I vy znáte ten pocit, kdy se nedokážete rozhodnout? Ocitáte se v situacích, kdy si nejste jisti v častokrát důležitých záležitostech? S pocity nejistoty se dennodenně setkává mnoho lidí, přičemž v některých případech se může jednat o chronický syndrom. Nejistota nebo nedostatek sebevědomí nebo jistoty v sebe sama se může objevit v životě každého z nás, a to v různých aspektech. Ve většině případů se pocity nejistoty vytratí, a tedy nemají na náš život dlouhodobý vliv. Ale co když nejistota přetrvává dlouhodobě? Odpověď najdete v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to nejistota?
Nejistota je velmi často skloňovaným pojmem, který je spojován se situacemi, ve kterých máme na výběr, nebo s nedostatkem důvěry v budoucí okolnosti. Osoba, která prožívá pocity nejistoty často pociťuje nízkou míru sebevědomí, což se konec konců projeví na kvalitě života daného jedince. Možná jste se již setkali is pojmem emocionální jistota, který je ekvivalentem stability emocionální stránky jednotlivce. Opakem je samozřejmě emocionální nejistota nebo prostě nejistota, což představuje pocit nepohodlí a nervozity, který může být ,,spuštěn“ v situacích ohrožení a jeho průvodním příznakem je pocit zranitelnosti.
Jinak řečeno, nejistota představuje jistou míru zranitelnosti nebo nestability, která ohrožuje ego člověka nebo obraz jednotlivce o sobě samém. Velkým problémem pro člověka z dlouhodobého hlediska v případě nejistoty jsou potíže s vytvářením vážných vztahů, případně problémy s prováděním běžných každodenních aktivit, a to z důvodu pocitů beznaděje nebo méněcennosti. Nejistota často způsobuje negativní myšlenky týkající se schopnosti dosahovat vytyčené cíle, případně zapadnout do společnosti.
Nejistota a její příznaky
Z odborného hlediska můžeme s přehledem konstatovat, že pocity nejistoty jdou často ruku v ruce s úzkostnými stavy, resp. s úzkostí. Základním příznakem problému zvaného nejistota je dlouhodobá nedůvěra v sebe sama. Kromě se často vyskytují i následující komplikace v následujících oblastech:
- problémy se sdílením emocí
- potíže s vytvářením dlouhodobých a zdravých vztahů
- úzkostné stavy
- uzavření jedince (nedokáže se otevřít a svěřit)
- nedůvěra ve vlastní schopnosti člověka
- izolace od zbytku společnosti
- plachost
- nízké sebevědomí
- zkreslený (negativní) obraz o sobě samém
- absence smyslu života
Velkým problémem u lidí trpících dlouhodobými pocity nejistoty jsou i potíže se zvládáním stresových situací. Takový jedinci mají o sobě zkreslený obraz, a to v tom, že nejsou vybaveni schopností zvládat takové situace. Možná jste se zamýšleli nad tím, zda pocity nejistoty, a to zejména ty dlouhodobé, patří k psychickým zdravotním problémům. Odpověď jednoznačně nelze. Totiž nejistota je pouze jedním z příznaků mentálních zdravotních onemocnění, jako například paranoia, úzkostné poruchy, narcismus či schizofrenie.
Jaký závěr můžeme z těchto faktů vyvodit? Pokud pocity nejistoty trvají pouze krátkodobě a přirozeně ustanou, problém je vyřešen. Pokud však nepřestávají a trvají delší dobu, můžete trpět skrytým duševním problémem, o kterém jste možná netušili.
Příčiny a následky
Neexistuje jedna exaktní příčina nejistoty jako takové. Množství faktorů může být zodpovědných za chronické pocity nejistoty. Může se jednat o traumatickou událost, duševní nepohodu, emocionální krizi (například rozchod nebo bankrot, případně ztráta blízké osoby). Pocity nejistoty se často objevují i u dospělých jedinců, kteří je během dětství často podceňovali.
Velmi důležité je zmínit i to, že dlouhodobá nejistota se může objevit iu lidí, jejichž rodiče byli odměření a vznětliví. V takových případech má obvykle dítě v dospělosti problémy s budováním dlouhodobých emocionálních vazeb.
Můžeme tedy říci, že dlouhodobá nejistota je velkým problémem, který v konečném důsledku může uškodit jedinci nejen v soukromém, ale i v pracovním či společenském životě.
Nejistota ve vztahu
Společenské a soukromé vztahy jsou základem života každého člověka. Pokud máte problémy s nejistotou, takové vztahy, resp. jejich úspěšné trvání, mohou být velmi nestabilní. Vztahy obecně mohou přinést množství ran a negativních zážitků z minulosti člověka, čeho se jedinec s dlouhodobými pocity nejistoty velmi obává. Kromě toho má takový člověk i strach ze ztráty pocitu soukromí. Vnitřní kritický hlas se může kdykoliv dostat na povrch, což může vážně ohrozit mezilidské vztahy.
Nejistota dokáže v takových případech zapříčinit i to, že ,,spatří světlo světa“ negativní a přehnané pocity žárlivosti a panovačnosti nebo pocity opovržení, odmítnutí a méněcennosti. Jinak řečeno, nejistý člověk se bojí úplně všeho, co by mohlo narušit další fungování vztahu.
Nejistota tlumená StressFixom
Cítíte, že váš život nedosahuje potřebnou kvalitu, kterou byste si přáli? Toužíte mít pevně v rukou svá rozhodnutí? Chcete, abyste měli pod kontrolou situace, kterým čelíte? buďte pány svého štěstí a přizpůsobte se okolnostem které přijdou tak, abyste měli ze života radost. K dosažení plnohodnotného života bez pocitů nedůvěry v sebe sama a nedůvěry vám může pomoci i výživový doplněk StressFix. Jeho hlavní výhodou je to, že je založen na přírodní bázi, tj obsahuje nejléčivější rostliny na světě působící v oblasti duševního zdraví.
StressFix byl vytvořen za účelem pomoci lidem při nervozitě, úzkosti, stresu, problémech se spánkem a prevenci proti duševním onemocněním. Doplněk stravy StressFix vám pomůže snížit pocity nejistoty právě tím, že pomáhá při nervozitě, úzkosti a mírných formách depresí. Nejistota, jak příznak duševních onemocnění, se StressFixom nemá šanci!
Nejčastější otázky
Co je nejistota?
Nejistota představuje souhrn pocitů vnitřního neklidu, nervozity, nízkého sebevědomí, nedůvěry v sebe sama či zkresleného obrazu o svých reálných schopnostech.
Jak se projevuje?
Nejčastějšími projevy nejistoty je neschopnost rozhodnout o tom, co je správné, strach jedince, zda učiní správné rozhodnutí a nedostatečné sebevědomí na učinění rozhodnutí.
Škodí nám nebo prospívá?
Krátkodobá nejistota může v některých případech i pomoci nečinil nesprávný krok, ale dlouhodobá nejistota, resp. nejistota jako příznak duševního onemocnění rozhodne člověku neprospívá, a tudíž škodí.
Nejistota ve vztahu – co to pro nás znamená?
Nejistota ve vztahu představuje vždy určité komplikace. Její důsledkem může být poškozena mezilidských vztahů, což může vést k izolaci a opětovnému výskytu pocitů bezcennosti a nedůvěry ve své schopnosti av sebe sama.
Vybrané zdroje: