Existují mnohé vyšetření, které vám mohou diagnostikovat nebo vyvrátit různé zdravotní problémy ať už se jedná o problémy psychického nebo fyzického charakteru. Neexistuje však vyšetření, které by dokázalo tak komplexně a exaktně zaznamenat tělesné funkce během spánku, jako je polysomnograf. Toto vyšetření se provádí pomocí přístroje zvaného polysomnograf. Pokud se chystáte absolvovat takové vyšetření, následující řádky vám budou určitě nápomocné.
Obsah článku
Polysomnograf a polysomnografie
Polysomnografie je test, resp. vyšetření, které pacient podstupuje za úplného spánku. Lékař zkoumá různé tělesné aktivity v průběhu spánku pacienta, zaznamenává data o spánkových vzorcích a dokáže identifikovat různé spánkové poruchy. Lékař odměří následující tělesné aktivity během polysomnografie, které mu pomohou graficky zaznamenat vaše spánkové cykly:
- aktivita kostních svalů
- hladina kyslíku v krvi
- krevní tlak
- pohyb očí
- tempo dýchání
- mozkové vlny
Toto vyšetření, jak jsme již v úvodu článku zmiňovali, se provádí pomocí přístroje zvaného polysomnograf, pomocí kterého dokáže polysomnografie úspěšně zaznamenat tělesné změny objevující se během dvou fází spánku, kterými jsou REM a non REM fáze. Non REM spánek se ještě dále rozděluje na stadia mělkého a hlubokého spánku. Během fáze REM je vaše mozková aktivita vysoká, přičemž jsou aktivní pouze svaly dýchací soustavy a vaše oči. Jedná se o fázi, během níž sníte.
Non REM fáze na druhé straně přináší mnohem menší, resp. pomalejší mozkovou aktivitu. Pokud osoba netrpí žádnou spánkovou poruchou, tak se jí fáze REM a fáze non REM spánku bude střídat přibližně každých 90 minut, což dohromady činí v průměru 4-6 spánkových cyklů za noc. Polysomnograf, resp. polysomnografie, dokáže monitorovat aktivitu během spánkových cyklů a reakci těla, což v konečném důsledku může pomoci identifikovat narušení spánkových vzorců.
Polysomnograf – dokáže diagnostikovat poruchy spánku
Polysomnograf, tedy diagnostický přístroj využíván v rámci polysomnografie, je důležitý hlavně z hlediska diagnostiky spánkových poruch, o kterých možná ani pacient neví. Často jsou výsledkem tohoto vyšetření příznaky spánkové apnoe, tedy poruchy, která je založena na nepravidelném dýchání během spánku. Jaké jsou symptomy spánkové apnoe?
- ospalost během dne navzdory dostatečnému oddechu
- přetrvávající a hlučné chrápání
- okamžiky zadržování dechu během spánku, které jsou následovány lapáním po dechu
- neklidný spánek
- časté epizody buzení se během noci
Polysomnograf, resp. polysomnografie, vám může kromě výše uvedených spánkových obtíží diagnostikovat i následující problémy:
- chronická nespavost – problémy s usínáním nebo udržením ve stavu spánku
- porucha REM fáze spánku – zahrnuje fyzické prožívání snů
- syndrom neklidných nohou – jde o nekontrolovatelné pohyby nebo napínání svalstva dolních končetin během spánku
- různé jiné poruchy
Spánkové poruchy v žádném případě nelze podceňovat, protože odborníci varují, že pokud zůstanou neléčené, zvyšuje se riziko výskytu onemocnění srdce, vysokého krevního tlaku či mrtvice, resp. porážky. Také je možné najít spojení mezi spánkovými poruchami a rizikem zranění, které souvisejí s dopravními nehodami a různými pády.
Průběh vyšetření polysomnografem (video je v angličtině)
https://www.youtube.com/watch?v=PAo8ZrJOFbI
Jak se připravit na polysomnograf?
Před samotným vyšetřením je důležité dodržet zásadu vyloučení alkoholu a kofeinu během odpoledních hodin a večeře před vyšetřením. Je to z toho důvodu, že alkohol a kofein mohou ovlivnit spánkové vzorce a některé spánkové poruchy. Jinak řečeno, polysomnograf jako diagnostický přístroj by nemohl efektivně plnit svou funkci vzhledem k tomu, že by tyto látky v těle mohly mít dopad na samotné výsledky testu. Před vyšetřením se rovněž doporučuje vyhýbat se sedativech. S ošetřujícím lékařem byste se měli předem ještě před samotným testem poradit o tom, zda není nutné dočasně vysadit některé léky, které momentálně užíváte.
Jak probíhá polysomnografické vyšetření?
Polysomnografie je vyšetření, které se obvykle podstupuje ve specializovaných spánkových centrech nebo v nemocnicích. Zahajuje se obvykle večer – přibližně 2 hodiny před vaším obvyklým časem usínání. Základem Polysomnografie je to, že spíte na medicínském pracovišti v privátní pokoji, přičemž si můžete s sebou vzít cokoli je nezbytné z hlediska vaší spánkové rutiny.
Odborný dozor bude řídit polysomnograf a polysomnografie monitorováním vašeho těla během spánk. Odborník může nejen vidět do místnosti, kde spíte, ale také i slyšet všechny zvuky. Rovněž budete i vy sami moci slyšet příslušného odpovědného a komunikovat s ním. Během polysomnografie budou zaznamenávat různé tělesné funkce přístrojem zvaným polysomnograf, přičemž se jedná o záznamy následujících aktivit a funkcí:
- mozkové vlny
- pohyb očí
- krevní tlak
- srdeční puls a jeho rytmus
- aktivita kostních svalů
- hladina kyslíku v krvi
- dýchací vzorce (přestávky v dýchání)
- pozice těla
- pohyby končetin
- chrápání nebo jiné zvuky
Aby se data mohli zaznamenat, na vaše spánky, hrudník, dolní končetiny a pokožku hlavy budou připevněny malé senzory zvané elektrody. Odborník po vyšetření zpracuje všechna data z průběhu nočního vyšetření, přičemž je následně lékař posoudí s ohledem na vaši medicínskou historii, aby mohl potvrdit či vyvrátit konkrétní diagnózu. Vyvození celkového závěru, ke kterému přispěl i polysomnograf, může trvat i 3 týdny.
Často kladené otázky
Co je to polysomnograf?
Polysomnograf je diagnostický přístroj, který slouží v rámci vyšetření zvaného polysomnografie na zaznamenávání tělesných funkcí během spánku.
Kde ho najdeme?
Tento přístroj můžeme najít buď v nemocnicích nebo specializovaných spánkových medicínských laboratořích.
Máme ho i na Slovensku?
Ano, polysomnografické vyšetření můžete podstoupit i na Slovensku, protože polysomnograf je k dispozici ve více slovenská léčebných zařízeních či nemocnicích.
Vybrané zdroje: