Těhotenství je krásným obdobím života ženy, během kterého očekává příchod nového života na svět. Jakož i během jiných období života, tak i během těhotenství může být organismus maminky vystaven různým zátěžovým situacím. Těhotenství je specifická iv tom ohledu, že matka vykazuje výrazné hormonální změny, které se podepisují nejen na fyzické stránce budoucí maminky, ale také se odrážejí i na její psychice. Stres v těhotenství je problémem, který s sebou může přinést nejen zdravotní komplikace pro samotnou maminku, ale i pro děťátko.
Obsah článku
Těhotenství – období plné stresujících změn
Stres představuje faktor, který je obecně vnímán velmi negativně nejen během těhotenství. Jeho účinky jsou velmi nepříznivé pro naše zdraví a způsobují oslabení imunitního systému a zvýšené riziko výskytu infekčních i neinfekčních onemocnění. Během těhotenství je přílišné vystavování se stresovým situacím nebezpečné z toho důvodu, že negativně ovlivňuje fyzické a emocionální zdraví matky, děťátka a také rodiny jako celku. Úkolem matky je vyhýbat se stresu v co největší možné míře. Už jen samotná zpráva o těhotenství může vyvolat stres. Máme na mysli zejména případy neplánovaných těhotenství.
Těhotenství tedy přináší nutnost změn v životě matky – např. v oblasti práce, příjmů, vztahů s rodiči či bydlení. Stres v těhotenství může být v některých případech spojován is úzkostnými stavy či neustálými obavami z budoucnosti.
Stres v těhotenství a jeho následky
Jak jsme již zmínili, těhotenství je časem mnoha změn. Vaše tělo i emoce dostávají řádně zabrat. Váš život se musí s očekáváním nového přírůstku do rodiny změnit. Jde o to, že pociťujete změny, které vám mohou přinášet množství stresu. Samotný stres v těhotenství je velmi běžným jevem, avšak pokud jej máte příliš mnoho, začíná být problémem, který se časem odrazí. Doporučujeme se mu vyhýbat, protože vám může způsobovat insomnii nebo nespavost, silné bolesti hlavy, přejídání nebo ztrátu chuti k jídlu.
Vysoká míra přetrvávajícího stresu se s největší pravděpodobností odrazí na vašem zdravotním stavu. Konkrétně máme na mysli:
- zvýšený krevní tlak
- onemocnění srdce
- nevolnost
- zácpy
- pocity únavy
- bolest zad
- změny nálad
- pocity neklidu
https://youtu.be/cwt6BU3eCz8
Poporodní deprese
Jedním z nepříjemných důsledků přetrvávajícího stresu u matky v těhotenství je tzv. postnatální nebo poporodní deprese. Jaké jsou příčiny vzniku tohoto problému? Jedním z nejčastějších příčin je stres či úzkostné stavy. Kromě toho mezi další rizikové faktory podepisující se na výskyt postnatální deprese řadíme:
- negativní ekonomickou situaci
- nedodržování jistého režimu
- problémy související s kojením
- neplánované těhotenství
- nízká podpora matky od blízkých či známých
Mezi projevy tohoto druhu deprese patří zejména:
- beznaděj
- katastrofické představy a obavy
- pocity bezmocnosti či samoty
- nespavost
- ztráta libida
- úbytek na váze
- agresivní chování
Tento druh deprese je nebezpečný i z toho hlediska, že může do budoucna ovlivnit emocionální, verbální či sociální oblast dítěte. Kromě toho se negativně může projevit i na celkové výši IQ dítěte.
Jaký má stres dopad na miminko?
Kromě toho se stresové situace mohou projevit i na předčasném porodu. To znamená, že se vám může narodit miminko dříve než v 37. týdnu těhotenství. Možná jste netušili, ale tento problém může také vyústit i do narození miminka s nízkou váhou. Tedy předčasně narozené miminka nebo ty, které se narodily příliš malé nebo s nízkou hmotností, mohou mít různé zdravotní problémy.
Jaký může mít tedy v konečném důsledku stres během těhotenství dopad na dítě? Jde o riziko vzniku problémů s dopadem na celý život.
- vývin mozku miminka – existuje pravděpodobnost, že stres jako závažný faktor způsobí různé problémy emocionálního charakteru, případně komplikace týkající se chování
- zrychlený růst dosud nenarozeného dítěte
- již zmíněný předčasný porod , který může způsobit různé komplikace, jako například postižení dítěte av nejhorších případech i smrt
- zvýšená náchylnost na astma a různé alergie
- zvýšené riziko výskytu infekčních onemocnění , které se projevují na dýchání a trávení miminka
- snížené poznávací schopnosti
- také se může u dítěte vyvinout onemocnění ADHD nebo onemocnění kardiovaskulárního charakteru
Co způsobuje stres v těhotenství?
Stres v těhotenství může být zapříčiněn různými událostmi nebo okolnostmi. Stres však nemusí být vždy negativní. Pokud se ho naučíte zvládat, může mít na vás v menší míře i pozitivní efekt. Dokáže vám v některých případech pomoci lépe zvládat některé výzvy a předsevzetí. Problém nastává zejména tehdy, pokud stres přetrvává, resp. je dlouhodobý (chronický). Samozřejmě, následky stresu se nemusí projevit na všech maminkách, to však neznamená, že se mu netřeba vyhýbat.
Mezi hlavní příčiny stresu v těhotenství zařazujeme:
- rozvod
- vážná nemoc nebo smrt v rodině
- ztráta práce nebo domova
- katastrofické neočekávané události
- finanční problémy
- depresivní stavy
- zneužívání
- obavy z potratu nebo z budoucnosti a ze změn, které přijdou po porodu
Krátkodobý vs. dlouhodobý stres v těhotenství
Mezi krátkodobým a dlouhodobým (chronickým) stresem existují rozdíly. Během těhotenství je velmi důležité to, jak psychický stres maminky ovlivňuje zdravotní stav dítěte.
Byla provedena studie, která měla za cíl zjistit příčinnou souvislost mezi pronikáním stresových hormonů placentou a stavem dítěte. Pacientkám byla odebrána plodová voda. Tento samotný odběr je pro ženy výrazně zažívají více stresů jako běžné situace, a právě kvůli tomu se dostalo do těla více kortizolu. Vědci zjišťovali, zda se kortizol dostává do plodu prostřednictvím placenty. V konečném důsledku se zjistilo, že přítomnost kortizolu byla pouze ve slinách matky, a tedy k dítěti se tento hormon nedostal. Studie tedy prokázala, že takovýto krátkodobý stres, kterému musela matka čelit neovlivňuje zdravotní stav dítěte.
Na druhé straně, chronický nebo dlouhodobý stres v těhotenství může způsobit problémy u dítěte, které mohou přetrvávat i celý život.
Posttraumatická stresová porucha
Posttraumatická stresová porucha představuje zdravotní problém, který postihuje přibližně 8 z 10 žen v období těhotenství. Ve velké míře souvisí se stresujícími okolnostmi, které musela matka přežít. Jedná se zejména o různé neočekávané události, jako je například smrt blízké osoby či zneužívání.
Jak zjistím, že mohu trpět posttraumatickou stresovou poruchou? Indikátory mohou být následující příznaky:
- úzkostné stavy
- myšlenky na stresující okolnosti
- noční můry
- fyzické následky jako bušení srdce, nadměrné pocení při pomyšlení na stresující událost
Ženy, které trpí takovým problémům, mohou očekávat např. předčasný porod nebo narození dítěte s nízkou hmotností. Kromě toho existuje zvýšené riziko vývinu nesprávných návyků, jako např. kouření cigaret, požívání alkoholu či užívání drog. Takové návyky mohou způsobit různé zdravotní problémy. V případě, že si myslíte, že trpíte touto poruchou, určitě navštivte lékaře.
Jak se zbavit stresu v těhotenství?
Nabízíme vám několik tipů jak eliminovat stres v těhotenství:
- relaxační aktivity (jóga nebo meditace)
- dodržujte zdravé stravovací návyky
- dostatečný a kvalitní spánek
- fyzická aktivita adekvátní pro těhotnou maminku
- svěřte se s vašimi problémy blízkým
- vzdělávejte se ohledně povinností v těhotenství, abyste věděli, co od něj očekávat
- pravidelný režim a plánování věcí
- neprovádějte aktivity, které nejsou zcela nezbytné
- přijměte pomoc, pokud vše sami nezvládáte
- přijímejte dostatek vitamínů, minerálů a dalších živin (základem je hořčík, vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin D a E a vápník)
Nejčastější otázky
Co je stres v těhotenství?
Stres v těhotenství je psychický stav budoucí matky, která je vystavována nadměrné psychické zátěži, má obavy z budoucnosti a ze změn, které těhotenství přináší. Jedná se o běžný jev v období těhotenství, kterým si prochází většina těhotných žen.
Jak se projevuje?
Projevy stresu v těhotenství jsou typické nevozitou, podrážděností, někdy agresivitou. Jednoduše se jedná o příznaky běžného stresu, které jsou i fyzické i psychické.
Jak stres ovlivňuje matku a jako dítě?
I na matku i na dítě může mít takový stres negativní vliv, zvláště pokud přetrvává delší dobu. Vyskytnout se mohou i závažné zdravotní komplikace, které jsou uvedeny blíže pod nadpisem ,, Stres v těhotenství a jeho následky „.
Jak ho eliminovat?
Základem je psychická pohoda, dostatečný spánek a odpočinek, vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerální látky, relaxační aktivity a zdôverenie se o svých problémech.
Vybrané zdroje:
- http://theconversation.com/health-check-can-stress-during-pregnancy-harm-my-baby-81825
- https://eduworld.sk/cd/beata-tancsakova/5863/stres-v-tehotenstve-a-jeho-dopad-na-dieta
- https://www.marchofdimes.org/pregnancy/stress-and-pregnancy.aspx
- https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/267013-poporodna-depresia-cena-za-zensku-emancipaciu/
- https://www.babyweb.sk/stres-v-tehotenstve-akej-miery-ohrozuje-moje-babatko