Sníte často? Pokud ano a zajímá vás tématika snů, které mají v životě člověka velmi důležitou roli, tak jste na správném místě. Tento článek vám má pomoci pochopit, co je to sen a jaké je jeho místo v našem životě. Mnohé sny bývají velmi krásné, ale nemusí to být pravidlem, protože v mnoha případech se můžete setkat i se sny, které jsou strašidelné, ba až hrůzostrašné. Na zajímavou problematiku snů se společně podíváme v následujících řádcích.
Obsah článku
Co jsou to sny?
Věděli byste definovat pojem sen z odborného hlediska? Možná ano, ale přikláníme se k té možnosti, že ne. Na druhé straně však určitě víte vlastními slovy popsat pocity, které prožíváte během snů, které si pamatujete. Rádi bychom vám dali do pozornosti to, že sen představuje psychický zážitek spojený zejména s obrazovými, zvukovými či jinými smyslovými vjemy, které vytváří náš mozek během spánku. Určitě si i samy uvědomujete to, že situace nebo zážitky, které se vynořují ve vašich snech, bývají ve většině případů nereálné nebo nerealizovatelné.
Kromě toho je charakteristickým faktem pro sny i to, že člověk, který je v nich ponořen jejich ve většině případů neumí ovlivnit. To však neplatí bezvýhradně, protože známe i jiný druh snů – tzv. lucidní sny. Kromě toho samozřejmě nemůžeme vyloučit to, že se vám budou snít noční můry, které jsou typické děsivou a hrůzostrašnou atmosférou.
Zajímavostí v případě snů je i to, že skoro každý člověk sní přibližně stejně často. Pokud patříte k těm lidem, kteří pouze sporadicky vědí co se v jejich snech dělo, tak věřte tomu, že i vy si na sny vzpomenete, pokud se probudíte během fáze REM.
Patříte i vy k těm lidem, kteří nepovažují sny za všední záležitost, ale připisují jim určitý hlubší význam? Pokud ano, tak si takový význam můžete najít i vy například na internetu ve speciálních ,, slovnících snů „, které nazýváme snáře. Se Snare je spojen i pojem výklad snů, který si ještě rozebereme v tomto článku.
Lucidní sny – vědomé snění
Slyšeli jste už o pojmu lucidní sen? Mluvíme o ,,živém snění“ nebo snech, které si uvědomujeme a dokážeme je i ovlivnit. Jedinec, který prožívá lucidní sen, si ho uvědomuje tak, že umí rozlišit fakt, že se nejedná o realitu. Ne každý však může prožívat takové sny a ne každý je zvládne ovládat. Takové naše snové zážitky si můžeme už předem pokazit svou nezkušeností a nevhodnou strategií jejich ovládání.
Čím je charakteristický lucidní sen?
Čím jsou charakteristické lucidní sny? Úvodem je důležité dodržet určité zásady, bez kterých bychom o nich vůbec nemohli uvažovat. Teprve po jejich splnění se můžeme pravidelně ponořit do zajímavého zážitku takových snů.
- nepociťujete fyzické pocity, jako například bolest
- všechno kolem může měnit svou podobu, přičemž si to uvědomujete
- děj je velmi rychlý
- mohou se objevit i lidé, kteří jsou již mrtví
- po probuzení si takové sny mnohem lépe uvědomujete (důraz na detaily)
Jak dosáhneme lucidní sny?
Je důležité dodržet určité zásady, přičemž užívejte co nejméně tabletek na spaní jak se dá.
- kvalitní a dostatečný spánek
- zdravý životní styl
- psychická pohoda
- odpočinek i během běžného dne
Noční můry
Noční můry představují druh snů, který je charakteristický svou děsivou, ba až hrůzostrašnou atmosférou. Noční můry se mohou snít i vám. Nejde však o problém, který by se nedal vyřešit. Je však najít řešení a změnit určité zažité způsoby v našem životě. Možná jste netušili, ale noční můry, čili zlé sny mohou být dvojího druhu. Jedny jsou způsobeny tím, co se děje v našem reálném životě. Jde tedy o jakési varování. Ve většině případů jsou odrazem našich psychologických problémů, které bychom měli vyřešit.
Víte, co všechno ovlivňuje naše sny?
Jak jsme již zmínili, zlých snů se můžete zbavit kladením důrazu na určité preventivní kroky.
- vykládejte své sny – Vyložit nebo jinak řečeno interpretovat své sny můžete pomocí různých vědeckých metod nebo prostřednictvím svépomoci. Pomoci vám může i expert na výklad snů. Pokud si své noční můry pamatujete, určitě si je zapište hned po probuzení. K jejich interpretaci vám pomůže i snář. V případě, že zjistíte pravý význam, který se skrývá za vašimi špatnými sny a nepomůže ani změna ve vašem životě, tak vám určitě pomůže psychoterapeut.
- jídlo – Možná bude pro vás novinkou, možná ne, že jídlo před spaním výrazně ovlivňuje i to, jaké sny se vám budou snít. Určitě krátce před spaním nejezte, neboť takové stravování ovlivňuje fungování vašeho metabolismu a sny. Jena studie zjistila, že fastfoody nebo sladkosti (tedy nezdravá jídla) jsou zodpovědné za problémy se spánkem. Jiné výzkumy přišli zase na to, že i pálivé jídlo může negativně ovlivňovat naše sny, protože pikantní jídlo je odpovědné za zvýšení teploty našeho těla.
- léky – Věděli jste o tom, že kvalita našich snů může být snížena i určitým lékem ovlivňujícím fázi REM našeho spánku. Pokud si myslíte, že za vaše noční můry jsou zodpovědné léky, určitě kontaktujte svého lékaře.
- videohry – Možná neuvěříte, ale byl proveden výzkum na bývalých vojácích a zjistilo se, že ti, kteří hráli videohry měli mnohem příjemnější a klidnější sny. Naopak, videohry jsou typické i tím, že na ženské pohlaví mají opačný efekt.
Podvědomí a psychika
Naše podvědomí si pamatuje všechno, a proto se důvod špatných snů může skrývat i přímo v něm. Psychika je také důležitým faktorem, který ovlivňuje výskyt špatných snů, a je tedy třeba si dávat pozor nejen na vnější faktory, ale i na ty vnitřní.
- traumatické zážitky
Pokud jste přežili v dětství nebo kdykoliv během vašeho života určitou trauma (např. Domácí násilí, autonehody či různé katastrofy), tak můžete trpět posttraumatickým stresem, a tedy existuje až 52% šance, že budete prožívat noční můry. Běžná populace přežívá noční můry v mnohem menší míře, což činí přibližně 3% šanci.
- napravte své pochybení
Podvědomí je to, co vytváří naše zlé sny. Sny se nám tedy snaží podat zprávu o tom, že něco není v pořádku. Možná se jedná právě o nějaké pochybení, které jste již ve svém životě udělali.
- řešte své problémy
Za vašimi nočními můrami mohou stát i nevyřešené problémy z minulosti. Vaše podvědomí vás na to upozorňuje, avšak vaše vědomí si myslí, že je vše v pořádku.
- lidská psychika
Stres a úzkost mohou být také zodpovědné za kvalitu našich snů, což se může podepsat i pod nočními můrami. Kromě toho, pokud trpíte depresemi, tak existuje až 7krát vyšší šance, že budete trpět i nočními můrami. Určitě řešte všechny vaše psychické zdravotní problémy.
- prostředí a média
I to, v jakém prostředí spíte, ovlivňuje kvalitu vašeho spánku. Zajímavostí je, že na naše sny má vliv i to, zda spíte v příliš teplém nebo příliš studeném prostředí. Totéž platí i o vůních. Náš mozek spojuje příjemnou vůni s příjemnými sny. Výrazným ,, tvůrcům „našich snů jsou i média, která nám ne vždy servírují nejpozitivnější obsah. Máme na mysli hlavně zprávy. Váš mozek zpracovává všechny podněty – i ty negativní, které se následně promítají i do vašich snů.
Výklad snů
Výklad snů nebo jejich interpretace představuje přiřazení určitého hlubšího významu ke klíčovým slovům, které dokážeme ze snu vyabstrahovať. V souvislosti s výlohami bychom rádi dali do pozornosti i to, že se můžete setkat is laickými neodbornými výklady, které je nutné striktně odlišit od psychologických výkladů, které jsou založeny na odborných faktech a výzkumech. Psychologové se shodují na tom, že hlavním úkolem snů je zpracování zážitků a emocí z bdělého stavu. Pro psychology je stejně důležité i zkoumání emocí kromě obrazů, které se objevují ve snech.
Sny jsou vyjádřením takových emocí, které byly v našem bdělém stavu nezpracované, nevyjádřené či potlačeny. Psychologové ve velké míře čerpají z odborných východisek psychologa Zikmunda Freuda. Psycholog se tedy zaměřuje na myšlenky snícího a jeho podněty k snem, přičemž se snaží najít jejich smysl a původ v historii jedince. Prostřednictvím takového zkoumání dokáže předpokládat a přisoudit snu určitý význam. Taková metoda se nazývá metoda volných asociací.
Kromě toho se využívají i různé jiné metody, které si prošly svým historickým vývojem. Pokud má tedy psycholog hodnověrně najít smysl a význam snu snícího, tak právě snící by měl mít nejdůležitější místo v daném zkoumání. Pokud snící zná pozadí, které může být za daným snem, může výrazně ovlivnit výsledek psychologa, resp. význam daného snu. Tedy hlavním úkolem snícího v celém procesu psychologického výkladu je jeho vyjádření myšlenek k snovým obrazům. Bez těchto informací by byl výklad zcela zbytečný.
Snář – poznejte význam vašich snů
Snář představuje alternativní laický způsob přiřazení významu k určitým klíčovým bodem v daném snu. Jde o jakýsi slovník klíčových snů, které se mohou vyskytnout ve vašem snu. Tato klíčová slova, resp. hlavní myšlenku snu, musíte sami vyabstrahovať, jinak si svůj význam v snáři, který běžně najdete i na internetu, nevyhledáte. Snáře pořádají svá klíčová slova v abecedním pořadí, přičemž v rámci jednoho slova v něm mohou být obsaženy různé situace spojené s daným objektem, člověkem, zvířetem či jinými věcmi.
Sny o hadech a smrti
Přečtěte si výklad snů o hadech a smrti v tomto našem článku – Výklad snů
Zajímá vás
Co je to sen?
Sen představuje jakýsi psychický zážitek, který se odehrává během spánku a je spojen s různými smyslovými vjemy. Jedná se zejména o vizuální vnímání, vnímání zvuku, ale na druhé straně člověk ve snu nepociťuje fyzické vjemy, jako je například bolest.
Jak vznikají sny a odkud přicházejí?
Počátek snů není nikde jinde než v naší psychice. Naše sny odrážejí naše pocity, které jsme přes den zažili nebo emoce, se kterými se naše podvědomí ještě nevypořádali. Ve velké míře naše sny ovlivňuje i jídlo, zážitky z minulosti, léky na spaní a mnohé jiné faktory.
Co znamenají a jaký mají význam?
Za sny se může skrývat množství věcí, ale ve velké míře se jedná zejména o psychické rozpoložení jedince v reálném světě. No je důležité říci to, že každý jedinec je výjimečný, a proto i význam snů je u každého člověka individuální.
Jak ovládat sny?
Pro to, abyste mohli zažívat lucidní snění, tedy snění, které si člověk uvědomuje a dokáže ho ovládat, je nutné podniknout několik kroků, resp. dodržovat několik zásad. Tyto zásady jsou spojeny s každodenním životem a jejich seznam najdete pod nadpisem ,,Lucidní sny – vědomé snění“.
Vybrané zdroje: