Záchvaty paniky míváme občas asi každý, není to tak? Panika, která je však skutečná, může být mnohem závažnější. A mohou vás nebo lidí ve vašem okolí napadnout i bez toho, abyste to očekávali. Taková panika nebo úzkost může opravdu nebezpečná a vážná.
Obsah článku
Nepříjemná panika
Pokud jste ještě neviděli takového člověka, který mívá záchvaty paniky a najednou ho zažijete vedle sebe právě tehdy, když tento záchvat prožívá, možná se vám tento stav bude zdát až neuvěřitelný nebo zbytečný. Pokud se vám však takové záchvaty paniky nedějí na vlastní kůži, asi je i těžké pochopit, co takový člověk, který záchvaty paniky mívá, prožívá. Je však třeba se s takovým člověkem zkusit ztotožnit a ne ho vysmát, protože právě to dokáže jeho stav ještě zhoršit.
Co je to tedy panika?
Panika není totéž, co strach, protože ten lidé mívají většinou z určitého důvodu. Strach v porovnání s panikou je možné většinou i predvíhať, a to zejména tehdy, pokud se člověk bojí určité věci, případně zvířete nebo jiného člověka.
Oproti tomu panika, která je určitý úzkostný stav, je více nepředvídatelná. Pokud jste se setkali s panikou u sebe nebo u blízké osoby, neznamená to ještě, že máte vy nebo někdo duševní poruchu. Záchvaty paniky však možná již definovat jako psychickou nemoc a je to vystupňování stavu úzkosti a strachu.
Jak se projevují záchvaty paniky?
Jak jsme podotkli, panika není jen klasický strach, kdy se něčeho bojíme nebo záchvat, a který je srovnatelný s jiným typem záchvatu. Záchvat paniky je specifický jev, je to určitý úzkostný stav a může se projevovat například těmito znaky:
- strach a stavy úzkosti;
- rychlé bušení srdce;
- sucho v ústech;
- nadměrné pocení;
- člověk se třese nebo se chvěje;
- časté jsou návaly horka nebo naopak chladu;
- nevolnost;
- pocit dušení se, dušnost nebo naopak zrychlené dýchání;
- velmi nepříjemný pocit v hrudní části;
- závratě až mdloby.
Záchvaty paniky dnes asi nejčastěji vznikají z důvodu rychlé turbuletním doby. Psychický tlak a vysoké nároky, které kolem sebe máme způsobuje, že mozek tento tlak už možná nedokáže vstřebávat a vzniká panika. Nejčastěji se záchvaty paniky týkají lidi kolem třicítky, tedy pracujícím, ale samozřejmě týkají se i dětí mladších lidí nebo seniory. Iniciátorem může být ztráta blízké osoby, tlak v zaměstnání, vysoké nároky od partnera či rodičů, a podobně.
Stává se, že se záchvaty strachu nevážou ani na žádnou konkrétní událost či situaci. Tento stav může přijít náhle a člověk při něm nabývá pocit, že se brzy stane něco velmi špatné. Problémem je, že postižený v tomto stavu absolutně ztrácí sebekontrolu, neví se ovládat, obává se smrti, ztráty nebo utrpení.
Jak je možné paniku tlumit?
- Záchvat paniky obvykle trvá 5 až 20 minut, ale někdy to mohou být až hodiny;
- Po tomto stavu bývá obvykle člověk velmi vyčerpaný a unavený, pláče a zároveň má obavy z dalšího záchvatu;
- Někdy panika vyplývá i z určitého stavu úzkosti nebo předchozí fobie, což je vlastně iracionální strach z určité věci;
- Naštěstí se v současnosti týká pouze malého počtu obyvatelstva, a to okolo 3 procent.
Pokud potkáte člověka, u kterého se projevují znaky, které jsme definovali, řiďte se těmito radami:
- Pokud se nacházíte v uzavřeném prostoru, snažte se v první řadě člověka, který trpí záchvatům paniky, vyvést ven;
- Ideální je, abyste ho dostali z prostoru, kde se nachází mnoho lidí;
- Postiženého člověka posaďte někam, kde to je možné a snažte se s ním mluvit o běžných věcech, které má rád, například, o jídle, o tom, co bude dělat o víkendu, a podobně; je zároveň třeba jim dát najevo, že je vše v pořádku, nic jim nehrozí a nemají se čeho obávat;
- Pokud tento člověk i zrychleně dýchá, pravděpodobně začne mít brzy pocit, že se dusí; zkuste mu proto poskytnout igelitový nebo papírový sáček. V tomto stavu totiž vzniká hyperventilace – zrychlené dýchání vydává hodně oxidu uhličitého.Väčší přísun kyslíku způsobuje točení hlavy nebo i mravenčení v prstech, čímž se záchvat paniky ještě umocňuje. V Dík sáčku, do kterého bude dýchat, se postupně dech zpomalí, protože v něm bude docházet kyslík a postižený začne dýchat už jen oxid uhličitý, který je v té chvíli potřebný;
- Pokud nemáte k dispozici sáček, snažte se mu ukázat, jak může korigovat své dýchání, aby se zpomalilo.
Přiložte si jednu ruku na břicho a nadechujte se zhluboka asi na 3 doby, potom vydechujte nosem nebo ústy asi na 5 dob; tento způsob by měl po vás opakovat postižený a za pár minut by se měl jeho dech zpomalit; - V žádném případě mu však nepodávejte cigaretu nebo kávu; ty totiž zužují cévy a srdce je nuceno pracovat rychleji. Naopak – hodí se čistá voda nebo tyčinka, případně trocha cukru;
- Pokud postižený nemá zrychlený dech, jděte se s ním projít nebo si kousek proběhněte; panika hromadí v těle energii a je dobré, pokud ji tento člověk utlumí pohybem.
Záchvaty paniky – jak ji léčit
Přesná příčina, pro kterou vzniká panika se ještě nepodařilo identifikovat. Někdy je za ní traumatizující událost a někdy je to jen součinnost fyzických a psychologických faktorů. Někdy je za ní i genetika. Dalším příčinami může být:
- vyšší citlivost na oxid uhličitý;
- nerovnováha určitých látek v těle;
- tendence zveličovat a přehánět.
Pokud se záchvaty paniku opakují, je nezbytné oslovit lékaře – psychiatra. Záchvaty paniky mohou ohrozit váš pracovní i osobní život. Lékař určí přesnou diagnózu na základě přesných informací o vás a pravděpodobně vám předepíše antidepresiva, které mohou váš stav upravit. Nelekněte se, protože antidepresiva jsou vhodné i pro léčení právě záchvatů paniky. Nikdy však nevysazujte antidepresiva sami, ani když se již cítíte lépe. Při léčbě může být velmi účinná i kognitivně-behaviorální terapie, která probíhá buď jen s psychiatrem nebo i ve skupině. Existují různé druhy terapií, které může pacient zkusit, pomohou i dechová cvičení nebo meditace.
Kromě lékařského zásahu a antidepresiv mohou být velmi užitečné i výživové doplňky, ideální na přírodní bázi. Takové výživové doplňky jsou schopny podpořit stav klidné mysli, pokud jsou k tomu určeny. Z všech doporučujeme výživový doplněk StressFix. Výhodou tohoto doplňku stravy je to, že je složen z čistě přírodních surovin a je volně prodejný. Díky svému složení zbytečně nezatěžuje tělo chemickými látkami a zároveň podporuje organismus při udržení psychického zdraví, čili přesně to, co potřebujete vy nebo někdo, kdo trpí záchvaty paniky.
Často kladené otázky:
Co je to panika?
Panika je nepředvídatelný úzkostný stav, který není totéž jako strach. Je to vlastně vystupňování strachu a úzkosti. Objevuje se náhle a většinou ji doprovází velká obava ze smrti, ublížení nebo ztráty někoho blízkého.
Jak léčit paniku?
Pokud se stavy záchvatu paniky opakují, je lepší navštívit psychiatra, který bude schopen přesně řešit diagnózu. Na tento stav se většinou podávají antidepresiva, účinné jsou i terapie.
Vybrané zdroje: