Rychlý a uspěchaný životní styl 21. století se podepsal pod stále většími problémy psychického charakteru. I navenek zdraví jedinci mohou ve svém nitru prožívat nepříjemné pocity, o kterých se jim těžko mluví. Duševní choroby jsou typické tím, že nikdy nevíme, kdy nás dostihnou. Můžeme být zcela zdraví, ale jednoho dne i my budeme potřebovat léčbu a lékařskou pomoc. Deprese, napětí, nervozita, střes či úzkost. To je jen zlomek z toho, co uvnitř pociťují lidé po celém světě. V následujících řádcích se budeme hovořit zejména o úzkosti a anxiolytika Oxazepam.
Obsah článku
Co je to Oxazepam?
Oxazepam je lék patřící do skupiny tzv. anxiolytik, které se používají hlavně k léčbě úzkostných stavů. Jde o poměrně silné léčivo, a tedy váš lékař by měl určitě zvážit jeho předpis v závislosti na intenzitě a délce trvání vašeho onemocnění. Na co se ještě anxiolytikum Oxazepam kromě léčby úzkostných stavů používá? Tento lék je účinný i v případech:
- nervozity
- napětí
- neklidu
- depresí spojených se svalovou dráždivostí
- problémů se spánkem, které jsou doprovázeny úzkostí
- svalových křečí
- redukce příznaků spojených s protialkoholní kúrou
Jak můžete vidět, léčivo Oxazepam není výslovně určeno k léčbě jednoho typu duševních problémů. Co je důležité říci je to, že anxiolytikum Oxazepam si pořídíte pouze na lékařský předpis a je určen výslovně pro dospělé osoby.
Účinná látka
Lék proti úzkosti Oxazepam obsahuje stejnojmennou látku oxazepam. Tato látka patří do skupiny látek zvaných benzodiazepiny. Tyto látky jsou známé tím, že si na nich může pacient postupně vybudovat závislost. Toto léčivo je také výborné na tlumení nadměrné činnosti určitých částí našeho nervového systému. Tato činnost občas vzniká v návaznosti na stresující situaci. Právě Oxazepam je výborným lékem na zbavování se psychického napětí a úzkosti. Vzhledem ke svému uklidňující účinek můžeme říci, že dokáže eliminovat nespavost, která bývá již neodmyslitelně spojená s úzkostnými stavy.
Pokud máte problémy s napětím v kosterním svalstvu či se svalovými křečemi, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře, který vám může potenciálně předepsat anxiolytikum Oxazepam.
Kontraindikace přípravku Oxazepam
Kontraindikace představují okolnosti, které vylučují užívání anxiolytika iv případech, pokud by to bylo za normálních okolností možné. Je důležité znát tyto kontraindikace, nakolik se tak můžete vyhnout do budoucna zbytečným komplikacím. Určitě neužívejte anxiolytikum Oxazepam, jestliže:
- jste přecitlivělý na účinnou látku obsaženou v tomto přípravku – oxazepam (benzodiazepiny) nebo následující složky přípravku: kukuřičný škrob, želatina, monohydrát laktózy, sodná sůl karboxymethylškrobu, magnesium
- trpíte myastenií gravis (svalová slabost)
- máte toxikomanie
- pravidelně požíváte alkoholické nápoje
- máte otravu alkoholem či látkami způsobujícími tlumení centrálního nervového systému (antidepresiva, léky na uklidnění či léky na spaní)
- trpíte akutní respirační nedostatečností
- jste těhotná nebo kojíte
- jste ještě mladší 18 let
Co je ještě důležité vědět před tím, než začnete Oxazepam
Každou jednu vaši zdravotní komplikaci je nutné hlásit vašemu ošetřujícímu lékaři před užíváním anxiolytika Oxazepam. Dbát na ještě vyšší opatrnost je nutné zejména v následujících případech:
- v případě zeleného očního zákalu – glaukom s uzavřeným úhlem
- v případě pokud máte chronickou obstrukční plicní nemoc
- pokud se ve vašem případě objevují epizody zastavení dýchání během spánku – tzv. spánkové apnoe
- pokud již toto anxiolytikum užíváte pravidelně a dlouhodobě, lékař musí zvážit, zda je nezbytné pokračovat v další léčbě, jelikož účinná látka oxazepam patří do skupiny benzodiazepinů, na kterých si pacient může vybudovat snadno závislost
- v případě užíváte nebo se chystáte užívat zároveň s přípravkem Oxazepam jiné léky, například Probenecit, Klozapin a levodopou
Nežádoucí účinky přípravku Oxazepam
Mnoho silných léků k léčbě duševních poruch s sebou přináší různé komplikace ve formě vedlejších nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky se rozdělují do různých skupin na základě četnosti jejich výskytu. Měli byste si tedy dávat pozor na následující nežádoucí vedlejší účinky:
- poruchy krve a lymfatického systému
- vzácné: poruchy spojené s krvetvorbou
- poruchy duševního charakteru
- méně časté: deprese, zmatenost
- vzácné: poruchy chování
- neznámé: poruchy libida
- poruchy spojené s nervovým systémem
- vzácné: poruchy spojené s pamětí, extrapyramidové symptomy
- neznámé: somnolence, porucha řeči, ataxie, závratě, bolesti hlavy
- poruchy oka
- neznámé: poruchy zraku
- poruchy srdce a jeho činnosti
- neznámé: bušení srdce (palpitace, tachykardie)
- poruchy spojené s gastrointestinálním traktem
- neznámé: zácpa, průjem, zvracení, bolesti břicha, sucho v ústech, slinění, nevolnost a žízeň
- poruchy spojené s kůží a podkožním tkání
- vzácné: alergická dermatitida
- poruchy spojené s svalové a kosterní soustavy as pohybovým tkání
- vzácné: slabost ve svalech
- neznámé: svalové spasmy
- jiné poruchy
- neznámé: únava
Pokud se u vás objeví jakékoliv jiné neobvyklé nežádoucí účinky, měli byste ihned kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, který už bude vědět, jak se zbavit těchto příznaků.
Je možné se Oxazepamem předávkovat?
Ano, předávkování anxiolytikem Oxazepam je možné, protože obsahuje látku, která patří do skupiny tzv. benzodiazepinů. Pokud se pacient užívající tento silný lék na úzkost předávkuje, je nutné dodržovat několik důležitých zásad, aby se vyhnul jakýmkoli dalším zdravotním komplikacím. Jak se předávkování projevuje?
- ospalost
- bradykardie
- třes
- zmatenost
- dušnost
- slabost
- snížené reflexy
- nejasná řeč
Pokud zaznamenáte na sobě výše uvedené příznaky, s největší pravděpodobností se jedná o to, že jste se předávkovali tímto anxiolytikem. Jak protilátka benzodiazepinů se používá flumazenil, který nemusíte mít vždy doma. V takovém případě je důležité:
- vyvolat okamžité zvracení
- zajistit přísun aktivního uhlí
- snížit účinnost oxazepamu přísunem intravenózním tekutin
Kromě toho je třeba sledovat také:
- hladiny krevního tlaku
- repiračné funkce
- frekvence tepu
Pokud nastane respirační útlum, dodává se kyslík.
Závislost na anxiolytika Oxazepam
Tento silný lék určený zejména k léčbě úzkostných stavů obsahuje účinnou látku oxazepam, která patří do skupiny benzodiazepinů, které jsou známé tím, že si na ně snadno můžete vybudovat závislost. Taková závislost může být fyzického, ale i psychického charakteru. Fyzickou závislost nejlépe poznáte prostřednictvím abstinenčních příznaků, zatímco psychickou závislost touhou po látce obsažené v přípravku. Toto je také jeden z důvodů, proč se nedoporučuje benzodiazepiny užívat příliš dlouho. Nejideálnější je užívání po dobu několika týdnů. I z tohoto důvodu by měl lékař předem zvážit užívání tohoto přípravku pokud netrpíte závažnými úzkostnými stavy.
Tento lék lékař předepisuje pacientům zejména v případech pokud je jejich stav závažnější. Vzhledem k potenciální riziko výskytu závislosti na benzodiazepiny u pacientů trpících duševními poruchami by měl ošetřující lékař pravidelně zvažovat nutnost další léčby pomocí oxazepamu. Závislost na benzodiazepinů je typická tehdy, pokud pacient užívá anxiolytikum Oxazepam delší dobu.
Příznaky z vysazení
Příznaky z vysazení, resp. abstinenční příznaky, bezprostředně souvisí se závislostí na benzodiazepinů, ke kterým patří i Oxazepam. Je důležité mít na zřeteli, že nenajdeme rozdíl mezi závislostí na alkoholu a benzodiazepinů. Alkohol je zodpovědný za stimulaci účinku benzodiazepinů a toto platí i naopak. To znamená, že pokud jste závislí na alkoholu či na benzodiazepinů, rozvine se u vás tzv. abstinenční syndrom. Tento abstinenční syndrom se obvykle projevuje do 24 hodin po vysazení léku, resp. během týdne, pokud se jedná o dlouhodobě působící benzodiazepiny.
I tyto příznaky z vysazení můžeme rozdělovat do dvou skupin podle jejich intenzity:
- malý abstinenční syndrom – nevolnost, závratě, třes, zvracení, palpitace (bušení srdce), spánkové problémy, podrážděnost
- velký abstinenční syndrom – delirium, epileptické záchvaty, smrt pacienta
V případě pokud náhle vysadíte Oxazepam, může se rozvinout malý nebo velký abstinenční syndrom na základě denních dávek a rychlosti, jakou toto anxiolytikum vysadíte. Je tedy důležité vysadit tento lék postupným snižováním dávky, abyste mohli vyhnout příznakem z vysazení.
Těhotenství a kojení
Těhotenství je obdobím ženy, během kterého se mohou střídat stavy úzkosti, deprese, napětí a stresu. V mnoha případech se těhotná žena nevyhne léčbě těchto duševních stavů, protože mohou zhoršit i zdravotní stav samotného děťátka. Otázkou však je, zda pozitiva vyplývající z léčby těchto zdravotních problémů pomocí silnějších léků, mezi které patří i Oxazepam, převyšují negativa s nimi spojené. Určitě byste měli během těhotenství předem konzultovat užívání tohoto anxiolytika s lékařem.
Těhotenství a Oxazepam
Obecně se velmi silné látky, kterými jsou benzodiazepiny, nedoporučují užívat během těhotenství, protože si na ně maminka může postupně vybudovat závislost. Kromě toho, tyto látky způsobují vyšší riziko zdravotních problémů iu samotného plodu. Účinek benzodiazepinů byl testován na zvířatech a projevil se jako teratogenní. Pro budoucí maminku znamená užívání anxiolytika Oxazepam největší riziko zejména v prvním trimestru těhotenství. Jejich užívání může mít za následek malformace plodu.
Kromě již zmíněného negativa – výskytu závislosti u matky, může dlouhodobé užívání oxazepamu vést ik vybudování závislosti na benzodiazepinů u samotného plodu. Existuje také riziko, že po porodu se vyskytnou tzv. abstinenční příznaky.
Kojení
Tak jako většina léků, tak i Oxazepam se dostává v případě užívání matkou do mateřského mléka. Také je důležité říci, že metabolizace u kojence a novorozence je pomalá, což může potenciálně zapríčinižť těžkou sedaci dítěte.
Oxazepam a děti
Toto anxiolytikum se nesmí v žádném případě užívat u dětí, protože účinná látka oxazepam patřící do skupiny benzodiazepinů nemá právě nejlepší vliv na jejich zdraví. Dětští pacienti mají mnohem větší riziko výskytu závislosti na benzodiazepinů, a právě to je jeden z důvodů, proč se jejich užívání u lidí, kteří ještě mladší 18 let, nedoporučuje.
Jak správně dávkovat a užívat Oxazepam?
Samotné dávkování u dospělých jedinců je velmi individuální a závisí zejména na intenzitě příznaků jedince. V následujících řádcích se dozvíte o orientačním dávkování, protože lékař je kompetentní ho pozměnit a optimalizovat dávku pro efektivní léčbu.
- Dospělé osoby obyčejně mají užívat v případě úzkosti 1-3 tablety denně.
- Pokud trpíte nespavostí, která je spojena s úzkostí, měli byste užívat 1,5-2,5 tablety přibližně hodinu před spaním.
