I vy preferujete zdraví prospěšné potraviny, které vás mohou uchránit od různých onemocnění? Pokud ano, tak jste na správném místě, protože v následujících řádcích se budeme hovořit o obilnině zvané oves setý. Věděli jste, že obsahuje nejvíce proteinů, tedy bílkovin, ze všech dostupných obilovin? Oves setý je tedy pro naše zdraví mnohem prospěšnější než pšenice či žito. Pojďme se podívat na benefity této obiloviny nejen na naše fyzické, ale i na naše psychické zdraví.
Obsah článku
Zdraví prospěšná obilnina
Oves setý je jednou z nejzdravějších obilovin na světě. Tato obilnina patří mezi celozrnné potraviny a odborně se nazývá avena sativa. Pokud si tedy na snídani připravujete pravidelně ovesnou kaši, tak vězte, že děláte jen a jen dobře. Doporučuje se proto pravidelně k snídani jíst ovesnou kaši, která se skládá z vařených ovesných vloček ponořených v mléce nebo ve vodě. Pokud jste však milovníky chutných koláčů, klidně si můžete ovesné vločky zahrnout i do chutné pamlsky.
Oves setý je výborným zdrojem:
- důležitých vitamínů
- minerálních látek
- vlákniny
- antioxidantů
Je tedy třeba říci, že jde o jednu z nejvýživnějších potravin na celém světě. Mezi další benefity patří například:
- snižování tělesné hmotnosti
- udržování zdravé hladiny cukru v krvi (ocení hlavně diabetici)
- snížené riziko srdečních onemocnění
Oves setý – pěstování
Oves setý je obilovina, která se pěstuje na polích. Stéblo je charakteristické hladkým povrchem a výškou 60-110 cm. Listy jsou charakteristické svým úzkým a dlouhým tvarem, přičemž květy jsou uspořádány v metline z klásků, které visí na drsných stopkách. Klásky mají dva květy, délkově stejné plevy a plucha. Plodem je zrno. Z hlediska podnebí oves setý preferuje chladnější klima, a proto se mu nejlépe daří v chladnějších či daždivejších částech Evropy nebo Ameriky.
Co ještě víme o pěstování oves?
- se setím je nutné začít brzy na jaře, protože oves je nenáročná obilovina na teplo
- začíná klíčit už při teplotě 1-2 ° C
- je náročný na vláhu
- při jeho setí se vyhněte půdám, které jsou snadno propustné či lehké
- vybírejte půdy s dostatečným přísunem vláhy
- oves setý kvete od června do července
- na podzim je dobré půdu předem zorat
- hloubka setí je 3-5 cm
- zabezpečte oves dostatečný přísun vody po celou dobu vegetace
- seká se v období zralosti a po vymlácení dosušit
Prodej ovsa
Oves můžete běžně koupit ve formě různých potravin, nejznámější je asi ovesná kaše, ovesná mouka či pečivo jako chléb a rohlíky. Je toho opravdu hodně a marketový prodej nabízí široký sortiment produktů.
Pokud chcete oves sít, doporučujeme obrátit se na velkoprodejců semen z ovsa.
Oves setý – dobrý proti stresu a zdravý pro srdce
Není pochyb o tom, že oves setý je z hlediska pozitivních vlivů na lidské zdraví na předním místě mezi obilovinami. Je velmi důležitý pro snižování hladiny cholesterolu v krvi, což je výbornou prevencí různých civilizačních onemocnění.
Pokud máte tedy náběh na srdečně-cévní onemocnění, oves může být výborným způsobem, jak jim předejít, protože obsahuje vysoce kvalitní tuky, kterých je v oves 2-4-krát více než v jiných obilovinách. Tyto tuky mají preventivní účinky před kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho, pokud máte psychicky náročnou práci a momentálně se nacházíte ve velmi stresujícím období, oves setý vám také může pomoci, protože z něj můžete získat energii pro váš nervový systém. Proč je to tak? Totiž škrob se uvnitř zrna štěpí na glukózu, a právě glukóza je látka, která dodává potřebnou energii.
Kromě toho preventivně před srdečně-cévními chorobami působí i vláknina, které je v oves přibližně o dvě třetiny více než v pšenici. Vláknina je výborná nejen na nastartování trávicího traktu, což oceníte zejména při zácpách, ale i kvůli snižování glukózy a cholesterolu v krvi. Co se týče vlákniny, tak působí i preventivně před závažným onemocněním, které dnes postihuje mnoha lidí, a to před rakovinou.
Možná jste netušili, ale pomoci při nervozitě, stresu, úzkosti, nespavosti, případně při kožních či ledvinových onemocněních může odvar z natě ovsa.
Jaký vliv má ještě oves setý na psychiku a srdce či cévy?
Pravidelná konzumace jedné z nejvýživnějších obilovin vám zajistí různé benefity pro vaše zdraví díky širokému spektru zdraví prospěšných látek a vitamínů, které jsou v oves obsaženy. Zaměřili jsme se hlavně na preventivní schopnosti ovsa v oblasti kardiovaskulárních onemocnění a na jeho vliv na duševní výkon či nervový systém.
- obsahuje vitaminy skupiny B, jejichž koncentrace v Oves je největší v porovnání s ostatními obilovinami
- pozitivní účinky na duševní výkon
- podporují nervový systém
- vitamín E
- snižuje únavu
- snižuje krevní tlak
- hořčík – oves obsahuje 3násobek hořčíku než jiné obiloviny
- kontrola činnosti srdce
- příznivý vliv na nervový systém
- zmírnění nespavosti
- železo
- tvorba hemoglobinu
- snižování únavy
- zvýšení imunity
- prevence anémie
- fosfor
- regulace srdeční činnosti
- přísun energie
- udržení zdravého srdce
- draslík
- pomoc při myšlení
- snižování krevního tlaku
Antioxidanty
Oves setý je důležitý iz hlediska antioxidantů a polyfenolů. Oves setý je velmi významný i z toho důvodu, že je skoro jediný, ve kterém najdete unikátní skupinu antioxidantů zvanou aventramidy. Aventramidy jsou důležité z hlediska snižování krevního tlaku pomocí zvýšení tvorby oxidu dusnatého. Tato plynná molekula dokáže pomoci rozšířit cévy, což vede k lepšímu krevnímu toku. Mimo jiné jsou aventramidy známé i svými protizánětlivými účinky či jejich účinky proti svědění kůže.
Dalším důležitým antioxidantem, který se nachází v oves setý je kyselina ferulová. Je tedy více než jisté, že antioxidanty jsou výborné látky, které nás ještě k tomu chrání před škodlivým oxidačním stresem, který ničí naše buňky.
Vláknina a oves setý
Tato zdraví prospěšná obilnina však se svými účinky ještě rozhodně nekončí. Oves obsahuje i druh rozpustné vlákniny zvané betaglukan. Betaglukan je typický tím, že se částečně rozpouští ve vodě a vytváří hustý roztok připomínající gel v našem střevě. Jaké jsou benefity vlákniny betaglukan?
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- snižuje hladinu cukru v krvi (pomáhá diabetikům)
- zvyšuje pocit sytosti
- pomáhá zvyšovat koncentraci prospěšných bakterií v trávicím traktu
Je tedy nepochybné, že vlákninu potřebujeme přijímat z množství důvodů. Diabetikům se proto doporučuje konzumovat jídla obsahující oves. Kromě toho, pokud jste toho názoru, že můžete mít v budoucnu problém kardiovaskulárního charakteru, určitě zakomponujte do své stravy i oves setý.
Problémy s cholesterolem nebo s cukrovkou?
Kardiovaskulární onemocnění postihují stále více lidí po celém světě. Důvody mohou být nesprávný životní styl, nezdravá a nevyvážená strava či genetické predispozice. Po celém světě jsou jednou z hlavních příčin smrti právě onemocnění srdce. Jedním velkým rizikovým faktorem, který přispívá k těmto problémům, je i vysoká hladina cholesterolu. Množství studií dokázalo, že betaglukan jako druh vlákniny, který se nachází v oves, je zodpovědný za celkové snižování cholesterolu.
Cukrovka nebo diabetes typu 2 je poměrně běžným onemocněním, které je charakteristické výraznou zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jde o důsledek snížené aktivity hormonu inzulínu. Oves setý dokáže snížit hladinu cukru v krvi, což může pomoci nejen lidem trpícím cukrovkou, ale i lidem s nadváhou. Možná bude pro vás novinkou to, že oves setý také dokáže zlepšit funkci inzulínu. Tento efekt ovsa je dosažen díky schopnosti glukanu vytvořit hrubý gel, kterému vděčíme za oddálení vyprázdnění žaludku a absorpci glukózy do krve.
Vliv na hubnutí a zácpu
Ano, oves setý dokáže být nápomocný i při snižování tělesné hmotnosti. Vyznačuje se malým množstvím kalorií, které se pohybují na úrovni přibližně 300 kalorií na 100 g. Rádi bychom vyzdvihli i fakt, že ovesná kaše k snídani vyvolává v člověku pocity sytosti, což je z hlediska poklesu tělesné hmotnosti velmi důležité. Právě betaglukan je zodpovědný za pocity sytosti. Kromě toho je tato vláknina důležitá i pro podporu uvolňování hormonu peptidu YY, který je tvořen právě ve střevě a jeho úkolem je snižovat příjem kalorií, a tedy v konečném důsledku nám může pomoci snižovat i riziko obezity.
Zácpa je velkým problémem, který se vyskytuje zejména u starších lidí. Je charakteristická nepravidelnými pohyby střev, jejichž zbavit se je těžké. Na tento problém se často používají laxativa, které jsou typické uvolněním zácpy u starších lidí. Nevýhodou laxativ je však to, že bývají doprovázeny se ztrátou hmotnosti či se sníženou kvalitou života.
- různé studie ukázaly, že ovesné otruby, které jsou bohaté na vlákninu (vnější vrstva zrna), mohou pomoci ulevit starším lidem, pokud trpí zácpami
- starší lidé, kteří pravidelně konzumují jídla obsahující oves setý mají snížené riziko problémů se zácpami
- jídla skládající se z ovsa nemají nahrazovat pestrou a vyváženou stravu
Nejčastější otázky
Co je to oves?
Oves setý představuje jednu z nejvýživnějších obilovin s mnoha příznivými účinky na zdraví člověka. Oves jako plodina je běžně pěstován v chladnějším klimatu a nejznámějším produktem z něj jsou ovesné vločky.
Načež se používá a jaké má účinky?
Oves setý se uplatňuje zejména při problémech s trávením (zácpa), je velmi nápomocný při kardiovaskulárních onemocněních, díky svému širokospektrálnímu záběru látek v něm obsažených pomáhá i při hubnutí či prevenci před oxidačním stresem. Více pod nadpisem ,,Oves setý – dobrý proti stresu a zdravý pro srdce“.
Víme ho využít jako lék?
Ano, oves by se dal charakterizovat i jako volně dostupný lék, který obsahuje mnohé zdraví prospěšné látky, díky kterým pomáhá správné funkci nervového systému, kardiovaskulárním onemocněním, obezitě, cukrovce a mnohým jiným problémům.
Jak se oves setý užívá a dávkuje?
Oves je nejvhodnější zakomponovat do každodenní stravy formou různých jídel, které se z něj dají připravit. Nejznámějším pokrmem z Oves je ovesná kaše, která je vhodnou alternativou snídaně.
Může být oves jako krmivo nebo jako příloha pro lidi?
Samozřejmě, oves lidé běžně konzumují, nejčastěji se připravují různá jídla z ovesných vloček. Na internetu najdete mnoho receptů na slané či sladké pokrmy z této plodiny.
Je bezlepkový?
Ne, oves jako obilovina obsahuje lepek, a proto není v žádném případě vhodný pro celiatiky.
Kdy se seje a sbírá?
Oves je třeba sít velmi brzy na jaře, protože klíčí již při nízkých teplotách. Co se týče sklizně, oves se sbírá v době zralosti, což je přibližně v období srpna, případně září.
Vybrané zdroje: