Každý, kdo zná únavu bude jistě souhlasit, že je nepříjemný stav. Velmi pravděpodobně jste se s tímto stavem již mnohokrát setkali. Častokrát lze únavu připisovat i období v roce nebo v týdnu, případně je tento stav chvilkový a je způsoben v důsledku propracovanosti či nedostatku spánku. Představte si však, že vaše únava přetrvává i po tom, co se probudíte, po dni plném odpočinku nebo bez ohledu na to, zda provádíte těžkou práci nebo ne. A přetrvává mnoho a mnoho dní. Je to velmi nepříjemná představa, případně tento stav již znáte.
V případě únavy je tedy třeba rozlišovat mezi stavem běžné únavy, sezónní například jarní únavou nebo chronickou únavou. Pokud váš stav přetrvává déle než tři měsíce, něco není v pořádku. V současnosti je pojem chronická únava skloňovaný stále více, ale je to bohužel fakt, kteří postihuje stále více lidí. Za důsledek chronické únavy lze považovat nesoustředěnost, stres i fyzickou únavu. Mohou za ní být ovšem i mnohem závažnější důvody.
Pojďme si tedy říci, jaký je rozdíl mezi běžnou únavou a chronickou únavou, případně mezi syndromem chronické únavy, abyste v případě potřeby uměli vyhledat pomoc nebo napak, prevencí se tomuto stavu vyhýbali. Čtěte dál!
Obsah článku
Co je to únava?
Jak jsme již řekli, existují vcelku zásadní rozdíly mezi tím, co je „pouze“ únava a chronickou únavou. Oba stavy jsou však velmi nepříjemné. Stav klasické únavy už pocítil asi každý – od malého dítěte až po dospělého člověka. K tomuto stavu obvykle dochází po dobře odvedené psychické nebo fyzické práci, nebo i naopak, když člověk sice nepracuje těžko, ale nespal dostatečně. Někdy k tomuto stavu dochází i během konkrétního období, například, člověk se cítí více unavený v zimě, kdy je málo světla a tepla. Zdrojem únavy tedy mohou být různé faktory, ale tento stav obvykle ještě není zdraví nebezpečný. Únava je však přirozený stav, kterou mozek dává najevo, že už dané aktivity bylo příliš nebo třeba třeba prodloužit spánek. Případně si minimálně třeba dopřát odpočinek.
Únava jako taková je subjektivní pocit. Mozek vysílá organismu signál, kterým upozorňuje na stav vyčerpání energetických zásob, fyzických i psychických. V tom horším případě obou současně. Pokud je člověk unavený, projevuje se to sníženou koncentrací, ospalostí nebo bolestí hlavy. Obvykle ho bolí oči, přetírá si je a zívá. Fyzická únava se zase projevuje bolestí svalů a kloubů či malátností. Většinou je řešením tento stav relax a spánek, po kterém dochází ke svalovému uvolnění a tento stav vymizí.
Chronická únava a její charakteristika
Chronická únava stejně jako standardní stav únavy vzniká v centrálním nervovém systému přímo na nervových spojích, ale přetrvává mnohem déle a má řadu dalších doprovodných znaků. Příčinu lze hledat samozřejmě ve větším psychickém nebo fyzickém vypětí, ale hlavně ve změně látkové přeměny. Z krátkodobého pohledu příčinou je, že se vyčerpají energetické zdroje a kyslík. Z dlhodobenej perspektivy je za chronickou únavou řadu dalších problémů.
Chronická únava – test
Na chronickou únavu je možné provést i test, jehož však pro úplnou správnost zajistí lékař. Při tomto testu se zohledňují takzvané Holmesová kritéria. Abyste byli diagnostikován s chronickou únavou, museli byste splňovat dvě z velkých kritérií, 6 z malých kritérií a dvě objektivní kritéria.
Velké kritéria:
- chronická únava přetrvávající déle než 6 měsíců; za únavu se považuje taková, která zpomalí vaše normální fungování o zhruba 50%
- ztráta výdrže, stav absolutního vyčerpání
- bolesti svalů a únava jako po zátěži, svalová slabost
Malé kritéria:
- zvýšená teplota (kolem 38 stupňů)
- dlouhodobé bolesti v krku
- přetrvávající bolest hlavy (obvykle je to v oblasti čela a za ušima)
- svalová bolest, i na dotek
- zácpa
- porucha sexuálních funkcí
- zimnice
- zvětšené a citlivé lymfatické uzliny (většinou na krku)
- zarudnutí i bolest malých i velkých kloubů bez dalšího otoku
- poruchy spánku, které se většinou projevují brzkým ranním vstáváním, a to io třetí ráno
- deprese
- problémy se soustředěním
- poruchy paměti, citlivost na světlo, pocity vnitřního neklidu a strachu, podrážděnost, poruchy vidění, světloplachost
Objektivní kritéria:
- zvýšená tělesná teplota
- zánět nosohltanu
- zvětšené a bolestivé lymfatické uzliny
Chronická únava – příznaky
K stavu chronické únavy nedochází ihned, ale postupně. Nejčastěji se tento stav spojuje s nadměrným pracovním tempem a žádným odpočinkem. Není to pochopitelně pravidlo, ale právě tento stav se může dostavit v důsledku rychlého životního tempa, množství úkolů a povinností. Lidé, kteří trpí chronickou únavou, se mnohdy i špatně a nepravidelně stravují, pijí množství kávy a kofeinových nápojů, někdy kouří. Vše se vším souvisí. Netřeba se však vždy třeba splést, protože chronická únava není jen důsledkem náročného pracovního nebo fyzického tempa.
Chronická únava má několik základních znaků a jsou jimi:
- tento stav trvá více než 6 měsíců
- zhoršená paměť a koncentrace
- spánek, který nepřináší žádné osvěžení
- extrémní stav vyčerpání a únavy bez konkrétního důvodu
- pokles výkonnosti a období letargie
- bolesti svalů a kloubů, či dokonce hrdla aa hlavy
- zvětšené lymfatické uzliny v části krku a pažemi
Častokrát je predštádium chronické únavy chřipka nebo jiné onemocnění, které způsobuje protrahovaný únavu; Tento typ únavy vzniká po nemoci právě proto, že během ní nejsme schopni relaxovat a odpočinout si. Pokud chronická únava spojuje s dalšími problémy, jde o chronický únavový syndrom.
Jak vzniká chronická únava?
Příčinu chronické únavy nelze jednoznačně určit. Nejčastěji však tento stav vzniká v důsledku:
- infekce – zejména pokud je způsobena virem;
- environmentálními faktory – například dlouhodobý stres.
Jak už zmiňujeme výše, chronická únava je mnohdy důsledkem nezdravého a hektického životního stylu. Nevzniká ze dne na den. Častokrát se spojuje is oslabením imunity. Dalším častým důvodem, proč chronická únava vzniká mohou být i různé typy onemocnění, kterými jste trpěli v minulosti nebo vás postihují iv súčasnosti.Týmito potenciálními onemocněními, které mohou stát za chronickou únavou mohou být:
Proč je chronická únava nebezpečná?
Důvody, proč je lepší vyhnout se jakékoli únavě, ao to víc chronické únavě, snad ani nemusíme vysvětlovat. Zde je však několik z nich:
- ohrožuje vaši produktivitu – pokud se budete snažit dlouhodobě překonávat se, málo spát a hodně pracovat, je možné, že to bude mít pro vás krátkodobý efekt v podobě dokončeného projektu, ale z dlouhodobého hlediska to za to nestojí;
- oslabená imunita – v důsledku chronické únavy jsou časté i onemocnění a různé infekce, protože tělo ztrácí sílu s nimi bojovat;
- nervozita a podrážděnost – je zcela přirozeným vyústěním tohoto stavu, protože s únavou se automaticky spojují i nepříjemné stavy podráždění a nevrlostí;
- další problémy – bolest břicha, poruchy trávení, nechutenství a průjem; bolesti svalů a svalové napětí; bolesti hrudníku a hlavy. Tělo je malátné, někdy má takový člověk pocity na omdlení, poruchy rovnováhy či mírně zhoršení zraku.
Chronická únava – co s ní
1. Navštivte lékaře
Tento stav je třeba samozřejmě okamžitě léčit. Pokud máte podezření, že trpíte chronickou únavou, navštivte svého obvodního lékaře, který by měl v první řadě identifikovat, zda za vaším stavem nejsou potenciálně jiné problémy. Může to být například porucha funkce štítné žlázy, začínající cukrovka nebo chudokrevnost. Lékař by měl také vyloučit všechny možné parazitární, bakteriální či virové infekce. Před uzavřením diagnózy by měl lékař prozkoumat možné alternativy a původ nemoci, který by také mohl pramenit z onemocnění gynekologického, stomatologického původu a udělat potřebné fyzikální a laboratorní vyšetření. Až 10% lidí, který navštěvují svého obvodního lékaře tam přichází právě kvůli pocitu neustálé únavy.
2. Přehodnoťte své pracovní návyky
Jak jsme říkali, stav chronické únavy se spojuje s rychlým životním tempem. Proto se zkuste zamyslet nad tím, co je pro vás v životě důležité. Pokud je to nutné, přehodnoťte a vylučte ze života určité aktivity, které vám nabírají čas a nemají efekt. Důsledně si svůj čas plánujte, a to zejména tehdy, pokud máte svou rodinu, lépe si plánujte úkoly a pokud je to možné, zjednodušte si je. Na druhé straně je důležité najít si čas i na odpočinek a nepřetěžovat se. Pokud je to nutné, naučte se některé úkoly odmítat. Nezapomínejte na dovolenou, protože je důležité, abyste alespoň na pár dní vypnuli telefon a počítač a vypnuli i sami sebe. Věnujte alespoň jednu hodinu denně své záliby nebo samým sobě.
3. Zhodnoťte svůj režim
Pokud jste byli dlouhodobě pod pracovním tlakem nebo časovým vypětím a aktuální již máte toto období úspěšně za sebou, zkuste si vymezit několik týdnů až měsíc, během nichž přiměřeně zpomalíte své celkové fungování. Pokud nemáte nejzdravější stravovací návyky, přehodnoťte jejich, jezte pravidelně a vyváženě. Přidejte do stravy potřebnou vlákninu a vitamíny a pijte dostatek čisté neslazené vody. Čaj vám také udělá dobře.
Syndrom chronické únavy
Je tedy zjevné, že chronická únava je nebezpečná a dokáže zatočit s dosud zdravým člověkem. Proto podle možnosti pozorně vnímejte, zda nemáte ve svém okolí blízkého člověka, který se změnil. Nebo jestli se to neděje přímo vám. Chronická únava může pomalu a nenápadně zničit kariéru, vztahy případně manželství. Ani nebudete vědět jak se to stalo. Ano, existuje i syndrom této chronické únavy a odborníci dokonce tvrdí, že se z ní pomalu, ale jistě stává pandemie. Syndrom chronické únavy se týká nejčastěji lidí právě v produktivním věku od 20 do 40 let. V menší, ale významné míře dokonce i mladých lidí od 16 let až do 64. věku.
Chronický únavový syndrom tedy na rozdíl od chronické únavy provází celou řadu dalších doprovodných znaků, které ještě navíc ohrožují náš organismus.
Zajímá vás
Co je chronická únava?
Chronická únava na rozdíl od běžné únavy trvá mnohem déle – z hlediska počtu dnů až měsíců. Není to tedy stav únavy, který se dostaví po fyzické aktivity nebo nedostatku spánku. Chronická únava přetrvává dlouho, nelze překonat ani po odpočinku a doprovází ji řada dalších příznaků, které oslabují organismus.
Jak se projevuje?
Chronická únava se projevuje množství doprovodných znaků, není tedy výhradně o únavě. Prvním typickým znakem však je, že vaše únava přetrvává víceméně bez přestávky více než 6 měsíců, její stav se nezlepšuje a snižuje vaše normální fungování o asi 50%. Člověk se cítí absolutně vyčerpaný a bez energie. Svaly a klouby jsou bolestivé jako po fyzické zátěži. Mohou se dostavit i další doprovodné jevy, kterými jsou zvýšená teplota, bolesti v krku, zimnice, zácpa, poruchy spánku a soustředění, a mnohé další. K stavu chronické únavy obvykle nedochází ihned, ale postupně.
Je chronická únava vážná nemoc?
Tím, že chronická únava postihuje takové množství oblastí lidského těla a člověka, lze ji považovat za skutečně vážnou nemoc. Není to stav, který se vyplatí prohlížet nebo čekat, až přejde. Tento stav může vážně ohrozit vaše tělo i vaši psychiku. Tato nemoc je někdy důsledkem špatného životního stylu, ale někdy ne. Rozhodně ji nepodceňte. Únava sice může být příjemná, ale jen po skutečně produktivním dni nebo po dobře odvedené výkonu. Přetrvávající únava provázená mnohými dalšími příznaky je vážná nemoc, které se však dá stále zbavit při správně nasazené léčbě a celkové změně životního stylu.
Jak léčit chronickou únavu?
Pokud máte podezření, že trpíte chronickou únavou nebo syndromem chronické únavy, vyhledejte v první řadě odbornou pomoc. Sami si s tímto stavem neporadíte. Je třeba navštívit svého obvodního lékaře, který vám určí diagnózu a poradí vám, co dál a nasadí vám léčbu. Za touto chorobou se mohou skrývat různé důvody. Druhou nezbytností je přehodnocení vašich pracovních a životních návyků, je třeba zmírnit tempo, vyloučit ze života aktivity, které nejsou důležité a zaměřit se více na sebe a na své zdraví.
Vybrané zdroje :
- https://www.slovenskypacient.sk/chronicky-unavovy-syndrom-liecba-priznaky/
- https://stromzdravia.sk/dusevne-zdravie/chronicka-unava-chronicky-unavovy-syndrom/
- https://www.slovenskypacient.sk/nadmerna-unava-priciny-ospalost-bolesti-hlavy/
- https://primar.sme.sk/c/840527/chronicka-unava-dokaze-znicit-zivot.html
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/chronicka-unava-nemoc-nebo-priznak.A030825_210620_zdravi_pol