Pocit viny nebo výčitky se veřejně vnímají jako kladný pocit, projev zdravého sebevědomí, způsob projevení pokory a někdy jsou považovány za ctnost. Zda tento pocit patří mezi ctnosti nebo není na zvážení každého osobně. Úhlů pohledu na tento pocit je mnoho. Jinak ho vnímá člověk, který jím trpí a jinak někdo, kdo o něm jen slyšel. Co vlastně pocit viny je, co ho spouští a proč se dozvíme nyní.
Obsah článku
Pocit viny = trest
Pocit viny je nepříjemná emoce. Spouští několik negativních emocí jako například smutek, agonii, hněv, osamělost, … Tento pocit zažíváme když jsme přesvědčeni, že jsme svým jednáním způsobili újmu někomu jinému. Touto emocí se v nás spouští „sebatrestací mechanismus“. Zlobíme se na sebe, nemáme se rádi, … sami sobě zakazujeme činnosti, které máme rádi – jednoduše se trestáme.
Pocit viny má i své plusy. Pokud je v zdravých mezích motivuje nás k tomu, abychom žili podle morálních hodnot, zlepšuje naše vztahy s ostatními lidmi – přistupujeme k nim s respektem a patřičnou úctou.
Tato emoce nám připomíná událost, které musíme čelit … pokud jste podváděli při písemkách a cítíte proto vinu, může vás právě tento pocit přimět učit se a další zkoušky udělat bez podvodu.
Hanba versus pocit viny
Mnoho lidí si zaměňuje ostudu s pocitem viny. Tyto dvě emoce mají pár společných rysů, ale ve své podstatě jde o dva rozdílné pocity.
Hanba – tento pocit známe všichni. Pokud je v normě udržuje naše hranice chování na jisté úrovni, drží nás v jistých mezích. Pokud ale máme pocit velké studu jde o stav, který nás omezuje v životě. Při tomto pocitu jde o to co si o sobě myslíme. Pocit studu je stav, kdy si myslíme že my nejsme dobří, my jsme chyba.
Při pocitu viny cítíme něco jiného. Cítíme a jsme si vědomi toho, že jsme chybu udělali, že naše řízení nebylo dobré a máme z toho výčitky. Vyčteme si konkrétní řízení (chybu, chování, …). Sami se sebou jsme spokojeni.
Druhy viny
Vina je definována jako odpovědnost člověka za ublížení, trestný čin, porušení zákona, hřích, … Známe několik druhů viny
- Vina právní – porušení zákona se vždy potrestán. Viník dostane trest.
- Vina mravní – s touto vinou musí viník vypořádat sám (odškodněním, omluvou, …)
- Pocit viny – pokud je sebeobviňování přehnané, nepřiměřené může to být způsobeno určitou výchovou.
Ženy versus muži
Pocitem viny častěji trpí ženy než muži. Odpověď na otázku „proč je to tak?“ Pravděpodobně spočívá v socializaci. Ženy dbají více o to aby nikomu neublížili, starají se o své blízké, udržují kontakty s přáteli, rodinou, … Pocit viny zažívají i v období volna – cítí se vinné za to, že nic nedělají.
Průběh pocitu viny
Pocit viny nikdy nepřijde jen tak. Vždy ho něco spouští. Hned po jeho spuštění dochází k dalšímu průběhu událostí, které jsou stejné bez ohledu na to, co bylo důvodem spuštění pocitu viny
- Vaše řízení, zda chování v minulosti je podnětem, který spustí tento pocit
- Následně dochází k uvědomění, že se s tím nedá nic dělat
- Odcizení se od osob, kterým jste někdy udělali něco špatného
- Očekávání trestu za své jednání – pokání
Druhy pocitů viny
Nadměrný pocit viny může být symptomem různých psychických poruch – traumata z dětství, posttraumatická stresová porucha, deprese, … Tento pocit se také projevuje při poruchách příjmu potravy – bulimie, obezita, … v tomto případě má pacient zkreslený negativní obraz o vlastním těle.
Existuje několik pocitů viny.
1. Vina za něco co jste udělali
Tento typ emoce cítíte když jste udělali něco špatného, nesprávné. Svým jednáním jste způsobili újmu (fyzickou nebo psychickou) někomu jinému. Cítíte ho i tehdy když porušíte vlastní pravidla, předsevzetí, nebo sliby, které jste někomu dali (např. Rozhodli jste se přestat kouřit, ale po pár dnech to nevydržíte a zapálíte si). Cítit se vinným, mít výčitky v takových případech je na místě.Problém by byl, pokud byste žádnou vinu necítili (jeden ze znaků psychopatie). Není ale dobré pokud je tento pocit příliš silný a dlouhý – tedy není přiměřený újmě, kterou jste způsobili. Pokud vás tento typ emoce pronásleduje delší dobu a nevíte se ho zbavit zkuste to s omluvou – omluvte se osobě, které jste újmu způsobily, popřemýšlejte jak se v budoucnu takové chybě vyhnout. Pokud pocit pramení z vlastního selhání (porušení předsevzetí) vyhledejte pomoc. Obraťte se na svou rodinu, přátele, kteří vám jistě pomohou zvládnout vaše předsevzetí
2. Vina za něco co jste neudělali, ale chcete to udělat
Pokud přemýšlíte nad tím, že uděláte něco co je v rozporu s vašimi zásadami a morálním kodexem můžete mít pocit viny. I když jste skutečně nic neudělali už jen myšlenky na něco nečestné a špatné ve vás tento pocit probudí. Zbavit se tohoto typu viny může být náročnější. Zakazovat si tyto myšlenky se nemusí setkat s úspěchem. Už jen myšlení na to jak na ně nemyslet vás na ně navede a pocit viny budete cítit zas. Lepší způsob jak se této emoce zbavit je uvědomit si tyto myšlenky a začít vědomě pracovat na jejich změně, na změně svého chování.
3. Vina za něco co si myslíte, že jste zapříčinily
Pokud si myslíte, že svými myšlenkami jste způsobili jinému újmu máte tento druh pocitu viny. Mnoho lidí trpí právě tímto typem viny. povýšili v práci místo vás někoho jiného? Vaší přítelkyni dvoří někdo další? Kolikrát jste v myšlenkách přáli tomu druhému něco špatného? Pokud se mu shodou okolností něco špatného přihodily vinou cítíte vy. I když jste nic špatného neudělali rozvine se u vás nesprávný myšlenka, že jste dané neštěstí zapříčinily vy. Vinu ve vás probudilo už jen vědomí toho, že jste mu přáli něco špatné, že jste o něm negativní přemýšleli a že jste to na něj možná „přivolali“.
4. Vina za to, že jste někomu nedostatečně pomohli
S těmto pocitům se setkáváme dost často. Váš nemocný kamarád potřebuje vaši pomoc a vy mu ji poskytnete. trávíte s ním volný čas, pomáháte mu jak můžete a víte. Kromě toho ale máte i své povinnosti a závazky, které musíte splnit (práce, rodina, …). Už nemůžete příteli věnovat tolik času jako dosud a následně se dostaví pocit viny z toho, že vaše pomoc nestačí, že jste pro přítele udělali málo.
S tímto typem viny se setkávají i rodiče, pokud si myslí, že pro svou rodinu toho dělají málo. Zoufale se snažíte najít řešení abyste vše zvládali místo toho abyste pomohli sami sobě. Tento způsob uvažování vás může dostat do stavu vyhoření (emoční vyčerpání). Vyhoření postihuje nejčastěji lidi, kteří se snaží nepřetržitě pomáhat jiným lidem v nouzi. I přes únavě a touze po odpočinku pokračují v pomáhání a stále si myslí, že mohou udělat víc.
Zbavit se tohoto nepříjemného pocitu můžete. Zamyslete se nad tím, zda vaše pomoc není zneužívána. Zda váš přítel od vás nechce více než od vás může očekávat. Zeptejte se ho přímo zda se mu zdá, že mu málo pomáháte, zeptejte se jestli se někdo z ty, kterým pomáháte cítí zanedbáván a pod. Na daný problém se můžete zkusit podívat i očima toho druhého. Očekávali byste od přítele to všechno co jste udělali vy pro něj? A … udělal to vše i on pro vás?
5. Vina z přežití
Tento druh pocitu viny mívají často veteráni. Cítí se vinen, protože přežili. Cítí se vinen proto, že měli štěstí a jako jediní (nebo jeden z mála) přežili útok nepřítele. Trpí jím i lidé, kteří při různých nehodách či katastrofách přišli o rodinu a přátele a jen oni jediní přežili. Tento pocit zažívají i prvorozené děti, které studují na vysokých školách. Jejich rodiny jim chtějí jen dobře, dali jim vzdělání, umožnily jim studovat, ale přitom oni sami se cítí vinné za to, že tuto možnost dostali a zbytek rodiny ne.
Pocit viny po nevěře či rozchodu
Nevěra
Pokud je jeden z partnerů nevěrní a má pocit viny, je to bohužel nezbytné, pokud jste svého partnera milovali nebo milujete a byli jste mu nevěrní. Je to signál toho, že vaše svědomí vám dává najevo, že jste udělali něco špatného. Nebudeme nyní hodnotit zda je nevěra oprávněna pokud jste měli chuť na někoho jiného, nebo váš partner či partnerka se o vás nezajímali a proto jste to udělali.Nevěra je bohužel vždy nevěra – a teď máte pocit viny z toho, že jste si možná narušili jinak dobrý vztah. Pocit viny by se nedostavil, pokud by měl jeden z partnerů odvahu se předtím rozejít, ale to už by nebyla nevěra. Zbavit se tohoto pocitu je těžké – víte to tehdy pokud se přiznáte, na druhé straně ale ublížíte člověku, kterému na vás pravděpodobně záleží a může to znamenat konec. Přečtěte si více v článku o nevěře.
Rozchod
Pocit viny se často krát dostavuje i po rozchodu. Je to však jiný pocit jako při nevěře. Nyní si lze kladete otázku – měl / měla jsem se opravdu rozejít? Bylo to správné rozhodnutí?
Na to si však víte odpovědět pouze sami – vždy se dá věci vrátit zpět a opět pracovat na společném životě. Na druhé straně pokud jste se rozešli s člověkem, které jste předtím milovali, muselo to být těžké rozhodnutí a něco vás k tomu vedlo. Někdy se stává, že máme pocit viny hlavně z nostalgie a ze společných vzpomínek a událostí, které jste přežili.
Vliv na organismus
Pocit viny může mít na život jedince výrazný vliv. Pokud jde o tzv „zdravý pocit viny“ je všechno v pořádku, tato emoce nás vychovává, učí nás empatii a tvoří náš charakter. Pokud se ale hranice překročí může náš život zkrátit. Vina v nás probouzí stres. V organismu se zvyšuje hlavně produkce kortizolu. Dlouhodobé účinky tohoto stresového hormonu mají nepříznivý vliv hlavně na srdce a kardio – vaskulární systém. Kromě toho se značně zvýší riziko zvýšení krevního tlaku, onemocnění cukrovkou 2. typu. Přidružit se může množství dalších zdravotních problémů jako například stresový vřed v žaludku, zánět celého těla nebo zrychlený tep.
Negativní myšlenky, které při vině máme ovlivňují duševní zdraví. Nízké sebevědomí, pocit bezcennosti, zbytečnosti, …. člověk se cítí nemilovaný, ne dost dobrý … Tyto emoce vedou k rozvoji deprese, panickým pocitem strachu, poruchám nálady a pocitů úzkosti což může nejednou vést k sebepoškozování (očekávání trestu). Pokud již depresí pacient trpí, pocit viny ji jen a jen zhorší.
Jak se zbavit pocitu viny?
Pocit viny, pokud je oprávněný a v přiměřených hranicích je dobrá věc. Pomáhá nám osobně růst – pomáhá nám dospívat. Pokud ho cítíme vždy, když někoho pomlouvat, urážíme nebo konáme tak abychom jiným ublížili pocit viny je znakem toho, že si své špatné chování uvědomujeme. Upozorňuje nás abychom změnili své chování a své postavení jinak o to na čem nám záleží můžeme přijít (pokud trávíte hodně času v práci a málo s rodinou může se stát že o rodinu přijdete). Pokud tento pocit ignorujete riskujete.
Pokud ale cítíte vinu často, pokud vám přerůstá přes hlavu a ovládá vás existuje pár způsobů jak se jí zbavit. Už jen ve vlastním zájmu byste se měli od tohoto pocitu osvobodit. Může vést k vážnějším psychickým poruchám, depresím a i k sebevraždě.
Rozeznat druh viny
Zamyslete se a popřemýšlejte nad tím proč vinu cítíte. Opravdu bylo vaše jednání tak špatné abyste tak dlouho trápili? Je váš pocit oprávnění? Pokud ano, přijměte ho, uznejte ve svém nitru, že jste jednali špatně.
Jednejte
Pokud trpíte výčitkami svědomí, protože jste někoho urazili omluvte se mu a změňte vůči němu své chování. Dokud to neuděláte bude vás svědomí těžit. Je jedno jestli dotyčná osoba vaše omluvu přijme, nebo ne, vy to i tak udělejte – uleví se vám.
Poučte se
Pocit viny je dost nepříjemný. Poučte se z toho a snažte se podobným pocitem vyhýbat. Popřemýšlejte jak příště podobným situacím předcházet a vyvarovat se jim. Neopakujte své chyby a napravte své chování.
Všichni děláme chyby
Nejste jediný kdo udělal chybu a cítí vinu. Každý jeden člověk (pokud netrpí nějakou duševní poruchou) si tímto pocitem prošel. Všichni děláme chyby, občas jednáme špatně (vědomě či nevědomě) a všichni si za naše chování neseme následky. Je na každém z nás, jak s těmto poznatkům naložíme. Poučíme se a budeme se jim v budoucnosti vyvarovat, nebo je budeme dělat stále dokola a stále budeme prožívat ten nepříjemný pocit viny?
Skryté emoce
Možná trpíte pocitem viny tak často, nebo dlouho že nevíte rozeznat své opravdové pocity. Pod touto emocí mohou být jiné pocity – hněv, vztek, útlak, ale i chuť klást odpor. Dejte průchod svým pocitům, nedržte jejich v sobě. Pokud vás někdo naštval řekněte mu to, když vám někdo nutí něco co nechcete odmítněte to, …
Dalo by se říci, že vinu cítíme vždy, když si uvědomujeme, že konáme špatně, naše svědomí se pokouší změnit naše chování.
Absence pocitu viny
Výčitky, vina – pocity, které známe všichni. lidé v snaze vyhnout se tomuto pocitu mají tendenci ospravedlnit své jednání sami před sebou. Zda se jim to podaří je sporné a záleží to od konkrétního jedince. Často krát se ale setkáváme s různými „omluvami“ řízení lidí.
- Morální pseudo omluvu – Pokud to neudělám já, udělá to někdo jiný a horší.
- Jemnější pojmenování řízení – Týrání dítěte se může označit jako výchova
- Pozitivní kontrast – Já jsem ukradl jen pár euro, jiní ukradli miliony
- Přenesení odpovědnosti – Já za to nemohu, je to jeho vina.
- Rozptýlení odpovědnosti – Dělají to všichni. Nemohl jsem se vzepřít.
- Dehumanizace – Nedostatek úcty k druhým lidem – Je to jen žena. Je mladý, neví o co se jedná.
- Atribuce viny – Lidé si vybírají jen ty informace, které předem daný názor jen potvrdí. Tento postoj vede k chybám v osobních úsudcích o důvodech chování jiných lidí.
Pozor na manipulaci.
Pocit viny se častokrát stává způsobem manipulace. Lidé – manipulátoři, se vzbuzení viny v jiných snaží o jejich ovládnutí. Své přesvědčení vnucují jiným a využijí na to všechno. Nabídnou vám např. předraženou sadu hrnců, řeknou vám o jejich kvalitách a přednostech a pokud je ani tak nekoupíte přejdou na děti a vnoučata. Pokud chcete, aby byly zdravé, aby měli zdravé a kvalitní domácí jídlo tak jim budete vařit pouze v těchto hrncích. Vzbudí ve vás pocit viny… zaútočí na vaše svědomí a vy nakonec tu sadu koupíte, protože chcete dát svým potomkům to nejlepší a hlavně, chcete se zbavit té nepříjemné emoce, kterou ve vás vyvolaly.
Není dobré nechat jiných vzbudit ve vás vinu. Pokud se o to někdo bude pokoušet popřemýšlejte nad tím co opravdu tento člověk chce.
Pocit viny je omezující stav. Brání vám v rozletu. Pokud je tento pocit oprávněn je dobrý – učí nás vnímat jiných, umět se vcítit do jejich emocí, učí nás chovat se vůči ostatním a poučit se z vlastních chyb. Pokud se ale hranice překročí brání nám v osobním růstu, ubíjí naši svobodnou vůli a obírá nás o množství životní energie.
Vybrané zdroje:
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201208/the-definitive-guide-guilt
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-mindful-self-express/201703/8-empowering-ways-stop-feeling-guilty
- https://psychcentral.com/blog/5-tips-for-dealing-with-guilt/
- https://flo.health/menstrual-cycle/health/emotions/how-to-stop-feeling-guilty
- https://www.vitalia.cz/clanky/pocit-viny-je-sebedestruktivni/
- https://www.advaita.sk/etikoterapia/teoria/zdravie-poskodzujuce-myslienky-emocie/103-zoznam-vlastnosti/172-vina-vycitka