Arytmie srdce může mít fatální důsledky a je nebezpečná. Proto si k ní pojďme něco říct. Arytmie srdce se v odborném slovníku nazývá i fibrilace síní, pokud vzniká v části srdečních síní. Z odborného hlediska tedy v znikla při poruše činnosti srdečního rytmu a vzniká tehdy, když předsíně srdce nepracují tak, jak by měly a nepracují pravidelně. Existuje však ještě i komorová arytmie. Může vzniknout arytmie srdce i ze stresu a jaká je prevence? Čtěte dál!
Obsah článku
Arytmie srdce – definice
Stává se, že předsíně srdce nepracují správně, případně pracují příliš rychle nebo neúčinně, protože se nestahují pravidelně. Arytmie se v praxi klasifikuje podle srdeční frekvence jako tachykardie a bradykardie a zmíněného místa, kde vzniká a tudíž je to:
- předsíňová arytmie a
- komorová arytmie.
Při každém úderu srdce se krev dostává právě z něj do celého těla. Standardní srdeční frekvence je 60 – 80 úderů srdce za jednu minutu. Při zmíněné tachykardii je počet úderů za minutu více než 100 a naopak, při bradykardii je puls nižší než 60 tepů za minutu. No a když je tento tep mimo svého normálu, není to v pořádku.
Právě tento jev se nazývá arytmie srdce a může mít velmi vážné důsledky. Krev v této části, kde předsíně nepracují správně, může hromadit a následně se srážet. Taková sraženina – trombus je velmi nebezpečná, protože se může stát, že se odtrhne a dokonce způsobí pacientovi smrt. Jak? Pokud se přes krevní oběh dostane do mozku, může z ní vzniknout porážka. A to je vůbec nejvážnější důsledek arytmie srdce. Pokud se tento trombus dostane do horních nebo dolních končetin, může vzniknout žilní trombóza, končetina je chladná a způsobuje velkou bolest. Existuje i plicní trombóza, která se projevuje bolestí v oblasti hrudníku.
Důležité je podokně, že u většiny pacientů se bohužel žádné příznaky neprojeví a problémový stav je možný odhalit pouze pravidelnou lékařskou prohlídkou. Jeden z příznaků, který by však měl být typický je zrychlená srdeční činnost, kterou lze odhalit zrychleným pulsem. Totiž, srdeční přece při arytmii srdce může být dokonce až 300-krát rychleji než za normálních okolností. Pokud se při arytmii srdce neprojeví trombóza, je tento stav stále velmi nebezpečný, protože srdce se při něm nadměrně opotřebovává a může dojít k jeho selhání.
Které příčiny mohou stát za arytmií srdce?
Důvody jsou různé, ale nejčastěji jsou to tyto:
- obezita;
- vysoký krevní tlak;
- onemocnění plic – plicní embolie, zápal plic;
- nadměrné pití alkoholu nebo i nárazové pití alkoholu;
- vrozené nemoci srdečních chlopní nebo získané poruchy srdečních chlopní;
- zvýšená činnost štítné žlázy;
- diabetes;
- vrozené vady srdce.
Fibrilace síní je definována zejména u starších pacientů a je to jeden z nejčastějších typů arytmie srdce. Pokud jsou stahy síní nepravidelné, vzniká právě tato arytmie. V důsledku toho pumpuje srdce do celého oběhu méně krve a toho příčinou je i změna krevního tlaku.
Komorová fibrilace prakticky zastavuje krevní oběh a je doslova životu ohrožující. Tato arytmie není naštěstí velmi běžná a způsobuje nepravidelné stahy srdce, což způsobuje, že se zastaví cirkulace krve v těle.
Jak se projevuje srdeční arytmie?
Jak jsme již zmínili, u většiny pacientů, a to až u 70-procent, se arytmie srdce nemusí projevit vůbec. Nicméně, jeden z možných příznaků je velmi typický i navenek, a to je nepravidelný tep, který si můžete i nahmatat. Mezi další příznaky patří:
- bušení srdce;
- tíha a časté závratě;
- slabost;
- pocení;
- mdloba;
- bolest v oblasti hrudníku;
- pocit, že srdce bije příliš pomalu;
- dušnost.
Pokud tedy postřehnete tyto projevy, určitě jejich nepřehlížejte a navštivte neprodleně svého lékaře.
Může vzniknout arytmie i ze stresu?
I když stres nepatří mezi prvotní důvody arytmie srdce, může i tento s ní souviset. Během stresových situací, které často podstupujeme své srdce extrémně zatěžujeme. Mnohdy je stres doprovázen tím, že při něm člověk hodně kouří či pije kávu, v závislosti na konkrétní situaci méně spí, zkrátka zatěžuje své srdce různými způsoby. Někdy se z dlouhodobého stresu velmi přejídáme, v důsledku čehož může vzniknout obezita nebo konzumujeme nadměrné množství alkoholu. Všechno toto jsou příčiny, z nichž může arytmie srdce vzniknout. Proto pokud chceme mít zdravé srdce, je třeba se vyhýbat i stresu.
Tipy, jak snížit stres
Co můžeme tedy pro sebe udělat, abychom snížili stres a preventivně se vyhnuli srdeční arytmii?
- Zdravá životospráva – seznam důvodů, proč je důležitá zdravá životospráva je nekonečný; doprovází vyhýbání se nikotinu a kávě, případně jen v přiměřeném množství. Také není vhodné jíst nadměrné množství cukru. Dejte si pozor na mastné, velmi slané a smažená jídla, které způsobují zvýšený cholestorol v krvi.
- Kvalitní spánek – se spánkem je to podobně jako se zdravou životosprávou. Kromě toho, že nepravidelný spánek způsobuje náš stres, není dobrý ani pro naše srdce. Dopřejte si každou noc 6 až 8 hodin spánku.
- Pravidelné lékařské prohlídky – pravidelné navštevanie lékaře iv případě, že nám právě nic není, má svůj význam. Je důležité si v pravidelných časových intervalech, a to alespoň jednou ročně nechat změřit tlak, cholesterol a cukr v krvi, EKG, zkontrolovat normální tělesnou hmotnost, a podobně;
- Pravidelný pohyb – nemusíte být vrcholový sportovec, ani se 7krát týdně potit ve fitness centru, ale pravidelný pohyb je pro zdravé srdce velmi důležitý; dpprajte si pravidelné procházky na čerstvém vzduchu nebo pravidelné kardio.
- Výživové doplňky Stressfix a Magnézium – výživové doplňky jsou velmi důležité při prevenci chorob, i chorob srdce; na trhu máte mnoho možností, my vám však doporučujeme produkt StressFix – tento přírodní doplněk stravy je dostupný i bez lékařského předpisu. Právě tento produkt odstraňuje i bušení srdce, je vhodný obecně vůči stresu, obsahuje magnézium v nejlepší možné formě. Je to jeden z nejuniverzálnějších výživových doplňků dostupných na trhu.
Léčení arytmie
Arytmií trpí v současnosti asi každý 10. člověk. V každém případě, léčba není až tak velmi jednoduchá. Současné moderní technologie však umožňují arytmii srdce potlačit av některých případech zcela odstranit. Cílem léčby je potlačit příznaky a co nejvíce zmírnit možné důsledky. Správná léčba dokáže v mnoha případech pacientovi snížit možné pozdější komplikace či dokonce zachránit život. K léčbě se používají, například, speciální léky – antiarytmika, které pomáhají obnovit normální činnost srdce nebo i betablokátory, které zpomalují srdeční rytmus.
Vybrané zdroje: