V našem životě se setkáváme s různými zatěžujícími okolnostmi, které působí nepříznivě na naše psychické zdraví. Jedněmi z takových okolností jsou i stresové situace. Stres se vyskytuje velmi často iu lidí, kteří ho předtím nikdy nepociťovali. Pokud je však tento negativní fenomén přítomen pouze krátkodobě, v některých případech nám může dokonce i pomoci zlepšit výkonnost. Opozita krátkodobého stresu je chronický (dlouhodobý) stres. Tento nám dokáže přivodit množství zdravotních problémů. Určitě pokračujte ve čtení.
Obsah článku
Chronický (dlouhodobý) stres – obrovský problém
Stres je z odborného hlediska definován jako biologická reakce organismu na zátěžové situace. Taková reakce organismu způsobuje to, že tělo začíná vylučovat hormony jako kortizol a adrenalin. Pokud však dlouhodobý stres přetrvává pouze velmi krátké období, nejedná se v zásadě o nic vážného. Jinak řečeno, krátkodobý stres je běžnou součástí našeho každodenního života. Pokud se však krátkodobý stres změní na chronický nebo dlouhodobý, může nám způsobit velké množství zdravotních komplikací.
Jak jsme již zmínili, tělo během stresových situací vylučuje hormony kortizol a adrenalin, které připravují tělo na okamžitou reakci. Vylučování těchto hormonů se projeví i po fyzické stránce, např. bušením srdce nebo zrychleným dýcháním .
Příčiny
Existuje množství faktorů, které mohou být zodpovědné za stresové období. Příkladem mohou být různé nebezpečné či život ohrožující situace nebo psychický tlak, například hořící termíny, zkouškové období či sportovní události.
Fyzické dopady stresu obvykle netrvají příliš dlouho. Pokud jste však v neustálém stresu, resp. dlouhodobě pociťujete jeho příznaky, jedná se s největší pravděpodobností o chronický nebo dlouhodobý stres. Jaké jsou nejčastější příčiny chronického stresu?
- práce s vysokými výkonnostními požadavky
- problémy ve vztazích
- finanční problémy
Dlouhodobý stres je charakteristický tím, že přináší pro naše tělo i duši velkou zátěž z dlouhodobého hlediska. Takový stres zvyšuje riziko výskytu různých onemocnění.
Chronický (dlouhodobý) stres a jeho příznaky
Chronický stres s sebou přináší řadu příznaků, které se projeví nejen po psychické, ale i po fyzické stránce. Takové potíže nám znemožní vykonávat každodenní povinnosti na 100%. Z hlediska závažnosti symptomů můžeme říci, že jednotlivé příznaky se liší od jedince k jedinci. Rádi bychom vás seznámili s nejčastějšími příznaky chronického nebo dlouhodobého stresu, mezi které patří:
- nadměrná podrážděnost
- pocity únavy
- nervozita
- silné migrény
- problémy s koncentrací
- problémy s trávením
- spánkové problémy
- změny související s apetitem
- neuspořádané myšlenky
- pocity bezmocnosti
- ztráta sebekontroly
- nízké sebevědomí nebo podceňování sebe sama
- snížené libido
- častý výskyt různých onemocnění
- nadměrné pocení
- bušení srdce
- snížena energie
- akné
Následky dlouhodobého stresu
Jak jsme již v úvodu článku zmiňovali, chronický nebo dlouhodobý stres může vést k různým zdravotním komplikacím, ať už fyzického nebo psychického charakteru.
- onemocnění srdce
- snížená obranyschopnost organizmu
- cukrovka
- obezita
- zvýšený krevní tlak
- gastrointestinální onemocnění
- sexuální dysfunkce
- kožní problémy
- autoimunitní onemocnění
- nespavost
- infekce dýchacích cest
- syndrom vyhoření
- depresivní stavy
- úzkostné poruchy
- posttraumatická stresová porucha
- schizofrenie
Jak zvládnout chronický stres?
Pokud trpíte příznaky chronického, tedy dlouhodobého stresu, jde přirozeně o velmi závažný problém. Máme pro vás však výbornou zprávu, a to takovou, že existují způsoby, jak ho dostat pod kontrolu. Je nezbytné, abyste začali do svého života aplikovat jisté streatégie, které vám pomohou snížit hladinu stresu a zlepšit kvalitu vašeho života. Doporučujeme podniknout následující kroky:
- pozorujte, jaké příznaky váš organismus vykazuje v období dlouhodobého stresu
- Základem je uvědomit si dané symptomy, abyste s nimi věděli efektivně bojovat, protože pokud je neznáte, není co řešit.
- pravidelná fyzická aktivita
- Fyzická aktivita navyšuje tvorbu endorfinů, čili hormonů štěstí, které jsou zodpovědné za zlepšení nálady a snížení hladiny stresu.
- Není důležité to, o jakou fyzickou aktivitu se jedná, proto je výběr zcela na vás. Dbejte na to, aby vás daný druh fyzické aktivity opravdu naplňoval a bavil, protože to má blahodárný vliv na vaše duševní zdraví (může to být cyklistika, procházky, běh, cvičení v posilovně, sportovní aktivity).
- komunikace s rodinou a přáteli
- Je velmi důležité s vašimi blízkými komunikovat, protože mohou výrazně nakopnout vaši psychiku a dodat vám potřebnou podporu v zátěžových a náročných situacích.
- meditace a jóga
- Jde o jeden z nejlepších způsobů, jak postupně snižovat příznaky chronického nebo dlouhodobého stresu.
- Dopřejte si proto i tyto formy relaxační aktivity.
- Kromě příznivého vlivu na redukci stresu vám tyto aktivity mohou pomoci iv snižování příznaků depresivních či úzkostných stavů.
- poslech relaxační hudby, čtení knih či teplý koupel
- Tyto aktivity vám mohou pomoci zcela vypnout z každodenních problémů, kterým čelíte.
- Doporučujeme proto dopřát si každý den čas na tyto aktivity, které mohou také pomoci ve vašem boji proti chronickému nebo dlouhodobému stresu.
Spánek a strava – základ zdravého těla i duše
- vyvážená strava a dostatek vitamínů a minerálních látek
- Základem zdravého těla i duše je i zdravá strava, kterou přijímáte.
- Je proto nutné pečlivě si vybírat potraviny, které konzumujete.
- Velký důraz by měl být kladen na příjem zdraví prospěšných důležitých vitaminů a minerálních látek, mezi které patří například vitaminy skupiny B (tzv. B komplex).
- Nejdůležitější minerál je však magnézium (hořčík) nazývaný také minerál relaxace.
- zlepšete kvalitu a délku vašeho spánku
- Velkým problémem současnosti je i snížená kvalita a délka spánku, což přispívá k vyššímu riziku dlouhodobého stresu.
- Dopřejte si alespoň 7 hodinový spánek a vytvořte si pravidelný spánkový režim.
- Doporučujeme také snižovat kofein, stravu a fyzickou aktivitu pár hodin před spánkem.
Chronický (dlouhodobý) stres a jeho léčba
Pokud výše uvedené rady a tipy nepomáhají redukovat příznaky dlouhodobého stresu, doporučujeme navštívit lékaře, který vám poskytne profesionální rady a pomoc. Doktor vám také může doporučit terapii zvanou kognitivně-behaviorální terapie. Smyslem této terapie je pomoci lidem vypořádat se s účinky chronického stresu na jejich organismus. Terapeut pracuje s pacienty a pomáhá jim měnit jejich myšlenky, pocity zda chování ohledně stresujících faktorů nebo stresorů.
Kognitivně-behaviorální terapie je také výborným způsobem, jak pomoci člověku vytvořit si určité obranné mechanismy na lepší zvládání reakcí těla na chronický stres. V některých případech, pokud jedinec vykazuje určité specifické příznaky, může lékař předepsat specializované léky k léčbě takových symptomů. Jako příklad bychom mohli uvést antidepresiva nebo léky proti stresu, které se užívají k léčbě depresivních či úzkostných stavů. Pokud tedy v důsledku dlouhodobého stresu trpíte depresemi nebo úzkostí, s největší pravděpodobností budete užívat i léky na boj proti těmto problémům.
V mnoha případech lékaři také předepisují sedativa, neboť pacienti často vykazují příznaky nespavosti, pokud trpí chronickým nebo dlouhodobým stresem.
Kdy navštívit lékaře?
Nedoporučujeme bojovat s chronickým stresem pouze samoléčbou. Je důležité co nejdříve vyhledat lékaře, který, pokud všechny výše uvedené rady nepomohou, nasadí příslušnou léčbu. Lékař vás také může doporučit ke specialistovi, který vám bude umět pomoct ještě efektivněji (např. Psycholog nebo psychiatr). Jestliže vzhledem k chronický nebo dlouhodobý stres máte sebevražedné myšlenky nebo nutkání užívat drogy nebo alkohol, okamžitě navštivte lékaře.
Zajímá vás
Co je stres?
Stres představuje přirozenou obrannou reakci našeho organismu, která je doprovázena produkcí stresových hormonů – adrenalinu a kortizolu.
Jaký je rozdíl mezi stresem a chronickým stresem?
Pojem stres je obecný termín, pod který bychom mohli zahrnout například dlouhodobý stres, krátkodobý stres, oxidační stres, atd. Když se však řekne chronický stres, máme na mysli stres, který přetrvává dlouhodobě, tj neustále několik týdnů nebo měsíců a jeho příznaky nás výrazně omezují.
Jaké má projevy chronický stres?
Chronický stres má příznaky podobné klasickému krátkodobému stresu, ale protože přetrvává dlouhodobě, může vyústit do velmi závažných fyzických a psychických onemocnění, a proto ho třeba začít co nejdříve řešit.
Jak se léčí?
Zaprvé je třeba dodržovat kroky, které jsou určeny k jeho prevenci, resp. samoléčbu. Najdete je podrobně rozebráno pod nadpisem ,, Jak zvládnout chronický stres? „. Pokud však tyto kroky nejsou účinné, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, nejlépe psychologa nebo psychiatra, kteří už budou vědět nasadit správnou léčbu.
Vybrané zdroje: