Nemoci v dnešním moderním světě nejsou vůbec ničím výjimečným. Stále častěji se vyskytují nejen onemocnění fyzického charakteru, ale do popředí se také dostávají poruchy spojené s naší psychikou a centrální nervovou soustavou. Psychika hraje v lidském životě velmi důležitou roli a je spouštěčem většiny nemocí, kterými si člověk ve svém životě projde. S chorobami přicházejí i různé problémy, protože příznaky a projevy nemusí být vždy zanedbatelného charakteru. Jedním z takových příznaků je také katalepsie, které se budeme více věnovat v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to katalepsie?
Pokud jste se s tímto pojmem dosud nesetkali, rádi bychom vám na úvod objasnili jeho význam. Katalepsie, která se jinak nazývá také akineze nebo tanatóza, představuje jeden ze skupiny příznaků několika chorob, které mají původ většinou v nervovém systému člověka. O co se však jedná? Jde o stav, kdy naše tělo ustrne, což znamená, že zůstane nehybné a nedokážeme ho kontrolovat. Jedná se hlavně o oblast končetin, kterými v daném okamžiku člověk nedokáže hýbat, a průvodním jevem tohoto příznaku je i snížená citlivost bolesti, což může být v některých případech velmi nebezpečné.
Katalepsie má však i přenesený význam a tento se využívá zejména v oblasti hypnózy. V tomto případě se jedná o stav, kdy hypnotizér u člověka zhypnotizuje nohu, ruku nebo dokonce i záda. Hypnotizér využívá nejčastěji ,,končetinové katalepsii“, kterou bychom jinak mohli nazvat i jakýmsi predhypnotickým testem. Tento test provádí hypnotizér na jedinci ještě předtím, než se pokusí ho úplně zhypnotizovat.
Částečná ztráta vědomí při vyjádřené katalepsii
Co se týče vědomí, tak pacient ho neztrácí úplně, ale častokrát se vyskytuje stav zvaný sopor. Sopor je jakýmsi problémem vědomí, kdy je pacient upadnutí do hlubokého spánku, přičemž je těžké ho z tohoto spánku probudit. Probuzení je možné pouze intenzivním podnětem, kterým je nejčastěji bolest, což není zcela korektní, protože, jak jsme již zmínili, tento stav je charakteristický i sníženou citlivostí na bolest. V takovém případě se člověk ve stavu kataleptický probudí jen na krátkou chvíli, přičemž nedokáže s vámi komunikovat. Po probuzení je schopen jedinec reagovat pouze gesty, mimikou, otevřenýma očima, případně nesouvislá slovní reakcí.
Abyste si uměli lépe představit, jaký stav představuje sopor, tak vám můžeme říci, že se jedná o druhý stupeň kvantitativní poruchy vědomí. Tedy jde o problém týkající se vědomí, který je závažnější než somnolence (první stupeň kvantitativní poruchy vědomí) a zároveň méně závažný než kóma.
Jaké jsou příznaky?
Katalepsie představuje závažný stav jakési paralýzy, který je nepříjemné zažít nejen na vlastní kůži, ale i jako pozorující. Z tohoto důvodu je důležité znát, jaké má katalepsie příznaky, abyste věděli identifikovat, kdy se jedná o tento problém. Můžeme mluvit o následujících symptomech, kterými jsou:
- zpomalené dýchání nebo snížení frekvence jiných tělesných funkcí
- ztráta vědomé kontroly svalstva u postiženého
- nehybné a ztuhlé tělo, hlavně nohy a ruce
- s tělem se dá hýbat, ale končetiny zůstávají v původní poloze
Pacient pržívajúci katalepsii může pociťovat i následující:
Stav kataleptický může pozorujícím připomínat i mrtvé tělo, protože člověk se vůbec nehýbe a tělesné funkce jsou výrazně zpomalené. Pro zajímavost, v minulosti, kdy ještě nebyl tento problém znám, pohřbívali lidi, kteří ve skutečnosti prožívali kataleptických stav, protože jejich blízcí si mysleli, že už jsou na druhém světě. Tito lidé se následně probrali pod zemí av těch lepších případech se i vyhrabali. Takto vznikly i strašidelné příběhy o probouzení mrtvých.
Katalepsie a její příčiny
Jak jsme již v úvodu zmínili, katalepsie se řadí mezi skupinu symptomů vyskytujících se při různých onemocněních, které mají do činění hlavně s nervovou soustavou člověka. Tedy můžeme konstatovat, že katalepsie, jako samotný jev, nepředstavuje žádnou zvláštní nemoc a také se nevyskytuje jako jediný příznak.
Co se však týká nejčastějších důvodů přítomnosti kataleptický, můžeme hovořit o následujících poruchách:
- schizofrenie – v tomto případě mohou být za výskyt kataleptický odpovědné i léky, kterými se tato porucha léčí, tedy antipsychotiky
- spánkové apnoe
- Parkinsonova choroba
- epilepsie
- deprese
Katalepsie se může vyskytnout i v případě užívání návykových látek. Konkrétně můžeme mluvit o kokainu, přičemž kataleptických stav se může vyskytnout při mizející efektu opojení této drogy.
Ve velmi výjimečných případech se může katalepsie vyskytnout u lidí i z důvodu tzv. emotivního šoku.
Katalepsie – léčba
Jelikož katalepsie představuje duševní problém, k její léčbě je ve většině případů nutné vyhledat odborníka – nejlépe psychiatra. Jak jsme již zmínili, jsou za ni zodpovědné jiná onemocnění, jejichž původ tkví také v nervovém systému. Při léčbě je třeba také brát v úvahu emoční stav člověka, neboť se jedná o léčbu jistého typu motorických poruch, které mají rovněž do činění s lidskou psychikou.
Léčba probíhá často formou psychoterapie, ale lékař vám může v rámci léčby předepsat antidepresiva, sedativa nebo hypnotika. Často jsou využíané i benzodiazepiny, které napomáhají předcházet kataleptických záchvatům a uvolňují strnulé svalstvo, ale na druhé straně mohou mít mnoho vedlejších nepříjemných účinků, jako například sníženou koncentraci, pocit ospalosti či závratě.
Vhodné je také dodržovat zásady zdravého životního stylu, jehož základním kamenem je zdravý a dostatečný spánek. Pomoci vám také mohou doplňky stravy určené pro relaxaci při problémech svalových křečí, nakolik ve stavu kataleptický je tělo paralyzované a dochází ik stahu svalů.
Ptáte se nás
Co je to katalepsie?
Katalepsie představuje jeden ze skupiny příznaků vyskytujících se při mnoha onemocněních duševního charakteru. Jde o stav, kdy je tělo člověka paralyzované, neví se hýbat a je v mírném stavu bezvědomí. Kromě toho jsou výrazně zpomalené tělesné funkce, a to vše dohromady může budit dojem, že dotyčný je mrtvý.
Kdy se vyskytuje?
Kataleptických záchvat se vyskytuje zejména jako doprovodný příznak onemocnění, jako jsou například epilepsie, schizofrenie, Parkinsonova choroba a někdy i při velmi těžkých emočních poruchách a šocích.
Ohrožuje život?
Katalepsie je zdravotní problém, který není radno podceňovat, protože některé zdroje se o ní vyjadřují jako o ,, nemoci, která dokáže člověka pohřbít zaživa „. Je to z toho důvodu, že člověk v kataleptických stavu vypadá jako mrtvý, čemuž mohou nasvědčovat i výrazně zpomalené funkce těla, jako například dýchání, a proto se i v minulosti stávalo, že takových lidí pohřbívali.
Jak ji léčit?
Prvním krokem k úspěšné léčbě kataleptický je jednoznačně návštěva odborníka – ideální psychiatra, který následně zvolí optimální léčbu, jejíž součástí bude psychoterapie. Lékař může nasadit i léky, kterými jsou často antidepresiva, sedativa či hypnotika.
Vybrané zdroje: