Relaxace je hloubkové uvolnění napětí na úrovni nervové, emocionální, psychické a tělesné. Obnovuje stav rovnováhy v lidském organismu a navozuje pohodu s přidruženou energetickou zásobou, díky čemuž se organismus dokáže sám ozdravit a dostat se tak do potřebné rovnováhy, která je jeho přirozeným stavem. Tělo sice má regulační mechanismy, ale abychom nepřekročili pomyslnou hranici zátěže, musíme mu vědomě pomáhat oddychovými cvičeními.
Oddechový režim má blahodárné účinky pro organismus. Pomáhá zlepšit soustředění, paměť, navozuje pocit klidu, jistoty a sebedůvěry, pomáhá snižovat trému, podporuje přirozenou odvahu, odhodlání a snižuje úroveň úzkosti či napětí. Pozitivně ovlivňuje sebepoznání, sebepřijetí a jednodušší pochopení svých potřeb a tužeb.
Obsah článku
Odpočinek – luxus či nutnost?
Předpokladem zdravého fungování v běžném životě je pravidelné střídání zátěže a odpočinku. Dnešní život je už tak rychlý, že málokdo má tu možnost dopřát si čas pro sebe a na odpočinek se zapomíná. Tím se však v našem těle může narušit rovnováha, což je následně spouštěčem mnoha zdravotních problémů.
Ztráta radosti ze života, vyhoření v práci jsou následky, které se odstraňují jen velmi těžko. Lidé, kteří nevědí pomoci sobě, těžko mohou pomoci druhým. Relaxace je prospěšná každému člověku bez výjimky a měla by patřit k základní psychohygienu.
Pozitiva relaxace
Pravidelný relax je základem pro tělesné zdraví a duševní pohodu. Relaxace vede k celkovému zlepšení kvality životního stylu, což umožňuje snadnější zvládání náročných výzev a životních situací. Příznivě působí na krevní oběh, upravuje dýchání a působí uvolňující. Tělesné uvolnění a odlehčení se následně promítá i do roviny psychické, mentální a emocionální.
- odstraňuje napětí z mysli i těla
- zlepšuje zdravotní stav a odstraňuje nemoci psychosomatického původu
- zlepšuje schopnost soustředění, myšlení a paměť
- podporuje nápaditost, přirozenou vůli a kreativní myšlení
- zlepšuje kvalitu spánku i schopnost dopřát si odpočinek
- podporuje vnitřní klid, harmonii a radost
- zvyšuje pocit sebaakceptáciu a sebevědomí
Jde o stav ticha, smíření a koncentrace samého na sebe, během níž se dostáváme hlouběji do své podstaty, ze které čerpáme sílu a vnitřní klid. Větší klid pak následně nejen pociťujeme, ale i vyzařujeme. Okolí z nás cítí větší vyrovnanost a harmonii. V momentě, kdy člověk akceptuje jednoduchost bytí, je schopen dívat se na životní situace s mnohem větším pochopením a nadhledem.
Uvolnění pro tělo i mysl
Na Dosažená takových účinků nám přitom může stačit jen chvilka denně. Uvolněné tělo a mysl je následně lépe připravena na soustředěné činnosti. Efektivní mohou být už lehké protahovací cvičení, které pomohou rozhýbat zkrácené svalstvo a uvolnit jednostranně namáhané svalstvo.
Základními mentálními cvičeními si zas víme navodit pocit uvolnění, potřebný optimismus a energii. Hlavní podstatou je uvolnění, doslova vyprázdnění mysli, odpoutání se od vědomých myšlenkových procesů, díky čemuž začínají vnitřní ozdravné procesy. Ideálním přístupem je samozřejmě kombinace obou – mentální i tělesné techniky.
Nejznámější relaxační techniky
- autogenní trénink
Tato technika učí naše tělo jak se uvolnit prostřednictvím vlastních příkazů vydaných naší myslí a nasměrovaným k určitým konkrétním částem těla. Takto víme dosáhnout hlubokou relaxaci a redukovat stres.
Autogenní trénink je stejně účinným způsobem v boji proti závislostem, nervozitě, úzkosti a je zároveň cestou dosahování vnitřní vyrovnanosti a klidu, životní pohody, sebeovládání a sebejistoty. Po osvojení si této techniky můžeme metodu využívá prakticky kdykoliv a kdekoliv je potřeba uvolnit ze sebe stres.
- Jacobsonovo relaxace
„Pokud chceme uvolnit svou mysl, musíme nejprve uvolnit své svaly,“ to je myšlenka amerického psychiatra Jacobsona (zakladatele progresivní relaxace). Tato metoda by měla praktikovat alespoň třikrát denně v průběhu tří měsíců. Potom jak si tuto techniku osvojíme, stačí ji už provádět pouze jednou denně.
Je založena na systematickém napínání a uvolňování kosterního svalstva, pomocí které uvolňuje svalové napětí. Tyto příjemné tělesné pocity vyvolávají následně i psychické uvolnění. Jacobson totiž vychází z předpokladu, že je nemožné pociťovat nervozitu, pokud máme uvolněné svalstvo.
- dýchání
Uvědomte si, jakou moc má tak esenciální a pro nás podvědomý tělesný proces, jakým je dýchání. Vzduch, který neustále cyrkuluje našimi dýchacími cestami je nasycen kyslíkem, který vyživuje naše tělo. Zkuste si uvědomit, jakým způsobem vaše tělo dýchá, protože i dýchat se dá stokrát jinak. Zastavuje se nádech v hrudníku? Proudí až do břicha? Cítíte ho iv jiných částech těla?
- meditace
Meditace začíná obvykle relaxací a celkovým uvolněním těla i mysli. Když máme zvládnutý první krok, stačí soustředění na dýchání, uvědomění si svého tělesného já, případně si můžete opakovat jednotlivé mantry (např. OOM ..), můžeme přistoupit k poslechu, opakování si meditováním textu. Pravidelné relaxace a meditace jsou důležité zejména u lidí, kteří pracují se svou osobností (sociální pracovníci, učitelé, psychologové, lékaři …).
Jóga a relaxace
Relaxace patří k základním technikám jógy. Podle tradiční jógy celá praxe a snažení jogína mají směřovat k jednomu cíli – formou vyšších mentálních technik připravovat postupně tělo a mysl. Funguje samostatně ale iv rámci jiných typů cvičení, které končí hodinu uvolňovacími pokyny pro všechny části těla. Relaxace má přitom jeden velmi důležitý význam. Ten spočívá v protiváze k činnostem, které nám do těla vnášejí napětí. Jde o účinnou formu odstranění napětí z těla i mysli.
Relaxační techniky se zaměřují zejména na mentální relaxaci, která přirozeně vyuţít do tělesné relaxace. Tyto relaxační metody fungují jako propojení mezi cvičením jednotlivých pozic, které se nazývají ásany a meditací.
Relaxace jako způsob léčby
Za den čelíme v průměru 50 různým stresovým podnětům. Stačí jen malé rozčílení, nervozita, negativní myšlenka, stres, pesimistické přesvědčení a naše tělo ovládnou hormony jako kortizol a adrenalin. Naopak, pokud si v těle pěstujeme pozitivní myšlení a láskyplné myšlenky, v těle se aktivuje relaxace, která následně aktivizuje přirozené léčebné mechanismy.
Uvolnit mysl a zbavit se duševního napětí není úplně jednoduché. Ovlivnit tělesné napětí je mnohem jednodušší. Právě z toho vychází mnoho relaxačních technik. Pokud si osvojíte některou z nich, získáte schopnost vnést do svého života více harmonie.
Účinky relaxace
Účinky relaxačních cvičení se přenášejí do života: člověk je v lepší psychické pohodě a také ve chvílích stresu nebo v náročnějších situacích je klidnější, případně ví, jak sám sobě pomoci. Navíc si více všímá signálů svého těla, lépe se pozná, a tak může stresové situace eliminovat nebo jim předcházet.
Relaxace pomáhá hlouběji si uvědomit pocity, vlastní tělo, jeho řeč a princip jeho fungování, zlepšuje se i schopnost soustředění.
U lidí, kteří mají vážné psychické problémy je právě využití a osvojení si meditačních a relaxačních technik součástí léčby. Ty by však měly tvořit pravidelnou a běžnou součást života každého člověka.
Když máte pocit, že nestíháte, že se z toho zblázníte, zastavte se na pět minut, zrelaxujte se, vydýchejte se, vyčistěte si mysl a presdvedčte sebe o tom, že, vše zvládnete! Vaše energie bude zpět a vy se uklidníte.
Co se děje s tělem během relaxace?
Mozek a žlázy produkují látky vyvolávající klid a pohodu, klesá hladina látek uvolňovaných při stresu, upravuje se tepová frekvence a klesá krevní tlak. To vše ve výsledku, přináší tělesné a duševní uvolnění, zklidňuje nervový systém, uvolňuje úzkost, zlepšuje spánek, podporuje imunitu, léčení a hojení.
Relaxace nám pomáhá k lepšímu uvědomování si těla a pocitů, zlepšuje se díky ní i schopnost soustředění. Pozitivně ovlivňuje také rozvoj osobnosti, sebedůvěru a vyrovnanost. Slouží jako prevence stresu a civilizačních onemocnění a v neposlední řadě je velmi příjemná.
Základní relaxační cvičení
- Uvědomte polohu svého těla, jak spočívá na zemi a je stabilní. Na své tělo Dívejte jako na celek a vnímejte i jeho okolí. Dívejte se do prostoru a vydechujte všechny napětí, úzkost a negativní pocity. Až se uklidníte, pozorujte prostě všechny myšlenky, pocity a vnější jevy, jako byste byli divák.
- Vezměte na vědomí všechny myšlenky a pocity, ale nereagujte na ně a nijak jejich neposuzujte. Tomu se říká plná bdělost v každém okamžiku. Nesnažte se rozdělovat myšlenky na pozitivní a negativní – jen je prostě rozpoznejte, buďte si je vědomi. Toto cvičení můžete provádět tak dlouho, jak uznáte za vhodné.
Často kladené otázky
Kde se v našem těle hromadí stres?
V našem těle je několik míst, ve kterých se odráží naše „psychická bolest“ a nabývá tělesnou podobu. Napětí se nejvíce hromadí v oblasti krční páteře, břišní dutiny, v tříslech a obličeji. Rychlé uvolnění nám mohou přinést krátké pohybové cvičení, případně lehké masážní techniky.
Jaký způsob relaxu zvolit u dětí?
Relaxovat bychom měli učit děti odmala. Ačkoli si každý říkáme, že bychom se rádi vrátili do bezstarostných dětských časů, pravdou však je, že i děti bývají vystaveny nejrůznějším tlakům a stresu. Reakce na sebe nenechají dlouho čekat a projevují se stejnými důsledky jako u dospělých, v některých případech i horší.
Je třeba si uvědomit skutečnost, že děti jsou velmi vnímavé a velmi citlivě reagují na podněty zvenčí, proto bychom odpočinek a relaxaci neměli podceňovat ani v jejich případě – ta může mít podobu jakékoliv hry, případně kreativní činnosti, jakými jsou malování, tanec, hudba, zpěv …
Jak správně dýchat?
Vše, co budete potřebovat, je několik minut a osobní prostor. Udělejte si pohodlí, posaďte se a narovnejte si záda. Položte jednu ruku na hruď a druhou na břicho. Dýchejte přes nos tak, aby ruka na žaludku stoupala a ruka na hrudi se pohybovala co nejméně. Vydechujte ústy a vytlačujte tolik vzduchu, kolik vám břišní svalstvo dovolí.
Jak často by měl člověk relaxovat?
Relaxování není žádná věda. Nejsou náročné a při pravidelném opakování se každému rychle dostanou pod kůži. 20-30 minut času denně stojí za ten blahodárný pocit, který ve vás bude proudit po zbytek dne.
Platí však přímá úměra, čím více, častěji a pravidelněji cvičení provádíte, tím větší efekt vám přinesou. Ideální je relaxovat každý den a tak často, jak se jen dá. Aak víte, že vás čeká psychicky náročné období, o to víc byste měli věnovat pozornost sobě a dopřát si chvíli na odpočinek.
Jak si správně zvolit techniku?
Technika je velmi individuální faktor. Každému může vyhovovat úplně jiný způsob relaxace. K různým technikám se můžete dostat podrobněji při lekcích jógy, tai-chi , qigongu av dalších systémech orientálního učení, kterými je daleký východ znám. Pro někoho naopak mohou být prospěšné jednoduché vizualizace případně relaxační hudba. Pokud máte rádi šum moře, přeneste se v duchu k němu.
Vybrané zdroje: