Strach, běžná součást našeho života, která nás může překvapit kdykoliv. Mít strach je zcela přirozené i v případě, že se konkrétní jedinec ničeho nebojí, někde v podvědomí tato lidská emoce přebývá. Některé situace nás nutí tuto přirozenou reakci organismu potlačovat. Chystáte se na tandemový seskok, máte před sebou důležitou zkoušku či vás čeká povýšení v práci po úspěšném dokončení projektu? Nedovolte vašemu strachu, aby vás zcela pohltil.
Obsah článku
Co je to strach?
Strach jako přirozená pozitivní i negativní emoce představuje řetězec reakcí v našem mozku, které jsou zapříčiněny stresující situací. Poslední stádium strachu se rovná uvolnění chemikálií, které zapříčiňují bušení srdce, zrychlené dýchání, napnutí svalstva, prostě bychom mohli strach pojmenovat jako tzv. reakci ,, boje nebo útěku „. Stimulátorem obranné reakce organismu může být například stav ohrožení, jakákoliv fobie zda hledisko plné lidí. Příčina může být různá, ale následek je stejný.
Mozek je nejdokonalejší a nejkomplexnější orgán našeho organizmu. Možná jste netušili, ale více než 100 miliard nervových buněk je zodpovědných za transport komunikace, jinak řečeno, tyto buňky vytvářejí jistou komunikační síť. Některé komunikace buněk organismu fungují na bázi přijetí podnětu a následné vědomé reakce. Ale na druhé straně existují i takové, které vytvářejí automatické odpovědi.
Strach představuje zcela automatickou reakci nebo odpověď organismu na určité nepříznivé nebo neznámé okolnosti. To znamená, že člověk ho nedokáže spustit svým vědomím, přičemž v prvním případě je reakce vědomě spouštěna až po zpracování vnějšího podnětu.
Proč vzniká strach?
Jak jsme již uvedli, strach je emoce, která je reakcí organismu na fyzické nebo emocionální nebezpečí. Strach je přirozenou součástí lidského mozku a jeho kořeny sahají až do dávných dob, tedy svůj původ má v evoluci člověka. Pokud by tato reakce neexistovala, člověk by se nemohl ochránit před různými nástrahami, kterým čelí. V minulých dobách byl strach dokonce ještě důležitější, protože mohl ochránit jedince i před smrtí.
Moderní doba ve většině případů nepřináší pro člověka situace, které by ho ohrožovaly na životě, avšak evoluce člověka tuto emoci v nás hluboce zakořenila, a tedy náš mozek může i některé méně nebezpečné situace vnímat jako velmi nebezpečné či dokonce život ohrožující. Někdy se tedy člověk vyhýbá situacím, které mu z dlouhodobého hlediska pouze pomohou. Pokud tedy lidé v dnešní době čelí nebezpečným nebo extrémním situacím, tyto mohou mít dokonce za následek i přetrvávající trauma nebo různé fobie. Tyto ,,emoční bloky“ spouštějí reakci strachu i v případech, kdy i je riziko nebezpečí malé.
Které situace nám nejčastěji způsobují strach nebo v některých případech dokonce i nahánějí hrůzu?
- strach z výšek
- strach z létání
- strach z lékařské prohlídky
- strach z tmy
- strach ze zkoušek
- strach ze společnosti
- strach z vystoupení před veřejností
- strach z myší nebo z hmyzu
- strach z uzavřených prostor
- strach z budoucnosti
- strach z komunikace
- strach ze samoty
Situací, které jsou zodpovědné za emoci strachu může být nepočítaně, protože každý člověk je jiný. Původ našeho strachu může být iv nepříjemných situacích, které jsme zažili v minulosti.
Jak zjistím, že mám strach?
Příznaků strachu může být poměrně velké množství, a tedy v první řadě záleží na konkrétním jedinci, jaké příznaky se projeví. Jednotlivé symptomy se samozřejmě mohou navzájem prolínat nebo doplňovat. Pojďme se tedy společně podívat na nejvýznamnější symptomy, které nám mohou indikovat, že nás ovládá nebo ovládl strach.
1) Ztráta smyslu pro humor
V situacích vyvolávajících strach nám věci, které nám běžně připadají zábavné, vůbec směšnými nepřijdou. Kdokoliv by se vás pokusil rozesmát, nepůjde to. Kromě ztráty smyslu pro humor se ve vašem konkrétním případě mohou projevit příznaky jako bušení srdce nebo pocení rukou. Podle výzkumu je však jedním z nejlepších léků na strach humor. Je nutné naučit se brát jakoukoliv situaci brát s humorem.
2) Pálení žáhy
Jeden z nejčastějších příznaků strachu je i pálení žáhy, která se kromě situací vzbuzujících strach, může objevit i v případech úzkostných stavů či stresujících situací. Důvodem takového stavu je to, že v neobyčejných situacích náš žaludek produkuje nadbytečnou kyselinu. Pokud vás dlouhodobě trápí pálení žáhy, může jít o skličující pocity strachu, kterých se neumíte zbavit. Je proto namístě začít tyto pocity řešit.
3) Kožní vyrážky
Kožní vyrážky jsou velmi častou reakcí našeho organismu na přetrvávající stres, úzkostné stavy či dokonce dlouhotrvající pocity strachu. Takové zatěžující situace výrazným způsobem oslabují obranyschopnost našeho těla. Vyrážky, které jsou způsobeny strachem nebo stresem, nelze vyléčit léky. Měly by zmizet, jakmile se zbavíte pocitu strachu, stresu nebo úzkostných stavů.
4) Fyzická vyčerpanost
Pokud jste si všimli, že neustále musíte provádět nějakou aktivitu, může jít o jeden z příznaků, že v podvědomí cítíte strach z něčeho. Jednoduše prováděním jakékoliv fyzické aktivity se snažíte zabránit vašemu strachu, aby vás ovládl. Takové aktivity však mohou z dlouhodobého hlediska způsobit celkovou vyčerpanost organizmu. Necítíte se příjemně, pokud nemáte co dělat? Určitě byste neměli takové projevy podceňovat, ale právě naopak, měli byste je začít řešit.
5) Studené nohy a ruce
Kromě nadměrného pocení může být strach zodpovědný i za to, že jsou vaše ruce nebo nohy studené. V takových případech zbystřete pozornost, protože může jít o projev strachu. Tento symptom funguje na bázi reakce ,,bojuj nebo uteč“. V případě, že náš organismus zahájí tuto reakci, může způsobit i řadu za sebou jdoucích příznaků, kterými mohou být i pocity studených nohou či rukou. Takové příznaky mohou trvat i déle, a tedy do té doby, dokud se jedinec nezbaví svého strachu.
6) Chvění nebo brnění nohou nebo ramen
Nelze vyloučit i takovýto symptom. V tomto případě je nutné zvážit příčinu tohoto příznaku, nakolik se nemusí okamžitě jednat o pocity strachu. Může jít o příznaky jakéhokoliv jiného zdravotního problému. Co stojí za chvěním nebo brněním v těchto partiích těla? Jde o to, že stresující faktor dodává více krve těm částem těla, které mají větší šanci přežít.
7) Strach ovlivňuje náš ,,střízlivý pohled“ na věci
Velmi často objevující se symptom. Laicky řečeno, tato emoce nám může přivodit jakési zatmění nebo mlhu v našich procesech rozhodování či rozmýšlení. Ovlivněni touto emocí můžeme tedy provést rozhodnutí, které bychom za normálních okolností nikdy neučinili. Jde o to, že náš mozek musí veškerou energii zaměřit na již zmíněnou reakci ,, bojuj nebo uteč „. Přežití je tedy v dané chvíli jediným cílem našeho organismu.
8) Snížení výkonnosti
Podobně, jako v případě nedostatku střízlivého pohledu na věc, tak iv případě výkonnosti, ať už doma nebo v práci, můžeme hovořit o výrazném deficitu. Náš mozek zaměřuje opět veškerou svou pozornost na přežití a naši bezpečnost. Strach může tedy projevit na zapomínání schůzek, významných projektů a podobně. Určitě je namístě navštívit lékaře.
