Existuje velké množství nesmírně důležitých látek pro náš organismus, o kterých se velmi nemluví a přitom by se mělo. Jednou z takových látek je rozhodně tyrosin. Jedná se o aminokyselinu, která je nezbytná pro různé funkce našeho organismu. Tato látka je velmi prospěšná nejen na naše fyzické, ale i na naše psychické zdraví. Velkou nevýhodou této aminokyseliny je však to, že v případě jejího syntetického užívání může mít různé vedlejší účinky.
Obsah článku
Co je to tyrosin?
Tyrosin, lépe řečeno L-tyrosin, patří do skupiny semiesenciálních aminokyselin. V praxi to znamená, že naše tělo je schopno si ji vyprodukovat i samo, ovšem s tímto si nevystačí. Tuto důležitou látky bychom však měli přijímat iz externích zdrojů. Výhodou je však to, že ji najdete v potravinách, ovšem pozor na její účinek, který spočívá v potlačování chuti k jídlu.
Tyrosin představuje i velmi důležitý prekurzor různých hormonů. Podobně bychom však neměli zapomínat ani na jeho důležitou roli v rámci bílkovinných struktur. Pokud si chceme zachovat vitalitu, správnou funkci kosterní soustavy či normální soustředěnost, určitě bychom na tuto aminokyselinu neměli zapomínat. Přísun tyrosinu nemusí být však limitován pouze na přirozené potravinové zdroje, jelikož na trhu najdete množství přípravků především v tabletových baleních.
Co je důležité ještě o tyrosinu vědět?
- tyrosin vytváří důležité chemikálie v mozku, které pomáhají nervovým buňkám v komunikaci
- tato semiesenciální aminokyselina, resp. její přísun v syntetických zdrojích, může vyvolat interakce s různými jinými léky, a proto si určitě dejte pozor
- tělo si tuto aminokyselinu vytváří přirozeně z jiné aminokyseliny zvané fenylalanin
Jaký má tyrosin význam?
Možná na první pohled tato aminokyselina nemusí představovat nejužitečnější látku pro lidský organismus, avšak opak je pravdou. Tyrosin se podílí na tvorbě poměrně velkého množství jiných důležitých látek, které mají v konečném důsledku vliv na psychické zdraví. Mezi takové látky řadíme:
- dopamin – dopamin je hormon, který řídí centrum v mozku, které je zodpovědné za pocity štěstí, radosti a odměny; kromě toho je tato nesmírně důležitá látka zodpovědná za naše paměťové a motorické schopnosti
- adrenalin a noradrenalin – tyto dva hormony jsou proslulé zejména tím, že se naplno projevují během stresujících či nebezpečných situací; jde o látky, které jsou důležité z hlediska reakce ,, bojuj nebo uteč „na stresující situace; jinak řečeno, tyto dva hormony připravují naše tělo na boj nebo obranu před blížící se hrozbou nebo útokům; v podstatě těmto hormonům vděčíme za to, že iv těžkých situacích můžeme přežít, resp. je zvládnout
- melanin – představuje skupinu přirozených pigmentů, které najdeme ve většině živých organismů; tyrosin se podílí na jeho tvorbě, přičemž melanin ocení zejména lidé s světlejší oblastí pokožkou, protože dodává pokožce a vlasům zbarvení; lidé s tmavší pokožkou mají mnohem více melaninu než bledí lidé
- hormony štítné žlázy – tyrosin je stabilní součástí procesu tvorby hormonů štítné žlázy, přičemž jsou tvořeny štítnou žlázou a ih užitek tkví v regulaci metabolismu
Mimo jiné je tyrosin velmi důležitý iv rámci rozkladu bílkovinných produktů. Jak jsme již zmínili, přirozená produkce tyrosinu v našem těle je možná pouze v případě, pokud má organismus dostatečnou hladinu fenylalaninu, další aminokyseliny, která má schopnost přeměnit se na tyrosin ve spolupráci s enzymy. Jde tedy o složitý proces, který je podmíněn i jinými faktory. Každopádně, naše tělo bychom určitě neměli nechávat ve štychu, ale raději bychom mu měly pomoci příjmem stravy, která je bohatá na tyrosin.
Když je tyrosinu málo
Deficit této aminokyseliny nemusí být pro naše tělo nejpříznivější. V případě nedostatku můžeme pociťovat zvýšenou chuť k jídlu, což se projeví na větším ukládání tuků.
Jelikož semiesenciální aminokyselina tyrosin je nesmírně důležitá v rámci spolupodílení se na tvorbě jiných důležitých látek, tak její nedostatek může také vést k deficitu těchto látek, což se opět může projevit na zhoršeném duševním zdraví. Příkladem může být noradrenalin, jehož nedostatek může být zodpovědný za výskyt depresivních či úzkostných stavů.
Účinky
Tyrosin se může pochlubit množstvím pozitivních účinků, a tedy řadí se mezi méně známé látky, ale o to prospěšnější. Tuto semiesenciální aminokyselinu mají v oblibě sportovci, protože jim pomáhá zlepšit koncentraci nejen při fyzickém, ale i při psychickém výkonu. Doporučujeme využít jeho pozitivní účinky prostřednictvím přirozené pestré a vyvážené stravy. Samozřejmě, tuto aminokyselinu najdete také v množství výživových doplňků, ale měli byste si při nich dávat velký pozor, protože neopatrné užívání může potenciálně vést k různým nežádoucím účinkům.
Pojďme se spolu podívat na nejdůležitější účinky tyrosinu:
- mentální a fyzická vitalita – příznivé účinky této látky pocítíte na zvýšení nejen fyzické, ale i mentální aktivitě. Tyrosin vám pomůže nejen zlepšit váš výkon, ale i regenerovat organismus po námaze. Tato aminokyselina se podílí na procesech tvorby hormonů a jiných důležitých látek, což se projeví na vaší lepší náladě a výborném mentálním stavu. Pokud se cítíte unaveni či vystresovaní z důvodu nadměrné zátěže, tak v tomto ohledu vám ví tyrosin také podat pomocnou ruku.
- hormonální soustava – možná bude pro vás novinkou to, že tyrosin představuje velmi důležitou látku iz hlediska správného fungování hormonální soustavy. Podílí se také na podpoře správného fungování štítné žlázy, která je známá svou regulací hormonů. Tyrosin je také důležitý z hlediska podpory produkce hormonů štítné žlázy (hormonu štítné žlázy), z názvu nichž odvozuje tato aminokyselina své pojmenování.
- trávicí soustava – tato prospěšná látka se projevuje i v činnosti trávicí soustavy, neboť v jejím důsledku máme menší chuť k jídlu (snížený apetit). Účinky tyrosinu se podepisují i na lepším metabolismu tuků či zamezení výskytu katabolismu, což se v konečném důsledku projeví na štíhlé postavě.
- zdravá pokožka – základním účinkem tyrosinu je ochrana zdravého stavu a celistvosti pokožky. Další výbornou vlastností je podpora produkce pigmentu zvaného melatonin, který je známý zachováním pokožky či vlasů ve zdravém stavu nebo ovlivňováním zbarvení pokožky.
- jiné účinky – aminokyselina tyrosin je nenahraditelná i kvůli tomu, že se nachází téměř ve všech bílkovinách a tím ovlivňuje nejen pohybovou soustavu, ale i metabolismus.
Tyrosin – vedlejší účinky a upozornění
Obecně platí zásada, že ve většině případů se nemusíte obávat závažných vedlejších účinků. Nepříznivé účinky tyrosinu se projevují zejména v důsledku jeho nedostatku, čímž může vzniknout tzv. hypotyreóza. Pokud se chystáte do vaší pestré a vyvážené stravy zakomponovat i syntetický tyrosin, tedy ve formě výživových doplňků, měli byste důkladně dbát na jeho správné užívání a dávkování. Nepřekračujte maximální povolenou denní dávku a nezačínejte jeho užívání s velkými dávkami.
Syntetický tyrosin by měl v začátcích dávkovat postupně. Pokud nedodržíte doporučené dávkování, nelze vyloučit různé nežádoucí účinky, jako například problémy zažívacího charakteru.
Rádi bychom vás informovali io specifických situacích, které by rozhodně neměly být brány na lehkou váhu. V případě, pokud jste těhotná nebo kojíte a uvažujete nad užíváním syntetického tyrosinu, tento krok byste si raději měli rozmyslet. To znamená, že v tomto období se tyrosin nedoporučuje přijímat. V případě, že vám bylo diagnostikováno vážné onemocnění hormonální soustavy či štítné žlázy, případně trpíte závažnou psychickou poruchou, určitě kontaktujte vašeho ošetřujícího lékaře.
V žádném případě se nedoporučuje současné užívání syntetického tyrosinu s jinými přípravky, které jsou principiálně založeny na ovlivňování metabolismu nebo hormonální soustavy.
V jakých potravinách najdete tyrosin?
Tyrosin najdete, podobně jako jiné prospěšné látky, i v přirozené stravě, a právě proto by měl být jeho přísun v drtivé většině zaměřený na potraviny bohaté na tuto látku. Na své si přijdou nejen milovníci rostlinné, ale i živočišné potravy. Potraviny jsou výborným přirozeným zdrojem, což však neznamená, že se v nich nachází dostatečné množství tyrosinu. Potraviny vám proto z hlediska příjmu tyrosinu nebudou stačit. Samozřejmě, pokud se na tuto látku chcete zaměřit.
Na jaké potraviny byste se měli soustředit?
- sója – doporučujeme sóju, která je co nejméně průmyslově zpracována
- maso – slepičí či králičí maso, ryby (zejména losos, treska, sardinky či mořské plody)
- semínka a oříšky – v těchto potravinách sice tyrosin najdete, ale v poměrně malém množství (mandle, sezamová semínka či jadérka)
- živočišné produkty s vysokým obsahem proteinů – zejména vaječné bílky, mléko a jiné produkty z něj
- rýže – v rýži se nachází poměrně slušné množství tyrosinu (zaměřte se hlavně na hnědou rýži, ne bílou)
- ovoce – exotické druhy ovoce, například avokádo a banány
- zelenina – nejlepším zdrojem tyrosinu je fazole
- obilniny – doporučujeme zaměřit svůj jídelníček i na oves, ovesnou mouku, pšenici či produkty z ní
Často kladené otázky
Co je to tyrosin?
Tyrosin představuje semiesenciální aminokyselinu, kterou si naše tělo dokáže tvořit i samo z jiné aminokyseliny s názvem fenylalanin. Měli bychom však našemu tělu pomáhat s přísunem této látky z přirozené stravy nebo výživových doplňků.
Jak funguje?
Je důležitým prekurzorem neurotransmiterů jako noradrenalin a dopamin. Může se pochlubit také i regulací a podporou činnosti nadledvin, štítné žlázy, hypofýzy či jiných orgánů. Kromě toho může být výborným pomocníkem při hubnutím, protože potlačuje chuť k jídlu.
Na co slouží tyrosin?
Aminokyselina trozín služ na udržování dobré fyzické a mentální vitality. Je také prekurzorem různých důležitých látek, například adrenalinu, noradrenalinu či dopaminu. Ovlivňuje i na trávicí či hormonální soustavu a zdraví pokožky.
Jaký má vliv na tělo a psychiku?
Jeho vliv je nejvíce patrný na zlepšování psychického a fyzického výkonu, lepší regeneraci organismu, zlepšování nálady, potlačování únavy a stresu. Kromě toho snižuje chuť k jídlu a udržuje zdravý stav či celistvost pokožky.
Jak si zvýšit nebo snížit tyrosin?
Zvýšit tyrosin je možné dvěma způsoby. Jednak se můžete zaměřit na konzumaci potravin, které jsou na tuto látku bohaté nebo si jej můžete doplňovat v syntetické formě prostřednictvím výživových doplňků. Snižování tyrosinu většinou potřebné nebývá, ale pokud si myslíte, že ho máte hodně, doporučujeme vynechat z vaší stravy potraviny, které jsou na něj bohaté.
Vybrané zdroje: