Elicea se řadí mezi antidepresiva, a tedy představuje lék v boji proti úzkostným stavem a depresivním poruchám. Antidepresiv rozlišujeme několik podle toho, jakou reakci v mozku vyvolávají. Elicea je účinná právě v boji proti poruchám tzv. třetí generace.
Deprese se na biochemické úrovni projevuje nízkou hladinou chemických látek, jakými jsou serotonin, noradrenalínu a dopamin – ty se podílejí na utváření celkové nálady a psychické pohody člověka. Antidepresiva mají za úkol hladiny těchto hormonů na nervových spojích zvýšit.
Obsah článku
Co je Elicea a jaké má využití?
Lék obsahuje escitalopram, který patří do skupiny antidepresiv nazývaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a je účinný proti depresím, sociální úzkosti, panickým poruchám nebo obsedantně-kompulzivní poruše). Poruchy serotoninového systému jsou spouštěče při vzniku deprese a souvisejících onemocnění. Tyto léky způsobují v mozku to, že zvýší hladinu serotoninu.
Cena balení
Elicea představuje bílé, vypouklé a potahované tablety balené v krabičkách, ale na trhu nemusí být uvedeny všechny velikosti balení. Cena léku se pohybuje v závislosti na jeho typu. Pro ilustraci uvádíme cenu 10 mg Elicea – 16,89 eura.
Elicea neužívejte, jestliže:
- trpíte epilepsií nebo záchvaty
- peč prvním dnem nebo ledviny nefungují zprávě
- máte cukrovku (užívání přípravku ovlivňuje hladinu cukru v krvi)
- máte sníženou hladinu sodíku v krvi
- snadno u vás dochází ke vzniku modřin, příp. ke krvácení
- podstupujete léčbu elektrošoky
- máte tzv. věnčité tep ny
- máte alergii na kteroukoli ze složek přípravku
- pokud užíváte jiné léky (používané k léčbě
Parkinsonovy choroby, léky na poruchu srdce nebo léky proti depresím nebo jakékoliv antibiotika) - jestliže máte srdeční aritmiou
Buďte trpělivý
Tak jako s jinými léky k léčbě deprese, zlepšení nepřichází hned po aplikování medikamentu. Po zahájení léčby přípravkem Elicea může trvat obvykle 2 – 4 týdny, dokud zaznamenáte jeho účinky. Na počátku léčby mohou někteří pacienti dokonce zaznamenat kont raindikácie jako zvýšená úzkost, která ale během postupující léčby vymyzne. Důležité je nepřerušovat léčbu a neměnit dávkování svévolně a bez diskuse s příslušným odborníkem.
Během užívání přípravku mohou obzvláště pacienti trpící maniodepresiou vstoupit do manické fáze. Ta se vyznačuje neobvyklou a prudkou změnou myšlenkových procesů, nevysvětlitelným pocitem štěstí a nadměrnou tělesnou aktivitou. Jistý čas trvá, než léky začnou působit, a proto zejména během prvotních fází užívání může být častý výskyt sebevražedných myšlenek, zhoršování deprese a úzkostných stavů.
Užívání u nezletilých
Elicea by se u nezletilých neměla užívat vůbec, vzhledem k tomu, že pacienti mladší 18 let jsou totiž vystaveni vyššímu riziku vedlejších účinků, jako jsou sebevražedné pokusy, sebevražedné myšlenky, sebepoškozování, negativní emoce a chování (agresivita, hn ev, vztek). Přesto může lékař Elicea předepsat osobě mladší 18 let, pokud se rozhodne podstoupit toto riziko na svou odpovědnost. Pokud se kterýkoli z výše vyjmenovaných příznaků prohloubí nebo zhorší, třeba ukvapeně kontaktovat příslušného lékaře.
Užívání přípravku Elicea s jídlem a pitím
Elicea můžete užívat s jídlem nebo bez jídla. Podobně jako při užívání jakýchkoliv jiných léčiv, nedoporučuje se užívání Elicii v kombinaci s alkoholickými nápoji, ačkoli dosud nebyly prokázány žádné interakce.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, malli byste o tom informovat svého ošetřujícího lékaře. Neužívejte Elicea pokud máte těhotenství potvrzeno, ani v případ e, pokud kojíte. Pokud už jste lék užívali během posledních 3 měsíců těhotenství, je možné že u novorozence se projeví problémy s dýcháním, záchvaty, kolísání tělesné teploty, problémy s příjmem potravy, nízká hladina cukru v krvi, podrážděnost, apatie, nepřetržitý pláč, problémy se spánkem, nervozita …
Nežádoucí účinky
Elicea se obecně považuje za poměrně snadno snášen lék, který nevyvolává vážné vedlejší účinky, resp. ty jsou většinou podobné těm, které můžete pozorovat i při užívání jakýchkoli jiných antidepresiv z uvedené SSRI skupiny. Nejčastěji se objevují problémy s nespavostí, suchem v ústech, nadměrným pocením, trávicími obtížemi, vyčerpaností, únavou …
Vliv má však i na sexuální funkce těla, přičemž hlavně trpí snížený sexuální apetit, může se častěji objevovat opožděná ejakulace nebo neschopnost dosáhnout vyvrcholení. Tyto účinky však nejsou trvalé a po vysazení léků se situace opět vrací do normálu. Vedľajšie účinky však můžeme považovat za mírné a obvykle vymizí hned po několika týdnech léčebného procesu.
Jestliže zaznamenáte jakýkoliv z následujících účinků během léčby, kontaktujte svého lékaře:
Sporadické
- krvácení z trávicí a zažívací soustavy, vaginální krvácení u žen
- pohybový neklid, roztržitost, nervozita, záchvaty paniky
- nesouvislý spánek, nechutenství, ztráta vědomí
- poruchy se zrakem, zvonění v uších
- nepřiměřené vypadávání vlasů
- otok horních nebo dolních končetin
Občasné
- otok v oblasti obličeje, jazyka, kůže
- těžkopádné dýchání a polykání
- zvýšená teplota, náhlé křečovité stahování svalů
- agresivita, blouznění
- zpomalený tlukot srdce
- sebevražedné pohnutky
Nejčastěji
- nevolnost
- rýma
- ztráta chuti k jídlu nebo nadměrné přejídání
- úzkost, neklid, ansurdné snění, potíže s usínáním, pocit vyčerpanosti
- trávicí problémy (průjem, zvracení, sucho v ústech)
- hyperhydróza
- bolest svalů a kloubů
Jděte přímo do nejbližší nemocnice, pokud:
- máte potíže při močení
- trpíte záchvaty
- objeví se zažloutlá pokožka kůže, (který může být symptomem zánětu jater)
Kombinace s dalšími léčivy
Pokud jste na léčebné účely vužívali kterýkoli z neselektivních inhibitorů IMAO (obsahujících látky jako isokarboxazid, fenelzin, IPR oniazid, tranylcypromin, isokarboxazid, nialamid a tranylcypromin), musíte si dopřát 14denní pauzu, abyste mohli bezpečně a účinně začít s léčením pomocí přípravku Elicea. Naopak, po ukončení užívání musíte počkat 7 dní, pokud následně plánujete užívatdalší z těchto léčiv určených:
- k léčbě deprese
- léčbě Parkinsonovy choroby
- léčbu maniodeprese
- léčbu migrény
- k léčbě žaludečních vředů
- třezalka
- Aspirin a léky uvolnění od bolesti a na ředění krve
- léky na ředění krve
- k léčbě malárie
- k léčbě schizofrenie, psychóz
- k léčbě srdečních-cévních onemocnění
Příbalový leták
Si můžete prohlédnout na adrese https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/elicea-10-mg-623206.html .
Nejčastěji kladené otázky
Kde ji koupím?
Přípravek by měl být dostupný a vydán na lékařský předpis v lékárně.
Je na lékařský předpis?
Elicea je lék, který je částečně hrazen z veřejného zdravotního pojištění a jeho výdej je vázán na lékařský předpis. Tento lék předepisuje specialista na individuální užití, proto jej ned ávejte nikomu jinému. Může totiž více uškodit než pomoci i když má osoba stejné příznaky onemocnění jako vy.
Kdy zabere?
Elicea funguje na bázi zpětného vychytávání serotoninu. Většinou se jí plný účinek projeví po týdnech či měsících. Třeba to ale konzultovat s lékařem, může to být velmi individuálně.
Jak dlouho trvá léčba?
Je normální pokud první změny k lepšímu zaznamenáte až po několika týdnech. Pokračujte v užívání přípravku Elicea a neměňte dávku podle vlastního uvážení. Pokud přerušíte léčbu pří liš brzy, příznaky se mohou nepřetržitě opakovat.
Jaké má lék složky?
Elicea obsahuje laktózu. Pokud na ni máte intoleranci nebo špatně reagujete na určitý typ cukrů, určitě se spojte s lékařem před tím než začnete tento přípravek užívat.
Co když užijete více než třeba? Je Elicea návyková?
Pokud užijete větší objem než je předepsaná dávka, neprodleně se spojte se s lékařem nebo s nejbližším pohotovostním oddělením. V takových případech může snadno dojít k předávkování, rozeznáte to podle nejčastějších příznaků v, jakými jsou křeče, závratě, zvracení, rozrušení, bezvědomí, nevolnost, snížení krevního tlaku, srdeční arytmie. Elicea není návyková.
Co když zapomenete užít Elicea?
V žádném případě nezdvojujte následující dávku, abyste dohnali zapomenutou dávku. Pokud zabudnet e vzít dávku a vzpomenete si na to ještě v ten samý den, vezměte ji ihned. Následující den pokračujte v normálním režimu.
Co se stane, když přestanete užívat Elicea?
Nepřerušujte užívání přípravku Elicea bez vědomí lékaře. Obecně se doporučuje, abyste snižovali dávku v určité posloupnosti a během několika týdnů.
Pokud přerušíte užívání náhle, můžete si přivodit příznaky spojené s vysazením léku. Ty jsou sice mírně a samovolně ustoupí, avšak každý organismus reaguje individuálně, a proto netřeba riskovat možnost ť dlouhodobějších problémů.
Při léčbě antidepresivy je dobré uvědomovat si skutečnost, že problém s náladou a vaším vnitřním prožíváním s sebou většinou nese informaci, aby člověk ve svém životě něco změnil, přehodnotil komunikaci, své vztahy s okolím a předchozí způsob života.
Druhy antidepresiv:
Antidepresiva rozdělujeme do několika skupin (generací):
- generace – amitriptylin, Anafranil, Coaxil, Prothiaden
- generace – miabene, Wellbutrin
- generace – SSRI, Nari, DARI, SARI (do této skupiny patří i léky Cipralex, Elicea, Lenuxin, Escitil, Esoprex, Escitalopram, Citalopram, Seropram, CITALEC, Remood, Seropram, Deprex, Seroxat)
- generace – venlafaxin, velaxinefectin, ARGOFAN, Olwexya
Vybrané zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/elicea-10-mg-623206.html
- http://www.psychoweb.cz/leky-a-letaky/elicea-pribalovy-letak-ucinky-nezadouci-ucinky-davkovani/
- https://mediately.co/sk/drugs/UhsUqfVFoqgO9rXFhgRUjwZIfy/elicea-5-mg#dosing
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/elicea-10- mg-309235.html
- https://vysetrenie.zoznam.sk/liek/13799/elicea-10-mg