9) Problémy se spánkem
Znáte to. Dívali jste hororový film či strašidelné obrázky. Problémy s usínáním mohou být způsobeny právě i těmito faktory. Opět mluvíme o reakci ,,bojuj nebo uteč“. Do vašeho těla se začínají uvolňovat stresové hormony jako reakce na možnou hrozbu, a proto je velmi náročné uklidnit svůj mozek a dosáhnout tak kvalitní a dostatečný spánek.
10) Zvýšené požívání alkoholu nebo drog
Pokud tedy momentálně požíváte více alkoholu, případně berete drogy, může jít o signál toho, že byste měli navštívit lékaře, protože se ve vašem podvědomí můžete něčeho dlouhodobě bát a hledáte útěchu a únik z takových pocitů.
Jak se zbavit strachu?
Strach z pohledu evoluce
Strach vs. fobie
Věděli byste vyjmenovat alespoň několik druhů fobií? Každá jedna fobie má určité své pojmenování. Strach z pavouků se nazývá archnofóbia, strach z plazů herpetofóbia, strach ze včel apitofóbia, strach z výšek Akrofobie, strach ze tmy achulofóbia či strach ze zvířat zoofóbia. Takovým způsobem bychom mohli vyjmenovávat množství druhů silného strachu, který je doprovázen i úzkostnými stavy zvaný fobie. Není proto vhodné zaměňovat pojmy strach a fobie.
Základním diferenčním rozdílem mezi klasickým strachem a fobií jako onemocněním je omezení běžného života. Jinak řečeno, běžný strach nám může momentálně způsobit bušení srdce či jiné příznaky, ale z dlouhodobého hlediska nám nebrání v našem běžném fungování během dne. Fobie je onemocnění psychického původu, které se dá vyléčit. Podle psychologů a psychiatrů je základem úspěšné léčby samotná vůle pacienta.
- fobie jako onemocnění psychického charakteru představuje strach z konkrétních předmětů či situací, přičemž úzkostné stavy nejsou spojovány s žádným předmětem či situací, mluvíme pouze o pocitu nepohody, který pacient přežívá
- fobie vznikají v dětství (statisticky se vyskytují více u žen než u mužů)
- mezi nejzákladnější příznaky fobie řadíme:
- bušení srdce
- zimnice
- pocení
- závratě a mlžení před očima
- návaly horka
- pocity na odpadnutí
- slabost pociťována v nohách
- strach ze smrti nebo nemoci
- jednotlivé druhy fobií se mohou projevovat mírně odlišně na základě toho, jaký předmět nebo situace vyvolává pocit strachu
- někdy může jedinec pociťovat strach už jen s pomyšlení na předmět, který danou fobii vyvolává
Jak jsme již uvedli, fobii je možné vyléčit, jen na to třeba pevnou vůli jedince.
Jak na fobii?
Je důležité začít vaše úzkostné stavy řešit okamžitě. To znamená tehdy, pokud vám začíná ze života dělat peklo. Existuje množství postupů léčby, přičemž jedním z nich je i psychoterapie. Postupy se samozřejmě různí v závislosti na druhu fobie. Například často využívaná je kognitivně-behaviorální psychoterapie, ale pokud máte sociální fobii, použít lze i antidepresiva a nácvik sociálních dovedností. Anxiolytika, tedy léky proti úzkosti, se využívají pouze krátkodobě, tzn. pár týdnů z důvodu, aby si na ně pacient nevybudoval závislost.
Některé druhy úzkostných stavů mohou odeznít i samy, jiné naopak třeba léčit medikamenty a psychoterapií. Vyloučit nelze ani to, že dostatečná bude pouze samotná psychoterapie. Délka léčby závisí na jednotlivce, ale v průměru jde o několik měsíců až let.
- mějte na paměti to, že úzkostné stavy vznikající z fobie jsou nepříjemným problémem, avšak nikoliv nebezpečným
- nevyhýbejte se situacím , které ve vás vyvolávají strach
- vsugerujte si, že strach je nutné překonat a není důvod k tomu, abyste se ho báli
- existuje zásada, že čím dříve začnete vašemu strachu vzdorovat, tím spíše zmizí
Sociální fobie – strach z lidí
Pokud se bojíte společnosti, vystupování na veřejnosti, zvedání telefonického hovoru či seznamování, tak můžete trpět sociální fobií . Projevuje se velkými úzkostnými stavy, bušením srdce, pocením rukou či červenání se. Touto fobií trpí přibližně 3% celé populace. V takovém případě doporučujeme navštívit lékaře a podstoupit tzv. kognitivně-behaviorální psychoterapii. Nejnovější výzkumy ukazují i potencionální přínos v hypnóze.
Strach z létání
Pokud pociťujete stres, noční můry, špatnou náladu, podrážděnost či nechuť k jídlu, můžete trpět panickým strachem z létání (aviofóbia). Tyto příznaky se objevují před blížícím se létem. Není vhodné kvůli vašemu strachu obětovat své dovolenkové zážitky. Začněte mu čelit a bojovat s ním. Je důležité opakovat si proč je let bezpečný a určitě pár dní před samotným letem něj nemyslete. Na palubě se snažte najít si aktivitu, která vás bude zaměstnávat. Pokud se postupem času příznaky vašeho strachu nezlepší, navštivte svého lékaře, který může nasadit i anxiolytika, čili léky proti úzkosti.
Strach ze tmy
V tomto případě je důležité říci, že musí jít o problém, který vás ve vašem životě omezuje. Nejde o běžné pocity strachu, protože někdy je zcela přirozené, že se bojíme. V této souvislosti je nutné najít přesnou příčinu vašeho strachu. Čeho se ve tmě bojíte? Bojíte se ztráty kontroly nebo orientace? Honí vám strach nějaké monstrum? Neváhejte řešit svůj problém a navštivte lékaře, se kterým můžete podstoupit psychoterapii.
Nejčastější otázky
Je strach emoce?
Ano, strach představuje přirozenou lidskou emoci, která je reakcí na nepříznivou nebo nepoznanou situaci.
Jak překonat a zbavit se strachu?
Na tuto otázku existuje množství odpovědí, a proto vám nabízíme i my několik tipů, jak se zbavit strachu:
- naučte se více o okolnosti, která vám vyvolává více a rozanalyzujte si ji
- pomalými kroky začněte strachu čelit
- vystavte se situaci, která vám strach vyvolává s osobou, která takový strach nemá
- povídejte o svém strachu
- představujte si situace, které vám nahánějí strach, ve vaší hlavě
- vyhledejte lékařskou pomoc, pokud žádný z uvedených způsobů nepomáhá
Jak se zbavit strachu z výšek?
Pomoci vám může terapeutická léčba, léky nebo virtuální realita. Nápomocná může být i vizualizace situace, která vám nahání strach.
Jak se zbavit strachu z řízení?
Vytvořte si pohodovou atmosféru. Čelte svému strachu. Usedněte za volant nejprve na místě, kde se nic vážně nemůže stát a postupně se vydejte na cesty.
Jak se zbavit strachu z létání?
Tipy, jak se zbavit strachu z létání najdete pod nadpisem ,, Strach z létání „v tomto článku.
Jak se zbavit strachu ze zubaře?
V první řadě je třeba tento problém začít řešit. V takovém případě je nejúčinnější metodou kognitivně-behaviorální psychoterapie, v nejhorších případech mohou pomoci léky.
Vybrané zdroje:
- https://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/emotions/fear7.htm
- https://www.bohatyotec.sk/emocia-menom-strach/
- https://www.bustle.com/p/10-physical-symptoms-of-fear-that-may-surprise-you-9079164
- https://www.psychologytoday.com/us/basics/fear
- https://www.dnes24.sk/strach-ci-fobia-60464
- https://primar.sme.sk/c/4117353/strach-zo-zubara-fobia-z-osetrenia-zubov-dentalna-fobia.html
- http://www.nextfuture.sk/lifestyle/6-tipov-ako-odstranit-strach-zo-soferovania/
- https://zivot.pluska.sk/clanok/10362/ako-sa-mozem-zbavit-strachu-z-tmy
- https://www.nadosah.sk/clanok/prekonajte-strach-z-lietania
- https://tranzformacia.sk/mam-strach-z-ludi-trapi-ma-socialna-fobia/