Vitamín E patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Je velmi důležitý pro správné fungování organismu, chrání tuky v membráně buněk před jejich poškozením. Rovněž se řadí mezi tzv. „Skavendžery volných radikálů“ což znamená, že vychytává tyto molekuly, které mají škodlivý vliv na tělo člověka, urychlují stárnutí buněk, případně podporují rozvoj aterosklerózy, cukrovky,Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a podobně.
Co se týče dostupnosti – vitamín E si organismus neumí vytvořit sám, tak je třeba, abychom si jeho množství doplňovaly užíváním vhodné stravy. Nachází se hlavně v různých olejích, tmavé listové zelenině, vajíčkách, mase, rybách a některých druzích ovoce. Rovněž je dostupný i jako doplněk výživy, který je možné koupit si v lékárnách a volně dostupný.
Co to tedy vitamin E je a jak působí na organismus? Stane se něco, když ho nebude dostatek? Dozvíte se v dalších řádcích.
Obsah článku
Jak vypadá vitamín E?
Ve své chemické podstatě je tento vitamín složen z tzv. tokoferolů a tokotrienolů. Jsou to organické chemické sloučeniny, které patří do skupiny alkoholů. Hlavní rozdíl mezi těmito látkami je v jejich chemické struktuře – respektive, tokoferoly nemají ve své molekule dvojité vazby, zatímco tokotrienoly ano. Přítomnost dvojné vazby usnadňuje průnik do tukové tkáně. Přestože mají podobné účinky, tak tokotrienoly mají přece jen výraznější protizánětlivý, antioxidační a dokonce se předpokládá, že i protinádorový účinek jako tokoferoly.
Z tokoferolů je nejznámější asi alfa – tokoferol, který i náš organismus preferuje. Oproti ostatním tokoferolové formám (existuje ještě beta, gama a delta), ho ve větší míře absorbuje a akumuluje.
Shrnutí: Vitamín E sestává ze 4 molekul tokoferolu a 4 molekul tokotrienolu. Tyto chemické sloučeniny odpovídají za účinky vitamínu, lépe prozkoumány jsou tokoferoly, ale začíná se předpokládat, že výraznější antioxidační účinky mají právě tokotrienoly. Tento 8 molekulový vitamín je tzv. přírodní vitamin E, který se nachází v níže uvedených přírodních zdrojích. Existuje ještě i jeho syntetická forma, která obsahuje pouze alfa – tokoferol.
Vitamín E – zdroje
Hlavní zdroje vitaminu E jsou hlavně rostlinného původu. Nejvíce ho můžeme najít v:
- obilných klíčcích – hlavně oleje, který z nich pochází
- lískových ořeších – rovněž větší množství vitamínu E se nachází v oleji pocházejícího z těchto ořechů + rovněž je ve větších množstvích přítomen iv arašídech, pistáciích a vlašských ořechách
- řepkovém oleji – je to výtažek z zelí řepkové pravé (řepka olejka)
- slunečnicovém oleji
- mandlích a mandlovém oleji – a další výrobky z mandlí
- ovoci – maliny, broskve, meruňky, kiwi, mango
- zelenině – rajčata, avokádo, dýně, brokolice, špenát, brambory
- vajíčkách
- rybách a mořských plodech
- mase
Obecně však, nejvíce vitamínu E se nachází v olejích různých rostlin. Toto byly přírodní zdroje, avšak existují i jeho umělé zdroje a to jsou různé doplňky stravy, syntetické léčiva a podobně.
Je třeba, aby se potraviny, které jsou bohatým zdrojem pro tento vitamín nevařily a ani příliš dlouho neskladovaly – při těchto procesech dochází k jeho znehodnocování.
Vitamín E – funkce
Má několik důležitých funkcí, kterými přispívá ke správnému chodu lidského organismu:
- Antioxidační funkce – membrána buněk obsahuje tuky a tím, že tento vitamín je v tucích rozpustný, má schopnost se zabudovat do této membrány a ochraňovat tyto tuky před poškozením volnými radikály. Proč je to tak důležité? Mastné kyseliny, které se nacházejí v membránách obsahují tzv. dvojité vazby, na které se mohou navázat volné radikály a způsobit to, že buňka bude rychleji stárnout, také mohou poškodit i DNA dané buňky. Jak chrání tyto buňky? Ve své chemické struktuře má alkoholovou skupinu (OH-), z níž v rámci antioxidační funkce „daruje“ vodík (H) právě volnému radikálu a tím ho zneškodní. Proto se nazývá také „Skavendžer volných radikálů“ – z angl. překladu scavenger = vychytávací, čistič.
