Kvalitní spánek je základem zdravého fungování následující den, a proto bychom měli dbát na jeho dostatek a kvalitu. V některých případech však dochází k různým zdravotním komplikacím i během spánku, a tedy i spánek s sebou může přinášet negativní jevy, které je nutné vyřešit. Máme na mysli konkrétní spánkové apnoe nebo jinak řečeno syndrom spánkové apnoe. Možná jste ještě o tomto pojmu neslyšeli, a právě proto bychom vám rádi chtěli o tomto problému říci více v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to spánkové apnoe?
Spánková apnoe nebo syndrom spánkové apnoe představuje poruchu regulace dýchání. Charakteristickými rysy pro tuto poruchu jsou přestávky v dýchání s alespoň 10 sekundovým trváním a výskytem více než 10 přestávek za jednu hodinu spánku. Úvodem bychom rádi uvedli to, že tímto syndromem trpí obecně více muži než ženy, ale každopádně nemůžeme říci to, že by šlo o zdravotní problém exkluzivní pro mužskou populaci. Z hlediska průzkumů bylo zjištěno, že až 80% pacientů, u kterých bylo diagnostikováno spánkové apnoe, je obézních, resp. trpí nadváhou.
Jaké jsou příznaky spánkové apnoe?
Je důležité znát potenciální příznaky, které jsou spojovány s touto poruchou, abyste mohli co nejdříve navštívit lékaře, který vám nasadí správnou a efektivní léčbu. V žádném případě byste neměli podceňovat jakékoliv příznaky, protože jde o závažný problém. Jaké jsou symptomy zdravotního problému spánkové apnoe?
- únava během běžného dne
- intenzivně chrápání spojené s přestávkami v respirací
- snížena, případně velmi slabá, koncentrace
- vysoký krevní tlak
- problémy spojené se srdečním rytmem
- snížená výkonnost
- depresivní stavy
- problémy spojené s potencí
- bolesti hlavy, zejména v ranních hodinách
- nutkání na spánek (zejména v případě monotónní práce)
- paměťové problémy
Důležité je diagnostikovat poruchu spánkové apnoe co nejdříve, a proto by měly v první řadě partneři lidi trpící tímto problémem zpozorovat a znát příznaky tohoto problému. Se zkušeností lidí všímajúcich si problém spánkové apnoe vyšlo najevo, že nejčastějšími příznaky přestávky při dýchání, velmi intenzivně chrápání či hyperventilace, která je charakteristická rychlým dýcháním spojeným s hlučným chrápáním, přičemž pacient se na tyto projevy vůbec neprobudí. Hyperventilace je velmi závažným problémem, protože také způsobuje narušení spánkového rytmu, což vede k dlouhodobému spánkovému deficitu a únavě.
Kromě toho byla při vyšetřeních syndromu spánkové apnoe prokázána i tzv. hyperglobúlia, která se projevuje zvýšenou hladinou červených krvinek, což je důsledkem nedostatku kyslíku v průběhu noci. Spánková apnoe zapříčiňuje i to, že snížením kyslíku v krvi dochází paralelně i ke zvýšení oxidu uhličitého. Nedostatek kyslíku v průběhu noci je nebezpečný i z toho hlediska, že dochází k zúžení cév v plicích. Dalšími následky jsou navýšení pulmonálního odporu a zvětšení a oslabení pravé komory srdce. V nejhorším možném scénáři můžeme mluvit io selhání pravé komory srdce.
Spánkové apnoe a jeho příčiny
V případě syndromu spánkové apnoe můžeme hovořit o dvou hlavních příčinách. První příčinou je tzv. obstrukční syndrom spánkové apnoe, který je ve více než 90% případech odpovědný za vznik této poruchy. Tento zapříčiňuje zanesení, resp. ucpání dýchacích cest v důsledku oslabení svalstva v oblasti hltanu během spánku. Tedy pokud se uzavřou dýchací cesty, nastává deficit kyslíku, navýšení oxidu uhličitého a výskyt bradykardie, která se vyznačuje zpomalením pulsu. Na druhé straně, navýšení oxidu uhličitého má za následek to, že náš mozek dává podněty na zvýšení frekvence naší respirace, čímž dochází k hyperventilací (rychlé dýchání a otevření dýchacích cest s paralelním zvýšením frekvence srdce).
V případ méně než 10% pacientů je příčinou spánkové apnoe tzv. centrální syndrom spánkové apnoe, tedy nemluvíme o ucpání nebo zanesení dýchacích cest jako v případě obstruktivní syndromu. V tomto případě nastává problém s dýchacím svalstvem, resp. jeho nefunkčnost z důvodu deficitu stimulace receptorů.
Následující faktory ještě zvyšují riziko výskytu hlavních příčin, které stojí za poruchou spánkové apnoe.
- vysoká nadváha
- polypy v nose
- zvětšené hltanové mandle
- spánek s polohou na zádech
- nakloněná dolní čelist dozadu
Spánková apnoe u dětí
Pokud jste si všimli během spánku něco neobvyklé u vašeho dítěte, může jít io problém se spánkovým apnoe. Jak ale zjistím, že jde konkrétně o spánkové apnoe u dětí? Úvodem je dobré zmínit, že tato porucha se vyskytuje zejména u malých dětí. Diagnostikovat tuto poruchu u dětí může být občas dost velký problém. Mezi nejčastější projevy spánkové apnoe u dětí patří:
- hlasité chrápání
- nadměrné pocení
- noční můry
- náhle probuzení ze spánku
- zástavy dýchání
- problémy spojené s pozorností během běžného dne
- nespavost
- bolesti hlavy během rána
- nadměrný spánek během dne = hypersomnie
Důležité je také zmínit to, že porucha spánkové apnoe se může projevit iu novorozenců či předčasně narozených dětí. V tomto případě je tento problém zapříčiněn hlavně nezralým dechovým centrem v mozku. Pokud se jedná o kojenecké apnoe, tak může dojít až ke stavu ohrožení na životě (promodrání dítěte v důsledku neschopnosti dostatečného nadechnutí se). V jiných situacích dochází k zástavě dýchání v případech, kdy mozek dítěte nevydává signály k nadechnutí. K obnově dýchání dochází až tehdy, když se opakovaně stimuluje centrum odpovědné za vysílání signálů na nadechnutí se.
Příznaky spánkové apnoe jsou častými doprovodnými symptomy:
- genetických poruch
- infekcí
- svalových onemocnění
- plicních onemocnění
- srdečních potíží
- epilepsie
- gastroezofageálního refluxu
- vývojových vad
Pokud zaznamenáte na vašem dítěti něco neobvyklého během jeho spánku, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Léčba spánkové apnoe
Léčba spánkové apnoe může probíhat různými způsoby, a to:
- léky (zejména za účelem snížení krevního tlaku – například Nifedipin, Theophyllin
- dýchacími maskami na noc
- chirurgickými zákroky
- redukcí váhy, protože většina pacientů trpících spánkovým apnoe trpí i nadváhou
Nejúčinnější léčba pomocí tzv. CPAP nebo BIPAP neboli masek nasazených během noci.
K tomu, aby byla léčba pomocí léků úspěšná je důležité omezit konzumaci alkoholických nápojů alespoň 4 hodiny před spánkem, nikotin a jiné látky, které mají uspávací případně utišující efekt na lidský organismus.
Zajímá vás
Co je to spánkové apnoe?
Spánková apnoe představuje poruchu spojenou s regulací dýchání. Jde o závažný zdravotní problém, který se nedoporučuje podceňovat a který může vést až k smrti či jiným závažným důsledkům. Charakteristickými rysy pro spánkové apnoe jsou přestávky v dýchání s trváním minimálně 10 sekund . Přestávky v dýchání se vyskytují v průměru více než 10-krát za 1 hodinu.
Jak se projevuje?
Projevů spánkové apnoe může být několik, ale mezi nejvýznamnější projevy patří přestávky v dýchání, silné chrápání, problémy spojené se srdečním rytmem, únava během dne, snížená koncentrace a podobně. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Jaké jsou příznaky spánkové apnoe?“
Jak léčit spánkové apnoe?
V první řadě je nutné najít řešení příčin, které jsou za vznikem poruchy spánkové apnoe. Existuje však několik osvědčených způsobů, jak spánkové apnoe efektivně léčit. Více informací se dozvíte v tomto článku pod nadpisem ,,Léčba spánkové apnoe“.
Vybrané zdroje: