě náhodou objeví klaustrofobik, je nutné ho v první řadě uklidnit. To je přesně to, co potřebuje. Víte z jakého důvodu? Protože jeho panické záchvaty z důvodu jeho psychické choroby mohou vyústit i do velmi závažných důsledků.
Klaustrofobie z hlediska biologie
Tak jako každý strach i klaustrofobie vzniká v Amygdalia – v malé, ale jedné z nejsilnějších částic v mozku. Tato částice je zodpovědná za příjem signálů od všech smyslů a následně řídí různé obvody v našem těle, které zapříčiní nadměrné pocení, vysokou frekvenci srdce, ztuhnutí svalů a vyplavení hormonů, a tedy navodí nám pocit strachu.
Jeden výzkum ukázal, že lidé trpící panickou poruchou, a tedy i klaustrofobici, mají Amygdalia menší než jedinci, jejichž netrápí tyto problémy. Je to zapříčiněno tím, že lidé trpící těmito problémy častěji prožívají panické stavy, a přehnaně reagují na situace, kdy se cítí být fyzicky a prostorově omezení.
Klaustrofobie funguje v podstatě na té bázi, že si naše mysl propojí určitou situaci se strachem. Můžeme říkat, že jde o jakousi ,,poruchovou“ obrannou reakci organismu na situaci, kterou zdravý člověk nepovažuje za mimořádnou nebo nebezpečnou. Jedinci trpící klaustrofobií si tedy asociují určité skutečnosti, v nichž se nacházejí, s pocitem nebezpečí a ohrožení pro organismus. Jak si ale naše mysl propojuje určité zážitky s negativními emocemi? Náš mozek je velmi propracovaný orgán, ve kterém se ukládají všechny informace, ve většině případů si pamatuje každý podnět nebo situaci.
Klaustrofobie je proto následkem přežití traumatizujícího zážitku, který zůstal zakotven v naší paměti.
Jak léčit tuto nemoc?
V dnešní době je již medicína na takové úrovni, že můžeme s klidem říci, že je léčitelná téměř každá nemoc. Existují jen malé výjimky. Výjimkou však není klaustrofobie. V tomto článku jsme zmínili i to, že panické záchvaty u klaustrofobika mohou mít velmi závažné důsledky na jejich zdravotní stav v budoucnosti. Pokud se u těchto lidí trpících klaustrofobií projeví ještě i jiné psychické nemoci, tak to může vyvolat řetězovou reakci, která může zapříčinit sebevražedné sklony u člověka.
Pokud trpíte klaustrofobií, doporučujeme Vám dodržovat určité postupy, které Vám efektivně pomohou s touto nemocí psychického charakteru bojovat.
- Klaustrofobik by měl pozorovat i chování ostatních lidí v situacích, které mu nahánějí strach. Jako příklad bychom mohli uvést všechny lidi čekající ve frontě v supermarketu spolu s klaustrofobika. V první řadě si musí uvědomit, že jedině jeho psychika mu může pomoci ,,porazit“ panické a úzkostné pocity. Pozorování jiných lidí ve stejných situacích pomáhá člověku, který trpí klaustrofobií, ujistit se, že daná situace není nebezpečná.
- Pokud trpíte touto nemocí, měli byste dbát na pravidelné relaxační aktivitya vizualizační cvičení. V této souvislosti bychom mohli podotknout, že v dnešní době se pomáhá lidem trpícím klaustrofobií překonat tuto nepříjemnou nemoc cvičením pomocí virtuální reality. Virtuální realita vzbuzuje u takovéhoto pacienta pocit jistoty, že má dostatek ,,životního prostoru“ pro sebe, i když reálně se momentálně nachází, řekněme, v úzkých nebo omezených prostorech.
- Možná bude pro Vás novinkou skutečnost, že k léčbě klaustrofobie jako úzkostné choroby může mít pozitivní vliv například levandulový olej či různé jiné přírodní látky, které mohou být i ve formě výživových doplňků.
- Klaustrofobie je taktéž léčitelná i tzv. antidepresivy nebo jinými léky na uklidnění a léčbu depresí a úzkostných poruch.
Přírodní alternativy
Existuje množství přírodních možností léčby klaustrofobie. Jednou z těchto možností jsou i přírodní produkty. Může jít o různé bylinné produkty nebo o výživové doplňky, které mohou do určité míry ovlivňovat zdravou psychiku člověka – v našem případě úzkostné a panické stavy. Tato možnost léčby klaustrofobie homeopatiky pomáhá eliminovat pocit potřeby uniknout z uzavřeného prostoru.
Všechny tyto přírodní alternativy jsou zodpovědné za redukci příznaků strachu z uzavřených nebo omezených prostorů. Uvedeme alespoň pár konkrétních účinných přírodních alternativ, po kterých může sáhnout člověk odhodlaný léčit se z klaustrofobie.
- Biogetica Calmoformula – Toto přírodní léčivo je určeno k redukci strachu z omezujících prostor a mimo jiné má zabránit i stresovým situacím, které v důsledku stísněných prostorů pro klaustrofobika vznikají. Tento přírodní produkt je 100% homeopatikum, což je také výhodou.
- PureRelora– Tento přípravek je určen pro redukci příznaků klaustrofobie. Je založen na přírodní bázi. Pomáhá také předcházet stresovým situacím, a tedy i těm, které mohou být následkem klaustrofobie.
Diagnóza klaustrofobie
Klaustrofobie je choroba psychického charakteru, kterou není žádoucí podceňovat. Pokud se tato choroba u Vás projevuje již delší dobu, měli byste ji začít řešit, protože už jsme v tomto článku mluvili o možných závažných důsledcích podcenění její léčby. Doporučujeme proto všem lidem, u kterých se nějakým způsobem začínají projevovat první příznaky klaustrofobie, ihned navštívit lékaře. Časná diagnóza tohoto problému Vás může ušetřit dalších nepříznivých zdravotních důsledků.
Váš ošetřující lékař bude brát rovněž v úvahu skutečnost, zda jste již v minulosti měli odobné problémy, resp. problémy způsobené jiným strachem než těm z omezených nebo úzkých prostor. Lékař bude brát v úvahu zejména následující strachy:
- Strach, který není propojen na určitou poruchu.
- Strach, který může být způsoben očekáváním nějaké události.
- Strach, který spouští úzkostné stavy v důsledku určitých okolností.
- Strach, který narušuje každodenní fungování.
Na závěr je nutné zdůraznit, že lékař, ke kterému jste přišli na vyšetření, vezme v úvahu všechny možné psychické problémy související se strachem, které jste již v životě měli, a na základě těchto zjištění určí další způsob léčby. Tyto informace jsou důležité iz toho důvodu, že se může klidně stát, že Vaše diagnóza nebude mít nic společného s klaustrofobií, resp. nebude diagnostikována žádná choroba.
Klaustrofobie a magnetická rezonance
Mnoha lidem, kteří trpí klaustrofobií, dělá problém magnetická rezonance. Negativem magnetické rezonance kromě příznivých účinků na lidské tělo v některých oblastech je i fakt, že i lidé nezasažené tímto problémem mohou mít s ní problémy. To znamená, že se u takových ještě zdravých lidí mohou projevit příznaky klaustrofobie, pokud mají například deprimující zážitek z dětství, který jim může magnetická rezonance přivodit zpět.
Klaustrofobici mají z tohoto vyšetření opravdu noční můry. Někteří pacienti se na druhý pokus odváží podstoupit magnetickou rezonanci, a to zejména díky lékům nebo dlouhodobému přemlouvání a zklidňování. V tomto případě se v podstatě ,,perou“ dva problémy. Na jedné straně existuje vážný psychický problém u člověka, ale na druhé straně musí ještě k tomu podstoupit léčení jiných problémů. Lékaři proto musí nejprve vyřešit psychickou bariéru pacienta. Může pomoci i intenzivně dechové cvičení.
Jak tedy zajistit úspěšnou magnetickou rezonanci u klaustrofobika?
Jak jsme již řekli, magnetická rezonance představuje pro klaustrofobika opravdu noční můru. Lékaři však přišli na velmi efektivní řešení, které by mohly napomoci k úspěšnému dokončení magnetické rezonance u lidí trpících klaustrofobií. Víme, že psychické poruchy se efektivně dají řešit mimo jiné i příjemnými zážitky. takové zážitky vyvolávají pocit radosti, a tedy můžeme říci, že potlačují (alespoň dočasně) příznaky psychické poruchy, a tedy i příznaky klaustrofobie.
Jelikož lékaři nechtějí ,, ochudit „o magnetickou rezonanci ani klaustrofobika, našli následující řešení:
- poslech oblíbené hudby nebo pohádky ve sluchátkách během magnetické rezonance
- držení balónkuběhem celé procedury magnetické rezonance s možností stlačení v případě nezvládnutí situace
- ,,vchod“ pacienta do tunelu nohama
- užití léků na uklidnění,respektive podání sedativa do žíly
Pokud tedy lékař absolvuje s klaustrofobika výše uvedené kroky, je velká šance, že celá magnetická rezonance dopadne úspěšně, a tedy bude moci reálně pomoci tomuto pacientovi is jinými zdravotními potížemi, které ho trápí.
Možné důsledky klaustrofobie na život pacienta
Léčba klaustrofobie je nesmírně důležitá, jelikož její ignorace by mohla mít velmi negativní dopady na celkovou kvalitu života pacienta. Ale jako člověk zjistí, že je čas navštívit lékaře, a začít se léčit? Podnětů je několik.
- Lidé, kteří trpí touto chorobou, jsou náchylnější na špatnou náladu. Tuto náladu dávají dostatečně najevo i svému okolí, a proto někdy člověk prostě to, v jaké náladě se nachází, neví kontrolovat.
- Zvýšené požívání alkoholu a závislost na jiných návykových látkách – to jsou také zásadní důsledky v případě výskytu klaustrofobie u člověka.
- V neposlední řadě můžeme říci, žeklaustrofobici jsou ochuzeni ve velké míře i o sociální kontakt. Důvodem je to, že se častěji izolují od jiných lidí.
- Sebevražda. Ano, určitě nejnepříjemnější a Najnegativnější možný důsledek toho, že člověk trpí touto chorobou. Zdraví jedinci nemusí takové ,,východisko“ u klaustrofobika vůbec chápat, ale mysl klaustrofobika je nastavena úplně jinak v důsledku této nemoci.
Jak můžete vidět, existuje šance, že se výše zmíněné negativní dopady klaustrofobie projeví v životě pacienta. Lékaři proto apelují na skutečnost, aby se klaustrofobici už v prvních stádiích této psychické nemoci zajímali o její léčbu. Tím snižují šanci, že se v jejich životě projeví různé nepříjemnosti v důsledku ignorace léčby.
Nejčastěji kladené otázky o klaustrofobií
Co je to klaustrofobie?
Klaustrofobie představuje onemocnění psychického charakteru, které se vyznačuje pocity strachu z uzavřených nebo omezujících prostor. Klaustrofobie však může s sebou přinášet i vedlejší příznaky jako pocity úzkosti, paniky či stresu. Tato nemoc může mít na lidské tělo poměrně nepříznivé důsledky. Více informací v tomto článku pod nadpisem ,,Klaustrofobie – strach z omezení“.
Jaké jsou příznaky klaustrofobie?
Mezi nejčastější příznaky klaustrofobie patří pocity úzkosti, strachu z uzavřených prostor, panika a někdy i deprese. Pokud byste chtěli vědět více o příznacích klaustrofobie, doporučujeme Vám přečíst si text pod nadpisy ,,Jak se klaustrofobie projevuje?“A ,,Jiné příznaky klaustrofobie“.
Je možné klaustrofobii i léčit?
Ano, je to možné. Bylo prokázáno, že v počátečních fázích této psychické choroby byla větší úspěšnost léčby než v případě již pozdějších fází. Doporučujeme proto začít s léčbou co nejdříve. Pacient se může léčit různými způsoby, a to léky, psychologickými cvičeními nebo přírodními alternativami. Pokud byste chtěli vědět víc, doporučujeme se podívat na text pod nadpisem ,,Jak léčit tuto nemoc?“.
Jak zjistím testem, že mám klaustrofobii?
Na internetu existují různé testy, kterým je třeba podrobit, a na základě nich můžeme zjistit, zda trpíme nebo netrpíme klaustrofobií. V podstatě základními signály výskytu této psychické choroby u nás je panický strach, nejde o běžný strach, ale o strach, který může vyústit do panických reakcí. Dalšími příznaky jsou úzkostné stavy, deprese či stres.
Jak se zbavím klaustrofobie?
Nejefektivnějším řešením, jak se Vaší klaustrofobie zbavíte, je léčba. Léčba léky, relaxačními cvičeními či přírodní medicínou. Další možností jsou různé terapie u psychologa, který Vám má pomoci překonat tento Váš problém.
Vybrané zdroje:
- https://tech.sme.sk/c/36899/odhalenie-systemu-strachu-pomoze-pri-dusevnych-poruchach.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Claustrophobia
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/37062.php
- http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/obavy-z-vysetrenia-tuneli-svoj-strach-sami-nebudete.html
- http://sk.yourwebdoc.com/claustrophobia.php
- https://www.healthline.com/health/claustrophobia