Znáte to. Pocity vnitřního napětí, které vás skličuje před důležitými událostmi, které mají nastat a na kterých vám záleží. Tréma v určitém bodě přemůže každého jednoho z nás. Otázkou je však, jak se s ní náš organismus dokáže vypořádat. Způsobuje vám tento negativní emocionální stav výrazné problémy ve vašem životě? Snižuje vám kvalitu života? Už není všechno takové, jak bylo dříve? Jak s ní bojovat a kdy se stává vážným mentálním problémem? Na tuto otázku vám odpovíme v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to tréma?
Tréma představuje emocionální, resp. mentální stav, který se projevuje nepříjemnými pocity vnitřního napětí zejména před – pro člověka důležitými událostmi, které mají v blízké budoucnosti nastat. Není však tréma jako tréma. I vy bojujete s tímto nepříjemným duševním stavem a bojíte se vážnějších následků? Pokud ano, tak bychom vás rádi uklidnili, protože tento duševní stav je ve většině případů krátkodobého charakteru a výhledově nesnižuje kvalitu života.
Tzv. lehčí formy trémy vymizí obvykle po zahájení události, která tento stav způsobuje. Tréma je reakcí lidského organismu na blížící se hrozbu. Naše tělo se připravuje a psychicky mobilizuje své vnitřní síly na jistou okolnost.
Určitě si umíte představit určité okolnosti, které emocionální fenomén jménem tréma zesilují. Svou roli samozřejmě hrají i charakterové rysy jedince, resp. emocionální stabilita, výskyt duševních poruch nebo jiné okolnosti. Jaké okolnosti se podílejí v největší míře na umocnění příznaků trémy?
- neúspěchy, které jedinec v podobné situaci zažil
- nedůvěra okolí v schopnosti daného jedince
- negativní poznámky rodinných příslušníků
- strach z kritiky vlastního výkonu okolím
- nadměrné a přehnané nároky okolí nebo rodinných příslušníků
- přehnaná odpovědnost
- snaha o úspěch bez ohledu na momentálně okolnosti
Zesilující efekt všech výše uvedených okolností na trému závisí také na duševní pohody a rovnováhy člověka, resp. od momentálního emocionálního stavu.
Tréma a její příznaky
Jednou z nejčastějších dotazů pacientů u lékaře a diskutujících na fórech týkajících se duševního zdraví je to, zda je tréma mentální poruchou. Odpověď zní ne, není. Jde o normální reakci organismu na stresující situaci. Většina lidí trému v jisté intenzitě zažívá před veřejnými vystoupeními. Takový lidé jsou však následně schopni prezentace, aniž jim v tom tento dočasný emocionální stav zabraňoval. Na druhé straně se však najdou i jedinci, jejichž přemůže intenzivnější forma trémy, která zcela zablokuje jejich schopnost vystupování.
Dokážete se najít v následujících symptomech trémy?
- nadměrné pocení
- husí kůži
- třes
- bušení srdce
- zvýšený krevní tlak
- trávicí problémy – zejména průjmy a bolesti břicha
- zvýšená náchylnost na pochybení nebo chyby ve vystoupení nebo výkonu jedince – jeden z nejčastějších jevů, který množství lidí popisuje větou ,,dostal (a) jsem blok“
- chvění hlasu
- nevolnost
- vyhýbání se veřejným vystoupením
Pokud jste se ve výše uvedených příznacích trémy našli i vy, je to v pořádku, protože nejde o něco, co by bylo pro člověka neobvyklé. Je důležité se však pozastavit a usoudit, zda dané příznaky neznemožňují provádět všechny vaše aktivity na 100%. Jinak řečeno, pokud jednotlivé symptomy nejsou přehnané intenzity nebo dlouhodobého charakteru, nemáte se čeho obávat, ba naopak, mohou vám v jistém smyslu i pomoci k dosažení lepších výkonů.
Tréma bývá obvykle problémem tehdy, pokud představuje jeden ze symptomů duševních poruch. Tehdy je nutné začít daný mentální problém a jeho příznaky efektivně řešit.
Jaké jsou příčiny?
Množství lidí pociťuje tento nepříliš příjemný stav před veřejnými vystoupeními. Dokonce i množství profesionálních umělců, jejichž veřejná vystoupení živí, se přiznalo, že občas pociťují před vystoupeními stres. Je důležité si uvědomit, že tréma není výpovědí nedostatku talentu nebo schopnosti člověka vystupovat před veřejností. Nejedná se také o naši neschopnost dosáhnout takový výkon, jaký si přejeme.
Tréma představuje, zjednodušeně řečeno, emocionální tlak na naši psychiku, aby vše dopadlo tak, jak očekáváme. Vytyčíme si naše cíle, které chceme za každých okolností splnit, a proto se naše psychika dostává do stavu ohrožení, protože se dostáváme z naší komfortní zóny. V článku o stresu najdete pojem ,, bojuj nebo uteč „, který ve velké míře souvisí is trémou, protože tréma je vlastně reakcí, resp. předpřípravou organismu na budoucí stresující situaci.
Veřejná vystoupení mohou zapříčinit to, že se budeme cítit zranitelně, protože odkrýváme naše schopnosti, které mají vypadat dokonale. Můžeme cítit strach z toho, že si pokazíme naši reputaci a že nebudeme v očích jiných lidí vypadat perfektně. Pokud jsou dokonce naše výkony důležité pro úspěch skupiny, tréma může být ještě silnější.
Příčiny trémy třeba proto hledat zejména v:
- naší osobnosti a povahových vlastnostech
- emocionálním rozložení a stabilitě
- našich vytyčených cílech
- duševních poruchách a psychickém zdravív
Jak jsme již zmínili, tréma jako emocionální stav, resp. jako příznak psychického onemocnění, není mentální poruchou. Je třeba si uvědomit, co přesně způsobuje to, že se nám snižuje kvalita života a nedokážeme v běžných situacích fungovat normálně. Je to jen kvůli našim povahovým vlastnostem a naším cílem, které chceme stůj co stůj dosáhnout? Nebo je za tím náš mentální stav?
Tréma – jak ji překonat a léčit?
Tréma jako emocionální stav může být velmi omezující v našem životě. I když tento jev nepředstavuje smrtelnou chorobu a ani není pro naše tělo nebezpečný, může snížit naši sebeúctu nebo sebevědomí. Tento náš problém může ovlivnit dokonce i náš pracovní život, a to hlavně v případě, že práce vyžaduje veřejné vystupování.
Pokud se trémy neumíte zbavit a vyloučili jste to, že její příznaky trvají pouze krátkou dobu, může pomoci například terapie. Terapeuti vám pomohou lépe zvládat váš vnitřní strach či perfekcionismus, což většinou vede k trémě. Jejich úkolem je přetvořit sebedestrukční myšlenky jedince a snížit projevy trémy, které snižují kvalitu vašeho soukromého i pracovního života.
Léčba trémy často zahrnuje zapojení různých relaxačních technik. Netřeba zapomínat na pomalé a hluboké dýchání a meditaci, což může pomoci uklidnit vaši mysl před událostí způsobující trému a stres. Váš terapeut vám také může pomoci naučit se mentálně strategie, které mohou snížit příznaky trémy. Mezi nejdůležitější strategie patří:
- postoj, který je pro vás pohodlný a zároveň sebevědomý
- vizualizace úspěchu a úspěšného veřejného vystoupení
- důraz na vaše samotné vystoupení a ne na reakci publika
- navázání očního kontaktu s tvářemi v publiku, které vypadají nejvíce přátelsky
- nesoustředění se na možné pochybení, ale na vaše schopnosti
StressFix a tréma
V předchozích řádcích, které jste si měli možnost přečíst, jsme si povídali o možnostech, jakými lze bojovat proti trémě. Proti tomuto nepříjemnému jevu však můžete zabojovat i vy sami, a to koupí výživového doplňku StressFix, který je založen čistě na přírodní bázi. Obsahuje nejléčivější rostliny na světě, které efektivně a příznivě působí na naši psychiku a duševní rovnováhu. StressFix staví na zaručené síle přírody, a to v podobě těchto rostlin:
- meduňka lékařská
- levadule lékařská
- kozlík lékařský
- sluncovka
- mučenka pletní
Jeho největší výhodou je uvolňující účinek a boj proti stresu. Je velmi dobrým pomocníkem i v případě, že trpíte úzkostí a častou nervozitou, a to zejména z důvodu dlouhodobého, tedy chronického, stresu. Vzhledem k tomu, že nutriční doplněk StressFix zklidňuje naši mysl, snižuje i příznaky nervozity a stresu. Již více nebudete muset obávat toho, že v důsledku nervozity nesplníte vaše cíle nebo že vaše veřejná vystoupení skončí fiaskem. Řekněte stop trémě potravinovým doplňkem StressFix, který však není náhradou zdravého životního stylu. Myslete proto i na tento fakt.
Často kladené otázky
Co je to tréma?
Tréma představuje emocionální stav, který je reakcí na očekávanou stresující událost. Je doprovázena nejen nepříjemnými pocity, jak nervozita, stres či úzkost, ale člověk při ní pociťuje i fyzické příznaky jako žaludeční potíže, třes hlasu, nadměrné pocení či bušení srdce.
Může být prospěšná?
Tréma v malé míře dokáže pomoci nakopnout váš výkon, podobně jako je to při stresu. Důležité však je, aby opravdu trvala pouze krátkodobě a aby její intenzita nepřerostla do nepříjemných průvodních příznaků.
Jak překonat trému?
Existuje několik tipů, jak překonat trému, o kterých se dočtete výše pod nadpisem ,, Tréma – jak ji překonat a léčit? „.
Vybrané zdroje: