Patří do skupiny šesti základních emocí, s nimiž se člověk setkává pravidelně. Je to negativní pocit, který se spojuje s nějakým jiným pocitem, myšlenkou, zážitkem či hmotným nebo nehmotným předmětem. Rovněž může souviset s osobami z našeho blízkého nebo vzdálenějšího okolí. Smutek ovlivňuje naše smýšlení, řízení a pokud trvá příliš dlouho, tak může ovlivnit náš každodenní život.
Se smutkem se v určité fázi života setká každá osoba. Je to přirozená součást života. Oslabí nás psychicky i fyzicky. Ale pokud se jím nenecháme ovládnout, tak ho můžeme využít jako motivaci pohnout se s naším životem dál. V podstatě to ve svém výroku shrnul i německý filozof Friedrich Nietzsche: „Co tě nezabije, to tě posílí“. A měl pravdu.
A jak vlastně ten smutek vypadá? Je to totéž, jako deprese? A jak ho v podstatě můžeme využít v náš prospěch? Pokud Vás to zajímá, pokračujte ve čtení, pokusíme se na to odpovědět v následujících řádcích.
Obsah článku
Smutek – definice
Je to negativní emoce, která se pojí s pocitem beznaděje, úzkosti, ztráty a zklamání. Může to být vázáno na nějakou vzpomínku, zážitek nebo osobu. Je to opravdu individuální u každého člověka. Pokud je nějaká osoba smutná, tak může být letargický (subjektivní pocit únavy, která se postupně stupňuje), přestává komunikovat s okolím, utáhne se do sebe.
Pokud se neřeší příčina smutku a takový stav přetrvává u člověka dlouhodobě nebo se dokonce zhoršuje, může vyústit až do deprese. Co už je vážný problém, který může ohrozit člověka nejen na zdraví, ale i na životě a je třeba jej řešit s odborníkem.
Projevy smutku
Projevy jsou opravdu různé, závisí od daného člověka, jeho osobnosti, situace, ve které se nachází. Ale obecně jsou to:
- pocit smutku
- poruchy koncentrace, ztráta zájmu o věci, které nám předtím dělali radost
- změny ve stravování (kvantitativní nebo kvalitativní)
- problémy se spánkem
- pocit viny, zbytečnosti
- bolesti hlavy, vyčerpanosti nebo jiné somatické projevy, které nemají známou příčinu
- pláč
Toto jsou i v principu projevy deprese. Rozdíl je jednak v časovém intervalu (tyto pocity nebo symptomy by neměly trvat více než dva týdny) a rovněž v jednom zásadním projevu. Poměrně časté myšlenky o smrti a sebevraždě se už netýkají smutku. Je to projev deprese a tehdy je velmi rozumné vyhledat lékařskou odbornou pomoc.
Co se děje v mozku, když jsme smutní?
Na základě výzkumů bylo prokázáno, že během smutku dochází ke zvýšení aktivity v některých regionech mozku, a to hlavně v oblasti temporální mozkové kůry, mozečku, středního mozku av částech bazálních ganglií. Dochází ke komunikaci mezi Amygdalia (je součástí limbického systému, odpovídá za emocionální odpověď na různé stimuly z okolí, které přicházejí do mozku, rovněž se podílí na procesu rozhodování a vytváření paměti) a hipokampu (utváření dlouhodobé paměti). Avšak stále ještě není jasné, zda smutek nebo i deprese jsou následkem této zvýšené komunikace nebo naopak ji způsobují.
A nač je toto dobré vědět? Pokud by zvýšená aktivita mozku způsobovala smutek nebo „špatnou náladu“, tak pomocí určitých přístrojů je možné měřit míru této aktivity a využívat to k monitorování léčby pacientů trpících depresemi. Případně by se tato aktivita dala přímo regulovat.
Smutek a děti
Je součástí dětství hlavně v době, kdy se dítě postupně osamostatňuje a už není tak velmi závislé od své matky. Pokud by matka nedovolila volný průchod tomuto smutku a přiběhla by hned a pokaždé, když její dítě zapláče, tak je tu možnost, že se toto dítě nenaučí vyrovnávat se smutkem samy.
V některých rodinách může panovat názor, že cítit smutek není dovoleno. Názory některých odborníků se však shodují v tom, že toto „nepriznávanie smutku“ může vést ke vzniku psychických onemocnění jako je například manická porucha. Rovněž pokud dítě příliš rozveselit, tak takové chování může mít za následek změnění vnímání hodnoty smutku (dítě nepřikládá smutku příliš velký význam a bere ho na lehkou váhu).
Samozřejmě, nikdo není šťastný, když vidí své dítě plakat a truchlit. Ale všechno má svou míru a měli bychom jim umožnit vyrovnat se smutkem svým vlastním způsobem. Tedy, pokud ten způsob neohrožuje jejich zdraví nebo život. V tom případě je třeba zasáhnout a poukázat na jiné, bezpečnější možnosti vyrovnávání se se smutkem.
Smutek a samota
Je zcela normální občas chtít být sám se sebou, bez přítomnosti dalších lidí. Pomáhá nám to utřídit si myšlenky, možná podívat se na daný problém z jiného úhlu. A hlavně když jsme smutní. Avšak po nějakém určitém čase (když to sami uznáme za vhodné) bychom znovu měli vyhledat lidský kontakt, popovídat si s někým o svých problémech. Případně nechat lidi přijít k nám, nechat je, ať oni začnou ten rozhovor, nebo nás nějak rozptýlí. Dlouhodobá samota není řešení.
Ano, jsou lidé, kterým to vyhovuje, a sami ji s radostí vyhledávají. Ale pokud se cítíte, že nechcete být sami, ale bojíte se za někým jít, nechcete ho otravovat, raději se zkuste překonat a vyhledat danou blízkou osobu. V konečném důsledku uděláte dobře sobě, protože se vypovídat a uděláte i dobře svému okolí, které se o vás možná přestane méně bát.
Smutek a pláč v těhotenství
Během těhotenství dochází běžně k výkyvům nálad, díky změnám koncentrací hormonů v těle ženy. A není to přítomné jen v těhotenství, ale často se s tím setkáváme i během menstruace nebo premenstruačního syndromu.
Proto pokud jste těhotná a občas se cítíte smutno a pláčete, nic se neděje, je to normální stav. Pokud však tyto pocity trvají neustále po dobu delší než dva týdny a případně se často zabýváte myšlenkami o smrti, měli byste vyhledat odbornou lékařskou pomoc. V tom případě se jedná o těhotenskou depresi, která může v konečném důsledku ohrozit jednak život matky i dítěte.
Jak poznat těhotenskou depresi?
Deprese během těhotenství se svými projevy v podstatě neliší od deprese, kterou zažívají jiní lidé, kteří gravidních nejsou. Čili poměrně často se můžeme setkat s poruchami spánku, neustálého pocitu smutku, neschopnosti se těšit z věcí, které dříve radostné byly.
Co ji může způsobit?
Těch vyvolávajících faktorů je poměrně dost. Například, problémy v rodině nebo mezi partnery. Neuspokojivá finanční situace. Předchozí potraty. A také výskyt deprese v rodině.
Dá se léčit?
Ano, samozřejmě, dá se. Pokud žena chce. Je zde široké spektrum možností, které mohou pomoci. Například skupinové sezení, nebo fóra, kde se takové problémy přebírají. Odborná pomoc. Nefarmakologická terapie. Existují i léky, které žena může během těhotenství užívat k léčbě deprese, ale o nich se třeba poradit s lékařem, protože některé mohou mít škodlivé účinky na plod.
Existuje i stav, který se nazývá poporodní deprese. Pokud vás to zajímá, můžete si o tomto tématu přečíst více v článku Poporodní deprese – deprese post-partum.
Plod výkyvy nálad případně ani samotnou depresí ohrožen není. Pokud se však přestane žena o sebe starat (nedostatečně přijímá potravu nebo se nevhodně stravuje, kouří, je závislá na drogách a alkoholu), tak se to odrazí i na zdraví dítěte.
Smutek v duši – léčba a charakteristika
Každý z nás si pod tímto slovním spojením může přestavit něco jiného. Pro někoho to znamená pocit smutku ale už přímo stav deprese. Nejčastěji v souvislosti se ztrátou někoho blízkého, případně události, která nám negativně ovlivní život (závažné onemocnění, operace a podobně).
