Běžné známky stresu zahrnují depresi, problémy s usínáním a spánkem, vnitřní napětí, úzkost, slabou schopnost koncentrovat se, časté chyby v práci i doma, apatii a mnoho dalších. Tyto pocity a problémy nás nakonec ovlivňují ve všech sférách našich životů a významně narušují například i mezilidské vztahy.
Pravdou je, že tělo určitý stres potřebuje, pomáhá nám přizpůsobit se novým i opakovaným situacím, se kterými se setkáváme i v každodenním životě a burcuje nás k lepším výkonům. Je však rozdíl mezi stresem ,,pozitivním“a tím ,,negativním“, který nám více škodí než pomáhá a může způsobit problémy nejen psychického rázu, ale i fyzického.
V dnešní době jsme dlouhodobému a hlavně psychickému stresu vystavováni stále častěji, což pro naše tělo není dobré. Co tedy dělat proti stresu a nervozitě? Jak zvládat a odbourat stres? Jak se uklidnit a překonat stres? Jako ,,léčit stres“ bez léků? Zde je pár tipů, které by vám mohly pomoci bojovat se stresem.
Obsah článku
1. Cvičení
Ne nadarmo se říká ,,Ve zdravém těle zdravý duch.“ Stále více lidí i odborníků se zabývá vlivem tělesného stavu na psychiku a naopak. I když se může zdát nelogické, že pokud jsme v psychickém stresu, proč bychom si měli přidávat ještě stres fyzický způsobený cvičením? Pravdou však je, že cvičení může zmírnit mentální stres. Ty benefity se týkají hlavně pravidelného cvičení. Lidé, kteří cvičí pravidelně, jsou méně náchylní na stavy úzkosti, jak lidé, kteří nevykonávají žádnou fyzickou aktivitu.
Jak vlastně cvičení ovlivňuje snížení úrovně stresu a nervozity?
- Stresové hormony – víme, že během stresu se v našem těle vyplavují různé látky. Právě cvičení snižuje úroveň těchto stresových hormonů, například kortizolu, při delším běhu. Stejně napomáhá uvolnění endorfinů, což jsou zase látky, které ovlivňují pozitivně na naši náladu a zároveň působí jako přirozené analgetika.
- Spánek – cvičení může výrazně zlepšit i kvalitu vašeho spánku, který bývá velmi často narušený stresem a nervozitou.
- Sebedůvěra – když cvičíte pravidelně, pravděpodobně jste se svým tělem i spokojenější a cítíte se jistější, což jen potvrzuje výrok zmíněn na začátku, který znali již staří Řekové, tedy že ve zdravém těle je i zdravá duše.
Je důležité najít si fyzickou aktivitu, která vám vyhovuje. Proti stresu může být nápomocná i delší procházka v parku či v přírodě nebo takový jogging.
Joga – novodobý trend
Stále populárnější je jóga, která krásně propojuje uvolnění mysli i těla. Jde o cvičení, kde základem je správné dýchání a různé polohy, kde dochází k zapojení různých svalových skupin. Velkou výhodou je, že je vhodná pro všechny věkové skupiny.
Obecně se dá říci, že velmi pozitivně působí proti stresu, nervozitě a úzkosti tím, že ovlivňuje náš nervovoý systém a stresovou odpověď. Může pomáhat snižovat hladiny kortizolu, krevního tlaku, srdeční frekvence a zvyšovat hladinu neurotransmiteru GABA, který bývá snížení při poruchách nálady.
Byly dělány určité studie, které poukazují na to, že jóga může zlepšit náladu a její pravidelné praktikování může být dokonce tak efektivní jako antidepresiva při léčbě deprese a úzkosti.
2. Vitamíny, minerály a doplňky stravy
Tak jako je důležitý pohyb, je důležitá i strava. Ve stresu je lidský organismus ve stavu pohotovosti az toho vyplývají i zvýšené nároky na různé vitamíny, minerály a jiné důležité tělu potřebné látky. Zde je pár tipů na vitamíny a přírodní doplňky výživy, které mají vliv na redukci stresu a nervozity as tím spojenými problémy:
Přírodní léky proti stresu, na nervozitu a na uklidnění bez předpisu
- Meduňka lékařská – jde o bylinu z čeledi hluchavkovité pocházející z okolí východního pobřeží Středozemního moře, která má široké využití v medicíně, léčitelství iv kuchyni. Tradičně se používá na zlepšení nálady a kognitivních funkcí, ale má také mnoho dalších pozitivních účinků na organismus. Nejen že pomáhá zmírnit stres, nervozitu, problémy se spánkem, napomáhá schopnosti koncentrace, ale využívá se např. i při trávicích problémech a nevolnosti, které takový stres často způsobuje. Její zklidňující účinky si můžete vychutnat ve formě čaje, tablet či vonného oleje při aromaterapii.
- Ashwagandha (Withania opojná) – jde o léčivou bylinu využívanou v ajurvédské medicíně již staletí. Je dokázáno, že má mnoho příznivých účinků. Podle alternativní medicíny se řadí mezi ,, adaptogeny „, což jsou vlastně rostlinné produkty zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím. Množství benefitů této rostliny pro tělo i mozek spočívá např. ve snižování glykémie, hladiny stresového hormonu kortizolu v krvi, podporuje činnost mozku a pomáhá bojovat proti symptomům deprese a úzkosti.
- kozlík lékařský – nazývá se také kočičí kořen, protože svojí aroma přitahuje kočky. V lidovém léčitelství se využívá již staletí jako sedativum, lék se připravuje z je kořene. Využívá se při problémech se spánkem, hlavně při nespavosti, ale i proti psychickému stresu, úzkosti, nervozitě.
Vitamíny, minerály a doplňky stravy
- Zelený čaj – považuje se za nejzdravější nápoj na světě, protože obsahuje množství antioxidantů a živin, které mají velmi příznivé účinky na naše tělo. Napomáhá při zlepšování nervové činnosti, hubnutí a jeho antioxidační vlastnosti se podílejí i na vychytávání volných radikálů, které poškozují buňky a jejichž produkce je např. i ve stavu stresu zvýšená.
- B komplex vitamínů – jde o komplex B vitamínů, které mají v organismu významné postavení a podílejí se na množství funkcí. Únava a nedostatek energie přispívají ke zvyšování úrovně stresu a podrážděnost. Právě pozitivní účinky B vitamínů působí proti únavě a zvyšují energii. Většina lidí je má při vyvážené stravě dostatek, ale z různých důvodů se mohou hladiny některých z nich snížit, např. při užívání hormonální antikoncepce, kdy je ovlivněno vstřebávání některých B vitamínů či při vegetariánské stravě, kteří často trpí nedostatkem vitamínu B12 důležitým pro krvetvorbu.
- Magnézium – hořčík je minerál esenciální pro funkci svalů a nervů. Výzkumy ukazují, že hraje významnou roli v hormonální osy a regulaci stresové odpovědi, proto mohou být zvýšené nároky na tento minerál právě v době stresu. Nízké hodnoty hořčíku se mohou projevovat křečemi, tetanií navozenou stresem, která se v současnosti považuje za nemoc mladých 21. století.
Káva a kofein – ve stresu pozitivní či negativní?
Každý den, biliony lidí sahají po kávě pro nabuzení organismu energií. Někdo si bez ranní kávy neumí představit začít den. Ačkoli mnoho studií poukazuje na to, že káva může být zdravá, jako všude, tak i zde platí, že všeho moc škodí a ne na každého musí působit příznivě. Za přiměřené množství se považuje 5 či méně šálků kávy, přičemž by neměla překročit dávka 400 mg za den.
I když má kvalitní káva nesporné množství pozitivních efektů na organismus a zdraví, každý člověk má určitou míru kofeinu, kterou dokáže tolerovat. Pokud vás pití kávy dělá nervózním či úzkostlivým, třeba zvážit zda by nebylo lepší zkusit přestat s pitím kávy. Velké dávky kofeinu totiž působí právě zcela opačně, jak bychom chtěli, zvyšují úroveň stresu a úzkosti.
Kofein, tento přírodní stimulant obsažený v kávě, čaji, energetických nápojích či kakau, je jedním z nejpoužívanějších na světě. Působí pobídka na náš nervový systém, pomáhá nám udržovat stav bdělosti a pozornosti a předchází nástupu únavy.
V současnosti se kofein nepovažuje za škodlivý, výzkumy ukazují spíše opačné výsledky, ale je důležité ohlídat si množství kávy a kofeinu, které denně přijímáme.
3. Najděte si čas na rodinu a přátele
Člověk je tvor společenský a právě rodina a přátelé nám mohou být v těžkých časech velkou oporou. Na základě jedné studie publikované i na pubmed.gov, což je nejkomplexnější mezinárodní bibliografická databáze vědeckých článků z oblasti medicíny, zejména ženám, které tráví čas s rodinou, dětmi a přáteli pomáhají tyto aktivity uvolňovat oxytocin, který přirozeně působí proti stresu a zmírňuje ho.
Je známo, že tento ,,hormon lásky“ se mimo jiné uvolňuje i během porodu a pomáhá posilovat kontrakce dělohy, zvyšuje odolnost proti bolesti a uklidňuje a uvolňuje mysl rodící ženy.
Udržování sociálního kontaktu je důležité nejen pro ženy, ale i pro muže, podle další studie muži a ženy, kteří mají méně přátel či sociálního kontaktu, jsou náchylnější na problémy s depresí a úzkostí.
Podle dalších studií objímání, tulení se, líbání či sex pomáhají zbavit se stresu. Při těchto činnostech se opět uvolňuje oxytocin a snižuje se stresový hormon – kortizol. Toto napomáhá snižovat krevní tlak a tep, přičemž zvýšení obou je příznakem stresové reakce. Zajímavé je, že lidé nejsou jediné živočichové, které objímají přátel, kteří jsou vystresovaní. Dělají to i šimpanzi.
4. Smějte se
Říká se, že den bez smíchu je ztracený. A i když to zní jako klišé, je opravdu pravda, že je velmi těžké cítit se špatně a úzkostlivě, když se smějeme. Je to velmi jednoduchý a zdravý způsob jak bojovat proti stresu a nervozitě, který nás nestojí mnoho peněz, ani času. Mnohdy máme omezené možnosti jak se ze situace, která nás stresuje dostat a právě smích je velmi dobrý prostředek, jak ji lépe zvládat. Člověk by se měl smát alespoň 10 minut denně. Jeho spánek prý tak bude klidnější a při každodenních rozhodnutích bude energičtější a svěžejší.
Podle studie na lidech trpících rakovinou ti, kteří se účastnili skupinové terapie, kde smích byl jeden z hlavních cílů, pociťovali větší úlevu od stresu jako lidé, u kterých byla pouze odpoutávána pozornost od daného onemocnění.
Najděte si tedy aktivitu, která vám dělá dobře, dělá vás šťastnými ať už je to brát každodenní situace s humorem, trávení času s vtipnými přáteli či sledování komedií a zábavných show.
5. Naučte se vyhýbat se prokrastinácii
Určitě jste už pojem prokrastinace slyšeli, spojuje se hlavně s vysokoškoláky, ovšem i mnoha dalšími, kteří mají ve zvyku trávit čas nepodstatnými činnostmi, přičemž důležité úkoly odkládají na později.
Prokrastinace (z latinského slova pro crastinus – na zítřek) je pojem označující chorobné odkládání povinností na později (na zítřek). Jedná se o psychickou záležitost ve srovnání s leností, která je fyzická.
Důsledkem je stres , pocity viny, neschopnosti, což ještě zhoršuje stav stresu a nervozity a vede k další prokrastinácii. Proto jednou z možností jak bojovat proti stresu a kontrolovat jeho úroveň v našem těle, je určit si priority. Zkuste se namotivovat, udělat si seznam na každý den, který ale musí být realistický. Nemějte zbytečně vysoké nároky a očekávání. Seřaďte si vaše povinnosti o těch, které musí být splněny co nejdříve po ty, které mají ještě nějaký čas. Snažte se to dodržovat, pracujte vždy jen na splnění jedné úlohy.
Střídání či multitasking, věnování se více činnostem najednou nejen, že zhoršuje vaši koncentraci a prodlužuje trvání jedné úlohy, ale tento způsob samotný vede ke zvyšování úrovně stresu. Je důležité, abyste si po splnění vašeho denního cíle dopřáli i pocit odpočinku a relax.
6. Naučte se relaxovat
Tak jako je pro tělo důležité dělat něco smysluplného a produktivní, tak je důležité vědět relaxovat. Často máme pocit, že na odpočinek není čas. I když tu chvilku máme, myslí jsme stále v práci či ve škole a při povinnostech, které nás čekají. A to je problém.
Je velmi důležité, abychom byli schopni ,,vypnout“. Jinak je organismus ve stavu neustálého stresu, což pro něj již není příznivé. Máme problémy se spánkem, trávením, bolesti hlavy, pocity úzkosti, cítíme se frustrovaný, ztrácíme radost z toho, co nás před tím těšilo či z každodenních věcí.
Najděte si čas pro sebe, pro to, co vás baví. Ať už je to poslech hudby, která má velmi příznivý relaxační účinek nebo procházka v přírodě, naslouchání její zvukem a čistý vzduch. Stejně pozitivně může ovlivnit například i čas strávený s naším domácím mazlíčkem. Ať už je pro vás relaxací cokoliv, nedovolte, aby vás každodenní povinnosti o něj zcela připravili.
Vždy, když si budete říkat, na toto nemám čas, vzpomeňte si, že zdraví máme jen jedno, tak si ho nenechte zničit. Pokud si ho nevážíte vy, tak berte ohled alespoň na vašich blízkých, rodinu, přátele či děti, kteří vás potřebují a určitě vás neradi vidí neustále vystresovaných a frustrovaných.
7. Dechová cvičení a hluboké dýchání proti stresu
Během stresové reakce našeho těla se aktivuje sympatický nervový systém. Ten sám o sobě svým působením zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak a zvyšuje se i frekvence dýchání. Navíc působí na uvolnění stresových hormonů, které mimo jiné potencují jeho účinky.
Proto dechová cvičení a pomalé, prohloubené dýchání jako jedna z technik boje proti stresu není vůbec výmysl. Určitě jste už slyšeli, že když se potřebujete uklidnit, máte počítat do deseti a zhluboka dýchat. Pomalé a hluboké dýchání napomáhá aktivaci parasympatický systému, který působí na naše tělo opačně, jak sympatikus a je v převaze v klidovém stavu.
Je několik různých technik dechových cvičení, například diafragmatická dýchání či abdominální. Na internetu najdete množství videí nebo popisů jak správně dýchat a je jen na vás, které bude vyhovovat vám. Případně můžete navštívit kurz jógy pod vedením instruktorky.
Vybrané zdroje: