Samota nebo pocit osamělosti je stará jako lidstvo samo. Bohužel, i v dnešní době je běžnou součástí našich životů. Možná právě díky modernímu způsobu života, uspěchanému životnímu stylu a nedostatku osobní komunikace. Začíná nenápadně a může se rozvinout do stavu, který ohrožuje psychické i fyzické zdraví člověka. Může vzniknout náhle a stejně rychle i skončit, nebo naopak, může nechtěnou součástí našeho života delší dobu. Jaké riziko samota pro nás představuje? Proč bychom se jí měli zbavit a jak na to? Čtěte dál, dozvíte se více.
Obsah článku
Začněme odborně – jak definujeme samotu?
Samota je komplexní a častokrát nepříjemný pocit, který vzniká jako reakce na nějaký podnět, který může být sociální, psychický nebo i fyzický. Odborně je definována jako pocit osamělosti, který trvá déle než týden . Je to stav mysli, při kterém se lidé cítí být nechtění, prázdní a častokrát i touží po lidském kontaktu, avšak nevědí jak ho navázat . Nebo je mohou také obklopovat davy lidí, ale přesto se cítí nejistě, nervózně a osaměle. V důsledku tohoto pocitu se izolují od svého okolí a tím spustí proces, který může skončit ohrožením jejich života až smrtí.
Neexistuje časové období života, které je pro samotu typické. Rovněž neexistuje vybraná skupina osob, u kterých je možné říci, že se u nich pocit samoty na 100 procent rozvine. Určitým pocitem samoty trpí široká populace lidí. A mohou ji pociťovat i osoby, které jsou na první pohled šťastné a spokojené se svým životem – úspěšní kariéristi , lidé v manželském svazku nebo ve vztahu, s rodinou.
Není samota jako samota – jaké jsou její typy as čím se spojují?
Když se cítíme osamělí, tak to obyčejně něco muselo vyvolat. Zde je několik příkladů, co nejčastěji vyvolává tento pocit.
- Vážná změna v životě . Přestěhovali jste se do jiné země nebo města, našli jste si novou práci. Nebo jste přestoupili či začali studovat na nové škole. Nikoho na těchto místech neznáte a pokud nejste nadšený dobrodruh a nadväzovateľ nových kontaktů, tak se můžete cítit zpočátku nervózní a osaměle.
- Jsem prostě jiný / jiná. I to se stává. Sice jste na místě, které znáte, v přítomnosti lidí, které také znáte, ale prostě nesdílíte s nimi jejich názory, záliby, hodnoty. I to může vyvolat pocit samoty – být ve známé společnosti, ale máte pocit, že tam zaskočí.
- Chybění toho „vyvoleného“. Jste obklopeni rodinou a přáteli, kteří vás zbožňují až za hranice možnosti, přesto cítíte, že něco vám v životě chybí. Respektive někdo. Osoba, která vás zná z každého iz toho intimního úhlu a ví o vás možná věci, které jste rodině a přátelům nikdy neřekli.
- Nikdo na vás nemá čas. Máte sice dobrých přátel as rodinou také velmi dobře vycházíte, ale v poslední době cítíte, že se něco změnilo. Již nesetkáváte tak často jako kdysi, vaše společné chvíle se omezily na občasný telefonát. Vaši přátelé si našli práci, která je pro ně časově náročnější, nebo si založili rodinu. A vy kdesi v hloubi své duše cítíte, že se stále na nich můžete obrátit a dokonce chápete jejich pokles zájmu o vaši osobu, ale přesto se cítíte osaměle.
Rovněž příčinou osamělosti může být i ztráta někoho blízkého, práce, odchod na důchod nebo vážné onemocnění a jiné.
Je velmi důležité zjistit, co způsobuje váš pocit samoty a vůbec si přiznat, ano, cítím se sám / sama. Jen po tomto uvědomění je možné začít s tím něco dělat.
Jak se vypořádat se samotou – triky a tipy
Existuje mnoho rad a triků, které můžete zkusit, abyste vyrovnali s tímto negativním pocitům. V následujících řádcích nabízíme krátké shrnutí:
- Kontaktujte svých nejbližších. Pokud jste se odstěhovali z rodičovského domu, nebo jste prostě změnili práci nebo začali chodit do nové školy, začátky této změny mohou být opravdu těžké. Proto zkuste kontaktovat rodiče, sourozence, svých nejbližších kamarádů a promluvte si s nimi, případně si domluvte schůzku. Jednak vy uslyšíte hlas, který důvěrně znáte, rozveselíte se a na chvilku zapomenete na děsivý svět venku a rovněž v případě dohody osobního setkání se budete se mít na co těšit.
- Zkuste říct „Ahoj“. Pokud nejste extrovertní typ osobnosti a vysloveně kontakt s lidmi nehledáte, seznamování se s novými lidmi může být opravdu těžké. Ale za pokus to stojí. V práci, ve škole nebo na vašem oblíbeném místě, zkuste se někomu promluvit, říct ahoj, možná tak získáte nového kamaráda a vaše osamělost bude menší. Nebo když se neumíte do toho přinutit a jste možná stydlivější povahy, zkuste starý dobrý internet. Sociální sítě, různé fóra nebo dokonce online hry mohou být dobrým místem poznat nové lidi. Avšak buďte v tomto případě opatrní a obezřetní.
- Pes – nejlepší přítel člověka. Nemusí to být jen pes. Může to být i kočka, želva, křeček, cokoliv, co budete mít rádi a budete mu věnovat pozornost a lásku a co vás věrně bud čekat doma.
- Koníčky, sportovní aktivity. I to je cesta, jak se zbavit samoty. Dělejte to, co máte rádi, na chvilku budete myslet na něco jiného a dokonce při tom můžete poznat nové lidi, kteří mají stejné záliby jako vy.
- Vypište se! Jedna z dalších možností je založit si deník a psát si do něj své pocity, zážitky a lze taktéž vám to pomůže pochopit, proč se cítíte osaměle.
- Odborná pomoc. Pokud váš stav trvá už příliš dlouho, nebo cítíte, že už to začíná sklouzávat do deprese, raději vyhledejte pomoc odborníka, psychologa nebo psychiatra. Ten vám bude umět poradit jak vrátit svůj život do správných kolejí.
Jak nám samota může uškodit?
Je velmi nutné rozlišovat, zda se jedná o pocit samoty nebo samotu jako takovou . Existují lidé, kteří se chtějí dobrovolně izolovat od ostatních, samotu vyhledávají a cítí se tak spokojeni. Avšak pocit samoty u osob, kteří se za normálních okolností cítí ve společnosti jiných dobře, už v pořádku není. Jakým způsobem nám tedy může uškodit?
Pokud osamělost přetrvává příliš dlouho, může způsobit:
- psychické zdravotní problémy
- fyzické zdravotní problémy
Z toho psychického spektra může pocit samoty nejčastěji přejít do antisociálního chování a deprese až s rizikem ohrožení života. Z hlediska fyzického zdraví může vést přes různé mechanismy ke zvýšenému riziku rozvoje nebo zhoršení kardiovaskulárních onemocnění až k srdečnímu infarktu, spánkovým poruchám, zhoršení paměti a schopnosti učit se. Rovněž dovést člověka ke alkoholismu a drogové závislosti a celkově způsobit úpadek jeho osobnosti.
Proto je velmi důležité pocit samoty neignorovat, nebagatelizuje a řešit. Pokud nejste rádi sami, tak zkuste přijít na to, co tento pocit ve vás vyvolalo a zkusit řešit ho nějakým z výše zmíněných nebo dalších triků a rad. A pokud to nezabere, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.
Často kladené otázky
Co je to pocit osamělosti?
Je to negativní, nepříjemný pocit, který přetrvává déle než týden a častokrát vede člověk ke sociální izolaci, nervozitě, mnozí lidé se cítí být nechtění, prázdní. Může způsobit různé psychické i fyzické zdravotní komplikace.
Je možný pocit samoty v těhotenství?
Ano, mohou ho zažít těhotné ženy i ženy, co už porodily. V rámci těhotenství to může být součástí tzv. prenatální deprese. Její příčinou může být kolísání hladiny hormonů, zvýšený stres, trauma, předchozí deprese. Pokud se bude ignorovat, může způsobit problémy jednak pro matku i pro dítě.
Samota a osamělost – je v tom rozdíl?
Ano je. Pocit samoty a osamělosti, pokud se vyskytuje u lidí, kteří mají rádi společnost své blízké a jiných lidí, je poměrně nechtěná a negativní věci. Ale existují lidé, kteří jsou samotářští, preferují svůj osobní prostor a cítí se tak nejlépe.
Samota a deprese – je tu souvislost?
Bohužel ano. Pokud tento pocit přetrvává déle a neřeší se, může projít až do depresivního stavu. Proto je velmi důležité přiznat si, že se cítíme sami a nevyhovuje nám to takto a něco pro to udělat. Jinak to může mít velmi špatné následky nejen pro nás, ale i pro naše nejbližší okolí.
Vybrané zdroje:
- https://www.verywellmind.com/loneliness-causes-effects-and-treatments-2795749
- https://en.wikipedia.org/wiki/Loneliness
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-happiness-project/201702/7-types-loneliness-and-why-it-matters
- https://www.crisistextline.org/get-help/loneliness
- https://au.reachout.com/articles/10-things-to-do-if-youre-feeling-lonely