Stále více lidí si dnes začíná uvědomovat, že psychická pohoda a pozitivní myšlení jsou klíčem ke zdravému a šťastnému životu. Proč je tomu tak a proč je dnes na světě tolik lidí, kteří jsou nespokojeni se svými životy a trpí depresemi? Zamysleli jste se někdy nad tím?
Den, co den na nás ovlivňuje obrovské množství faktorů a bohužel množství z nich je pro nás stresujících a frustrujících. Ne všech se můžeme zbavit. Například běžná situace, málokdo si dnes může dovolit být nemocný a nepřijít do práce, přijít o část výplaty nebo kolik z nás mají horší vztahy či nějakou těžší situaci na pracovišti či dokonce v rodině. Může jít také o problémy na první pohled banální, například, že nás každý den rozčílí zpoždění vlaku při cestě do práce či školy. Toto vše koneckonců přispívá k pocitu stresu, frustraci, nespokojenosti a nepohody. Nejedná se však pouze o psychickou stránku našeho zdraví, ale je všeobecně známo, že psychika ovlivňuje zdraví tělesné a naopak.
Jak si tedy dnes můžeme udržet psychickou pohodu a radost ze života?
Obsah článku
Duševní zdraví – definice
Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) je duševní zdraví definováno jako stav pohody, při kterém každý člověk jako individuály realizuje, použije jeho nebo její potenciál, dokáže zvládat běžné životní zátěže, dokáže pracovat produktivně a být prospěšný pro společnost.
Duševní zdraví a psychická pohoda jsou zahrnuty i v definici samotného zdraví, která říká, že je to stav úplné fyzické, psychické a sociální pohody a ne pouze nepřítomnost nemoci. To jen zvýrazňuje fakt, jak důležitý vliv má psychika na náš život a jak moc ovlivňuje i fyzický stav člověka.
Jak vlastně vypadá psychická pohoda?
Samotná definice duševního zdraví je skvělá, ale co je ještě důležité, abychom mohli říci, že jsme psychicky v pohodě?
Naše pocity.
Pocity spokojenosti, štěstí, důvěry v svět, v sebe samých, to vše je součástí psychické pohody. Pocit, že můžete dělat věci, které máte rádi, že máte dobré vztahy s blízkými, kamarády, kteří vás dělají šťastnými. Samozřejmě, to neznamená, že nemůžete zažívat i pocity a situace, které vám nebudou příjemné, nebudete z nich mít radost. Důležité ale je, abyste s nimi uměli vypořádat.
A ještě důležitější je uvědomit si, že jste to právě VY, kdo si vybírá jako v dané situaci zareaguje a jak se s ní vypořádá. Od vás závisí, nakolik dovolíte, aby vás situace ovlivnila.
Jak souvisí psychická pohoda a psychické problémy?
Je známo, že dlouhodobé pocity psychické nepohody přispívají k rozvinutí psychických problémů, například depresi, ale i mnoha dalších. Ne každá špatná nálada totiž znamená, že máme hned ,,depku“, jak se lidově říká. Deprese je již vážnější klinický stav , který může být výsledkem právě dlouhodobé špatné nálady a negativního myšlení.
Pokud již nějaké psychické problémy máte, je pravděpodobnější, že častěji zažijete pocity psychicky nepohody, není to však pravidlem.
Duševní zdraví je základem pro správné fungování a šťastnou mysl.
Což může přispívat k psychické nepohodě?
Každý z nás je jiný. To, co někoho ovlivňuje až natolik, že ho to dožene například k pláči, jiného nemusí a naopak. Všichni však zažíváme v životě období, kdy se cítíme vystresovaní, smutní až bezradní. Nejčastěji jde o:
- úmrtí blízké osoby
- pocit samoty, osamělost
- vztahové problémy
- problémy v práci
- finanční problémy
Mnohokrát možná ani neumíme říci, proč přesně se cítíme smutní, v psychické nepohodě, což může působit ještě frustrujícího. Stejně existuje také mnoho faktorů, které mohou způsobit, že na různé životní situace bude člověk reagovat přehnanější a bude zranitelnější:
- domácí násilí, zneužívání v dětství, trauma, odmítnutí
- sociální izolace nebo diskriminace
- špatné životní podmínky, bezdomovectví
- dlouhodobé tělesné problémy, problémy se zdravím
- chudoba, zadluženost
- nezaměstnanost
- péče o člena rodiny či kamaráda
- významná trauma, např. z války, vojenské mise, účastník vážné nehody, zločinu
- nedostatek spánku a fyzické aktivity
Bez ohledu na to, život nám dává různé lekce, avšak to neznamená, že musíme trpět po celý jeho zbytek. Pamatujte, zasloužíte si cítit se dobře a zde je pár tipů, které by vám mohly pomoci dosáhnout to.
Tipy pro psychickou pohodu
1. Budujte si dobré mezilidské vztahy
Kolik zla a neštěstí pramení právě z oblasti špatných mezilidských vztahů. Obklopte se lidmi, které máte rádi, zajímejte se o vašich blízkých, partnera, rodinu, kamarády, prožijte s nimi čas. I když pociťujete, že toho času nemáte dostatek, vždy se dá, když se chce. Můžete si dát společný oběd, večeři nebo namísto dívání telky či ťukání do mobilu, zkuste se raději chvilku popovídat, jít na 15 min spolu na procházku nebo zahrát se s vašimi dětmi.
Stejně můžete začít navštěvovat yogu, kurz kreslení nebo cokoliv, co vás baví. Mluvení a trávení času s lidmi se stejnými zájmy je také skvělý způsob, jak budovat mezilidské vztahy. Nebo můžete začít dělat i dobrovolníka např. v hospici či v útulku pro opuštěná zvířata. Vždyť určitě ne nadarmo se říká, že co v životě dáš, to se ti i vrátí. Klidně oslovte někoho nového, kolegu či člověka na autobusové zastávce. Možná zlepšíte den sobě i jemu, možná najdete nového přítele.
Dobré vztahy s vaším okolím vám zaručí nejen život bez hádek a nervů, ale pocit, že tu pro vás někdo je, když se cítíte osamělí nebo bezradní, je určitě k nezaplacení.
2. Buďte aktivní
Být aktivní neznamená pouze chodit do fitka a cvičit. Myslíme tím, že se není třeba zavírat před světem a problémy doma, neležte v posteli či na gauči před televizí. Pohyb a aktivita jsou skvělým lékem na většinu našich problémů. Důležité je najít si aktivitu, která vás baví. Může to být obyčejná procházka v parku se psem, cyklistika či běh podél řeky nebo pokud vám to váš zdravotní stav dovoluje, začněte chodit do práce či do školy na kole nebo pěšky a namísto výtahu používejte schody.
Možností je velmi mnoho. Dospělí lidé by prý měli mít 150 minut přiměřeně intenzivní aerobní aktivity (rychlejší chůze, cyklistika) za týden. Podle několika studií fyzická aktivita může pomoci lidem s mírnou depresí a pomáhá chránit proti úzkosti a odbourávat stres.
Při fyzické aktivitě se totiž snižuje stresový hormon kortizol a vyplavuje se další chemické látky v našem mozku, které pozitivně ovlivňují naši náladu. Kromě toho je nesporný vliv fyzické aktivity i na naše tělesné zdraví.
3. Najděte si čas sami pro sebe
Je opravdu důležité vědět si najít alespoň pár minut denně i pro sebe a věnovat se tomu, co chcete a máte rádi. Může to být opravdu cokoli, můžete se začít učit nový jazyk nebo rozvíjet nějaké své jiné schopnosti. Nebo můžete zkusit jednoduše užívat si přítomen moment, zamyslet se nad svými myšlenkami pocity, uklidit si to v sobě a to klidně například vedle toho jak sedíte na lavičce v zahradě či v parku.
Co je to mindfulness?
Všímavost (angl. Mindfulness) je technika, která v sobě zahrnuje snahu, aby si člověk uvědomil přítomný moment, co se děje v jeho mysli, s jeho tělem av jeho okolí – aniž by to soudil. Má to kořeny v buddhismu a meditaci, ale netřeba abyste přesměrovali na jinou úroveň vědomí či věřili v konkrétní náboženství. Jde o to uvědomit si jak naše myšlenky ovlivňují naše chování a jednání, např. pokud se někdo stále trápí minulostí či budoucností, které neumíme ovlivnit.
Základem je přesměrovat vaše vnímání a myšlení na přítomnost. Obvykle je třeba soustředit na vaše tělo a dýchání a:
- věnovat pozornost tomu, jak vaše myšlenky přicházejí a odcházejí z vaší mysli. Může vám to pomoci uvědomit si, že vaše myšlenky nedefinují, kdo jste a můžete se těch negativních snadněji zbavit.
- věnovat pozornost tomu, co vám říká vaše tělo , např. pokud pociťujete napětí a úzkost – rychlý tep, napjaté svaly, mělké dýchání. Zkuste dýchat pomalu a zhluboka. Dýchání je další skvělý nástroj na odbourání pocitů stresu, frustrace a na internetu lze najít množství dechových technik, které vás nic nestojí a dají se praktikovat prakticky kdekoliv.
- vytvořit si prostor mezi tím, kdo jste vy a jaké jsou vaše myšlenky. Toto uvědomění si vám může pomoci reagovat vyváženější a klidnější na různé situace, které se vám stanou v různých citové rozpoložení.
I když se vám to může zdát ze začátku zvláštní nebo směšné a nefunguje to, chce to čas a trénink. Vy budete žít sám se sebou celý život, nikdo jiný a i když mnoho věcí neovlivníte, můžete ovlivnit alespoň to, jak se k daným skutečnostem postavíte a zachováte a jaký vliv budou mít na váš život.
4. Změňte svou životosprávu
O pohybu již byla řeč, ale pro dobrou náladu a psychickou pohodu jsou esenciální i další věci.
Stravování
Složení stravy a naše stravovací návyky výrazně ovlivňují, jak se cítíme.
- Jezte pravidelně. Když klesne hladina glukózy v naší krvi a jsme hladoví, určitě jste si všimli, že jste nespokojenější, snadněji se rozhněváte a propadnete špatné náladě. Jednoznačně nevynechávejte snídani, jsou startem do vašeho dne a namísto velkého obědu a večeře zkuste jíst častěji, ale v menších porcích, doporučuje se 5x za den. Vyhýbejte se jídlům, které způsobí prudký vzestup glykémie, ale i stejně rychlý pokles jako sladkosti, sušenky, slazené nápoje či alkohol.
- Pijte dostatečné množství vody. A tím se myslí čistá voda. Doporučuje se 6 – 8 sklenic čisté vody za den.
- Důležité je správné složení stravy, které je třeba určitě přizpůsobit i dennímu výdeji. Nejlepší je strava vyvážená obsahující všechny základní živiny cukry, tuky (hlavně nenasycené) a bílkoviny a také vitamíny a minerální látky. Na internetu najdete o správném složení stravy množství informací, ale pokud si nejste jisti, nejlepší je poradit se s certifikovaným výživovým poradcem nebo lékařem.
- Omezit příjem kofeinu.
Alkohol a různé jiné návykové látky a stimulanty
Sklenku červeného vína jednou za den, pokud už musí být, není problém. Problém je, pokud se těmito látkami dopujete častěji či ve větších množstvích. Chvíli se můžete cítit fajn, ale tento pocit rychle pomine a může se cítit ještě horší či vytvořit si závislost. A to nemluvě o negativních efektech alkoholu, cigaret a jiných látkách na naše tělo, fyzické i psychické zdraví a na naše jednání a chování.
Spánek
Mnoho lidí si neuvědomuje důležitost spánku pro naše zdraví. Avšak nedostatek spánku vede k začarovanému kruhu. Nekvalitní spánek vede k špatné náladě a únavě. Špatná nálada vede k nekvalitnímu spánku. Únava vede k neschopnosti vypořádávat se s každodenními činnostmi a zhoršuje úroveň koncentrace a úsudek, což opět vede k špatné náladě a trápení. Pár tipů pro lepší spánek:
- pokuste se chodit spát každý večer ve stejnou hodinu, pokud se to nedá, zkuste jít do postele opravdu tehdy, když se opravdu cítíte unaveni , aby si vaše tělo zvyklo, že postel znamená, že je čas na spánek. Přílišné vylehávání v posteli bez spánku může situaci s usínáním ještě zhoršit.
- pozor na to, co děláte před spaním. Jsou určité aktivity, které jsou méně vhodné a jsou takové, které naopak mohou se spánkem pomoci. Doporučuje se vyhýbat se elektronickým zařízením , tedy tukan do počítače, mobilu či koukání telky, stejně pozor na těžká jídla, alkohol a cvičení těsně před spaním. Pozitivní vliv může mít poslech relaxační hudby, horká koupel, dechová cvičení, progresivní svalová relaxace, představování si nějakého klidného místa ať už zmiňovaná technika mindfulness.
- uklidňující účinek může mít čaj z meduňky lékařské či levandulová vůně např. ve formě tělového oleje nebo vonného polštářku, který si můžete položit na noční stolek nebo pod polštář.