- Pokud máte abstinenční syndrom při alkoholismu, vaše doporučené denní dávkování by mělo být nastaveno na 1-3 tablety 3-4krát denně.
- V žádném případě nepodávejte toto anxiolytikum dětem, jelikož neexistuje jistota o bezpečnosti tohoto přípravku vůči dětskému organismu.
- Pro starší pacienty je doporučeno denní dávkování 0,5-1 tableta 2-3krát denně.
- Pokud trpíte poruchami ledvin, určitě užívání tohoto přípravku předem prokonzultujte s lékařem, protože v takovém případě je nutné dávky přiměřeně snížit.
- Opět dáváme do pozornosti skutečnost, že Oxazepam je nutné vysadit postupně a ne ze dne na den, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím, které vám mohou přinést příznaky z vysazení.
- Oxazepam se má užívat před jídlem nebo po jídle a tabletky se mohou zapít nejlépe vodou, čajem či jakýmkoliv nealkoholickým nápojem.
- Na závěr je nutné poznamenat, že Oxazepam by neměl užívat déle než 2 měsíce.
Cena a forma léku Oxazepam
Anxiolytikum Oxazepam je dostupné v lékárnách výlučně na lékařský předpis. Pořídíte si ho ve formě tablet s účinnou látkou v množství 10 mg. Jde o bílé tablety, které jsou charakteristické půlicí rýhou o průměru 7mm. Výhodou těchto tablet je to, že se mohou rozdělit na dvě stejné dávky. Jedno balení oxazepamu obsahuje 20 tablet a koupíte ho maximálně za 1,46 € , přičemž pojišťovna hradí 0,75 €.
Často kladené otázky
Co je Oxazepam?
Oxazepam představuje lék obsahující stejnojmennou účinnou látku, která se řadí do skupiny benzodiazepinů. Oxazepam je určen k léčbě úzkostných poruch, tedy klasifikujeme ho jako anxiolytikum. Kromě úzkostných stavů je účinný iv jiných problémech, co se dočtete pod nadpisem ,, Co je to Oxazepam? „.
Jak dlouho působí?
Nástup účinku přichází, tak jako u většiny benzodiazepinů, přibližně 15 minut po užití dávky a jeho účinek by měl být aktivní po dobu 12-18 hodin.
Jak se užívá Oxazepam?
Vždy užívejte Oxazepam tak, jak vám řekl váš ošetřující lékař nebo se řiďte pokyny, které jsou uvedeny v příbalovém letáku. Více o jeho dávkování a užívání si přečtete pod nadpisem ,, Jak správně dávkovat a užívat Oxazepam? „.
Je návykový?
Jelikož účinná látka oxazepam se řadí mezi benzodiazepiny, tak může nastat situace, že si na něm pacient vybuduje závislost. Jedná se zejména o případy, kdy se Oxazepam užívá dlouhodobě nebo ve vyšších dávkách, a proto je doporučená délka léčby maximálně 2 měsíce a pokud je to možné, tak užívat co nejmenší dávku.
Jak ho vysadit?
Léčbu anxiolytikem Oxazepam je třeba ukončit postupným snižováním dávek, neboť se jedná o benzodiazepiny. V opačném případě by mohla nastat nežádoucí situace, kdy by se projevily abstinenční příznaky z vysazení, což by mohlo způsobit další zbytečné komplikace.
Může se Oxazepam užívat během těhotenství a kojení?
Rozhodně se nedoporučuje užívat tento přípravek v období těhotenství. Jelikož se jedná o silné léčivo, může to mít nepříznivý dopad nejen na budoucí maminku, ale i na samotné děťátko. Mimo jiné má látka oxazepam teratogenní účinek. Co se týče kojení, benzodiazepiny se uvolňují do mateřského mléka, a tedy u děťátka by se to mohlo nepříznivě podepsat nejen na fyzickém, ale i na psychickém zdraví s možností vybudování si závislosti na benzodiazepinů.
Je vhodné podávat tento lék dětem?
Oxazepam se v žádném případě nedoporučuje podávat dětem nebo nezletilým, protože tento lék představuje silné anxiolytikum, které by na mladý organismus mohlo mít nežádoucí účinky.
Vybrané zdroje: