Současný uspěchaný životní styl nás bez pochyb vyčerpává, ale v tomto období na tom může mít své zásluhy i jarní únava. Do čekárně doktorů směřuje až 10% pacientů, kteří je vyhledají kvůli přetrvávající únavě. Abyste sami zjistili, jak vážný charakter má vaše únava, zkuste si nejprve naordinovat 3 týdny, během nichž uskutečníte zásadní změny ve svém životním m stylu: jezte zdravě,spěte více, pijte častěji, omezte kofein a alkohol.
Pokud i nadále budete pociťovat nedostatek energie, příčinu je třeba hledat hlouběji, nebo v tom lepším případě jde pouze o přechodný stav Související s nástupem nově probouzejících s a tělesných a přírodních procesů doprovázejících blížící se jaro.
Obsah článku
Ranní letargie
Tento zvlásštny stav únavy a vyčerpanosti organizmu je odborně deifnovaný jako reverzní sezónní afektivní porucha. Obvykle si myslíme, že deprese je spojena s krátkými, chladnými zimními dny, ale jaro může příznaky vytvářet také. Jak se dny prodlužují, naše těla automaticky upravují své hladiny hormonů.
V zimě jsme zaneprázdněni produkcí většího množství s Pánková hormonu melatoninu, ale když přijde jaro, naše těla reagují na světlo a uvolňují mnohem více serotoninu, který je známý jako hormon aktivity. T ato změna může být pro tělo velkou zátěží, což nás vede k tomu, že se na několik týdnů cítíme stále více a více unavení. Typicky nás nejvíce trápí v rozpětí dvou až tří týdnů v době nástupu jarní sezóny, a tedy od března do dubna, kdy si zvykáme na nový časový posun a déle světlo a dny.
Odkud se bere?
Oslabení, malátnost, letargie … I takové nostalgické pocity námi mohou zmítat po odchodu nekonečné zimy. Jarní únava nás ale vůbec nemusí zaskočit ť. Dá se na ni předem připravit, popřípadě zmírnit její příznaky a průběh i pomocí přírodních prostředků. Jarní únava souvisí s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují. Zima v nás zanechala nedostatek výživného slunečního světla, náš organismus je oslabit ený a unavený stresem a různými chorobami, které jsme v zimním období překonali. Pocit nedostatečné výkonnosti po zimě může vyplývat i ze špatné stravy a nedostatku pohybu.
V zimě se také více lidí pohybu je v uzavřených prostorách, a tak se zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekčních chorob. Svou roli hraje i menší podíl ovoce, zeleniny, tím pádem je ochromen i celý přísun tak potřebných minerálů a vitamínů v našem jídelníčku. Takto oslabené tel o musí maximálně využívat schopnosti imunitního systému, přičemž nadále funguje víceméně pouze ze svých „rezerva“.
Jarní únava a její příznaky
Slunce svítí, květiny kvetou, vše je najednou o něco živější, ve vzduchu cítit vůni jara, jen vy se stále cítíte stále ospanlivejšie. Něco je špatně, řeknete si! Není to nic jiného než jarní únava, která dočasně způsobuje, že postižení jsou příliš unavení, líní nebo dokonce depresivní. Změna sezóny má tedy očividný vliv na biorytmus našeho těla a je třeba s tím počítat.
Mezi příznaky únavy z jara patří:
- nechutenství
- neustálá vyčerpanost
- potíže s udržením pozornosti
- neklidný spánek, přetrvávající ospalost
- bolesti hlavy
- pomalé reflexy, úbytek motivace, špatná imunita, ná ladovosť, úzkost, pokles energie …
Jak se jí vyhnout?
- konzumujte doplňky stravy ve formě vitamínů – imunitní systém si totiž nemusí vystačit sám, a proto mu musíme dopomoci minimálně užíváním přírodních látek ze skupiny antioxidantů (koenzym Q10, beta-kar otén, vitaminy C a E, selen, zinek atd.), nic nezkazíte ani zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny
- omezte zlozvyky (ideálně úplně přestaňte) jako je kouření či konzumace alkoholu
- zmírníte stres – čemuž pomáhá právě dostatek spánku, relaxační metody (např. jóga, meditace, masáže …) a také odpočinek, ať už aktivní nebo pasivní
- léčivé rostliny ( kozlík lékařský, mučenka, meduňka lékařská, chmel otáčivý)
Co se děje s naším tělem?
Jarní únava není jen výmysl či výmluva a rozhodně není ani jevem moderní doby. Přítomna je každý rok a vplývajú na ni faktory jako:
- chladné počasí, málo slunečního záření, nedostatek minerálů a vitamínů
- málo přirozených pohybových aktivit
- úbytek imunity a obranyschopnosti
- vyčerpání ve fyzické i duševní rovině
Hormony, hormony, hormony
Během zimy, naše tělo produkuje nízkou hladinu hormonů jako je serotonin – hormon štěstí a dopamin tzv. motivační hormon v důsledku snížené fyzické aktivity. Naopak, dochází k nežádoucímu nárůstu kortizolu (stresového hormonu). V důsledku mnoha vnějších sezónních faktorů je výsledkem to, že někteří z nás se cítí letargičtí, méně motivováni, málo vitální s úbytkem životního elánu a jsou unaveni hlavně ke konci zimní sezóny.
Pozor na únavový syndrom
Svou měrou k naší únavě přispívají i mnohé přírodní zákony. Přes zimu jakoby byl člověk náchylnější ke všelijakým psychickým problémům. Krátké dny, zima doprovázená pochmurným počasím roz hodne na pozitivní náladě nepřidá. Naše nevýkonnost vyplývá i ze stresů a povinností v zaměstnání a doma ale iz prodělaných zimních infekcí a nemocí, které jsou často „nevyležané“, čímž bakterie ve spánkovém režimu přežívají a škodí delší dobu.
Pokud však někdo překonal virózu, po které je dlouhodobě unavený, nastává problém. Takovému stavu se v medicíně říká únavový syndrom. Každý, kdo tímto syndromem trpí by měl okamžitě začít užívat multivitamíny a oddat se sportovním aktivitám. Jak je totiž známo, při sportování se v našem těle uvolňují endorfiny, takzvané „hormony štěstí“, které mají za následek nejen zlepšení naší nálady, ale celkově pozitivně přispívají k našemu psychickému zdraví. Jedinec by však neměl podcenit ani návštěvu lékaře, který může s určitostí rozhodnout, zda pacient není vhodným adeptem na imunologické vyšetření.
Pohled homeopata
Názory odborníků na lidské tělo se v něčem liší. Zatímco homeopat termín „jarní únava“ připouští, lékař je ve výběru slovníku opatrnější. Kdo však tvrdí, ž e únava nás paralyzuje pouze na jaře? Provází nás přece všechny bez rozdílu a to celoročně.
Zatímco z hlediska medicíny není termín jarní únava zařazen do odborné terminologie, homeopaté v tom mají jasno. Homeopatie však vidí hlavní problém této „chorob y“ hlavně v psychice jedince, nevylučuje se ani souvislost s nedostatkem vitamínů, čerstvého vzduchu a slunečních paprsků. Únavu však také může vyvolat nedostatek vitaminů D a E, jódu a selenu. Konzumací multivitaminů a případných homeopatik tedy rozhodně nem ôžeme nic pokazit.
Únavový syndrom se dá stejně léčit i prostřednictvím stravy. Špatný stav v jídelníčku signalizuje například vysoký obsah cukrů a nezdravých tuků v potravě. Tyto neduhy mohou vést k poklesu hladiny cukru v krvi, zvýšeným hladinám chole sterolu, nedostatek železa, což způsobuje chudokrevnost. Nicméně stejně tak může únava souviset s hormonální nerovnováhou. Homeopatické přípravky se dají sehnat poměrně jednoduše, ale to co se doporučuje v první řadě je zaměření se na celkové psychické uvol nění ať už formou relaxace nebo kvalitního spánku.
Jak si dobít baterky
Než začneme všechnu vinu svaluje na přírodu, vzpomeňte, si jak se chováte ke svému tělo, jak k němu přistupujete a co jste pro sebe udělali během uplynulých měsíců. Jedli jste, co vám přistálo pod nosem a nechtělo se vám cvičit … Ačkoli si to jakkoli nechci přiznat, musíme uznat, že člověk, který v průběhu zimy sportuje, nepřejídá se, jarní únavu ani nepostřehne. Pokud se však budete držet níže uvedených rad, sami zaznamenáte, ž e symptomy by se nakonec měly rozptýlit v polovině dubna. Vaše tělo bude zvyklé na nový režim a postupně se zaběhne v novém rytmu.
Snižte úroveň stresu
Vytvořte si optimální prostředí. Udržujte konzistentní teplotu a vlhkost prostředí na vhodných úrovních. Zorganizujte se v předstihu a nastavte si své denní a týdenní rutiny předem. Cílená, strukturovaná a organizovaná činnost s detailním plánováním pomáhá tělu flexibilněji a rychleji se adaptovat na změny. Obecně toti ž vaše tělo může jakékoliv náhlé a neočekávané změny vyhodnotit jako stresující faktory.
Regulovaná aktivita v tomto směru minimalizuje stresové impulzy a zároveň pomáhá budovat odolnost a sílu, kterou potřebujete pro příchozí dovolnky, koníčky a letní aktivity. Poslouchejte své tělo a vystavujte ho fyzické aktivitě. S ničím to však nepřehánějte. během práce si dělejte si pravidelné přestávky na odpočinek a prožijte více času zapojováním se do příjemných aktivit.
Zvyšte energii
Zůstaňte hydratovaný a pijte vodu. Hodně a pravidelně. Voda čistí toxiny z tělesného systému a zvyšuje metabolismus. Dehydratace může způsobit bolesti hlavy a únavu. Pitná voda může být nejjednodušším a nejúčinnějším řešením v boji proti únavě.
Jezte menší množství výživných potravin ale častěji. Ujistěte se, že alespoň jedna třetina vašeho jídla obsahuje zdroje vitamínu C, tedy čerstvou zeleninu nebo ovoce. Nezbytnou živinou pro nervové a oběhové systémy je nutná konzumace vitamínu B1. Ten vám zajistí konzumace masa (vepřové, ryby), luštěnin (fazole, ořechy, cizrna, hrách, semen, ryb) ale i chřestu a špenátu.
Dopřejte si kyslík
Dejte si zhruba deset hlubokých nádechů a to třikrát denně. Jděte ven a zacvičte si. Natáhněte své svaly po cvičení, abyste pomohli vašemu tělu snížit vedlejší nežádoucí účinky cvičení v podobě „svalovice“ a zabránili tak nepříjemné bolesti. Ačkoli to může znít radikálně, ale ani studená sprcha není špatný nápad, případně zkuste naopak navštívit saunu.
Namísto auta nebo využití městské hromadné dopravy jděte z práce pěšky nebo oprašte své kolo či koloběžku. Trénink ale i krátká procházka jsou také účinným krokem při zvyšování hladiny energie.
Dokonce i 15 minut vystavení pok ožky přímému slunečnímu záření může naplnit vaše tělo dostatečným denním množstvím vitamínu D. Cvičení a vitamin D budují sílu a zvyšují úroveň energie. Více stráveného času venku uvolní ve vašem organismu více serotoninu.
Ptáte se nás
Co je jarní únava?
Jde o stav, který se projevuje pouze v tomto ročním období. podobně jako například podzimní deprese. Nastává změna biorytmu člověka, který může mít pocit malátnosti, letargie či ospalosti. Jde o stav krátkodobý.
Jak se projevuje?
Jste neustále unavený i přes oddechu, nechutná vám jíst a celkově trpíte nechutenstvím, bolesti hlavy a případně i zpomalené reflexy. I toto jsou příznaky, které během jarní únavy pociťujete.
Jak se zbavit jarní únavy?
Základem je se snažit co nejvíce a nejlépe odpočívat. Zdravě a plnohodnotně se stravujte. Neznamená to že máte jíst pouze zeleninu, jde spíše o to, abyste tělu doplnili všechny potřebné živiny. Pokud se vám bude dát, jděte ven s zkuste se více hýbat případně sportovat. Tento stav většinou trvá několik dní, maximálně týdnů.
Vybrané zdroje:
- https://www.celostnimedicina.cz/jarni-unava.htm
- https://www.vitalia.cz/clanky/jarni-unava-a-jak-na-ni/
- https://www.sleepscore.com/feeling-springtime-fatigue/
- https://onemindonebreath.com/2014/03/04/12-ways-to-manage-spring-fatig ue /