Určitě už každý z vás slyšel, že má určitý typ osobnosti. Že se chová určitým způsobem, že má určité charakterové rysy. V podstatě osobnost je něco, co nás určuje, co nás dělá tím, kým jsme. Nikdo na světě nemá úplně stejnou osobnost, přesto se některými svými charakterovými vlastnostmi jeden druhému podobáme. A právě na základě těchto „podobných vlastností“ rozlišujeme jednotlivé typy osobnosti. Chtěli byste se dozvědět jaký typ osobnosti jste právě vy? Nebo už to víte, ale chcete se o tom svém typu dozvědět více? Čtěte pozorně dál.
Obsah článku
Definice osobnosti
Slovo osobnost pochází z latinského persona – divadelní maska nebo personare – znít, jak se jeví. Přesně definovat tento pojem je poměrně náročné, definici je totiž několik. osobnost:
- Považuje se za soubor sociálních kvalit lidského individua, jeho názorů, schopností, potřeb, zájmů, morálního přesvědčení a podobně
- Je to relativně stálá struktura, dynamika psycho – bio – sociálních vlastností a schopností osobnosti člověka
- Je jednota psychických a fyzických vlastností , které mohou být zděděné i získané , jsou pro daného jedince typické a projevují se v jeho chování.
V podstatě osobnost je jakýsi soubor vzorců chování, emocí a intelektu, které jsou ovlivněny jednak genetickými, ale i environmentálními faktory.
Jaké jsou základní typy osobnosti?
Poměrně složitá otázka. Otázka osobnosti se v podstatě začala řešit již v starověkém Řecku, za dob Hippokrata, Galena a Aristotela. Později se rozdělením osobností do základních typů zabývali i takoví vědci, jak byly Sigmund Freud, Abraham Maslow, Carl Jung a mnozí jiní. A každý se na téma osobnosti díval z jiného úhlu pohledu a proto ty rozdělení vzniklo více. V následujících řádcích Vám představíme ty nejčastější.
1. Čtyři temperamenty – Typy osobnosti podle Hippokrata
Autorem této teorie byl Hippokrates. Tato teorie byla byla založena na 4 tekutinách, které regulovaly chování člověka: krev, žlutá žluč, černá žluč a hlen. Každá tekutina představuje určité charakterové rysy. A podle toho, která tekutina u daného člověka převládá, rozlišujeme 4 typy osobnosti:
- Sangvinik – převládá krev; takového člověka snadno poznáte – rád se povídá, socializuje, snadno se nadchne pro ledajakou věc. Rád bývá středem pozornosti, davy lidí mu nedělají problém. Je charismatický, rád poznává nové lidi. Potřebuje být neustále v pohybu.
- Cholerik – převládá žlutá žluč; podobně jako sangvinici se považují za extrovertní povahy. Takoví lidé jsou nezávislí, ambiciózní a rozhodní. Když se na něco zaměří, jdou si za tím, dokud to nedosáhnou. Tyto povahové rysy z nich dělají přirozených vůdců. Na druhou stranu jsou však prchliví, snadno se rozčílí a slova: „pomsta je sladká“ jim nejsou až tak cizí.
- Melancholik – převládá černá žluč; takoví jedinci se rádi zabývají detaily, svůj čas tráví přemýšlením nad různými věcmi. Jsou spíše introvertně orientovaní a neradi se stávají středem pozornosti. Melancholici jsou rezervovaní, častokrát podlehnou pocitu nervozity a vyžadují dokonalost nejen od sebe, ale i od svého okolí.
- Flegmatik – převládá hlen; jsou to takzvaní „mírotvůrce“. Snaží se s každým vycházet, problémy řeší kompromisem. Povahově jsou spíše tišší, mírumilovní a starostliví.
V minulosti se našly zastánci ale i odpůrci této teorie. V dnešní době existuje řada systémů dělení osobnosti, které jsou založeny na čtyřech temperamentu nebo se této teorii alespoň z části podobají.
2. Typologie osobnosti podle C. Junga
Carl Jung se snažil charakterizovat osobnost člověka podle několika vlastností. Jednou z nich je všeobecný přístup:
- Extroverze vs. introverze – je to způsob, jakým nahlížíme na okolní svět, lidi. Extroverti jsou společenští, protože z kontaktu s jinými lidmi čerpají energii. Jsou hlasití, veselí, tak snadno je nepřehlédnete. Obvykle neradi bývají sami. Naopak introverti samotu vyhledávají, protože větší množství lidí z nich vysává energii. Zaměřují se na detaily, myšlenky a pocity a konverzace raději poslouchají, jak se do nich aktivně zapojují.
Další jsou čtyři základní funkce, kterými vnímáme okolní svět a podle kterých se rozhodujeme:
- Smyslové vs. intuitivní vnímání – jakým způsobem přijímáme informace z okolního světa. Ti, co věří informacím přijatých přes 5 základních smyslů (chuť, čich, zrak, sluch, hmat), se soustřeďují spíše na fakta a současnou situaci. „Intuitívci“ spíše důvěřují podprahové informacím, jakémusi „vnitřnímu hlasu“. Určitě jste se s tím již setkali – musím se rozhodnout pro to, nebo ono, nevím sice proč, ale vím, že tak je to správné. Rádi věci zkoumají a upřednostňují teorii před praxí.
- Myšlení vs. cítění – jakým způsobem se rozhodujeme, buď na základě rozumu nebo podle pocitů. Ti, co víc „myslí“, lépe pracují s čísly a daty, jsou neústupní a věci řeší na základě logického postupu. Ti, co víc „cítí“ dávají přednost dohodám, jsou empatičtější.
Jak to tedy vlastně funguje?
Tyto protiklady Jung nazval tzv. dichotomie. Podle jeho teorie člověk využívá v různých situacích různé funkce, ale více inklinuje k jedné z nich. To je jeho nadřazená funkce, kterou má více vyvinutou a používá ji vědomě. Naopak její protiklad (například pokud preferujete myšlení, protikladem je cítění) je něco, co člověk používá podvědomě a spíše tuto funkci potlačuje.
Základem této teorie je to, že jedna funkce osobnosti člověka je tedy u něj nadřazená, její protiklad je podřazených funkcí a zbylé funkce jsou doplňující. Pro lepší porozumění uvedeme příklad:
Pokud je vaší dominantou funkcí myšlení, tak doplňujícími funkcemi je jsou smyslové vnímání a intuice. Cítění je u vás podřazené. Pokud by u vás převládala intuice, vedlejšími funkcemi by byly myšlení a cítění a naopak, potištěné by bylo smyslové vnímání. Komplikované, však? Na základě tohoto všeho byste si svou osobnost sami asi těžko určili. Proto od roku 1962 se používá tzv. MBTI (Myers – Briggs Type Indicator), což je test, který vychází právě z Jungova teorie o osobnostních typech.
Co jsme však v rámci této teorie nezmínili je extroverze a introverze. Podle Junga nelze vyčlenit tento aspekt samostatně, ale spíše ho spojit s jednotlivými funkcemi (Extrovertní myšlení / introvertní myšlení, cítění, smyslové vnímání, intuice) av podstatě to určuje, zda se daná funkce projeví navenek (je extrovertní) nebo ne, je tedy spíše vnitřní (introvertní).
3. Myers – Briggs Type Indicator (MBTI) – 16 osobností
Je to osobnostní test vyvinutý Katharine Cook Briggs a její dcerou Isabel Briggs Myers. Zprvu se tento test využíval jako pomůcka pro ženy najít si vhodnou práci během 2. světové války. V dnešní době je populární v oblasti pedagogiky, rovněž se využívá i při výběru zaměstnanců během osobních pohovorů. A rovněž své uplatnění našel i v manželských poradnách.
Za základ si tyto dvě dámy zvolili typologii osobnosti podle C. Junga, přičemž k základním funkcím ještě přidali jednu: jakým způsobem žije daná osoba svůj život.
- Úsudek vs. vnímání – Lidé, kteří se více spoléhají na svůj úsudek, si raději vše naplánují, věci řeší postupně. Vnímaví lidé věří hlavně svému úsudku, a velmi dobře pracují v časové tísni.
Tento test je možné najít ve formě dotazníku na internetu. Na základě vašich odpovědí se vyhodnocuje, v jaké míře je váš pohled na svět introvertní / extrovertní a která funkce av jaké míře ve vašem řízení / rozhodování dominuje. Na základě vašich odpovědí vám je přiřazena jedna z následujících 4 základních typů osobností:
- Idealisté / Diplomaté – jsou to lidé, kteří jsou výjimečně zdatní v práci s jinými lidmi, jsou empatičtí, dokáží pracovat s pocity. V lidech se snaží najít jen to dobré. Neustále hledají něco, co by se dalo zlepšit, ať už na sobě nebo ve svém okolí. Řadíme k nim podtypy: obhájce, mediátor, protagonista, agitátor.
- Racionalisté / Analytici – velmi produktivní a kreativní lidé s touhou poznávat a pochopit. Řadíme k nim podtypy: logik, architekt, debatér, vůdce.
- Hráči / Průzkumníci – řídí se heslem „tady a teď“. Rádi zkoušejí nové věci a jsou velmi přizpůsobiví ať už nové situaci nebo prostředí. Nad věcmi příliš nepřemýšlejí, spíše rychle konají. Řadíme k nim podtypy: mistr, dobrodruh, podnikatel, bavič.
- Ochránci / strážci – pro tyto lidi je typická potřeba pomáhat, být potřebnými. Snaží se na věci dohlížet, aby vše probíhalo tak, jak má. Nemají příliš rádi změnu, jsou spíše konzervativní. Řadíme k nim podtypy: ochránce, logistik, vedoucí, konzul.
Co by Vás ještě mohlo zajímat
Jaké typy osobností se k sobě hodí?
Ne vždy platí, že protiklady se přitahují. Na základě výsledků studií bylo prokázáno, že partneři byli ve svém vztahu spokojenější, pokud jejich charakterové rysy byly podobné. Ale nemusí to být pravidlem. Další výsledky tvrdili opak, že někteří lidé se cítí lépe ve vztahu, kde jejich partner má jiné charakterové vlastnosti a doplňuje jejich v tom, v čem nejsou oni sami až tak dobří.
A toto vše svědčí o komplexnosti lidské povahy. Každý člověk je jiný, každému vyhovuje něco jiného, má jiné nároky. Proto je opravdu těžké si vybírat partnera pouze na základě výsledků testu. Ale na druhou stranu to může minimálně orientačně pomoci při hledání „toho pravého“. Jak se říká, zkuste a uvidíte.
Pokud vás však zajímá, že nakolik jste kompatibilní s osobností svého partnera, na internetu najdete velké množství stránek, které se právě touto otázkou zabývají. Většinou se jedná srovnání osobností na základě výsledků MBTI testu.
Kde najdu testy na typy osobnosti?
Existuje několik možností. První je určitě internet. Když se chcete dozvědět o své vlastní osobnosti, případně o kompatibilitě mezi vámi a vaším partnerem, zkuste právě ten. Najdete tam velké množství bezplatných testů, ať už MBTI, čtyři temperamenty podle Hippokrata a různé jiné. Rovněž testy osobnosti dělají i psychologové a další jiní odborníci (psychiatr, pedagogický poradce, poradce v manželské poradně).
Testy typů osobnosti a děti?
I u dětí je možné provést test osobnosti. Častokrát to i může pomoci rodičům lépe pochopit své dítě a upravit tak výchovu. Znovu zdrojem takových testů může být internet, ale pokud chcete odbornou pomoc, návštěva psychologa je také volba.
Zdroje:
- https://psychologia.co/jung-personality-types/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator
- https://www.16personalities.com/sk/typy-osobnosti
- https://www.truity.com/story/compatibility-and-your-myers-briggs-personality-type
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Osobnos%C5%A5
- https://en.wikipedia.org/wiki/Four_temperaments