Problémy se spánkem jsou v současnosti jedním z nejčastějších zdravotních potíží psychického charakteru. Jde o velmi nepříjemné problémy, které nejenže mohou s sebou přinášet závažné příznaky, ale i množství komplikací v osobním či profesním životě. Můžeme tedy s přehledem říci, že spánkové poruchy a problémy se spánkem spojené dokáží výrazně snížit kvalitu života pacienta. Slyšeli jste už o problému zvaném narkolepsie? Čtěte dál a dozvíte se více.
Obsah článku
Co je to narkolepsie?
Narkolepsie představuje poruchu nervového systému, která způsobuje nadměrný spánek, který je zodpovědný za snížení kvality života jedince. Tento zdravotní problém se vyskytuje pouze velmi výjimečně, v průměru jím trpí přibližně 1 člověk z 2000 lidí. Kdy se začínají projevovat první příznaky narkolepsie? Tento okamžik nastává přibližně mezi 10. a 25. rokem života. Diagnostika této poruchy nervového systému může trvat jistou dobu, jelikož osoba nemusí okamžitě vykazovat příznaky tohoto onemocnění, samozřejmě základní problém je spánek.
Narkolepsie je známá tím, že zapříčiňuje nadměrnou ospalost a záchvaty spánku během běžného všedního dne. Ve většině případů je tato porucha spojena is dalším nepříjemným problémem zvaným kataplexie. Kataplexie je charakteristická nečekanou dočasnou ztrátou svalové kontroly. Pozitivem ze všeho negativního, což přináší narkolepsie, je to, že se nejedná o smrtelné onemocnění. Jinak řečeno, následkem samotné poruchy není smrt. Nicméně není vyloučeno, že může vést k různým poraněním, nehodám či situacím, které ohrožují život člověka.
Známe dva druhy narkolepsie:
- Prvním druhem je narkolepsie, jejíž podstatným příznakem je i kataplexie.
- Druhým typem této poruchy nervového systému je narkolepsie, která nevykazuje souběžně kataplexii.
Možná se ptáte, který druh narkolepsie se vyskytuje nejčastěji? Ve většině případů je častějším ,,fenoménem“ narkolepsie bez kataplexie.
Narkolepsie a její příznaky
Věděli jste o tom, že odborníci na spánek si spojují příznaky této poruchy se špatnou funkcí, resp. regulací, REM fáze spánku? Úvodem bychom rádi dali do pozornosti to, že jednotlivé symptomy a jejich délka se mohou lišit od jedince k jedinci. K nejčastějším příznakem tohoto onemocnění řadíme:
- nadměrná ospalost během dne
- Důležité je, že jde o nadměrnou ospalost, která není způsobena jinými faktory, ke kterým mohou patřit například nekvalitní a nedostatečný spánek, vedlejší účinky léků či požívání alkoholických nápojů.
- Nadměrná spavost je obvykle zcela prvním příznakem narkolepsie.
- kataplexie
- Kataplexie je velmi často součástí narkolepsie, jde o náhlou dočasnou svalovou ztuhlost, resp. ztrátu kontroly nad svaly.
- Tento zdravotní problém může být zapříčiněn intenzivními emocemi, například vzrušením, hněvem, strachem či smíchem.
- Opakovatelnost kataplexie závisí na konkrétního jedince.
- Někteří pacienti mohou tímto problémem trpět několikrát za den, jiní s ním bojují pouze několikrát do roka.
- spánková paralýza
- Spánková paralýza představuje neschopnost jedince pohnout se nebo mluvit během usínání, probouzení nebo spánku.
- Epizody tohoto zdravotního problému se obvykle objevují pouze v trvání několika minut.
- Tímto problémem nemusí trpět vysloveně lidé s kataplexií.
- Spánková paralýza se podobá paralýze, která je typická pro fázi REM spánku. Neovlivňuje však schopnost jedince dýchat či pohybovat očima.
- halucinace
- Neméně častý jev v případě narkolepsie jsou i halucinace.
- Vznikají z toho důvodu, že sny jsou charakteristické pro REM fázi spánku.
- Tyto halucinace se vyskytují během usínání, a proto se narkoleptikom mohou zdát sny velmi živé a realistické, když jsou ještě částečně při vědomí.
Kromě kataplexie můžeme v případě narkolepsie mluvit io jiných problémech, ke kterým patří spánkové poruchy jako obstrukční spánkové apnoe, nespavost či syndrom neklidných nohou.
Příčiny
Možná neuvěříte, ale přesná jednoznačná příčina této poruchy nervového systému není pro odborníky známá. Dlouhodobými pozorováními se však zjistilo, že většina lidí, kteří trpí kataplexií nebo narkolepsií mají snížené množství proteinu v mozku zvaného hypokretín. Tento protein má několik funkcí, přičemž jednou z nich je i regulace spánkových cyklů (probouzení se a spánek).
Odborníci se shodují na tom, že nízkou hladinu hypokretínu způsobuje několik faktorů. Mezi takové faktory patří zejména:
- dědičné poruchy (mutace genu)
- zvýšený stres
- vystavování se toxinům
- infekce
Samozřejmě, faktorů ovlivňujících výskyt narkolepsie může být mnohem více.
Průběh narkolepsie
Podstatou narkolepsie je nadměrná denní ospalost. Jaký je rozdíl mezi narkoleptikom a zcela zdravým člověkem? Normální režim spánku se dělí na různé cykly a stádia. Na začátku mluvíme o mělkém spánku, který prochází postupně do hlubokého. Následně nastává fáze REM charakteristická svalovou paralýzou a sněním. Z časového hlediska potřebuje organismus 70-90 minut na to, aby se dostal k prvnímu cyklu REM fáze.
Zásadou je, že čím déle spíme, tím déle jsme ve fázi REM. To znamená, že méně času zbývá na hluboký spánek. Odborníci jsou toho názoru, že na to, aby dokázal člověk přežít potřebuje strávit přiměřené množství času ve fázi REM. U narkoleptikov se REM fáze vyskytuje zcela v nevhodné chvíli a zcela spontánně, a tedy jedinec se ocitá náhle v REM fázi, pro kterou je typická například spánková paralýza nebo neschopnost pohybu a mluvení.
Pokud trpíte narkolepsií, jedno je jisté, že usnout můžete zcela náhle. Kromě toho může nastat svalová ztuhlost a začnete se ponořovat do snů. Tento stav je nebezpečný z toho důvodu, že může nastat kdykoliv během dne. Tento fakt je hlavním důvodem toho, proč je kvalita života nižší než u zdravých jedinců.
Narkolepsie a její diagnostika
Kdy navštívit lékaře? Pokud vykazujete nadměrnou denní ospalost nebo jiný příznak spojený s narkolepsií, je nejvyšší čas zajít k vašemu lékaři. Nadměrná denní spavost je však běžným symptomem běžných poruch spánku, jako je například hypersomnie a nespavost. Lékař bude přibližovat k přesné diagnostice pomocí otázek týkajících se vaší zdravotní historie či toho, zda se u vás vyskytují epizody svalové ztuhlosti nebo ztráty svalové kontroly. Kromě otázek bude samozřejmě nutné podstoupit i různé testy, ke kterým patří například:
- polysomnogram – vyšetření, které je založeno na tom, že pacient stráví noc v medicínském zařízení. Budou vám nasazené elektrody, jejichž úkolem je měřit aktivitu mozku, srdeční tep a rytmus, pohyb očí či svalů a dýchání. Toto vyšetření může odhalit i spánkové apnoe.
- vyšetření na měření hladiny hypokretínu v mozku – lékař vám implementuje mezi obratle ve spodní části páteře jehlu, aby se zjistilo, jakou hladinu hypokretínu máte v mozku, protože se předpokládá, že lidé trpící narkolepsií mají hladinu tohoto proteinu sníženou
Léčba narkolepsie
Narkolepsii jak chronickou poruchu nelze vyléčit, protože trvá po celý život jedince. Úkolem léčby je snížit příznaky narkolepsie v co největší míře a zlepšit kvalitu života pacienta (to znamená zlepšit běžné fungování člověka během dne). K tomu, aby byla léčba co nejefektivnější byste měli přehodnotit i životní styl.
Existuje několik skupin léků, které se využívají k léčbě narkolepsie. Uvedeme několik z nich.
- tricyklická antidepresiva – tyto dokáží snížit příznaky spánkové paralýzy, halucinací a kataplexie. Nevýhodou jsou vedlejší příznaky jako sucho v ústech, zácpa a možná návykovost.
- SNRI antidepresiva – mluvíme například o účinné látce venlafaxin. Tyto antidepresiva pomáhají regulovat spánek a náladu.
- SSRI antidepresiva – můžeme zmínit například účinnou látku fluoxetin, kterou obsahuje lék Prozac. SSRI pomáhají také v zlepšování nálady a spánkových poruch.
- stimulanty jako methylfenidát, modifinil, případně armodafinil – stimulanty jsou využívány na podporu bdělého stavu člověka
Jak zvládnout narkolepsii?
- naplánujte si během dne zdřímnutí – může vám to pomoci ve snížení ospalosti
- vyhýbejte se alkoholu a nikotinu – zhoršují příznaky
- provádějte fyzickou aktivitu – pomáhá k lepšímu spánku v noci jestliže čilosti během dne
- udržujte si rozumnou tělesnou hmotnost – existuje propojenost mezi narkolepsií a nadváhou
- dopřejte si 10-15 minutové zdřímnutí po jídle
- během dne konzumujte lehká jídla nebo jídla pro vegetariány – vyhýbejte se těžkým jídlům
- nezapomínejte, že různé stimulanty k léčbě narkolepsie vykazují podobné účinky jako drogy – řekněte to kompetentním osobám, aby nedošlo k nedorozuměním (testy na drogy a omamné látky)
- seznamte lidí v okolí s vaším problémem , aby vám případně mohli pomoci
Nejčastější otázky
Co je to narkolepsie?
Narkolepsie je jednou z poruch centrálního nervového systému, která se projevuje zejména v oblasti spánku. Člověk trpící narkolepsií může upadnout do hlubokého spánku kdekoliv a kdykoliv.
Jaké má nejčastější příznaky?
Mezi nejčastější příznaky narkolepsie patří nadměrná spavost během dne, spánková paralýza, někdy halucinace a kataplexie. Podstatou tohoto onemocnění je náhle upadnutí do spánku.
Jak se narkolepsie léčí?
Vyléčit narkolepsii zatím není možné. Existují však léky, které se využívají na zmírnění jejích příznaků. Nejčastěji využívané jsou antidepresiva a různé stimulanty, které dokáží alespoň částečně zredukovat projevy narkolepsie.
Vybrané zdroje: