Pojem esenciální oleje se dnes skloňuje stále častěji, avšak jen málo z nás se zamýšlí nad tím, co jsou to esenciální oleje a jak nám pomáhají. Pojďme si tedy o nich říci více, protože díky jim všestrannému použití a účinkem jsou opravdu skvělé. Esenciální oleje jsou jedním ze zázraků z přírody. Dá se říci, že v přírodě se skutečně neděje nic náhodně. Každá rostlina má v přírodě svoji specifickou vůni a ta má také svůj specifický účel. Přírodní extrakcí z rostlin se pak získávají přímo esenciální oleje. Krásná alchymie, co říkáte?
Obsah článku
Co jsou to esenciální oleje a jak je používat?
Esenciální oleje jsou tedy extrakty pocházející přímo z rostlin. Jsou to voňavé esence z rostlin. A tato vůně má již díky několika kapkám, například, ve vodě neuvěřitelnou moc. Esenciální oleje jsou jednodruhové, to znamená, že esence se získává z jednoho druhu jedinečné rostliny. Z chemického hlediska je ještě lepším pojmem jako esenciální oleje pojem éterické oleje, protože jsou to oleje, které jsou těkavé a obsahují snadno těkavé vonné látky, a tudíž jsou podobné éterem.
Úžasnou vlastností těchto olejů je, že mají několikanásobně, a to až 50 až 70-krát vyšší účinnost než samotné bylinky . Tyto oleje mají několik dalších společných vlastností. Převážná většina z nich má antibakteriální účinky, působí protizánětlivě a dezinfikují. Léčivou sílu těchto esencí poznali ve starém Římě, Egyptě, Řecku a na mnoha dalších územích. Pojem aromaterapie, který bezprostředně souvisí s esenciálními oleji se poprvé objevil počátkem dvacátého století.
Odkud pocházejí esenciální oleje?
Esenciální oleje se tedy získávají přímo z extraktu rostlin. Používají se již tisíce let, ještě od dob starých Číňanů a Egypťanů. Podle typu vonných látek se esenciální oleje člení do několika skupin:
- Květinové – jsou to například esence z levandule nebo z jasmínu
- Dřevité – mezi ně patří čajovníkový olej, borovice nebo santalové dřevo
- Zemité – specifická esence vůně z keře pačuli
- Mátové – mentol, máta
- Léčivé nebo bylinné – eukalyptus
- Kořeněné – paprika, hřebíček, skořice
- Citrusové – pomeranč, citrón, bergamot, grapefruit, limetka
Vonná esence rostlinného původu, z níž se olej získává, obsahuje zmíněné těkavé látky, které svým složením připomínají ethery, které se nazývají také silice. Molekuly těchto látek se pak snadněji dostávají k našim čichovým buňkám. Mimochodem v přírodě není nic náhodné. Silice, které se produkují v přírodě přitahují hmyz, kteří je opylují. Nebo se díky své vůni dokážou bránit i škůdcům.
Je neuvěřitelné, že dosud je známo již více než 3 000 druhů esenciálních olejů, přičemž v obchodech je dostupných asi 400 druhů. Ostatní se však dají vyrobit, případně jejich vyrábějí specifičtí malí výrobci.
Esenciální oleje – použití
Každá ze skupin těchto esenciálních olejů má specifické účinky a také své použití. Obecně se však o nich dá jednoznačně tvrdit, že mají antibakteriální vlastnosti, povzbuzují činnost konkrétních orgánů mají schopnost posílit imunitní systém a esenciální oleje dokáží také pozitivně ovlivňovat a působit na fyziologické funkce jako je dýchání nebo tlukot srdce.
Esenciální oleje jsou vhodné pro tyto účely:
- Inhalování – pomocí aromalampy nebo napařováním – oba z těchto způsobů jsou velmi účinné, pokud samozřejmě využijte vhodný druh oleje; na aromaterapii používejte nádobku s dvěma částmi, a to horní, kde dáte zředěný olej a dolní, kde se dává svíčka; při napařování zase nezapomeňte zavřít nebo překrýt si oči, aby zbytečně nepřišli k podráždění;
- Masáže – tím, že jsou esenciální oleje mimořádně silné, vždy je na masáž míchejte s neutrálním olejem, například jojobovým nebo rýžovým;
- Obklady – proceduru neprodlužujte na více než 10 – 40 minut; použijte bavlněnou tkaninu, který namočíte do vody s několika kapkami esenciálního oleje; přiložte na postižené místo a zabalte obvazem nebo fólií; podobným způsobem můžete dělat i zábal, použijte však větší ručník nebo osušku;
- Kosmetika – esenciální olej můžete přidat i do vašeho základního krému nebo sprchového gelu;
- Pleťová kosmetika – některé druhy olejů jsou skvělé i na pleť, například čajovníkový olej na vyrážky;
- Lázeň a saunování – používejte opět pouze několik kapek oleje
Oleje jsou skvělé i na zrelaxování do koupele, zda určité druhy i pro lepší spánek. Některé druhy esenciálním olejích jsou skvělým repelentem přes léto, například levandulový nebo eukalyptus, jako obklad či při nachlazení.
Nejdůležitější rady pro používání esenciálních olejů:
- Čtěte příbalový leták esenciálních olejů – pokud si koupíte esenciální olej v obchodě, vždy si přečtěte příbalový leták, aby vám neušly specifické informace. Tím, že každý z esenciálních olejů lze vyrábět odlišným způsobem, je důležité, abyste následovaly doporučené informace o dávkování a skladování.
- Dávkování esenciálních olejů – při dávkování začněte s minimální doporučenou dávkou jen pro jistotu a pokud nezaznamenáte žádnou reakci, můžete ji postupně zvyšovat podle potřeby, dokud nepociťujete žádoucí účinek. Avšak lepší je to s dávkováním nepřehánět.
- První použití esenciálního oleje – pokud si náhodou nejste jisti ohledně vhodnosti daného esenciálního oleje pro vás, případně máte citlivější pokožku, esenciální olej se dá jednoduše otestovat. Smíchejte esenciální olej a běžný olej, který preferujete (například slunečnicový) v poměru 2: 1. Takovou směs kápněte na vnitřní část předloktí. Pokud se do několika dní neprojeví žádná reakce, esenciální olej lze bez problémů používat.
- Používání esenciálních olejů na pokožku – tím, že je esenciální olej opravdu silná esence, míchejte jej raději v každém případě s jakýmkoli neutrálním olejem. Můžete zachovat stejný poměr, a to jednu čajovou lžičku neutrálního kuchyňského oleje (například slunečnicový olej nebo kokosový olej bez vůně) nebo masážní olej (například jojobový). Toto míchejte je velmi důležité hlavně pro děti i pro lidi s citlivější pokožkou.
- Esenciální oleje do koupele a na aromaterapii – esenciální oleje jsou skvělé i do koupele nebo na meditaci či jen na relax. Dávejte si však pozor na čas strávený touto aktivitou ve spojení s esenciálními oleji. Na začátek je vhodnější, zejména pokud zkoušíte nový esenciální olej, abyste si ho dopřáli jako součást koupele na začátek ne na déle než 5 minut, ideálně smíchaný is mlékem nebo běžným olejem do koupele. Relax s aromalampou a esenciálním olejem by na začátek neměla přesáhnout více než 20 minut. Jedině v kombinaci s aromalampou je vhodné esenciální olej míchat s vodou, na všechny jiné účely ho míchejte jedině s jiným neutrálním olejem.
- Nechtěný kontakt esenciálních olejů s očima – pokud dojde ke kontaktu esenciálního oleje s očima, nejprve si je vypláchněte čistou vodou a následně potřete běžným olejem.
Co aromaterapie a děti?
Určitě ano, ale opatrně. Tyto oleje reagují obvykle velmi dobře při kontaktu s dětmi, jsou také pro ně vhodné. Nicméně třeba si opravdu nechat záležet na tom, abyste vhodnost daného oleje odzkoušeli a nepřeháněli to. Pokožka je v případě dětí mimořádně citlivá. Dodržujte tyto zásady:
- Čtěte příbalový leták, pokud je uvedeno, že daný olej není vhodný pro děti, nepoužívejte ho pro ně;
- Olej vždy míchejte ve výše uvedeném poměru, případně v ještě více ředěném stavu podle preferencí;
- Přímo na pokožku není olej vhodný s výjimkou čajovníkového oleje, ten můžete dítěti nanést přímo na postižené místo;
- Olej není vhodný pro vnitřní použití;
- Dávejte si pozor, aby se vaše dítě nedostalo do blízkosti aromalampy.
Skladování
- Vždy si přečtěte příbalový leták, kde si přečtete konkrétní doporučení pro skladování daného oleje.
- Oleje skladujte na chladnějším místě, ne v blízkosti zdroje tepla ani je nevystavujte přímému slunečnímu záření.
- Obal opravdu musí být, ideálně hned od výroby, uskladněn v tmavé nádobě, nejlépe ze skla.
- Olej vždy dobře uzavřete. Jednak zabezpečíte nechtěný kontakt s dítětem nebo s domácím zvířetem a jednak nepřijdete o cenné složky, které by mohly časem vyprchat.
Míchání esenciálních olejů
Jak jsme již zmínili, esenciální oleje nikdy nepoužívají neředěné. Jedině čajovníkový olej je vhodný k přímému nanášení na pokožku, ostatní oleje, zejména pro specifické účely je lepší míchat s jakýmkoli běžným olejem v poměru 2: 1.
Účel využití některých olejů
Levandulový – použití v kosmetice na citlivou nebo poškozenou pokožku; protizánětlivé účinky, zmírňuje otok, zmírňuje svědění a zarudnutí pokožky; zbavuje také pokožku suchých částí a je také vynikající na vrácení pružnosti pokožky. Je také vhodný na akné.
Grapefruitový – skvělý na čištění pokožky, zejména na mastný tip pleti, protože skvěle čistí ucpané póry; má bělící účinky a je vhodný i na mastné vlasy. V neposlední řadě má protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče. Působí antidepresivně a je vhodný na aromaterapii.
Čajovníkový olej – má silné antiseptické účinky na celý organismus; pomáhá při kožních infekcích a rovněž pomáhá léčit rány na kůži; je vhodný na herpesy, akné i jako repelent proti hmyzu.
Citrónový – tento klasický druh esenciálního oleje je také malý zázrak; svěží vůně citrusu povzbuzuje mysl, působí antistresově a účinně pomáhá i vůči únavě; má čistící účinky, rozjasňuje pleť a stahuje póry. Je vhodný i proti celulitidě.
Citronová tráva – dezinfikuje vzduch, povzbuzuje organismus; dokáže zmírnit svalové napětí po fyzickém výkonu. Dokáže dezinfikovat vzduch, má antibakteriální účinky a používá se také na léčení plísní na nohách.
Eukalyptus – jeden z najznámenších esenciálních olejů se používá k léčení astmatu, dýchacích cest nebo při nachlazení. Eukalyptus také stimuluje mysl a působí příznivě proti migréně.
Jak se vyrábějí esenciální oleje
Esenciální oleje se dají získat třemi základními způsoby. Získávají se parovodní destilací, extrakcí nebo lisováním za studena. Tímto způsobem se získávají zejména esenciální oleje z citrusů. Vždy závisí na ingredience, s níž se pracuje, od její kvality a za výsledkem pak stojí hlavně způsob zpracování, který by měl být šetrný. Vždy věnujte dostatečný čas výběru vhodného esenciálního oleje. Dnes jsou již tyto oleje snadno dostupné v kterémkoliv internetovém obchodě či ve specializovaných kamenných obchodech s ezoterikou či bio obchodech.
Často kladené otázky:
Co jsou esenciální oleje a jak je používat?
Jsou to extrakty přímo z rostlin, které mají o 50 až 70-násobně větší účinek než samotné rostliny. Většina z nich má mnohé společné vlastnosti, jako jsou dezinfekční, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Ve světě je známo až neuvěřitelných 3 000 druhů esenciálních olejů. Esenciální oleje jsou známé ještě z dob starého Říma či Egypta.
Jak míchat a kombinovat oleje?
Tím, že esenciální oleje jsou skutečně silné, nedoporučujeme je používat v čisté nekoncentrované formě. Nejvhodnější je míchat esenciální olej v poměru 2: 1 s jakýmkoli neutrálním olejem, jako je, například, jojobový olej nebo kokosový olej bez vůně. Pokud máte citlivější pokožku, je vhodnější olej nejprve vyzkoušet na vnitřní straně předloktí. Vždy si vyberte olej, který je vhodný pro daný účel
Jak se vyrábějí esenciální oleje a kde je mohu koupit?
Esenciální oleje získávají parovodní destilací, extrakcí nebo lisováním za studena. Konkrétní způsob výroby závisí na druhu ingredience, ze které se olej vyrábí. Díky vzrůstající popularitě olejů a jejich širokému využití narůstá i počet obchodů, kde je lze zakoupit. Jsou dostupné ve velkém množství internetových obchodů i v bio prodejnách.
Vybrané zdroje:
- https://blog.herbatica.sk/esencialne-oleje-a-odhalenie-ich-tajomstva/
- https://blog.herbatica.sk/esencialne-oleje-blizsie-predstavenie-a-sposoby-pouzitia/
- https://www.aroma-explorer.sk/prirodny-repelent-proti-kliestom-s-esencialnymi-olejmi/
- https://www.bodhispa.sk/blogs/ako-pouzivat-esencialne-oleje
- https://yogin.sk/esencialne-oleje-v-nasom-zivote/