Někteří považují homeopatii za pseudovědy, zatímco v jiných končinách se studuje jako relevantní součást alternativní medicíny. Své fanoušky má na starém kontinentu, ale především v Indii, kde dnes existuje více než 100 škol zaměřených na její výzkum. Je však na místě podotknout, že homeopatika a jejich účinnost dosud nebyly vědecky prokázány.
Obsah článku
Co jsou homeopatika
Homeopatický lék nefunguje v těle chemicky jako klasické léky, je to „nosič“ určité informace, která říká imunitnímu systému, co má dělat, aby se vrátil zpět do rovnováhy. Léčí tělo nezávadnými látkami, které se dají aplikovat bez omezení i nedonošeným, novorozencům ným dětem a těhotným ženám.
Homeopatika však nepřinášejí žádoucí účinky těm, kteří užívají velké množství klasických léků nebo speciálních kortikoidů. V těchto případech je účinek homeopatického přípravku daleko menší. Jeho podstatná část se totiž spotřebuje VaVaI na normalizaci prostředí, čímž pomáhá, aby organismus zvládl zátěž způsobenou léky, a proto je až (a pouze) ta druhá část složky schopna participovat na uzdravení pacienta.
Celkový efekt může být tedy jen poloviční a léčba může být ve výsledku delší a. Homeopatika lze kombinovat s jakýmikoli léky, ale je třeba počítat s tím, že léčba bude zdlouhavá, ve srovnání s pacientem, který není léčen jinými chemickými léky.
Jak vznikají homeopatika
Všechny výchozí suroviny podléhají přísné kontrole am usí být bez jakéhokoliv znečištění. Jde většinou o rostliny nebo živočišné látky. Látky se v prvotní fázi louhují v roztoku alkoholu, následně se filtrují a lisují tak, aby byla báze léku co nejčistší. Dochází tedy k vysokému ředění látek, přičemž s a substance s rozpouštědlem opakovaně třepe. Tento proces nosí označení „potenciace“, během kterého dochází k fixaci informace do nosiče. Nejčastěji se homeopatika vyskytují v granulích, ale existují i homeopatické léky ve formě kapek ale bo sirupů.
Dávkování a užívání
Nedoporučuje se užívat homeopatika preventivně, protože jejich užívání je vázáno především na tlumení konkrétních symptomů. Užívání přípravku rozpuštěním ve vodě je přijatelnější cestou jako užívání granulované formy. Má t otiž mnoho výhod:
- regulace množství
- organismus lépe přijímá „lék“ v tekutém stavu
- nižší spotřeba (balení lze použít několikrát)
Pokud homeopatika užíváte denně, dávku lze opakovat třikrát až čtyřikrát v průběhu dne v závislosti na délce a int enzity symptomů.
Nespavost
Nedostatečný zda nekvalitní spánek jsou současným syndromem moderní doby zejména u nás v západní civilizaci. Dlouhodobými potížemi se spánkem trpí v jakékoliv formě téměř třetina dospělých a alespoň jednou za život se s nimi setká k aždý dospělý. Poruchami spánku se zabývá tzv. spánková medicína a mnoho lidí si už kvalitní spánek bez pravidelného dávkování léků ani nedokáže představit. No v mnoha pří padech se nespavost jako dočasný problém dokáže úspěšně léčit úpravou životního stylu a užíváním přírodních léků.
Formy insomnie
Poruchy spánku se vyskytují nejčastěji jako doprovodný příznak jiného onemocnění. Tento stav se v různé intenzitě projevuje většinou těžkým usínáním, velmi křehkým spánkem, opakovaným nočním probouzením aneb předčasným ranním buzením.
Přechodná forma se objevuje přibližně necelý měsíc v určitém krizovém životním období či v přítomnosti jiných zátěžových nebo jinak stresujících situací. Chronická forma se projevuje opakovaně a dlouhodobě a příčiny sahají ů ELA hlouběji (úzkostné poruchy či deprese, srdeční potíže, astma, nedostatek minerálů atd.). Ať už jde o jakoukoliv formu nespavosti, důsledky nekvalitního spánku mohou být velmi závažné a mohou vyústit do podrážděnosti, problémů s pamětí a koncentrací, bolestí hlavy, svalů, poruch imunitního systému.
Sladký spánek s homeopatiky
Pokud vás trápí potíže se spánkem obrátit se můžete na svého obvodního lékaře, který vám pravděpodobně předepíše některý z tradičních léků proti nespavosti, případně navštivte specialistu (homeopata) a vyzkoušejte jinou – alternativní metodu léčení. Mezi léků podporujících tento druh léčby se v boji proti nespavosti nasazují:
Nejčastěji doporučené
- Arnika horská – její léčivé účinky byly známy již ve starověkém Řecku. Na první pohled nevýrazný žlutý květ disponuje blahodárnými účinky. Využívá se jako lék na tlumení bolesti ale stejně účinný je i v boji proti nespavosti hlavně po nadměrné fyzické námaze či oper aci, kdy se člověk cítí „bolavé“, organismus je přetížen, přesto se neví dostat do spánkového režimu.
- Coffea Crude – zrno kávovníku je původem z Etiopie a Arábie. Homeopatikum je určeno lidem, kteří nemohou usnout v důsledku neutuchajícího víru myšlenek, představ a emocí, byť příjemných. Aktivita mysli je enormní a stálý proud myšlenek vede k neklidu a nervozitě. Také je to výborný lék pro nespavost, která je vyvolána šťastnými emocemi.
- Nux vomica je známým lékem manažerů. Zas pávajú večer a pak se v noci budí a nemohou usnout. Probouzejí se v časných ranních hodinách s aktivní myslí. Při probuzení se cítí unavení, nechce se jim vstávat a jsou velmi podráždění. Nespavost z nadměrné konzumace alkoholu, kávy a léků. Je to i lék na nespavost ze stresu či přemíry duševní práce během dne.
- Ignatia amara je lékem nespavosti z nedávného zklamání, velmi hlubokého emočního smutku, zármutku, po ztrátě blízké osoby, nebo jiném vážnějším psychickém otřesu. Pokud je u postižené o soby přítomen spánek, je velmi křehký, vnímá vše, co se kolem něj děje a neustále přemýšlí nad minulými nepříjemnými zážitky. Přítomna je psychická přecitlivělost vůči emocím, stejně fyzická přecitlivělost zejména vůči pachům.
- Arsenicum album – úzkostní a neklidní pacienti trpící neustálými obavami a starostmi jsou také skupinou lidí, která tráví bezesné noci. Nervozita a neklid jim nedovolí usnout. Slabost a vyčerpání je doprovázejí až do dalšího rána. Pokud už se jim náhodou podaří usnout, sv yčajne je ze snění vytrhne noční můra, po níž následuje nervózní a bezcílně pobíhání po bytě.
Další doporučené
- Cocculus indicus – je plodem malého stromu původem z Indie a Cejlonu. Je vhodný na nespavost způsobenou přetížením fyzickým a psychic kým. únava je způsobená přepracováním, dlouhým bděním, starostmi nebo nepravidelným spánkem. Tento lék často užívají lidé, kterým je svěřena do péče jiná osoba, maminky, příp. zdravotníci.
- Gelsemium sempervirens – tzv. „Jazmínovec stálezelený“ je li ěkem úzkosti z očekávání, spojené s trémou a stejně je jeho užívání opodstatněné pro stavy absolutního tělesného vyčerpání. Dotyčný je otupělý, není schopen myslet, ale ani není schopen spát. Tedy je v jakémsi stavu bdělé pasivity. Je velmi unavená ný, neudrží otevřené oči, ale ani přesto nedokáže usnout.
- Kalium phosphoricum je bílý krystalický prášek, základní prvek nervové tkáně, svalů a červených krvinek. V potravinářském průmyslu se používá jako stabilizátor. Psychická a fyzická únava po intelektuálním přetížení způsobeném studiem, prací s počítačem. Ty vedou k vy čerpání nervového systému, prorůstají do bolesti hlavy, poruch paměti, přecitlivělosti či nespavosti.
- Lycopodium je zákonem chráněna trvalka rozšířena téměř po celém světě. U nás roste spíše horských oblastech a lesích. Ideální je pro pacienty, kter í se v noci budí kvůli hladu a musí se najíst nebo nemohou najít správnou polohu v posteli, v noci přemýšlejí nad pracovními problémy a nemohou spát. Celý den jsou kvůli tomu potom ospalí.
- Magnesia phosphoric je homeopatický lék, který uvolňuje napětí, působí na centrální nervový systém a zlepšuje spánek. Křeče, bolestivé křeče vystřelující podél nervů, bleskové (rychle přicházejí i mizí), zlepšené ohnutím. Ostrá bolest páteře s vyzařováním do končetiny s prudkým začátek i koncem, zhoršená chladem, zlepšená protažením a teplem; doprovázená pocitem ztuhlosti a zdřevěnělosti, bolesti v kříži s vyzařováním do dolních končetin (např. při prolapsu meziobratlové ploténky), bolesti krční páteře, křeče hladkého svalstva zlepšené lokálním teplem as ilným tlakem.
Nespavost malých dětí
Usínání a spaní malých dětí je tématem, o které často rodiče diskutují. K hlavním příčinám jejich nespavosti patří kolika, hlad, teplo nebo naopak chlad, případně. Nekval itný spánek se pak u dítěte projeví jako útlum, ale v mnoha případech je to právě naopak hyperaktivita spojená s poruchami pozornosti.
Homeopatika pro miminka a kojence?
Tak jako u většiny problémů, ani v tomto případě neexistují univerzální homeopatika, které by pomohly všem dětem. Homeopatických léků, které mohou pomoci, je nepočítaně. Například Borax je vhodný pro děti, které nesnášejí a rozpláčou se vždy, když se jejich rodiče pokusí uložit do postýlky. Jejich spánek bývá neklidný a přerušovaný výkřiky. Při špatném usínání se hodí také Coffea Crude. Extrémně podrážděným a neutišitelný dětem pomůže i Chamomilla. Tento lék je stejně vhodný i při prořezávání zoubků.
Zlatá pravidla pro zdravý spánek:
Budík ve stejný čas
Tři hodiny před spánkem nejíst, nepít kávu nebo zelený čaj
Omezení stresu
Tipy pro zdravý spánek
Pokud nechete užívat léky ani jiné homeopatika, vyzkoušejte do své životosprávy zavést níže uvedené osvědčené rady:
- pravidelné cvičení (ne však těsně před spaním)
- doplnění minerálů a vitamínů (hornčík i magnézium zklidňují nervový systém, vitamíny B6 a B12 podporují látkovou prémie v mozku) metabolismus
- zalijte si heřmánkový čaj (relaxační účinky) Provoňte byt levandulí
- vyhněte se kofeinu, zelenému čaji a jiným nápojem s povzbudujúcimi a energetickými účinky
- nezatěžujte trávení (obiloviny a mléko mohou způsobovat zažívací potíže, cukr narušuje hladinu krevní glukózy, mastné a těžká jídla způsobují nepříjemné snění)
- omezte tekutiny 2 hodiny před spánkem
- odstraňte všechny zdroje elektromagnetického záření
- zabezpečte v místnosti dostatek tmy
- nedívejte TV před spaním
Vybrané zdroje:
- https://www.vitalia.cz/clanky/co-je-homeopaticky-lek-a-jak-vznika-homeopatikum/
- https: / /svethomeopatie.cz/cs/2088-nespavost
- https://www.vitalia.cz/clanky/nemuzete-usnout-zkuste-homeopatii/
- http://www.homeopath.eu/davkovanie-homeopatickych-liekov.html
- https://www.ordinace.cz/clanek/homeopatie-a-nes pavost /