separacni uzkostná porucha

Separační úzkostná porucha – trpí ní hlavně děti

Psychické poruchy se v dnešní době stávají jakýmsi fenoménem, samozřejmě v tom negativním smyslu. I zdravý jedinec se z ničeho nic může ocitnout v sevření určité duševní poruchy. Většinu lidí trápí deprese, které jsou způsobeny různými negativními faktory, kterým se v mnoha případech nedalo zabránit. Na druhé straně, deprese nejsou jediné problémy, které mohou zkomplikovat…

stres

Stres – kompletní příručka a návod, jak s ním bojovat

Pojem ,,stres“ je v dnešní uspěchané době stále častěji se vyskytujícím problémem u lidí všech generací. Mohli bychom dokonce říci, že stres se stal civilizační chorobou, se kterou se snaží lidstvo efektivně vypořádat. Na první pohled možná problémy se stresem nevypadají vůbec závažně, avšak opak je pravdou. Avšak při dlouhodobém přetrvávání tohoto problému může mít fatální následky na…

levandule 2

Levandule – skvělá na duši

Levandule je obecný název pro rostlinu, která se vyskytuje v přírodě v různých druzích. Nejznámější je levandule lékařská, avšak známe rovn ž levanduli úzkolistý, francouzskou, anglickou, pravou a levanduli prostřední. Jakkoliv byste tuto rostlinu nazvali, stále se jedno o jednu a tu jistou rostlinu, která je známá zejména svou aromatickou a příjemnou vůní. Tato bylina…

jarní únava

Když se vás zmocní jarní únava

Současný uspěchaný životní styl nás bez pochyb vyčerpává, ale v tomto období na tom může mít své zásluhy i jarní únava. Do čekárně doktorů směřuje až 10% pacientů, kteří je vyhledají kvůli přetrvávající únavě. Abyste sami zjistili, jak vážný charakter má vaše únava, zkuste si nejprve naordinovat 3 týdny, během nichž uskutečníte zásadní změny ve…

psychosomatika

Psychosomatika – propojuje tělo i duši

Vztah duše a těla je otázkou, která trápila filozofů již v dobách Platóna. I tehdy existovaly lidé, kteří popisovali člověka jako celek více faktorů. Jako první rozdělil vnímání člověka na tělo a duši Galenos. Dnes je vztah duše a těla běžně přijímaným modelem člověka. Říkáme mu psychosomatika. Psychosomatika jako vztah duše a těla je širokým pojmem, který vyžaduje lepší kontext.…

letargie

Letargie – první příznak toho, že něco není v pořádku?

Určitě jste slovo ,,letargie“ nebo slovní spojení ,,je letargický / á“ někde četli nebo slyšeli. Ale víte, co to vlastně letargie je? Co všechno ji může způsobovat a jak se projevuje? Co je třeba dělat a jak a proč se letargie léčí? To se pokusíme objasnit v následujících řádcích. Co to je letargie? Definice letargie…

migréna

Migréna není jen bolest hlavy

Migréna – první co každého při tomto slově napadne je bolest hlavy. Migrénou může trpět každý člověk, muž i žena, děti i dospělí lidé. Předpokládá se, že touto diagnózou trpí každá třetí žena a asi každý desátý muž. Častěji se s touto diagnózou setkávají ženy nakolik se pod jejím vznikem podepisují i hormonální výkyvy. Migrénou mohou trpět i…

uzkostna porucha

Úzkostná porucha – co je to a jak ji léčit

Úzkost je emoce, kterou během života cítíme všichni. Náhlý problém v práci, přestěhování se, změna práce, … to vše v nás vyvolá jistou dávku strachu, obav a úzkosti – každý z nás se s tímto pocitem už setkal. Běžný pocit úzkosti, který nás sem-tam propadne je v pořádku, dokonce nás může motivovat k podání lepších výkonů např. v práci. Mezi běžnou…