Zamýšleli jste se někdy nad tím, co v nás vzbuzuje nenávist? Proč v nás vzniká takovýto pocit a my chceme nenávidět? Položme si ruku na srdce. I pokud patříte mezi těch šťastných, kteří milujete doslova všechny a všechno, určitě jste už alespoň jednou v životě něco nebo někoho nenáviděli. Není to příjemný pocit.
Nenávist je v podstatě nejsilnější forma odmítnutí. Nenávist pravděpodobně nepociťujeme bez důvodu, ale předchází jí nějaká událost nebo jiný stav. Jak však nenávist překonat a zbavit se jí? Nepřináší nám totiž do života vůbec nic pozitivního, ba právě naopak – ubírá nám energii. Takže se držte od stavu nenávisti vždy co nejdále!
Obsah článku
Co je to nenávist?
Nenávist je v první řadě velmi hluboká a mnohdy intenzivní emoce. Tato emoce vychází ze zaujatosti, odporu nebo nepřátelství vůči nějaké osobě, skupině nebo věci. Mnohdy se tento pocit nenávisti spojuje i s tím, že tomu, koho nenávidíme, chceme ublížit nebo nějakým způsobem uškodit a způsobit bolest. Tento přístup jednoznačně není správný.
Tím, že je nenávist jen určitá emoce, je možné s ní pracovat. Špatné však na tom je, že nám obvykle lahodí, pokud nepřátelské straně způsobíme něco špatného. Přináší nám to potěšení.
Pokud zpozorujeme, že se u nás projevuje pocit nenávisti, je lepší se mít na pozoru. Někdy pocit nenávisti pramení z něco, co je zakořeněné v nás a je možné se tomuto pocitu vyhnout. Lidé, kteří v sobě uchovávají pocit nenávisti jsou častokrát pesimističtí a mají negativní postoj ik životu. Pocit nenávisti je dále omezuje a mnohdy se stávají zatrpklý a izolují se nebo pociťují úzkost. Mnohokrát si lidé, kteří žijí s nenávistí ani své chování jednoznačně neuvědomují.
Někdy se nenávisti připisuje i určitý pocit nadvlády. Lidé, kteří nenávidí někoho nebo pociťují nenávist vůči více lidem mohou nabýt pocit, že jsou něčím důležitější než ti ostatní. Tehdy se nenávist zaměňuje i s pojmem, že někým opovrhují. Nenávist plodí i negativní pohled na svět, vztek a celkový nepříznivý stav naší mysli.
Jak se nenávist projevuje?
Nenávist se může projevovat nejrůznějšími formami od mírných až po úplně extrémní. Jsou to například tyto formy:
- Ignorace – v tom lepším případě člověk, který prechovováva v sobě nenávist vůči jinému člověku, řeší to tak, že daného člověka ignoruje. Schválně uvádíme pouze, protože jsou mnohem horší formy toho, jak se může nenávist projevovat. Tato forma platí v případě lidí iv případě věcí, přičemž je samozřejmě mnohem jednodušší ignorovat z nenávisti určitou věc než člověka.
- Osočování, pomluvami a nepřejícností – druhá forma nenávisti je silnější a závisí také na tom, z čeho vznikla kokrétna nenávist. Pokud nenávist pramení ze žárlivosti a nepřejícnosti, takový lidé se většinou snaží ublížit člověku, jehož tak úporně nenávidí. Ublížení většinou není fyzické, ale tento člověk se snaží ublížit psychicky, osočuje člověka, vypráví o něm špatně za jeho zády, a podobně. Druhá strana většinou i tento stav vnímá.
- Nevraživost, opovržení světem – tato extrémní forma nenávistí je bohužel také velmi běžná a má různé fáze a stupně. Lidé, kteří jsou zvyklí nenávidět již později mnohokrát nenávidí celý svět, není možné se jim odvděčit, nic se jim nelíbí. Tím, že je člověk naladěn tak, že se mu nic nelíbí a všechno nenávidí, je těžké mu vyhovět.
Nenávist se samozřejmě projevuje i mnoha dalšími formami. Pokud se osoba, která nenávist pociťuje vůči jinému člověku dostane s ním do kontaktu, častokrát to evokuje hádky a další nedoruzumenia. Nenávist je, jak jsme již poznamenali, velmi silná emoce. Může se spojovat is pocitem nenávisti vůči všemu, co daná osoba dělá nebo říká. Toto se může projevovat například na pracovišti. Kolega nenávidí jiného kolega, nenávidí zároveň i jeho práci, kterou připraví.
Důvody vzniku nenávisti
- Předpoklady a nedorozumění – předpoklady a domněnky jsou mnohdy kamenem úrazu. Do života nám přijde situace, na jejímž základě si začneme domýšlet, aniž jsme si daný stav ověřili s realitou. Na základě toho pak vznikají pak mnohé nedorozumění. Sami jsme mnohdy příčinou toho, že si zaměňujeme naše předpoklady s realitou a domyslet si – že nás někdo nemá rád, že se k nám zprávě nepřiměřeně, a podobně. Takové nedorozumění mohou vést i ke stavu nenávisti.
- Nedostatek tolerance – bývá častý důvod vzniku nenávisti. Protože máme tendenci si myslet, že pouze my všechno děláme správně, máme pravdu jiní mají různé nedostatky, které nedokážeme tolerovat. A potom začínáme nenávidět. Avšak každý člověk je jiný, každý člověk má nárok projevit vlastní názor a být samým sebou a to bychom měli tolerovat a ne nenávidět.
- Závist – další typický důvod nenávisti, protože lidé jsou také žárliví a závidí druhým lidem to, co nemají oni sami. Místo toho, aby jim to dopřáli. Stává se, že dokonce závist projevujeme i vůči svým přátelům či rodině. Je to velmi negativní emoce, která má už jen velmi blízko k nenávisti. Člověk, který závidí v sobě shromažďuje velké množství negativních emocí, protože se nedokáže vyrovnat s faktem, že on něco nemá. Jen málokdy se závistiví lidé inspirují pozitivním příkladem druhých, aby dosáhli podobní úspěch.
- Nereálné očekávání – někdy očekáváme příliš mnoho a máme nereálné očekávání. Očekáváme příliš mnoho od svých partnerů, dětí, zaměstnanců. Někdy bez jakékoliv další pochvaly a nadšení. Pokud máme přehnané očekávání dlouhodobě, například, vůči svým dětem nebo zaměstnancům, může se stát, že se začnou cítit nedocenění a to vede ik nenávisti.
Jak překonat a zbavit se nenávisti
- Uvědomte si svou emoci – úplně nejdůležitější je uvědomit si fakt, že něco nebo někoho nenávidíme. Když si tuto skutečnost uvědomíme, je jednodušší s ní pracovat a zbavit se této nenávisti. Položme si otázky jako: Jaký máme důvod na svou nenávist? Z čeho pramení a co nám přináší? Zjistíme, že nenávist nám nepřináší vůbec nic. A když se nad tímto faktem hlouběji zamyslíme, budeme schopni tuto emoci účinněji překonat.
- Přijměte svou bolest a naučte se odpouštět – nenávist se spojuje také s tím, že nám někdo ublíží. Bolest, kterou pociťujeme, je silná a postupně se promění na nenávist. Někdy chceme dokonce člověku, který nám bolest způsobil, vědomě ublížit taktéž. Stejně jako samotný pocit nenávisti, ani to, že dusíme v sobě bolest k ničemu nevede. Naučme se přijmout bolest jako fakt a nechme ji odejít.
Nedovolte, aby se proměnila na nenávist, ale naopak, dívejte se dopředu. Naučte se odpouštět, protože tento pocit bude několikanásobně silnější a povznášajúcejší jako bolest nebo nenávist, kterou v sobě cítíme.
- Odolejte tomu, aby vás nenávist změnila – nenávist, kterou v sobě chováme častokrát mění náš charakter. Stáváme se špatnými lidmi, jsme nevrhlí vůči svému okolí a nic nás nedokáže potěšit. Ale to nechceme, odolejte nenávisti a hněvu, který cítíte. Pokud se pocitu nenávisti nedokážete zbavit hned, vnímejte ho jako zkušenost, se kterou chcete pracovat a která postupně odejde.
- Mluvte o svých pocitech – najděte si blízkou osobu, které budete moci popsat své pocity a které budete důvěřovat. Tato část je mimořádně důležitá, protože pokud v sobě nenávist jen hromadíte, není tak jednoduché se jí zbavit. Nejlepší je mluvit s nestranným, nezaujatým člověkem, který ještě nezná přesné okolnosti případu. V tom lepším případě vám poradí, co dělat a jak se nenávisti zbavit nebo se přinejmenším alespoň vy vyprávět.
Nenávist je bohužel v dnešním Moderem světě velmi frekventovaná emoce. Projevuje se mezi zeměmi, obyvateli, sousedy, v pracovních či soukromých vztazích a všude jinde. Je však na nás zda a jak rychle se jí zbavíme.
Časté otázky
Co je nenávist?
Nenávist je forma odmítnutí. Vychází ze zaujatosti nebo odporu vůči nějaké osobě, osobám nebo věci a mnohdy se spojuje také s pocitem potřeby určitým způsobem ublížit osobě, kterou nenávidíme. Nenávist je intenzivní emoce, která ovlivňuje naši náladu a také chování.
Jak se nenávist projevuje?
Nenávist se projevuje různými formami. Od ignorace a vyhýbání se, které jsou v podstatě naslabšou formou nenávisti přes ohovoránie, které může přejít až do intrik, osočování a pomluvy až po celkovou nenávist vůči všem a všemu.
Jak překonat a zbavit se nenávisti?
Prvním krokem k překonání nenávisti je uvědomit si naše chování a emoci, kterou v sobě máme. Z nenávisti nikdy nevzejde nic dobrého, proto je také důležité přijmout svou bolest a vyrovnat se s fakty, které nelze změnit. Některým lidem, kteří cítí nenávist také pomáhá mluvit o svých pocitech.
vybrané zdroje