- pokud máte opravdu problém s usínáním, často se v noci probouzíte, máte noční můry, budíte se unavení, zřejmě je čas na návštěvu lékaře , který vás vyšetří a posoudí váš stav a nutnost předpisu léků na spaní či jinou terapii.
5. Stanovte si nějaký cíl či výzvu
Něco, co vás těší a dělá vám radost. Něco, co vás bude hnát vpřed, i když zrovna nebudete mít lepší den. Ze začátku to nemusí být nic velké, stačí něco malé, jako například, že dnes zkusíte ten nový recept na koláč či, že se půjdete večer na 15 min projít. Postupně si budete moci stanovovat stále větší cíle a uvidíte, že postupně, jak si je budete plnit, se budete cítit stále lépe, sebejistěji a že váš čas je využit opravdu smysluplně.
Psychická pohoda v těhotenství?
Nepochybně je psychická pohoda v tomto období nezbytná nejen pro vás, ale hlavně pro vaše vyvíjející se miminko. Je normální, že se můžete cítit nepříjemně, např. vám bývá špatně, všechno vás bolí, máte obavy, případně během těhotenství ještě pracujete. I když se většinou všude hovoří pouze o tom, jaké je těhotenství krásné, což nepochybně je, tak jako vše, má i své horší stránky a pocity psychické nepohody či úzkosti trpí více budoucích maminek , jak si myslíte. Nakonec i samotné těhotenské hormony a celý hormonální profil ženy se během těhotenství výrazně mění. Proto je důležité, abyste na to byli připravena a uměli se s nimi vypořádat.
Pár tipů pro udržení psychické pohody v těhotenství
- povídejte o vašich pozitivních i negativních pocitech . Samozřejmě s někým, kdo by vás mohl dokázat pochopit. Nejlepší například s vaší mámou, kamarádkou, která je nebo byla těhotná, případně na předporodní přípravě s ostatními budoucími maminkami nebo pokud to chcete anonymněji, tak dnes v době internetu je na výběr množství fór s tématikou o těhotenství a mateřství, kde můžete chatovat. Stejně je velmi důležitá podpora od partnera, zkuste mu vysvětlit, v jaké jste situaci a co byste od něj potřebovali a uvidíte, že to spolu zvládnete.
- pohyb . Těhotenství není nemoc, samozřejmě vše s rozumem a určitě je situace odlišná, když jste na rizikovém těhotenství, jako když nemáte žádné problémy. Je však důležité nepřestat se hýbat. Má to obrovské pozitiva nejen pro vás a vaše zdraví, ale i pro zdraví miminka a možná i lepší porod. Uvolňují se endorfiny, redukuje se hladina stresových hormonů a také se určitě budete cítit lépe. Výborné je plavání, procházky, tanec či yoga.
- dechová cvičení a meditace či mindfulness . Správné dýchání je stejně důležité i během těhotenství a zejména během porodu. Zkuste dechová cvičení, které mají relaxační účinek na tělo a zároveň vám mohou pomoci s dýcháním při porodu, které je tehdy velmi důležité. Stejně uklidňujícím mohou působit i meditační cvičení či technika mindfulness.
- starejte se o sebe . Dopřejte si. Přečtěte si knihu, jděte na masáž, do kina, věnujte se sama sobě. O chviličku přijde období, kdy toho času na sebe bude mnohem méně, tak to využijte.
Ptáte se
Co je psychická pohoda?
Psychická pohoda je stav, kdy jsme v absolutní harmonii mezi tělem i duší. Je to stav štěstí, pohody, pocitu že všechno je možné a hlavně víme všechny případné problémy objektivně zhodnotit a vyřešit.
Jak ji dosáhnout?
Je opravdu mnoho způsobů, jak dosáhnout tak ideální stav. Někdy se možná zdá nereálný, ale občas stačí opravdu málo. Od procházky parkem až po aktivní sport je jeden z mnoha faktorů k dosažení psychické pohody, hlavně proto, že se umíte účinně zbavit negativních pocitů. Přínosné mohou být i výživové doplňky a v těch nejtěžších případech víme sáhnout i po antidepresiv.
Vybrané zdroje:
- https://www.mind.org.uk/information-support/tips-for-everyday-living/wellbeing/#affecting
- https://www.nhs.uk/conditions/stress-anxiety-depression/improve-mental-wellbeing/
- http://www.who.int/features/factfiles/mental_health/en/
- https://www.tommys.org/pregnancy-information/im-pregnant/mental-wellbeing/tips-improving-mental-wellbeing-pregnancy