- Ovlivnění genové exprese – vitamín E zabraňuje růstu hladké svaloviny, čímž například příznivě ovlivňuje vývoj aterosklerózy. Protože v určitém stádiu růstu toho aterosklerotického plátu se zvyšuje růst hladké svaloviny, která se nachází v cévách. A pokud tento plát bude postupně takto růst, tak může v cévě buď zabránit průtoku nebo jej úplně zastavit. A to je jedním z podkladů vzniku akutního infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.
Co jsou to volné radikály?
V článku jsme dosud v hojném množství opakovali tato dvě slova. Ale co to vlastně je a jaké mají účinky na organismus? V krátkosti vám to vysvětlíme v dalších řádcích.
Jejich definice zní: „Volné radikály jsou atomy, molekuly nebo ionty s nespárovaný elektronem, které jsou schopny alespoň krátkodobé existence“. Většinou ve své molekule obsahují kyslík, proto je lze nazývat i reaktivní formy kyslíku.
Tyto kyslíkové radikály pocházejí ze dvou hlavních zdrojů – interního a externího. Jednak vznikají během biochemických reakcí v lidském organismu a pak se do něj dostávají z vnějšího prostředí. Různé součásti buněk (lipidy, karbohydráty, tuky, DNA) mohou reagovat s volnými radikály a dochází k jejich poškození. Výsledkem je buď vznik nebo urychlení rozvoje některých onemocnění jako je cukrovka, ateroskleróza, některé plicní, kožní a oční onemocnění, poruchy imunity, Parkinsonova a Alzheimerova choroba a mnohé jiné. Rovněž hrají svou roli při vzniku a rozvoji nádorových onemocnění, neboť jejich účinkem dochází i k poškození DNA.
V rámci svého krátkého života dokáží napáchat velké škody. Snad nejvíce rizikovým místem jsou membrány buněk, kde kyslíkové radikály poškozují její funkci a mohou dokonce způsobit i zánik celé buňky. Dále ohrožují DNA, ve které vyvolávají změny, které mohou vyústit do vzniku nádorového onemocnění. Obecně řečeno, vyvolají děj, který se nazývá oxidační stres.
Je však třeba upozornit, že v malém množství nejsou volné radikály pro organizmus škodlivé. On sám si je tvoří, aby se mohl bránit proti bakteriálním a virovým infekcím. Avšak když jich je nadbytek, tak už mohou způsobovat problémy.
A právě proti takovým volným radikálům bojují tzv. antioxidanty, mezi které patří i vitamín E.
Účinky
Mluvili jsme už o jeho funkcích, které v organismu plní. A na jejich základě se využívá při:
- Léčbě nedostatku vitamínu E – i když je to velmi raritní situace, ale může se vyskytnout u předčasně narozených dětí s nízkou porodní hmotností nebo u lidí s určitými genetickými vadami.
- Léčbě cukrovky – ovšem pouze v případě, že pacienti trpěli jeho nedostatkem.
- Radioterapii a chemoterapii – snižuje výskyt nežádoucích účinků, které se vyskytují při těchto terapiích. Rovněž omezuje vypadávání vlasů při léčbě doxorubicinem (chemoterapeutikum při léčbě některých onkologických onemocnění) nebo snižuje poškození plic při léčbě amiodaronem (léčivo využívány k léčbě srdeční arytmie).
- Zlepšování fyzické výdrži, redukování poškození svalů po zvýšené fyzické námaze
- Boji proti stárnutí – tím že ochraňuje buňky, zpomaluje jejich stárnutí. Proto je častokrát součástí různých krémů určených k boji proti vráskám a stárnutí pleti.
- Léčbě plicních, kožních onemocnění, peptických vředů
- Terapii impotence a infertility
- Chronickém únavovém syndromu
Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba
Podle provedených výzkumů, zvýšený příjem vitaminu E snižuje riziko vzniku a rozvoje Alzheimerovy choroby (AD) zhruba o 24%. Rovněž u pacientů, kteří trpí AD byly prokázány snížené hladiny tohoto vitamínu. Avšak kvůli nedostatku pacientů a výzkumu zatím není konzumace vitamínu E doporučená jako součást léčby AD.
Rovněž užívání vitamínu E podle studií snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby, ale už při jejím propuknutí průběh onemocnění nijak neovlivňuje.
Vitamín E a rakovina
Na základě provedených studií se předpokládá, že vitamin E se může využít jako prevence u některých druhů nádorových onemocnění, Příkladem mohou být nádorová onemocnění ústní dutiny nebo rakovina prostaty u kuřáků. Avšak na druhé straně, pokud muž není kuřák a užívá vitamin E, může dojít zvýšení rizika vzniku karcinomu prostaty. U jiných nádorových onemocněních, jako je například rakovina močového měchýře, ledvin a plic jsou nutné další výzkumy.
Srdce a cévy
V tomto případě je důležité zmínit že vitamin E snižuje oxidaci LDL cholesterolu, která přispívá spolu s jeho hromaděním k rozvoji aterosklerózy. Tím pádem snižuje riziko vzniku infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody, případně rozvoje ischémie dolních končetin. Rovněž se podílí na udržování normální funkce endotelu, má protizánětlivý účinek a brání přilnutí a agregaci trombocytů (pokud by tyto děje byly narušeny, hrozil by vznik trombu, který by mohl způsobit ucpání cévy a vyvolat vážné zdravotní problémy).
Avšak závěry studií říkají, že ačkoli pravidelné užívání vitamínu E snížilo tvorbu trombů a tím pádem snižuje riziko vzniku infarktu srdce nebo mozku, obecně nesnižuje výskyt těchto onemocnění. A rovněž většina studií byla dělaná na vzorku starších pacientů, kteří již měli minimální počáteční stadia onemocnění tohoto typu. Proto jsou zapotřebí ještě další výzkumy, které budou zahrnovat mladých a zdravých lidí, aby se dal důkladně prozkoumat pozitivní efekt vitamínu E na srdce a cévy. Každopádně, zatím se oficiálně nedoporučuje užívání vitamínu E jako součást léčby kardiovaskulárních onemocnění.
Onemocnění jater, které nejsou způsobeny užíváním alkoholu
Výzkumy prokázaly, že je možné vitamín E využívat při léčbě onemocnění jater, které nevznikly jako důsledek požívání nadměrného množství alkoholu. Takové poškození jater může být vyvoláno například virovými infekcemi (hepatitidy) nebo cukrovkou, obezitou, případně genetickými mutacemi. Užívání vitamínu E při tomto onemocnění významně snižoval hladiny jaterních enzymů, jaterní steatózu (stav, kdy se v játrech hromadí nadměrné množství tuku), potlačil zánět a vznik fibrózy (jaterní tkáň se nahradí vazivem a neplní už svou funkci. Takovým způsobem vzniká i cirhóza jater ).
Vitamin E a těhotenství
Samotné zvýšené užívání vitaminu E během těhotenství neovlivňuje riziko vzniku preeklampsie (vysoký krevní tlak během těhotenství), předčasného porodu, nemá žádný vliv na průběh těhotenství a stav dítěte po narození. Proto kvůli těmto důvodům se nedoporučuje zvyšovat příjem tohoto vitamínu během těhotenství. Vitamin E také přechází i do mateřského mléka.
Vitamin E na pleť
Ve formě mastí a olejů může snížit nežádoucí účinky UV záření (je součástí i slunečního světla) na pleti. Rovněž může zmírnit projevy atopické dermatitidy. Mnohé přípravky jsou určeny na zjemnění vrásek a zpevnění pokožky. Pomáhá hydratovat velmi suchou pokožku.
Nedostatek vitaminu E – jak ohrožuje tělo?
Je to poměrně raritní situace, která může nastat při poruchách vstřebávání tohoto vitaminu nebo je problém s jeho metabolismem v játrech. Obvykle to není důsledek nedostatečného příjmu v potravě. Deficit vitaminu E může ovlivnit vedení impulsů nervovými vlákny ve smyslu jeho zhoršení. Dochází ke změnám struktury a funkce nervových buněk, tím se zpomaluje vedení nervového vzruchu a vznikají různé neurologické poruchy.
Jak zjistíte, že máte nedostatek vitamínu E?
Deficit se projeví následujícími příznaky:
- Neuromuskulární onemocnění – myopatie (onemocnění svalů) a spinocerebelárna ataxie (problémy s koordinací pohybu končetin, řeči a pohybu očí)
- Neurologické poruchy – dysartrie (porucha řeči), chybění hlubokých šlachových reflexů, ztráta vnímání vibrací. Vzpomíná se i Alzheimerova choroba a další nervové poruchy, kde vitamin E ovlivňuje elektrické impulzy.
- Porucha zraku
- Anémie
- Porucha imunity – snižuje se obranyschopnost organizmu
Co ho způsobuje?
Nedostatek vitaminu E může vzniknout v ojedinělých případech:
- Předčasně narozené děti s velmi nízkou porodní hmotností
- Genetické poruchy metabolismu tuků – takový lidé extrémně slabě absorbují vitamín E z potravy.
- Poruchy vstřebávání tuků – tuky jsou potřebné pro dostatečné vstřebávání vitamínu E, protože se řadí mezi v tucích rozpustné vitamíny. Nedostatečná absorpce tuků může nastat při některých onemocněních jako je Crohnova choroba, cystická fibróza, při poruchách funkce exokrinní části slinivky, která produkuje pankreatické šťávy podílející se na trávení. Ne právě raritní příčinou jsou i onemocnění jater. Rovněž nedostatečné vstřebávání může vzniknout i u lidí, kteří mají část nebo celý žaludek odstraněn.
Léčba
Je poměrně jednoduchá. Když je nedostatek něčeho, tak to jednoduše doplníme. Při deficitu vitaminu E se podávají jeho zvýšené dávky, nejčastěji ve formě tablet nebo kapslí.
Vitamín E a nežádoucí účinky – převýší benefit nad riziky?
S každým nějakým přínosem se téměř vždy spojují nějaká rizika. Rovněž je to i s vitaminem E. S čím se při jeho užívání můžeme setkat?
U některých lidí se může vyskytnout senzitivita na synteticky vyráběný vitamin E. Může se to projevit trávicími obtížemi, břišními křečemi, únavou, bolestmi hlavy, kožním výsypem a podobně.
Jak jsme již zmínili, vitamin E je v tucích rozpustný, což znamená, že se i uskladňuje v tělesném tuku. A proto, pokud se bude užívat v příliš vysokých dávkách, může po čase dojít k předávkování. Může se to projevit krvácením, pocitem na zvracení, závratěmi, poruchami pohlavních orgánů a žláz, rozostřením viděním.
Rovněž není vhodné užívat vitamín E ve vysokých dávkách před operací. Tento vitamin může ovlivnit srážení krve a způsobit krvácení, proto je třeba jej před zákrokem vysadit.
Všeho moc škodí a platí to i pro tak esenciální věc, jako jsou vitamíny. Na základě několika studií bylo prokázáno, že užívání vysokých dávek vitaminu E u pacientů, kteří měli nějaké onemocnění srdce a cév nebo rakovinu, negativně ovlivnilo průběh onemocnění a zvýšilo mortalitu.
Lékové interakce – s čím neužívat vitamín E?
Užívání vysokých dávek vitaminu E může ovlivnit účinek následujících léčiv:
- Cyklosporin (imunosupresivum) – vysoké dávky vitamínu E mohou zvýšit schopnost těla absorbovat toto léčivo. Tím pádem se zvyšuje jeho koncentrace v krvi a také výskyt nežádoucích účinků.
- Léčiva, které jsou metabolizovány v játrech stejnou cestou jako vitamín E – při jejich současném užívání může dojít ke snížení účinku těchto léků. Je to například: Lovastatin (snižuje tvorbu cholesterolu), ketokonazol, triazolam, fexofenadin a mnohé jiné.
- Antikoagulancia (snižují srážlivost krve) – i vitamín E má takovou vlastnost. Současné užívání může způsobit zvýšenou tvorbu modřin a zvýšit riziko krvácení. Patří sem například warfarin.
- Statiny (léky snižující tvorbu cholesterolu) – užívání těchto léků v kombinaci s vitaminem E a dalšími vitaminy může snížit efektivitu statinů.
Vitamín E – kolik ho vlastně potřebujeme?
Závisí to na věku a od fyzického stavu člověka. Za normálních okolností bychom měli dostatek vitaminu E přijímat právě v potravě, tím pádem ho není třeba doplňovat pomocí léků a výživových doplňků.
Nicméně nadměrné opalování, pobyt ve znečištěném ovzduší nebo kouření, poměrně rychle vyčerpávají zásoby vitamínu E (zvyšují produkci volných radikálů) a je třeba tyto zásoby doplnit. Ale i v tomto případě se doporučují spíše přírodní formy vitaminu, které jsou aktivnější a postačí při jejich užívání i nižší dávka. A rovněž je doporučeno tento vitamín užívat až po jídle.
Co se týče dávek a věkových skupin, tak:
- kojence – doporučená denní dávka (DDD) je 5 mg
- děti (1.-3. rok) – DDD je 6 mg
- děti (4.-8. rok) – DDD je 7 mg
- děti (9.-11- rok) – DDD je 8 mg
- osoby starší 14 let – ODD je 15 mg
- období laktace – ODD je 19 mg (vitamín E přechází do mateřského mléka, tak je třeba jeho ztráty doplnit)
Vitamín E cena vybraných přípravků
Přírodní zdroje vitamínu E jsme jmenovali výše. Jsou pro náš organismus přirozenější a množství vitamínu obsaženého v nich by mělo být dostatečné pro správné fungování organismu. Avšak za určitých situací ho naše tělo potřebuje více. Proto je také přítomen ve formě tablet, kapslí, krémů a rovněž ho můžeme najít samostatný nebo v kombinaci s dalšími vitamíny a stopovými prvky.
Vitamín E kapsle
- VITAMIN E 400 – ZENTIVA, 1×30 cps – cena je 5,79 €
- JAMIESON VITAMIN E 400 IU, 1×120 cps (1 mg = 2,22 IU) – cena přípravku je 16,99 €
Vitamín E tablety
- Naturica SELEN + ZINEK, vitamin E, 1×30 tbl – cena je 2,49 €
Vitamín E mast
- Dr. Müller VITAMIN E 5% Mast, 1×30 g – cena je 2,99 €. Přípravek je určen k promaštění suché a popraskané pokožky a na její ochranu před stárnutím.
Vitamin E krém
- EVELINE NEO RETINOL zpevňující denní a noční krém 45+, 50 ml – cena přípravku je 8,99 € a kromě vitamínu E obsahuje také kyselinu hyaluronovou, D- panthenol, alantoin, vitamin A. Je určen na regeneraci pokožky a zabraňuje ztrátě její pružnosti.
Vitamín E olej
- JAMIESON provitaminy 100% čistý vitamin E olej, 1×28 ml – cena přípravku je 10,99 €
Vitamín E na vlasy
- PARUSAN Stimulátor Šampon, 200 ml – cena přípravku je 14,79 € a kromě vitamínu E obsahuje biotin, arginin, extrakt z klíčků hrachu
Konkrétní ceny uváděné u jednotlivých přípravcích platí pro síť lékáren Dr. Max (internetový obchod).
Rovněž bývá součástí multivitaminových přípravků, vaginálních globulí (užívané k zvlhčení suché sliznice, která může vzniknout následkem hormonálních změn, po menopauze, porodu), výživových doplňků určených pro graviditu a přípravků určených pro podporu růstu vlasů a jejich výživu.
Tyto přípravky nejsou vázány na lékařský předpis, dostanete je bez problémů koupit v lékárně. Je však třeba upozornit, že výživové doplňky neprocházejí kontrolou, jak to bývá u léků. Musíte věřit té hodnotě, která je uvedena na obalu. Takže dobře si zkontrolujte, kolik vitamínu E obsahuje Vámi zvolený výrobek. Ale i tak nejlepší řešení je přijímat přirozený vitamin E obsažen v rostlinách a živočiších.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_E
- https://www.slovenskypacient.sk/vitamin-e-na-co-je-dobry-ucinky-davkovanie-zdroje/
- https://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/372-volne-radikaly
- https://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/372-volne-radikaly
- https://www.livescience.com/51543-vitamin-e.html
- https://www.healthline.com/health/vitamin-e-for-skin#other-vitamins
- https://www.drmax.sk/catalog/search/?q=vitam%C3%ADn+e