Pokud jste narazili na tento článek, tak s největší pravděpodobností vás trápí úzkostné stavy, které vám znepříjemňují každodenní život a hledáte nejvhodnější řešení, jak se jich zbavit. Úzkost je závažný psychický problém, který se může prolínat is depresivními stavy. Na úvod bychom vás rádi podnítily k tomu, abyste začali svůj problém řešit. Na otázku, jak se zbavit úzkostných stavů vám rádi v tomto článku dáme rady a doporučení, které vám mohou pomoci.
Obsah článku
Úzkost – problém psychického charakteru
Úzkost můžeme pociťovat běžně v mírnější intenzitě. Závažným problémem se však stává tehdy, pokud je výskyt úzkostných stavů opakovaný a velmi častý. Pokud vám tedy úzkostné stavy brání ve vykonávání běžných činností, měli byste určitě navštívit psychiatra nebo psychologa. Úzkost nebo jinak řečeno úzkost představuje problém charakterizovaný panickými záchvaty, přičemž se na vašem těle objevují příznaky jako bušení srdce, třes či lapání po dechu. Nejde o jednolitý problém, takže se jednotlivé příznaky mohou lišit od jedince k jedinci.
Fyzické příznaky úzkostných stavů
Úzkost nebo úzkostné stavy mohou být diagnostikovány na základě fyzických nebo psychických symptomů nebo projevů. Mezi nejčastější fyzické příznaky úzkosti patří:
- bušení srdce
- třes
- lapání po dechu
- pocení
- bolesti, resp. tlaky objevující se v hrudní oblasti
- návaly horka, případně chladu
- příznaky tetanie
- nevolnost a nepříjemné pocity v žaludku
- znecitlivění
- slabost
- pocity mravenčení v končetinách
Psychické příznaky úzkostných stavů
Výše uvedené fyzické příznaky se mohou vzájemně prolínat, resp. doplňovat psychickými příznaky, mezi které řadíme:
- panické záchvaty
- závratě
- neklid
- strach z toho, že jedinec ztratí kontrolu nebo odpadne
- strach ze smrti
- strach ze zbláznění se
Jak se zbavit úzkostných stavů?
Rádi bychom zdůraznili, že jakékoli rady, které byste mohli obdržet, ať už od odborníků nebo laiků, nebudou efektivní, pokud si je neseberete k srdci a nezačnete jejich implementovat do vašeho každodenního života. Pokud se chcete zbavit úzkostných stavů, měli byste se soustředit na podstatné zásady a eliminovat jakékoliv rušivé vlivy, které by mohly způsobit to, že se nezbavíte vaší úzkosti. Zastavte svou úzkost ještě v počátečních stádiích, aby nemohla přerůst v závažnější zdravotní problém.
1. Uklidněte se a začněte zhluboka dýchat
Po záchvatu panických stavů, které jsou jedním z příznaků vaší úzkosti, byste měli uklidnit svůj organismus pomalým a hlubokým dýcháním.
- Sedněte si, zavřete si oči a zaměřte svou pozornost na dýchání. Dýchat byste měli nosem a ne ústy.
- Položte si jednu ruku na břicho a druhou na vaši hruď. Zhluboka se nadechněte a počítejte do čtyř (prodlevou v délce čtyř nádech), následně zadržte svůj dech na tři sekundy, přičemž váš výdech by měl trvat po dobu čtyř sekund. Ruka na vašem břiše by měla kopírovat vaše dýchání (to znamená, že by měla jít směrem dovnitř břicha při inhalaci a směrem ven při exhalacím).
- Očistěte během dýchání vaši mysl od jakýchkoliv myšlenek proudících ve vaší hlavě a soustřeďte se výhradně na dýchání. Tyto dýchací techniky byste měli provádět každý den.
2. Meditujte
- Klid a stav harmonie je to, k čemu byste měli směřovat v případě úlohy, jak se zbavit úzkostných stavů.
- Začít den byste měli alespoň 10 minutami meditační činnosti. Jednoduše nasávejte pozitivní energii.