Ale, existuje ještě jedno vysvětlení. Odborná literatura uvádí, že tento pojem může charakterizovat smutek nebo depresi v souvislosti s vírou a náboženským přesvědčením. Neboť v podstatě i to může být jedna z příčin tohoto negativního stavu. Nazývá se to i temná noc duše a je to prezentováno jako vnitřní boj, který člověk svádí sám se sebou. Má nějaké pochybnosti o své víře, případně úplně nesouhlasí s názory své církve. Může se to objevit u lidí, který s církví a náboženstvím úzce spolupracují, jako jsou jeptišky, kněží a další členové náboženských řádů. Někdy se to popisuje i jako Předklinické nebo nepatologická deprese.
A jak to léčit? Existuje několik možností jako je například meditace, rozhovor, analýza svých pocitů. Bližší charakteristiku uvádíme níže.
Jak využít smutek v náš prospěch?
Mnoho lidí vnímá smutek hlavně z té negativní stránky. Ale můžeme z něj těžit i pár pozitiv.
- Smutek zlepšuje úsudek – na základě vyjádření psychologů, smutek mění náš názor na lidi. Máme prý tendenci smýšlet o nich lépe a pokud i udělají nějakou chybu nebo řeknou něco špatně, tak si nemyslíme (nebo méně myslíme), že to udělali nebo řekli úmyslně.
- Nedíváme se na svět „růžovými brýlemi“ – možná máte i vy ve svém okolí lidi, o kterých si myslíte, že jsou dokonalí. Smutek může způsobit to, že přehodnotíte tento názor a zjistíte, že nejsou takoví perfektní, jak jste si mysleli a že dělají chyby přesně jako ostatní. A toto vám možná trochu pozvedne vaše sebevědomí.
- Věnujeme větší pozornost detailům – toto je trochu dvousečná zbraň. Pozitivum je, že dokážeme lépe zhodnotit různé situace, protože jim věnujeme více pozornosti. Na druhou stranu to může věci jen zhoršit.
- Motivace – je zcela logické, že se chceme dostat ze situace, která nám není příjemná. Smutek nás může motivovat změnit svůj život tak, abychom byli šťastnější. Ať už je to změna zaměstnání, přestěhování se, nebo přehodnotíme své postoje a vztahy k lidem. Pokud jsme šťastní, tak nemáme důvod měnit svůj způsob života.
Těch benefitů smutku je poměrně hodně. Avšak netřeba si násilím vyvolávat pocit smutku, když nám chybí motivace něco udělat nebo změnit. A také je důležité odlišit tento pocit od deprese, kdy již tyto benefity nejsou přítomny.
Smutek a deprese – jaký je rozdíl?
Příznaky smutku a deprese jsou poměrně podobné. Rozdíl je hlavně v časovém trvání. Pocit smutku je krátkodobý stav, který by neměl trvat více než dva týdny. A také myšlenky na smrt a sebevraždu silně nasvědčují, že daná osoba trpí depresemi.
Projevy smutku jsme jmenovali výše. Důležité je nemyslet si, že to přejde. Pokud máte depresi, neprojde vás tak snadno. Čím dříve poznáte varovné příznaky a vyhledáte lékařskou pomoc, tím spíše změníte svou život k lepšímu.
Rovněž pocit smutku je přirozená reakce organismu na něco negativní. Je DOČASNÁ – to znamená, pokud vyvolávající příčina zmizí nebo se jí přizpůsobíme, tak i my přestaneme být smutní. Na rozdíl od toho, deprese je abnormální chronický stav mysli, kdy pociťujeme smutek neustále a ohledně všeho. Ztrácíme zájem o věci, lidi, nemáme absolutně žádnou motivaci něco se svým životem dělat. Reagujeme prchkejšie, téměř neustále jsme frustrovaní a naštvaní.
Do deprese člověk může upadnout bez zjevné vyvolávající příčiny. Navenek se může jevit, že je v pořádku, ale ve skutečnosti to tak není. A naopak, deprese může být důsledkem i nějaké organické příčiny jako je například hypotyreóza (stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů).
Jak bojovat proti smutku?
Je několik možností jak se vypořádat se smutnou událostí.
- Dovolte si být smutní – potlačování pocitů udělá více škody než užitku. Pokud smutek zatlačíte do pozadí a nepřekonáte ho, časem může vyústit do mnohem závažnějšího problému.
- Přemýšlejte nad důvodem, nebo si své myšlenky zapisujte – analyzování a pochopení svých pocitů ať už v mysli nebo na papíře vám může pomoci pochopit cítit se lépe.
- Projděte se – alespoň uděláte něco pro své zdraví.
- Přítel na telefonu – jak jsme psali výše, neduste své pocity v sobě. Vyprávějte se osobě, které důvěřujete, případně se i vyplačte a možná vám to přinese pocit úlevy.
- Udělejte si radost – nákupy, bublinková koupel, pořádný kus čokolády – jednoduše si udělejte čas na sebe a svou nejoblíbenější činnost.
- Usmívejte se! – ano, snadněji se řekne, než udělá. Ale zkuste si prohlédnout vaši oblíbenou komedii, video nebo si přečtěte nějakou vtipnou a nenáročnou knížku. Váš organismus na to zareaguje vyplavením serotoninu a vám bude o něco lépe.
- Cvičte – váš mozek se během cvičení soustředí na něco jiného a zároveň pomáháte svému zdraví. Případně pokud máte doma domácího mazlíčka, věnujte mu svůj čas. Někdy se říká, že zvířata jsou ten nejlepší lék na smutek.
- Dopřejte si dostatek spánku – během spánku vaše tělo regeneruje. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste večer teplý koupel nebo meditaci.
Několik mýtů na závěr…
- Mýtus: Pokud budete bolest ignorovat, zmizí rychleji. Fakt: Ne, nezmizí. Je třeba se příčině smutku postavit a aktivně ji řešit. Hraní se na hrdinu a potlačování svých pocitů problém nevyřeší, spíše ho prohloubí.
- Mýtus: Pokud se pohnete ve svém životě dál, zapomenete na osobu, kterou jste ztratili. Fakt: nezapomene. Tím, že se rozhodnete udělat ten krok vpřed ještě neznamená, že vzpomínka na milovanou osobu se vám najednou vytratí z mysli. Když bolest ze ztráty projde, tak na tu osobu a všechny momenty s ní budete vzpomínat s úsměvem.
- Mýtus: „Pokud to před ním / ní nebudeme zmiňovat, bude to lepší“ Fakt: Právě naopak. Pokud je někdo smutný, měl by se vyprávět. A tím, že na dané téma začnete rozhovor, mu můžete ulehčit situaci. Hlavně, pokud vás ten člověk nechce zatěžovat svými problémy. Tímto mu dáte najevo, že máte o něj zájem a chcete mu pomoci, minimálně tím, že si ho vyslechnete.
- Mýtus: Stále se něčím zaměstnávejte, zapomenete na bolest. Fakt: Částečně pravda. Opravdu, pokud si vybudujete dostatečnou koncentraci na nějakou činnost, zapomenete na příčinu vašich negativních pocitů. Nicméně je to jen dočasné řešení. A navíc, pokud to přeženete, tak ohrožujete tím své psychické a fyzické zdraví.
- Mýtus: Smutek po smrti milované osoby by měl trvat jeden rok. Fakt: Individuální záležitost. Nelze časově ohraničit, jaký přesný čas byste měli truchlit. Nechte tomu volný průběh a do ničeho se netlačte.
Vybrané zdroje:
- https://www.livescience.com/64043-sadness-brain-activity.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Sadness
- https://www.scienceofpeople.com/sadness/
- https://www.caredimensions.org/userfiles/files/Grief-Materials/MythsandFactsAboutGrief.pdf
- https://www.verywellmind.com/sadness-is-not-depression-2330492
- https://www.healthline.com/health/depression/depression-vs-sadness#risk-factors
- https://www.babymed.com/pregnancy/pregnancy-depression
- https://books.google.sk/books?id=tX3dDQAAQBAJ&pg=PA145&lpg=PA145&dq=sadness+in+soul&source=bl&ots=Tni0WCWYS-&sig=A
- CfU3U2K67LllYvEYnn3ovsQ_zhBOeRUVg & hl = cs & se = X & ved = 2ahUKEwiT0O_D7dzgAhXPY1AKHbqdBV
- Y4ChDoATACegQIBxAB # v = onepage & q = sadness% 20in% 20soul & f = false