Pesimismus (z latinského slova pessimus = „nejhorší“) můžeme definovat jako negativní postoj k životu s čímž je spojeno i vnímání člověka na svět. Člověk pesimista dívá na svět jako na jedno velmi špatné místo plné utrpení a zla a takto i vnímá svou budoucnost. Vždy myslí pouze na to špatné co se mu může přihodit. lidé s pesimistickými názory a postoji sami sebe označují za realistů a optimistické názory považují za nereálné.
Pesimismus může být spojen s poruchou spánku, se stresem, s vysokým krevním tlakem nebo onemocněním srdce. V některých případech se pesimisté mohou stát lepšími vůdci a to díky svému skepticismu, který způsobuje, že jsou odolnější vůči propagandě.
Obsah článku
Jak působí pesimismus na zdraví člověka
Vidět pohár poloprázdný může být někdy zdravější než vidět ho poloplný. Reálné očekávání namísto abnormální pozitivních nebo negativních může vést k lepšímu zdravotnímu stavu. Asi vás nepřekvapí, že nízká míra pesimismu je zdravější než vysoká míra optimismu. Jinak řečeno pesimismus představuje riziko srdečních onemocnění ale optimismus nezaručuje, že budete zdravý.
Člověk by měl spíše hledat nějakou zdravou rovnováhu mezi optimismem a pesimismem. Namísto neustálého silent usmievania se a pozitivního myšlení nebo naopak extrémního negativismu by mělo být vaším cílem dívat na svět reálné s denní dávkou optimismu.
Jaké výhody a nevýhody přináší pesimismus
Výhody
Množství knih populární psychologie o osobním rozvoji tvrdí, že pokud myslíte na to co chcete tak se vám to i splní. Jednoduše řečeno pokud většinu času myslíte pouze pozitivní a věříte, že vaše sny se jednou stanou skutečností, tak vám to do života přinese hodně štěstí a blahobytu. Za těmito argumenty jsou i důkazy úspěšných lidí.
No co s lidmi, kteří se těmito argumenty neztotožňují a nevěří jim? Může být pesimismus něco špatného? Nejnovější výzkumy tvrdí, že některé typy pesimismu mohou přinášet výhody.
Být pesimistům nemusí znamenat, že vždy myslíte jen na to negativní. Rozdíl mezi pesimistickým a optimistickým myšlením může znamenat, že optimista častěji očekává pozitivní situace ve svém životě a pesimista spíše myslí na to, že ty negativní situace jsou pravděpodobnější.
Nevýhody
Být pesimistům přináší i nevýhody. jedna z nejhlavnějších je, že pesimisté jsou v společnosti méně oblíbený. To je příčinou jejich „frflání“ a nadáváním na všechno možné. Lidé je nemají v oblibě protože na všem vidí nějakou chybu a nic nevědí pochválit.
Další nevýhodou jsou zmeškané příležitosti. Pesimisté vidí v každých nových příležitostech rizika a proto se nepouštějí do ničeho nového. Zhodnocení rizika při nových příležitostech je běžný postup no netřeba to přehánět protože si v některých případech můžete zavřít dveře před úspěchem.
Formy pesimismu
Existuje několik forem pesimismu. Pojďme se podívat na to, které to jsou:
- Riziková averze – Tato forma pesimismu se týká lidí, kteří se bojí riskovat a jsou skeptický vůči riskantním rozhodnutím. V zkratce mají averzi vůči riziku. V praxi to znamená, že například neinvestují peníze do něčeho, co přináší i malé riziko.
- Negativní předsudky – Tento typ hovoří o lidech, kteří mají vůči jiným lidem negativní předsudky a to na základě negativních informací. To znamená, že na lidech vidí jen jejich chyby a slabé stránky.
- Růžová retrospektiva – Růžovou retrospektivou vnímají lidé svou minulost jako „zlaté časy“ a současnost považují za horší. Drží se pesimistického názoru, že věci se neustále zhoršují.
- Strach ze změny – Touto formou pesimismu považujeme lidí, kteří mají strach z něčeho nového. Raději zůstanou v situací, s kterou nejsou spokojeni jako kdyby měli udělat nějakou změnu protože si myslí, že to bude ještě horší.
- Porazenectvo – Porazenectvo nastává tehdy pokud pesimismus začíná být problémem. V praxi to znamená, že pokud zaměstnanec dostane nějaký úkol, o které si myslí, že ji nedokáže splnit tak začne být neproduktivní a lhostejný protože je přesvědčen o svém neúspěchu. To může mít za následek úpadek morálky a produktivity i u dalších zaměstnancích.
Obranný pesimismus jako cesta k naším cílem
Někteří lidé využívají obranný pesimismus jako nástroj k dosažení cílů. Výzkumy tvrdí, že tento typ negativního myšlení může vést k zvýšené motivaci dosáhnout stanovených cílů. Jak to funguje?
Výzkumný pracovníci tvrdí, že obranný pesimismus je způsob, který může pomoci úzkostlivým lidem zvládnout jejich úzkost a to tím, že se snaží vzdálit od svého cíle co nejdále namísto toho aby ho dosáhli.
Rozhodujícím činitelem je, že budete myslet na to co nechcete aby se stalo a proč by se to mělo stát. Tímto smýšlením přijdete na to, co byste měli dělat aby se stalo to co chcete. Uvedeme si to na jednoduchém příkladu:
Hledám práci a najdu inzerát v, kterém nějaká firma hledá člověka na nějakou pozici. Tato pozice mi přijde vhodná pro mě, protože splňuje většinu kritérií, které jsem si na začátku hledání určil (pracovní doba, plat, místo výkonu atd.). Ale narazím na první problém a to je ten, že pro provedení této pozice musím umět anglicky a ovládat Excel na pokročilé úrovni.
Tyto dvě podmínky nevím splnit a proto hned začnu myslet na to, že tuto práci nedostanu. Ale pak si položím následující otázky: Proč nezískám tuto práci? Co mám udělat abych ji získal? Musím se naučit komunikovat anglicky a zdokonalit se v práci s Excelem. Teď vím co mám dělat abych tuto práci získal.
Jak změnit negativní myšlení na pozitivní
Mnoho lidí si uvědomuje, že být optimista je lepší než být pesimista. Může nám být negativní pohled na život na něco dobrý? Většina lidí tomu rozumí no jejich chování je i tak negativní. Čím jsme starší tím více starostí a povinností máme a to přináší do našeho života více stresu. S každým přibývajícím rokem se nám zdá, že život je náročnější. A proto být pesimistům je jednodušší volba.
Naším cílem není slepě věřit v lepší zítřky ale zamyslet se nad tím, proč by měl být zítřek lepší než dnešek.
Být optimistou nám nezaručí štěstí ale pochopení, že svět se nám nesnaží v každé situaci ublížit a ztížit nám život ano.
Kombinace zdravého optimismu a realismu je ta správná cesta jak změnit negativní myšlení na pozitivní. Podívejme se na příklady, které nám ukáží rozdíly mezi mentalitou pesimisty a optimisty.
Riskování
Při riskování se může zdát, že být pesimistům je lepší volba protože se budete více soustředit na rizika, která mohou nastat a lépe se na ně připravíte. Zde nastává jeden problém. Pesimisté se až příliš upírají na rizika a vůbec se nesoustředí na úspěch.
Na rozdíl od pesimistů se optimisté soustředí hlavně na úspěch. Hledají cesty jak se k němu dostat. lidé s optimismem vědí o možném riziku no nevnímají ho tak negativně jako pesimisté.
Optimisté nepřidávají až tak velkou hodnotu nebezpečím jako pesimisté a pouštějí se do riskantnějších věcí čím mohou sklidit velký úspěch. „Pokud to nezkusíš tak je jisté, že se to nepodaří.“
Vnímání problému jako dočasný vs trvalý
Člověk s negativním myšlením většinou vidí problémy jako trvalé. Představme si situaci kdy obchodníkovi začnou klesat prodeje. Pesimista podlehne panice protože si bude myslet, že se to nedá vyřešit. Bude vnímat problém jako trvalý. Proto prodej ukončí nebo dokonce se zbaví firmy.
Optimista naopak myslí na tento problém, který je jen dočasný. Nechá tomu čas kdy začne přemýšlet co s tím udělá a hlavně nepodlehne panice, protože myslí pozitivně a na lepší budoucnost. Tímto způsobem se snaží určit chyby, z kterých se poučí a následně se mu může podařit svůj byznys model vylepšit. Díky tomu může v budoucnosti dosáhnout větší úspěch.
Zobecnění problému
Určitě jste si někdy všimli jak některým lidem stačí malý problém na to aby začaly být hysterický a dělat paniku. Jediným problémem mají zkažený celý den. Tito lidé začnou v těžších situacích hned myslet na to nejhorší a mají pocit, že všechno jde proti nim. Takové osoby mají pesimistický postoj k životu. Dělají jak se říká „z komára somára“.
Zevšeobecňují sebemenší problém a hned začnou myslet na mnoho dalších, které s tím nemusí mít ani souvislost.
S optimismem lidé nepřidávají problémem velkou hodnotu, protože vědí, že žádný problém není tak velký jak se zdá být. Tento přístup má benefity i pro naše zdraví. Zažíváte méně stresu, strachu, paniky, nervozity, úzkosti a tímto víte problém vyřešit efektivněji.
Všichni proti mně
Jsou lidé, kteří často myslí na to jak jim chce každý ublížit. Stačí když jim někdo řekne ze srandy něco na jejich osobu a oni se hned urazí. Myslí na to jak je každý pomlouvá, nikdo je nebere vážně. Přitom to tak vůbec není. Například pokud pesimistický řidič udělá na cestě nějakou chybu tak začne nadávat na všech ostatních a obviňuje je. Všichni jsou zlí jen on je ta oběť. Na rozdíl optimista si přizná chybu a příště bude ostražitější.
6 typů jak začít myslet pozitivně
- Najděte si něco v co věříte
Pokud v hloubi srdce máte něco v co věříte tak vám to neskutečně pomůže překonávat překážky, které na vás působí z vnější prostředí.
- Soustřeďte se na možné a ne nemožné
Začněte myslet na věci, které jsou proveditelné. Pesimisté se stále soustředí na to nemožně a nedosažitelné. Tímto pohltí svou mysl negativními myšlenkami a nevědí si představit jak by mohly být úspěšný.
- Čtěte inspirativní příběhy úspěšných lidí
Čtením inspirativních příběhů zjistíte, že někteří lidé to měli v životě mnohem těžší než vy ale pozitivním myšlením na lepší budoucnost dosáhli nakonec velký úspěch. Toto vás nakopne začít dělat věci, které jste chtěli vždy dělat no stále jste měli nějaké výmluvy proč to nemůžete udělat.
- Začněte meditovat
Mnoho úspěšných lidí medituje. Meditací si vyčistíte mysl od všech myšlenek a naučíte se je kontrolovat. To znamená, že pokud budete pravidelně meditovat tak dokážete negativním myšlenkám nepřidávat hodnotu a nenecháte se jimi ovlivnit.
- Obklopujte se lidmi, který vás podpoří
Ve vašem životě by měli být lidé, kteří vás vždy budou podporovat v čemkoliv co budete chtít dokázat. Chcete-li dosáhnout nějaký cíl tak je velmi důležité abyste na to nebyli sami a aby vás v těžkých chvílích někdo podpořil.
- Začněte méně mluvit negativní slova
Negativní slova zabíjejí optimismus. Začněte se na věci dívat z jiného úhlu a povídejte o jejich pozitivních stránkách.
Začněte používat místo slova musím slovo chci. Chcete-li například zhubnout tak začnete chodit do posilovny. No po krátkém čase se vám nebude chtít a budete se přemáhat. Tehdy namísto věty „musím jít do posilovny“ řekněte „chci jít do posilovny“. Taková drobnost dokáže v budoucnu udělat velké změny.
Shrnutí
Většina lidí si uvědomuje jaké výhody přináší optimismus no být stále pozitivně naladěn není jednouché. Hlavně v těžkých životních situacích se lidé stávají pesimisty. pesimismus v nízké míře může být prospěšný ale třeba si dávat pozor aby vás nepohltil.
Vybrané zdroje:
- https://www.britannica.com/topic/pessimism
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Pesimismus
- https://www.psychologytoday.com/us/basics/pessimism
- https://theconversation.com/the-surprising-benefits-of-being-a-pessimist-91851
- https://simplicable.com/new/pessimism
- http://www.briteadvice.co.uk/leadership/being-a-pessimist-at-work/
- https://www.lifehack.org/526129/5-ways-turn-pessimism-into-healthy-optimism
- https://www.lifeoptimizer.org/2008/02/01/being-optimist-ways-to-overcome-pessimism/