Psychické problémy trápí v dnešní době 21. století stále více lidí. Existuje velmi mnoho psychických poruch, kterými lidé trpí a které se již dají efektivní léčbou postupně léčit. Mnohé problémy duševního charakteru jsou však ještě v dnešní době pro odborníky poměrně velkou záhadou. K takovým poruchám patří i náměsíčnost. Setkáte se is jiným názvem, jako somnambulismus, náměsíčnost či lunatizmus. Stále jsou prováděny různé výzkumy zaměřující se na poznání nových informací ohledně této poruchy spánku.
Obsah článku
Co je to náměsíčnost?
Náměsíčnost představuje poruchu spánku, která se projevuje jako forma složitého nevědomého chování. Toto chování se jeví jako cílevědomé a objevuje se během přechodu ze spánku do stavu, který bychom mohli připodobnit hypnóze. Určitě si však hypnózu a náměsíčnost Nezaměňujme.
Tato porucha spánku se nemá spojovat s působením Měsíce, co možná pro vás bude překvapivou informací. Odborné kruhy se v jistých znalostech o náměsíčnosti shodují, v jiných se zase rozcházejí. Obecně můžeme říci, že v odborných kruzích se mluví o tom, že tato porucha je poruchou probouzení. Výzkumy prokázaly, že osoby, které byly sledovány, přecházejí náhle z fází hlubokého spánku, přičemž v tomto byli delší dobu, do nepříliš hlubokého – mělkého spánku. Právě tento proces může být zodpovědný za to, že se motorický systém dramaticky odpoutává od vědomí a vyvolává tak náměsíčný stav. Tento stav nazývaný i náměsíčnost se řadí mezi tzv. parasomnie. Parasomnie představují neobvyklé projevy, které jsou typické při usínání, během probouzení a během spánku.
U dospělých se náměsíčnost vyskytuje v mnohem nižší frekvenci, protože se jim zkracují fáze spánku. Pokud trpí jedinec velkou úzkostí, riziko výskytu této poruchy se zvyšuje.
Jaké jsou příznaky náměsíčnosti?
Příznaků může být nepočítaně, protože náměsíčný člověk neovládá své chování, a tedy ve velké míře závisí na tom konkrétním jedinci to, jak se bude během tohoto stavu chovat. Mezi nejčastější příznaky náměsíčnosti patří:
- posazení se na postel
- opuštění lůžka
- chození (možnost vrácení se zpět do postele nebo usnutí na zcela jiném místě)
- možnost provádění automatických činností, jako např. oblékání, dítě si může připravovat věci do školy (vzetí školní tašky směřující ven z domu)
- vůle jít na záchod, avšak častokrát neodhadne místnost
- otevřené oči při jakékoliv aktivitě během náměsíčnosti
- nepřítomný výraz v obličeji
- nesoustředěný pohled
- zmatenost v komunikaci
- možnost reakce na položené otázky
- někdy i agresivita
Náměsíčnost – proč vzniká?
Příčin náměsíčnosti může být několik, důležité je však říci, že osoby trpící touto parasomniou se téměř vůbec neprobouzí z hlubokého spánku. Co je zajímavé je to, že mluvíme o poruše řízení spánku a bdění. Možná jste netušili, ale určité systémy zůstávají během tohoto procesu v bdělém stavu, jiné jsou ve spánkovém režimu. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny?
- genetické predispozice
- vnější vlivy – tyto zapříčiňují částečné probuzení – cizí prostředí, hluk, horečka, potlačovány emoce, plný močový měchýř či jiné faktory zodpovědné za přerušení spánku, jako syndrom spánkové apnoe
- gastroezofageální reflux
- stres
- úzkostné poruchy
- užívání drog a některých hypnotik
- deprese
- práce na směny a noční práce
U dospělých jedinců se náměsíčnost může rozvinout jako chronická porucha, zatímco u dětí můžeme mluvit io přechodné poruše spánku.
Kdy vzniká náměsíčnost a co říkají statistiky?
Pokud jste si všimli v rodině někoho, kdo trpí touto poruchou spánku, všímejte si, že tento stav se ve většině případů objevuje v první třetině noci, tedy obvykle do půlnoci (tehdy je nejhlubší spánek). Nastává zpomalení mozkových vln spícího, nastává zpomalení dýchání a pulsu, snižuje se krevní tlak a dochází k uvolňování svalstva. Jak jsme již zmínili v tomto článku, s přibývajícím věkem se riziko výskytu náměsíčnosti snižuje, což je odůvodněno tím, že v dospělosti se začínají zkracovat fáze spánku, ve kterých se náměsíčnost může projevit.
Statisticky bylo prokázáno, že tento stav se vyskytuje nejčastěji u dětí ve věku od 6 do 12 let. Co se týče Evropy, tak náměsíčností trpí pouze přibližně 1% dospělých lidí, přičemž se frekventovaně objevuje u 10% dětské populace ve zmiňovaném věku. Měli bychom si ujasnit i to, že náměsíčnost jako porucha spánku není nebezpečná z důvodu samotné poruchy, ale z rizika, že si jedinec sám ublíží na zdraví.
Náměsíčný může
- spadnout
- poranit se
- odejít z domu
- ublížit si na zdraví
- vypadnout z okna
- stát se účastníkem dopravní nehody
- ublížit svému okolí
Pokud tedy víte, že někdo ve vašem okolí trpí touto poruchou, je důležité již předem provést opatření , aby se eliminovalo možné riziko těchto nepříjemných důsledků.
Diagnostika
Co je důležité vědět je to, že samotné diagnostikování náměsíčnosti jako poruchy spánku se zaměřuje na splnění několika nezbytných příznaků. Jde zejména o frekventované chození ve spánku, přičemž musí k tomuto hlavnímu projevu přidat ještě další příznak. Takový příznak musí být vyloučen v souvislosti s jiným onemocněním či vlivem návykových látek. Čili k hlavnímu příznaku častého chození během spánku se musí přidat ještě jeden z následujících příznaků:
- neschopnost probuzení se během náměsíčnosti
- zmatenost po probuzení
- částečný nebo úplný výpadek paměti na stav somnambulismu
- běžné chování v tomto stavu
- chování vymykající se z normy
- riziko nebezpečného chování nebo samotné ohrožující chování
Diferenciální diagnostika
Je možné, že jedinec podstoupí i tzv. video-EEG-polysomnografické vyšetření pokud není případ na 100% jistý nebo pokud má lékař nějaké nejasnosti. Toto vyšetření je používáno v případech jestliže náměsíčnost projevuje částečnými probuzení z hlubokého non-REM spánku a také v situacích spánkových poruch mimo klinický projev náměsíčnosti.
Léčba
Úvodem bychom rádi poznamenali, že u dětí není vyžadována nutně léčba, jelikož je velmi vysoká šance, že dítě se této poruch zbaví. Co je důležité při léčbě dodržovat?
Opatření při náměsíčnosti
- Určitě není vhodné provokovat pacienta pokud se u něho projevuje agresivita, která může být průvodním znakem.
- Je nutné zajistit zdravý spánkový režim .
- Má se eliminovat spánková deprivace pacienta.
- Určitě není vhodné užívat hypnotika .
- Eliminujte jakékoli násilí na pacienta během stavu náměsíčnosti.
- Zajistěte to, aby pacient nemohl otevřít okna .
- Zajistěte uzamknutí dveří .
- Dbejte na to, aby měl náměsíčný vhodnou postel, tzn. určitě by neměl spát na patrové posteli.
- Dítě by mělo mít monitorovací systém .
- Prostor, ve kterém náměsíčný spí, by měl být zbaven ostrých či tvrdých předmětů .
- Určitě nezobúdzajte náměsíčného násilným způsobem , a to ani v situacích pokud dítě či dospělý křičí, kope či hází rukama – může se jednatel poruchu neurologického charakteru.
Léky
Na léčbu této poruchy se používají zejména přípravky obsahující účinnou látku z řady benzodiazepinů. Tyto mají užívat pár dní či týdnů, zejména v obdobích, kdy dosáhl stav náměsíčnosti největší intenzitu a frekvenci. V první řadě je důležité vyléčit příčinu vzniku náměsíčnosti, protože léky vysloveně určené na tento problém neexistují.
Nabízíme vám malou ukázku léků obsahujících benzodiazepiny, tedy léků, které by měly být účinné v léčbě náměsíčnosti. Jedná se většinou o antidepresiva, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis.
Náměsíčnost u dětí
Náměsíčnost se právě u dětí vyskytuje mnohem častěji než u dospělých jedinců. Mnoho rodičů je zděšena pokud v takovém stavu spatří náhodou své dítě. Nejčastěji se tento stav projevuje ve věku od 6 do 12 let, ale ze zkušeností rodičů je prokázáno, že tento stav se může objevovat iu mladších dětí. Ale jaké jsou nejčastější příznaky náměsíčnosti u dětí?
- problémy s usínáním
- dezorientace po probuzení
- časté buzení s křikem a pláčem
- noční můry
- přehazování se
- mluvení ze sna
Odborníci však zdůrazňují, že náměsíčnost u dětí není nebezpečným jevem a existuje velmi velká šance, že z toho vyrostou. Psychologové ujišťují rodiče o tom, že tento stav souvisí se zráním centrálního nervového systému, stabilizací biorytmu, čili střídání spánku a bdění as vývinem.
Jak správně předcházet náměsíčnosti u dětí?
- pravidelný spánkový rytmus
- zabezpečte dítěti relax před spánkem – přibližně 30 minut před uložením do postele
- vybírejte spolehlivě programy, na které se dívá v televizi
- dbejte o vyvětrání pokoje
- redukujte těžká jídla a jídla obsahující hodně cukru už v odpoledních hodinách
- zabraňte tomu, aby dítě bylo vystavovány přílišnému stresu, vyčerpání či napětí
Co dělat když je již vaše dítě námesačné?
- nevhodná je patrová postel
- pořádně zavírejte okna a dveře
- schovávejte klíče
- využívejte dětskou vysílačku či zvonek na dveřích
- zachovejte klid a mluvte se dítěti
- zaveďte ho na záchod v případě plného močového měchýře
- chyťte náměsíčného za ruku a doveďte ho zpět do postele
Když je dospělý náměsíčný
U dospělých se tento stav vyskytuje mnohem méně frekventovaně než u dětí. Pokud se však již vyskytne, je důležité zhodnotit, zda se nejedná o tzv. noční epilepsii. V tomto případě jedinec podstoupí léčbu léky na parasomnie a / nebo psychoterapii. Dospělý člověk by také měl dbát na správnou spánkovou hygienu, tedy na pravidelný spánek a klidné prostředí. Také by se měl vyhýbat požívání alkoholických nápojů před spánkem. Náměsíčnost ve velké míře u dospělých jedinců souvisí s genetikou, ale významné faktory mohou být i:
- stres
- psychická trauma
- nepravidelný spánek
- rušivé prostředí
- nevyspání
- vyčerpanost
- spánkové apnoe
Je důležité říci, že závažnost této poruchy u dospělých není velká, zejména pokud se nevyskytuje velmi frekventovaně. Navštivte lékaře zejména v situacích pokud se tento stav vyskytuje často a pokud jsou projevy tohoto stavu spojené s agresivitou či rizikem úrazu u pacienta či jeho blízkých. Může se totiž jednat io projev závažnějšího onemocnění mozku, jako je např. noční epilepsie.
Často kladené otázky
Jak poznáte náměsíčnost?
Hlavním příznakem náměsíčnosti je chození ne úplně probuzení jedince v noci, kdy by měl za normálních okolností spát v posteli. Náměsíčný má otevřené oči a nepřítomný výraz. Více se dočtete pod nadpisem ,, Jaké jsou příznaky náměsíčnosti? „.
Co ji způsobuje?
Jednou z nejčastějších příčin výskytu náměsíčnosti jsou genetické predispozice, ale také ji mohou způsobovat i problémy psychického charakteru, jako je stres, úzkost či deprese. Více informací naleznete pod nadpisem ,, Náměsíčnost – proč vzniká? „.
Co se děje během náměsíčnosti?
Když je někdo náměsíčný, jde o stav kdy jsou určité mozkové systémy v bdělém stavu a jiné zase ve spánkovém režimu. Tedy mohli bychom říci, že jedinec zároveň spí a zároveň nespí. Nevědomě provádí určité pohyby, má nepřítomný výraz, provádí různé aktivity a někdy i nepřítomně odpovídá na otázky.
Jak řešit náměsíčnost u dětí?
U dětí je obzvláště důležité provést opatření, jako je uzamčení dveří a zajištění oken, odstranění nebezpečných objektů z dosahu dítěte a nápomocná je určitě i vysílačka. Více se dočtete pod nadpisem ,, Co dělat když je již vaše dítě námesačné? „.
Vybrané zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/ náměsíčná% C3% ADctvo
- https://www.topky.sk/cl/10/1522271/Najvacsia-zahada-ludskeho-spanku-pri-ktorej-mozete-zomriet-Pozna-ju-az-tretina-Slovakov
- https://www.slovenskypacient.sk/benzodiazepiny-lieky-zoznam-rozdelenie-abstinencne-priznaky/
- https://mamaaja.sk/mamapedia/z DRAVÍ-děti / náměsíčnost-děti-m ěsíců-za-to-nemuze
- https://www.zdravie.sk/obsah/23658/namesacnost-somnambulismus