Každodenně jsme vystavováni velkému tlaku, ať už v práci nebo v soukromí. V mnoha případech se dostáváme do závažného stavu, kdy nás pohlcuje dlouhodobý stres, nadměrné pocity únavy či nechuť do života. Jedním z nejzávažnějších problémů je i tetanie, která se projevuje zejména hyperventilací, a voláme ji hyperventilační tetanie. Pojďme se společně podívat na závažný problém, který trápí zejména mladých lidí ve věku od 20-30 let.
Obsah článku
Co je to hyperventilační tetanie?
Tetanie je velmi nepříjemným problémem, který trápí zejména mladší generaci lidí. Hovoříme hlavně o věkové kategorii lidí od 20 do 30 let. Tetanie představuje množinu symptomů zvýšené dráždivosti nervového systému. Tyto příznaky vznikají v důsledku změn koncentrace minerálů v mezibuněčné tekutině, přičemž se projevují napětím svalů, které je velmi bolestivé a křečovité. Tetanie útočí zejména na hladké svalstvo, které je zodpovědné za správné fungování cévního systému, žlučových cest či trávicích orgánů.
Tetanie je diagnóza, jejíž původ musíme hledat v lidské psychice. Pokud se jedná o tetanie, tak ji v mnoha případech můžeme spojovat is panickou úzkostnou poruchou, avšak není to jedno a totéž. Jinak řečeno, panická úzkostná porucha je velmi podobná tetanický syndromu nebo tetanii vzhledem ke své symptomy.
Jaký je však rozdíl mezi hyperventilační tetanií a tetanovým syndromem?
Rozdíl je velmi nepatrný, protože se jedná v podstatě o stejné onemocnění. Hlavní rozdíl tkví v samotné příčině vzniku onemocnění. Pokud vaše tetanie vzniká v důsledku hyperventilace, tedy zrychleným dýcháním, říkáme, že trpíte hyperventilační tetanií. Podmínkou je i to, aby docházelo ke snížení koncentrace kysličníku uhličitého v krvi. V rámci hyperventilační tetanie dochází k tzv. respirační alkalóze. Respirační alkalóza je typická tím, že se zvyšuje pH v séru iv mozkové tkáni. V našem mozku se zužují cévy, důsledkem čehož se snižuje okysličení mozkové tkáně.
Tento proces způsobuje snížení hladiny kalcia nebo hořčíku, čili magnézia. Důsledkem je vyšší dráždivost nervového systému, která se projevuje zejména jako brnění jazyka, prstů, rtů či dokonce i křečím prstů, které člověk nedokáže rozevřít. V takovém případě mluvíme o tzv. porodnické ruce. Projevem hyperventilační tetanie může být i strach z onemocnění či strach z deficitu dechu, úzkostné stavy či mdloby nebo závratě. Nemusíte se však obávat, hyperventilace není vážným život ohrožujícím problémem, a tedy dá se s ní efektivně bojovat.
Příznaky
Jaké jsou příznaky tetanický syndromu, a tedy i hyperventilační tetanie? Příznaky se mohou vzájemně kombinovat a mezi nejzákladnější z nich patří:
- zrychlené, obtížné a hluboké dýchání
- ztuhlost a křeče v rukou či prstech
- mravenčení, mravenčení či elektrizace prstů na nohou a rukou
- mravenčení v oblasti jazyka a úst
- pocity chladu na nohou a rukou
- bušení srdce
- úzkostné stavy
- pocení
- bledost
- nevolnost
- závratě či mdloby
Co se týče hyperventilační tetanie, tak jde o zdravotní problém, který je typický i tím, že příčina a projev se prolínají. To znamená, že základním příznakem je prohloubené a zrychlené dýchání (hyperventilace), což není charakteristickým znakem jiných forem tetanie, které dostaly své pojmenování na základě charakteristických symptomů. Příkladem může být neurogenní tetanie, manifestní tetanie a latentní tetanie.
Všechny výše uvedené příznaky jsou typické i pro jiné formy tetanie, přičemž hyperventilace tetani je možné diagnostikovat hned na základě jejího prvního příznaku – rychlé, ztížené a hluboké dýchání (hyperventilace). Základovým kamenem tzv. tetanický syndromu je zvýšená nervově-svalová dráždivost. Tento příznak, resp. projev, se objevuje u všech forem tetanický syndromu.
Příčina nervosvalové dráždivosti je odlišná, a tedy v tomto případě mluvíme o tom, že pacientovi chybí určitá životně důležitá látka – například vápník či hořčík. Na druhé straně, k výskytu nebo k rozvoji tetanie může mít člověk i genetické predispozice, tedy může být i vrozená.
Proč vzniká tetanický syndrom?
Hlavní příčinou souboru příznaků spadajících pod tetanický syndrom je ve většině případů v důsledku deficitu vápníku, hořčíku či draslíku az nadměrného množství fosfátů. Tyto jevy mohou být způsobeny například skrytým rozvinutým onemocněním, užíváním některých medikamentů, horší kvalitou potravin či jednoduše jejich nadměrnou spotřebou. Jednou z hlavních příčin je zrychlené a hluboké dýchání podmíněné sníženou koncentrací kysličníku uhličitého v krvi, přičemž vzniká respirační alkalóza.
Hyperventilační tetanie – diagnóza
Pokud tedy vykazujete hlavní symptom hyperventilační tetanie, kterým je hyperventilace, tedy rychlé, hluboké či dušnost, s největší pravděpodobností trpíte tímto nepříjemným onemocněním. Neměli byste čekat ani minutu a navštívit lékaře, protože tetanický syndrom je velmi omezující diagnózou a tedy výrazně snižuje kvalitu života jedince. Existují různá vyšetření, jejichž podstoupení může být prospěšné z hlediska diagnostiky hyperventilační tetanie.
- Hyperventilační test – jde o vyšetření trvající 5 minut. Odlišujícím znakem od zdravých jedinců a pacientů trpících hyperventilační tetanií je frekvence dechů 20-30.
- Chvostek příznak – vyšetření založené na bázi poklopu neurologickým kladívkem nebo prstem na vynoření a větvení sedmého nervu před uchem nebo uprostřed v oblasti mezi ústním koutkem a jařmové obloukem. Takový poklop má vyvolat záškub horního rtu nebo ústního koutku. Maximální odpověď se může projevit pohybem celých úst, případně kontrakcí svalů brady, čela či očí.
- Trousseaov příznak – vyšetření zaměřené na kompresi (stlačení) ramene rukou, případně manžetou tlakometra na vyvolání mravenčení prstů na rukou nebo tzv. porodnické ruky v délce trvání 0,5-4 minuty.
Jednotlivými vyšetřeními se má zjistit to, zda jednotlivé příznaky zvýšené dráždivosti nervů a svalů na konkrétním jedinci jsou charakteristické pro tetanický syndrom. Kromě těchto vyšetření je nutné provést i jiné, aby se zcela vyloučil výskyt jakýchkoliv jiných závažných onemocnění (např. Onkologické onemocnění, epilepsie, migréna a podobně).
Hyperventilační tetanie – jak se jí vyhnout?
Léčba tohoto moderního onemocnění je ve velké míře ponechána na pacientovi, a tedy jen samotný pacient dokáže nejefektivněji podstoupit preventivní kroky k zamezení rozvoje hyperventilační tetanie. Mezi nejlepší způsoby prevence patří:
- zdravý životní styl – dostatečný a kvalitní spánek, pravidelná fyzická aktivita a dostatečný čas na odpočinek a relaxaci
- pozitivní naladění mysli – vyhýbání se stresu a stresovým situacím
- relaxační cvičení – například meditace nebo jóga
Přírodními zdroji, které vám mohou pomoci zvýšit hladiny důležitých minerálních látek, jsou:
- magnézium – 300 mg denně; semínka (dýně, slunečnice, sezam …), hlávkové zelenina, celozrnné výrobky, obiloviny, avokádo
- vápník – 1200 mg denně; mléko, sušené luštěniny, hlávkové zelenina, ořechy či sardinky
- vitamín D – denní dávka 10 mikrogramů; tuňák, losos, rybí tuk, mléko, sluneční záření, vaječný žloutek
Doplnit důležité látky jako prevenci vůči hyperventilační tetani můžete i výživovými doplňky. doporučuje se
Léčba
Hyperventilační tetanie není život ohrožující onemocnění nebo stav, ale jde o těžko odlišitelný problém od mnoha závažných onemocnění. Specifická léčba neexistuje, ale úplně postačí navštívit lékaře a absolvovat rozhovor a psychické nefarmakologické uklidnění. Někdy však bude nutné sáhnout po akutní sedaci. Hlavním úkolem lékaře je odhalit poruchy psychického charakteru, které jsou zodpovědné za hyperventilaci. Pokud lékař vyloučí jakékoli organické onemocnění, je nutné vysvětlit pacientovi, že hyperventilační tetanie je zvládnutelná iv jeho režii pomocí tzv. volní kontroly dýchání nebo zpětným dýcháním do plastového sáčku.
Tyto zásady zvýší tlak oxidu uhličitého a také penetraci vápníku do mezibuněčných prostor.
Nejčastější otázky
Jaká je to hyperventilační tetanie?
Hyperventilační tetanie je jednou z forem tetanický syndromu, která se projevuje prohloubeným a zrychleným dýcháním.
Jaký je rozdíl mezi neurogenní a hyperventilační tetanií?
Hyperventilační tetanie je typická hyperventilací, tedy prohloubeným, ztíženým a zrychleným dýcháním. V takovém případě organismus pacienta vydechuje větší dávky oxidu uhličitého, než je nutné, přičemž se mění pH. Neurogenní tetanie je typická hlavně psychickými problémy, které ji doprovázejí. Hovoříme zejména o frustraci, tlaku, úzkosti, depresi či strachu.
Jak se léčí hyperventilační tetanie?
Hyperventilační tetanie se léčí samoléčbou, to znamená, že pacient volů kontroluje vlastní dech nebo zpětně dýchá do plastového sáčku, což zvyšuje tlak oxidu uhličitého.
Vybrané zdroje:
- https://abysportnebolel.sk/zdravie/hyperventilacna-tetania/
- https://diva.aktuality.sk/clanok/49625/tetania-trpi-nou-mnoho-mladych-prakticki-lekari-casto-nevedia-pomoct/
- https://www.webmd.com/lung/lung-hyperventilation-what-to-do#1
- https://www.procare.sk/tetania-ochorenie-vystresovanych/
- https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/ostatne/hyperventilacna-tetania