3. Dopřejte si dostatečný a kvalitní spánek
- Věděli jste o tom, že nedostatek spánku může být spouštěčem různých psychických onemocnění? Spánková deprivace může zapříčinit i vznik úzkostných stavů. Podle průzkumů je za pravidelnými pocity úzkostných stavů i pravidelný deficit spánku.
- Doporučujeme proto 8 hodin spánku, abyste si udrželi vaši mysl zdravou.
4. Levandule
- Možná jste netušili, ale levandule je známá svými léčivými účinky zejména na psychické zdraví.
- Je využívána v různých formách na snižování projevů úzkosti a jiných příznaků psychických problémů.
- Vyzkoušet můžete levandulový olej ve svém lázni, který bude mít zklidňující účinky.
- Pomoci vám může i levandulový olej v difuzérem, který vám může být nápomocný i při nespavosti.
- Pokud máte bolesti hlavy, aplikujte levandulový olej na vatový tampon nebo na vaše prsty a pomalu si ho vmasírujte do spánkových oblastí.Samotná vůně vám pomůže uklidnit se a olej sníží vaše bolesti.
5. Vyhýbejte se kofeinu, cukru a nezdravým jídlům
- Kofein je zodpovědný za bušení srdce, pokud je přijímán v nadměrném množství, přičemž může být spouštěčem i úzkostných či panických stavů.
- Cukr zas působí jako nadledvin stimulant, což může způsobit úzkost nebo panické záchvaty.
- Dávejte si pozor i na intolerance nebo alergie vůči konkrétním potravinám nebo jídlům, protože i tyto faktory mohou být zodpovědné za vaše úzkostné stavy.
6. Provádějte fyzickou aktivitu
- Možná to bude znít jako klišé, ale dostatek a pravidelný výkon fyzické aktivity se podepíše pozitivně pod naše celkové psychické a fyzické zdraví.
- Během fyzické aktivity náš organismus vylučuje endorfiny, tedy hormony vyvolávající pocity dobré nálady.
- Fyzická aktivita nemusí být výrazně intenzivní, stačí, když bude pravidelná.
7. Postavte se vašim negativním myšlenkám
- Je důležité si uvědomit to, že musíte odlišit vaše myšlenky od reálných faktů, protože myšlenky jsou výplodem vaší hlavy nebo podvědomí.
- Důležité je, abyste nezahlcovali negativními myšlenkami, které vedou eventuálně k úzkostným stavům.
- Je úkolem nejen lékaře, resp. psychoterapeuta, ale i vás, aby vás přesvědčil o nutnosti pozitivního myšlení.
- Provádějte tedy aktivity, které vám dělají radost a změňte své myšlenky na pozitivní.
8. Léky – anxiolytika
- V nejhorších případech, kdy již výše zmíněné zásady nepomohly, je nezbytné navštívit lékaře, který vám může předepsat tzv. anxiolytika, čili léky eliminující příznaky úzkostných stavů.
- Anxiolytika vám mohou pomoci is řešením jiných doprovodných příznaků psychického charakteru, které jsou spojeny s úzkostnými stavy.
Na závěr bychom chtěli dodat, že základem každého problému je jeho řešení. Pokud začnete implementovat do svého života výše uvedené zásady v kombinaci s návštěvou lékaře může být váš život krásnější a hlavně bez nepříjemných úzkostných stavů.
Ptáte se nás
Co je to úzkost?
Úzkost nebo úzkostné stavy představují psychický problém, který je charakteristický zejména panickými záchvaty a může být doprovázen i depresemi. Kromě toho jsou pro úzkost typické mnohé příznaky, které jsou uvedeny iv tomto článku.
Jaké jsou stavy úzkosti?
Stavy úzkosti jsou typické zejména panickými záchvaty, které jsou doprovázeny různými příznaky, mezi které patří i bušení srdce, třes, pocení, lapání po dechu, neklid, pocity strachu či závratě.
Jak se zbavit stavů úzkosti?
Stavy úzkosti lze eliminovat různými způsoby a zásadami, které je nutné dodržovat pravidelně. Pokud léčba přirozenou cestou nepomůže, lékař může pacientovi nasadit léky proti úzkosti, které nazýváme anxiolytika.
Vybrané zdroje: