Trittico je lék na lékařský předpis, který patří mezi antidepresiva nové generace s využitím při léčbě úzkosti, pocitů napětí, neklidu, poruch spánku či sexuálních funkcí. Je indikován hlavně při léčbě depresí různé etiologie, ale v posledních letech i na základě publikací různých vědeckých a odborných článků o trazodonu se zkoumá jeho využití i při léčbě jiných onemocnění či doprovodných symptomů v menších dávkách.
Obsah článku
Účinná látka: trazodon
Trazodon je triazolpyridínový derivát syntetizován a uveden na trh r. 1982 v USA, který významně ovlivňuje metabolismus serotoninu (trazodon patří mezi SSRI – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu).
Serotonin je neurotransmiter, jehož nedostatek se spojuje převážně s úzkostí, podrážděnost, neklidem, hypochondrizmom až sebevražednými sklony.
Trazodon má komplexní účinek na serotoninový systém, ale ovlivňuje i jiné systémy, z čehož vyplývá jeho široký terapeutický účinek kromě antidepresivního:
- sedativní (uklidňující) efekt
- vliv na spánek – zlepšení nespavosti včetně spánkové architektury
- anxiolytické (proti úzkosti) efekt
- nezpůsobuje sexuální dysfunkce, resp. má na to minimální negativní účinek
Kdy může být Trittico (trazodon) indikován?
Depresivní porucha
Trittico (trazodon) je účinný v léčbě různých depresivních syndromů, zejména deprese v kombinaci s hyposomniou (poruchou spánku), s úzkostí, únavou a také v léčbě deprese ve vyšším věku. Je totiž velmi dobře snášen a tolerován i ve vyšším věku při léčbě deprese, i vzhledem na minimum vedlejších účinků a lékových interakcí, ale třeba dát pozor na dávkování. Nežádoucí vedlejší účinky by mohly projevovat jako útlum, problémy s trávením a sucho v ústech.
Anxiolýza
Jeho anxiolytické vlastnosti, tedy zbavení se úzkosti, jsou srovnatelné např. s diazepamem a dokazatelné již při 50 mg denně. Z toho tedy vyplývá i možnost jeho využití při léčbě depresivních poruch s výraznou úzkostí a v nízkých dávkách k zvládání agitovanosti (chorobného neklidu) starších pacientů.
Insomnie (nespavost) a poruchy spánku
Vzhledem k sedativním vlastnostem a příznivému vlivu na spánkovou architekturu je používán jako hypnotikum hlavně tam, kde je užití benzodiazepinových hypnotik riskantní. V mnoha zemích se trazodon v nízkých dávkách používá při léčbě poruch spánku, které nemusí být součástí depresivního syndromu. Poruchy spánku jsou nyní ať už samostatně nebo jako součást deprese stále častěji a podle mnoha odborníků je právě trazodon lékem, který je dobře tolerován, účinný a nezpůsobuje závislost.
Sexuální dysfunkce
Trazodon nezpůsobuje sexuální poruchy, naopak, používá se při léčbě sexuálních dysfunkcí způsobených například užíváním jiných antidepresiv, tedy poruchy, které nejsou organického původu.
Další využití přípravku Trittico a účinné látky trazodon?
Trittico (trazodon) je antidepresivum schválené pro léčbu deprese s tím, že je známo, že účinně ovlivňuje i další doprovodné symptomy deprese – zejména poruchy spánku, úzkost a sexuální dysfunkce. U nás je ale méně známo, že ve světě se trazodon často používá iv jiných indikacích, přičemž jeho účinnost vyplývá z klinické praxe. Je tedy v klinice používaný, ale není schválena jeho indikace k léčbě těchto onemocnění:
- bulimie,
- závislosti od benzodiazepinů a alkoholu,
- degenerativních onemocnění centrálního nervového systému,
- bolesti při chronických tělesných onemocněních,
- diabetické neuropatii,
- fibromyalgii.
U nás by se mohl použít v těchto případech, pokud by výše zmíněné nemoci (bulimie, závislosti na benzodiazepinů a alkoholu atd.) Byly doprovázeny depresí.
Trazodon a léčba závislostí
Ať už jde o závislost na alkoholu nebo jiných (i nelegálních) drog, bylo zveřejněno několik článků a studií, které poukazují na jeho účinnost při léčbě závislostí. Mechanismus účinku je zde velmi komplexní a ne zcela objasněn, ale může se na tom podílet i jeho schopnost zmírňovat bolest, což je důležité při zvládnutí abstinenčních příznaků. V USA je to jeden z nejčastěji předepisovaných léků k léčbě nespavosti u alkoholiků.
Kombinace s jinými antidepresivy a léky
Kombinace s jinými antidepresivy
Ze zmíněných účinků tedy vychází, že jeho použití je možné v kombinaci s jinými antidepresivy s cílem zesílit jejich efekt, odbourat přetrvávající symptomatologii nebo odstranit jejich vedlejší účinky, např. při přetrvávající nespavosti nakolik je postačující malá dávka, není návykový a může také příznivě ovlivnit antidepresivy navozenou sexuální dysfunkci.
Tricyklická antidepresiva
Současnému podávání by se mělo vyhnout, protože i když trazodon nezpůsobuje klinicky významné lékové interakce, výjimečně byl popsán serotoninový syndrom.
Inhibitory monoaminooxidázy
Využívají se při léčbě deprese, stejně třeba zvážit užívání Trittico (trazodon). Současné užívání či krátce po skončení léčby se nedoporučuje.
Kombinace s jinými léky
Jak již bylo zmíněno, Trittico (trazodon) je lék relativně bezpečný, který ve většině případů nevede ke klinicky významným lékovým interakcím, je třeba lékaře o užívaných lécích informovat (i takových, které jste užívali nedávno) a jedná se io léky bez lékařského předpisu a rostlinné léky:
- antibiotika,
- léky k léčbě plísňových onemocnění,
- léky používané při léčbě AIDS,
- karbamazepin, fenytoin (léčba epilepsie)
- digoxin (srdeční selhání)
- levodopa (Parkinsonova choroba)
- cimetidin (léčba alergie)
- perorální antikoncepce
- třezalka tečkovaná – častější výskyt vedlejších účinků
- anestetika, myorelaxancia
- warfarin
- NSAID (nesteroidní antirevmatika) – aspirin, ibruprofen, diclofenac atd. – mohou v kombinaci způsobit snadněji krvácení
- antihypertenziva
- jiná léčiva, o kterých je známo, že perdlžujú QT interval na EKG
- guanetidin, prazosin, hydralazin, fenothiaziny – současné užívání může mít zvýšený vliv na erektilní aktivitu
Kontraindikace užívání Trittico (trazodon)!
Před užíváním se vždy třeba poradit s lékařem nebo lékárníkem a přečíst si příbalový leták. Neužívejte Trittico (trazodon) v následujících případech:
- přecitlivělost nebo alergie na trazodon či na jinou složku tohoto léčiva
- při intoxikaci alkoholem nebo hypnotiky (trazodon zesiluje tlumivé účinky alkoholu)
- pokud jste nedávno prodělal nebo máte akutní infarkt srdečního svalu
Zvlášť třeba zvážit užívání Trittico (trazodon):
Děti a dospívající mladší 18 let
Trittico (trazodon) je lék určený k léčbě dospělých pacientů. Za běžných okolností se neměl používat u dětí a dospívajících do 18 let, avšak na základě rozhodnutí lékaře, že je to v nejlepším zájmu pacienta, může být předepsán. Je třeba si však dát pozor, nakolik je tato skupina pacientů poté rizikovější, co se týká sebevražedných myšlenek, pokusů o sebevraždu či projevů agresivity a nepriateľskosti. Třeba těmto pacientům věnovat zvýšenou pozornost a všímat si jakékoliv nové chování či zhoršení již existujícího chování. Navíc zatím nejsou k dispozici dlouhodobé údaje týkající se růstu, dospívání, rozvoji poznání a chování při užívání přípravku Trittico.
Sebevražedné myšlenky či zhoršení projevů deprese a úzkosti
Při depresi se bohužel mohou zmíněné myšlenky a stavy vyskytnout. Pokud byste zpozorovali, že se zmíněné stavy zhoršují, vyhledejte lékaře nebo informujte své blízké o vašem problému. Je třeba si na to dát pozor, pokud jste trpěli podobnými myšlenkami i v minulosti. Léky samozřejmě potřebují nějaký čas, aby začali způsobit, může se jednat o 2 týdny, ale i déle, proto tyto stavy mohou být citelnější na počátku užívání antidepresiv. Vždy však třeba vyhledat pomoc!
Pacienti trpící schizofrenií a jinými psychickými poruchami
Stejně třeba pečlivě sledovat průběh a projevy onemocnění. Pokud se při užívání přípravku příznaky zhoršují, je třeba se obrátit na lékaře a poradit se o pokračování či změně léčby.
Jiná onemocnění:
- epilepsie, třeba být velmi opatrný s dávkováním, hlavně se vyhnout náhlým změnám dávkování
- onemocnění jater či ledvin, pokud zaznamenáte výskyt žloutenky při užívání přípravku, okamžitě ho vysaďte a vyhledejte lékaře
- nemoci srdce – angina pectoris, poruchy v převodovém systému, infarkt myokardu
- hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)
- potíže s močením, ačkoli tyto problémy se nepředpokládají, jakož i zelený zákal či zvýšený nitrooční tlak
Starší pacienti
Trittico (trazodon) je vhodný i pro léčbu starších pacientů, ale může se stát, že se u nich častěji vyskytne:
- ortostatická hypotenze (pokles krevního tlaku při rychlém vstávání např. z postele až synkopa, tedy odpadnutí),
- ospalost
- jiné příznaky spojené s jeho anticholinergním účinkem: sucho v ústech, rozmazané vidění
Lékař by vás o těchto vedlejších účincích měl informovat a stejně pokud vy zaznamenáte, že se tyto příznaky u vás zhoršují, jsou pro vás neúnosné, třeba informovat rodinu, blízké, pečovatele a poradit se s lékařem.
Těhotenství, kojení a plodnost
O těchto stavech třeba lékaře jednoznačně informovat. To znamená, pokud jste těhotná, kojíte či plánujete otěhotnět. Podle získaných údajů nebyly zjištěny žádné přímé či nepřímé vedlejší účinky na těhotenství, zdraví plodu či novorozence, ale v současnosti nejsou o tomto ještě dostatečné informace. Třeba zvážit pro a proti a sledovat průběh těhotenství a zdraví miminka, pokud kojíte.Dítě má být sledovány z důvodu možných abstinenčních příznaků.
Pokud jste užívali Trittico (trazodon) před otěhotněním, nezačínejte ho během těhotenství užívat znovu bez konzultace s lékařem.
Nejsou žádné známé údaje ohledně účinků na plodnost.
Pacienti se sacharidovými intolerance
Léčivo obsahuje sacharózu, proto pokud nesnášíte některé sacharidy (cukry), je třeba o tom informovat lékaře.
Vedení vozidel a obsluha strojů
Trittico (trazodon) může ovlivnit schopnost řízení motorových vozidel a obsluhy strojů, proto je třeba věnovat zvýšenou pozornost pocitem ospalosti, závratí či rozmazanému vidění.
Laboratorní vyšetření moči
Pokud vás čeká laboratorní vyšetření moči na přítomnost drog, je třeba informovat lékaře o tom, že užíváte lék Trittico (trazodon). Může vyjít falešně pozitivní výsledek na amfetamin (to znamená nepravdivý výsledek na přítomnost amfetaminu ve vašem moči), což souvisí se vzájemným ovlivňováním určitých metabolitů. Třeba požádat o potvrzení výsledků použitím jiných metod vyšetřování moči.
Možné vedlejší (nežádoucí) účinky Trittico (trazodon)
Pacient by měl být o možných vedlejších účincích informován a poučen, že pokud se u něj vyskytnou, je třeba se poradit s lékařem a informovat ho.
Nejčastěji jde o sedaci, ortostatickou hypotenzi, závratě, bolesti hlavy a nevolnost. Poměrně častěji se vyskytuje i sucho v ústech. V terapeutických dávkách nemá nepříznivý efekt na činnost srdce, ale byly popsány případy vzniku srdeční arytmie u pacientů, kteří nemají ani neměli nějaké problémy se srdcem. Vzácně se může vyskytnout priapismus, tedy prodloužená erekce bez sexuálního stimulu.
- změny krevního obrazu
- alergické reakce (vyrážka, otok, potíže s dýcháním – okamžitě ukončit léčbu a vyhledat lékařskou pomoc)
- poruchy ledvin
- nechutenství nebo naopak zvýšená chuť k jídlu, úbytek tělesné hmotnosti, snížení hladiny sodíku v krvi (hyponatrémie)
- sebevražedné myšlenky, úzkost, nervozita, neklid, halucinace, snížené libido, abstinenční příznaky
- serotoninový syndrom (křeče, vysoká teplota, dezorientace, neklid)
- závratě, ospalost, rozmazané vidění, mravenčení, svědění
- srdeční arytmie
- ortostatická hypotenze
- nevolnost, zvracení, sucho v ústech, zažívací obtíže
- zvýšené hladiny jaterních enzymů, žloutenka, cholestáza
- priapismus (přetrvávající a bolestivé ztopoření penisu 6 hodin a déle, léčba musí být ukončena a je třeba se obrátit na lékaře)
- bolest na prsou, horečka, slabost, otok
- potíže s močením
Neexistují žádné důkazy, že by byl trazodon návykový, přesto se vyskytly případy s abstinenčními příznaky u pacientů, který vysadili léčbu náhle. Proto třeba léčbu vysadit postupně.
Předávkování Trittico (trazodon)
Pokud došlo k intoxikaci pouze trazodonem, fatální případy byly popsány pouze při kombinaci trazodonu s jinými látkami tlumícími centrální nervový systém. Fatální může být předávkování při kombinaci s alkoholem, barbituráty jako fenobarbital či sedativy jako diazepam. Při kombinaci s některými antidepresivy se objevil serotoninový syndrom.
Nejčastěji známé reakce na předávkování se projevovaly jako ospalost, závratě, nevolnost a zvracení. Závažnější případy zahrnovaly selhávání dýchání, kardiologické příznaky, zvýšená srdeční frekvence, nízký krevní tlak, křeče až kóma.
Příznaky se mohou objevit do 24 hodin později. Třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Ptáte se
Kdo může předepisovat Trittico (trazodon)?
Tyto tablety může předepisovat psychiatr, neurolog a také všeobecný lékař.
Jaké jsou formy Trittico (trazodon)?
Tablety s okamžitým uvolňováním, které by měly být užívány po jídle.
V současnosti jsou u nás dostupné nové galenické formy léku, které představují tablety s řízeným uvolňováním. U takové formy se očekává prodloužené trvání účinku, udržování rovnoměrné hladiny léčiva v krvi a tím i snížení nutné jednorázové dávky a menší výskyt a intenzita vedlejších účinků. Třeba dodržovat dávkování dané lékařem a pokud se po 2 týdnech váš stav nezlepšuje zda se objevily nežádoucí účinky, obrátit se opět na lékaře.
Jak najít správné antidepresivum?
Lidé mohou reagovat různě na totéž antidepresivum. Například na vaši sousedku může působit lépe, cítí se dobře, zatímco vy nepociťujete žádnou změnu v léčbě vašich problémů nebo dokonce máte nežádoucí účinky. Velmi důležitou roli zde hraje genetika. Každý máme jinou genetickou výbavu a každý jsme jedinečný. Kromě genetiky zde hraje roli i mnoho jiných faktorů, někdy nám krevní rozbor může hodně napovědět o tom, jak naše tělo bude reagovat na daný lék a zda bude pro něj přínosem. Proto není dobré dávat na radu souseda Ferka či sousedky Anky, protože to, co funguje jim, nemusí vám a dokonce nemusíte mít ani stejný problém jako oni i když se vám to tak může zdát.
Při výběru antidepresiva lékař bere v úvahu vaše příznaky a symptomy, jakékoli další zdravotní problémy, které máte, další léky, které berete a co vám zabíralo v minulosti a co zase ne.
Typicky trvá několik týdnů nebo déle, dokud antidepresivum začne zabírat a zmírní se také počáteční vedlejší (nežádoucí) účinky. Je možné, že bude třeba upravovat dávku či dokonce změnit antidepresivum, pro tože nebude mít očekávaný účinek. Je to bohužel zcela běžné, ale třeba vydržet, s trpělivostí najít léčbu, která vám bude vyhovovat.
Vybrané zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/ssris/art-20044825
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/trittico-ac-150-656599.html
- https://mediately.co/sk/drugs/NmINwFCO7sLwzYf0eqJNt7lCYyB/trittico-ac-150#packagings
- https://www.drugs.com/trazodone.html
- http://www.solen.sk/pdf/fccaf6a850aab5485ddc5ef695f4eb24.pdf
- http://www.psychiatria-casopis.sk/files/psychiatria/3-4-2012/ppp3-2012-cla1.pdf