Lexaurin je lék, který patří do skupiny benzodiazepinových anxiolytik – léků působících proti úzkosti. Jeho účinnou látkou je léčivo Bromazepam. Na základě dávky Lexaurin snižuje psychické napětí a strach, má utišující účinek a působí jako tonus (uvolňuje svaly). Rovněž se využívá při léčbě onemocnění orgánů kardiovaskulárního, dýchacího, trávicího a močopohlavního systému, které byly vyvolány úzkostí a stresem.
Lexaurin je vázán na lékařský předpis. Dostupný je pouze ve formě tablet a to ve dvou variantách – 1,5 mg / tableta nebo 3 mg / tableta (1,5 nebo 3 mg účinné látky je obsažené v 1 tabletě).
Lexaurin má aktuálně na Slovensku a ve vybraných zemích výpadek. Slovinská firma Krka, který stojí za výrobou má problém uspokojit poptávku na těchto trzích. Dostupnost by měla začít obnovovat po Velikonocích, tj po 22.4.2019. Reálné bude dostupný od 1.5.2019.
Obsah článku
Účinná látka – bromazepam
Patří do skupiny benzodiazepinových derivátů, léčiv, které se do klinické praxe dostali v 70. letech minulého století. Používá se k léčbě úzkosti, panických stavů a také jako premedikace před menšími chirurgickými výkony.
Mechanismus účinku bromazepamu
Působí stejně jako „klasické“ benzodiazepiny. Což znamená, že se váže na receptory kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku a tak zvyšuje její inhibiční vlastnosti. Navozuje tak sedativní, antikonvulzivní (brání vzniku křeči), anxiolytické (proti nervozitě a úzkosti) efekt. Také uvolňuje svaly a způsobuje ospalost a útlum.
Bromazepam je dlouhodobě působící léčivo, odbourává se v játrech. Proto pacienti, kteří mají jakékoli onemocnění jater by tento přípravek neměli užívat.
Lexaurin – načež se používá?
Lexaurin je indikován při léčbě úzkosti a stavů s ní spojených. Hlavně při:
- těžké úzkosti
- subjektivní nezvladatelné úzkosti, která může být spojena i s nespavostí
- úzkosti, se kterou je spojen výskyt organického nebo psychotického onemocnění
- emocionálních poruchách
- léčbě onemocnění kardiovaskulárního, dýchacího, trávicího a urogenitálního systému, které jsou vyvolány úzkostí, dlouhodobým stresem a napětím
- při terapii úzkosti a dalších psychogenních reakcí, které doprovázejí abstinenční syndrom (například při alkoholismu)
- bolesti hlavy podmíněné psychogenní příčinou
Léčba sice pomůže uživateli s pocitem úzkosti, ale nedokáže vyléčit příčinu, která má častokrát psychologický podklad. Lexaurin je lék, který není určen k dlouhodobému užívání, protože na něj může vzniknout po čase závislost. Proto je přímo esenciální, aby byla objevena příčina úzkosti a vhodným způsobem i řešena. Nejlepší řešení je vyhledání vhodné lékařské pomoci.
Úzkost – co to vlastně je?
Celý tento článek je věnován léčbě úzkosti. V krátkosti vám v následujících řádcích přiblížíme, co to vlastně úzkost je a jak se projevuje. Pokud máte zájem o více informací, můžete si o tomto psychickém stavu přečíst v článku Úzkostná porucha – co je to a jak ji léčit.
Úzkost lze charakterizovat jako nepříjemný emoční stav, který se projevuje i na tělesném zdraví. Její míra může být různá, od mírného pocitu úzkosti až po stav paniky.
V některých případech je pocit úzkosti normální. Například při nástupu do nové práce, školy, při přestěhování na nové místo, ale při zkoušce či testu. V takových případech to může sloužit jako motivace k dosažení lepšího výkonu. Avšak pokud je tato úzkost nebo nervozita je dlouhotrvající a nesnesitelná, brání ve vykonávání činností každodenního života, tak je vhodné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Někdy se člověk může cítit, jako bloudil v začarovaném kruhu. Jeho obavy vedou ke zhoršení výkonu (například v práci, škole nebo jiných aktivitách) a to zase způsobuje obavy z dalšího neúspěchu. Což následně vede k dalšímu zhoršování, psychickému i fyzickému vyčerpání. Výsledkem může být narušení mezilidských vztahů nebo i kariérního postupu.
Pokud se pocit úzkosti podcení a takový člověk nevyhledá odbornou pomoc, může to vyústit až do neschopnosti vést normální život.
Příznaky úzkosti
Projevy úzkosti kolísá od člověka k člověku. Ale všeobecné projevy úzkosti jsou:
- pocit strachu, nervozity, vnitřního neklidu
- nespavost
- problémy s koncentrací
- zrychlená srdeční činnost a dýchání
- mdloby, závratě
- trávicí potíže
- svalové záškuby
Lexaurin a těhotenství
Jeho účinky závisejí na fáze těhotenství. Výsledky studií pro první trimestr se neshodují. Podle některých užívání lexaurinu v rámci tohoto období se nespojuje s výraznějšími malformacemi plodu. Jiné studie zase tvrdí, že je zde zvýšené riziko vzniku ráštepu ústní dutiny. Během druhého a třetího trimestru vyšší dávky přípravku mohou způsobit zpomalení pohybů a poruchy srdečního rytmu plodu.
Pokud těhotná žena užívá Lexaurin v posledním trimestru, i při nízkých dávkách to může mít nepříznivé následky pro čerstvě narozené dítě.
Floppy infant syndrome
Tento pojem znamená, že dítě se narodí se svalovou hypotonií. Za normálních okolností po porodu aktivně hýbe končetinami, jeho svaly pracují normálně. Pokud má hypotonii, tak jeho svalová aktivita a pohyb bude minimální a bude připomínat „hadrovou panenku“. Jak se to projeví? Například, nebude mít flexované nohy ani ruce (nebude je mít přitažené k tělu), ale bude je mít natažené.Rovněž nebude moci dobře kontrolovat polohu ani pohyb své hlavičky. Může mu padat směrem dopředu, případně do stran nebo ji bude zaklánět dozadu.
Součástí tohoto syndromu je i chybný sací reflex. To znamená, že při kojení nebude pomocí svalů dutiny ústní moci vyvinout dostatečný podtlak na to, aby z bradavky matky nasálo mléko. Výsledkem čehož je pomalé přibírání na hmotnosti.
Při vysokých dávkách lexaurinu hrozí, že se u novorozence vyvine abstinenční syndrom, respirační deprese a hypotermie.
Navzdory všem těmto kontraindikacím je možné užívání lexaurinu zvážit, pokud se bude přísně dodržovat dávkování a léčebné indikace.
Lexaurin a kojení
Není doporučený kojícím ženám, kvůli jeho pronikání do mateřského mléka.
Lexaurin a děti
Účinky lexaurinu u dětí nebyly dostatečně prozkoumány, proto se jim nedoporučuje předepisovat tento přípravek. Ale pokud to situace vyžaduje a lékař zvážil důkladně své rozhodnutí a jeho důsledky, tak v určitých případech je terapie Lexaurin možná iu nezletilých. Nicméně délka léčby by měla být omezena na minimum.
Vedlejší účinky
Užívání lexaurinu může být spojeno s následujícími nežádoucími účinky:
- Amnézie – toto léčivo může vyvolat anterográdní amnézii (uživatel si nepamatuje na události, které se udály po užití léku, přičemž časový úsek může být různé dlouhý). Obecně, Lexaurin ovlivňuje paměťové funkce, snižuje schopnost hlavně krátkodobé paměti. Aby výpadek paměti co nejvíce omezil, je třeba, aby uživatel po užití léku několik hodin nepřerušovaně spal.
- Ovlivnění psychických funkcí – Lexaurin může u některých lidí vyvolat agresi, neklid, podrážděnost, zuřivost, halucinace nebo i vzrušení. Zvyšuje i výskyt nočních můr, proto u některých pacientů může způsobovat problémy se spánkem. Tyto reakce se mohou vyskytnout iv souvislosti s amnézií. A pozor by si měli dát i pacienti, kteří trpí depresemi, protože tento lék je může zhoršovat a dokonce může vést ke sebevražedným sklonem.
- Porucha vnímavosti, zpracování vizuálních informací (ty které přicházejí do mozku z očí)
- Opětovné obnovení nespavosti, tzv. rebound fenomén – pokud se Lexaurin náhle přestane užívat, je zde riziko přechodného znovuobjevení úzkostných stavů, změn nálady, nespavosti. Proto je důležité postupně snižovat podávané dávky.
- Vznik tolerance na Lexaurin – po určité době užívání léčivo částečně ztratí svou účinnost.
- Vznik závislosti, následně abstinenčního syndromu
- Poškození jater, leukopenie
- Ospalost, bolesti hlavy
- Trávicí potíže, nevolnost
- Kožní projevy – vyrážka, svědění
Mnohé z těchto nežádoucích účinků se vyskytují zejména na začátku léčby a následně při opakovaném podávání lexaurinu postupně vymizí.
Řízení motorových vozidel
Následkem toho, že Lexaurin zhoršuje vnímavost, má sedativní účinky (způsobuje ospalost a útlum) a může ovlivnit svalový tonus, je nevhodné, aby po užití léku pacient řídil motorová vozidla nebo jakékoliv jiné dopravní prostředky. Tento účinek se zhoršuje s užitím alkoholu.
Náhrada za Lexaurin
StressFix❤️ je unikátní přípravek na podporu při léčbě psychických onemocnění jako je deprese, úzkost a také pomáhá při spánkových poruchách.
Přípravek je přírodního složení a obsahuje až 14 složek, což je v celoslovenském měřítku přímo rarita. Bylinné složky jsou také extrahované v poměru 10 ku 1, což znamená že ačkoliv se uvádí např. 250mg v jedné dávce, je to až 2500mg? sušené rostliny. Za cenu 48,9 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denní maximální dávka při velké psychické zátěži jsou 4 kapsle.
Hlavní benefity:
- Snížení tepu v případě psychologických příčin
- Tlumení projevů úzkosti, nervozity
- Potlačování chorobného strachu a různých fobií
- Zlepšování kvality spánku a tím lepší psychická odolnost
- Přirozené zvyšování serotoninu a radosti
Pokud si objednáte hned, dáme vám aj? uvítací slevu 5% na celý nákup-tedy na jakýkoliv počet balení. Kupón dusevnezdravie zadejte do poznámky v objednávce.
Lexaurin a srdce
Nadměrné užívání lexaurinu může způsobit kardiorespirační depresi. To znamená, že dojde k útlumu činnosti srdce. Ale jinak Lexaurin činnost srdce negativně přímo neovlivňuje. Spíše to funguje na podkladě sedativního účinku na mozek. A přes nervové dráhy dojde i ke snížení srdeční frekvence, která při záchvatu úzkosti může být zvýšena.
Lexaurin – vznik závislosti, abstinenční syndrom
Obecně léčba benzodiazepiny, nejen Lexaurin, může způsobit vznik závislosti. Riziko se zvyšuje s délkou užívání přípravku a rovněž k němu přispívá i požívání alkoholu nebo drog. Pokud pacient užívá Lexaurin dlouhodobě a vyvine se u něj závislost, náhlé ukončení léčby může mít za následek vznik abstinenčního syndromu.
Ten se projevuje bolestmi hlavy, zažívacími potížemi, pocitem neklidu, úzkosti, podrážděnosti a napětí. Pokud se jedná o závažnější stav, k těmto projevům se mohou ještě přidat psychické problémy, jako je derealizace a depersonalizace, halucinace a epileptické záchvaty ale také hyperakuze, třes, přecitlivělost na světlo, fyzický kontakt a hluk.
Bohužel, Lexaurin může zneužívat i jako droga. Má sedativní – hypnotické účinky, může vyvolávat pocity euforie, které mohou být potencován užíváním alkoholu. Velmi lehce něj vzniká závislost a čím déle užívání, tím je horší abstinenční syndrom. Následek zneužívání tohoto přípravku, nebo jakékoli drogy je, že bez ní člověk nedokáže existovat, zvykne si na její účinky a nedokáže přestat s jejím užíváním.
Kontraindikace
Neměli byste užívat Lexaurin pokud máte:
- Alergii na benzodiazepiny nebo na pomocné látky (například preparát obsahuje monohydrát laktózy, takže pokud víte, že máte laktózovou intoleranci, tak byste neměli Lexaurin užívat)
- Dýchací potíže (respirační nedostatečnost)
- Závažné onemocnění jater (Lexaurin se metabolizuje v játrech a pokud jsou poškozeny její funkce, tak se tento lék bude hromadit v těle a způsobovat problémy, například poškození mozku)
- Syndrom spánkové apnoe
- Onemocnění myastenia gravis (těžká svalová slabost)
- Dítě, které kojíte (Bromazepam, což je účinná látka, přechází do mateřského mléka)
Předávkování Lexaurin – projevy, léčba
Nadměrné požití lexaurinu může způsobit ospalost, ataxii (neorganizované pohyby končetin), nystagmus (kmitavý pohyb očních bulbuv) a dysartrie (neschopnost tvořit artikulovanou řeč). Předávkování většinou život ohrožující není, ale může u člověka způsobit několik hodinovou kóma, kardiorespirační depresi a hypotenzi.
Léčba předávkování: základem je sledovat vitální funkce a případně léčit doprovodné projevy. Například u některých pacientů je indikována léčba právě kardiorespirační deprese, hlavně, pokud již na onemocnění srdce nebo dýchacího systému trpěli před předávkováním. Abychom zabránili další absorpci v tenkém střevě a tím i dalšímu zvyšování účinků lexaurinu, můžeme pacientovi podat aktivní uhlí. To naváže na sebe lék, a přes trávicí systém, ho bez další absorpce vyloučí z těla ven. Nejlepší je ho aplikovat do 1-2 hodin od předávkování.
Pokud došlo k výraznějšímu útlumu nervového systému, hlavně mozku, tak je zde možnost podat Flumazenil. Je to lék, který působí proti účinkům benzodiazepinů a tím pádem i lexaurinu. Avšak jeho podání je možné pouze pod přísným dohledem lékaře. Proto většinou nebývá ani lékem první volby při předávkování.
Lékové interakce – což neužívat spolu s Lexaurin?
Lékovou podstatou lexaurinu je uklidnit člověka, částečně utlumit činnost jeho mozku. Rovněž jeho účinek ovlivňuje i další orgánové systémy. Proto zvýšená opatrnost při předepisování tohoto přípravku by měla být při lidech, kteří užívají:
- léky tlumící centrální nervovou soustavu – jako jsou antipsychotika, anxiolytika, sedativa, opioidy, antidepresiva, antikonvulziva
- léky působící na dýchací systém – zejména pokud utlumují jeho činnost, jako jsou antitusika (léky proti kašli), analgetika (léky proti bolesti)
- narkotická analgetika – v kombinaci s Lexaurin mohou způsobit pocit euforie a urychlit vznik závislosti.
- propranolol (beta blokátor), cimetidin (snižuje produkci žaludeční kyseliny) a fluvoxamin (antidepresivum) – způsobují akumulaci lexaurinu v těle člověka a tím i prodloužení jeho účinku.
Lexaurin a alkohol
Jelikož alkohol a Lexaurin se vzájemně potencují, není vhodné užívat během léčby alkohol. Jejich současné užívání zvyšuje sedativní efekt na centrální nervovou soustavu a rovněž může způsobit kardiorespirační depresi (utlumuje dýchání a činnost srdce).
Lexaurin, Neurol nebo Xanax patří mezi vysoce návykové antidepresiva a jejich dlouhodobé užívání se vůbec nedoporučuje. Pokud chcete sáhnout po přírodní podpoře léčby například deprese, úzkosti nervozity tak StressFix vám může být pomocným řešením tohoto problému. Přečíst více o StressFixe→.
Lexaurin nebo Xanax?
Xanax, jehož účinná látka je alprazolam, patří také do skupiny benzodiazepinů. Jaké jsou tedy rozdíly mezi těmito dvěma léky?
Základní rozdíl je v účinné látce av indikacích. Co se týče účinné látky, v lexaurine je to Bromazepam av Xanax výše zmíněný alprazolam. Tyto dvě léčiva mají sice stejný mechanismus účinku (působí na GABA receptory) ale mají jinou chemickou stavbu. Díky čemuž mají odlišné indikace použití.
O indikacích lexaurinu jsme se zmínili výše. Xanax se na rozdíl od něj používá také při léčbě úzkostných stavů spojených s depresí. Lexaurin v tomto případě vhodný není, protože depresivní pocity zhoršuje.
Nicméně oba léky jsou vázány na lékařský předpis a proto samotný lékař rozhoduje o tom, který lék bude pacient užívat.
Dávkování
Jelikož je to lék vázán na lékařský předpis, dávkování určuje lékař. Avšak maximální doporučená denní dávka lexaurinu je 60 mg. Obvykle se začíná s nejnižší možnou dávkou, která se postupně zvyšuje. Ukončení léčby závisí na stavu pacienta. Znovu je velmi důležité postupně snižovat množství užívaného léku. Pokud by se léčba ukončila náhle, hrozí vznik abstinenčního syndromu. Ten se vyskytuje hlavně u pacientů, kteří Lexaurin užívají déle než 4 měsíce ve vysokých dávkách.
Existuje jedině v tabletové formě. Doporučuje se užívat jej před jídlem nebo během jídla a tabletu zapít malým množstvím vody.
Lexaurin cena
Závisí to od balení léku. Existují dva druhy balení:
- Lexaurin 1,5 mg tbl 1 × 30 ks – jeho cena se pohybuje okolo 1,31 €
- Lexaurin 3 mg tbl 1 × 30 ks – orientační cena je 1,71 €
Zajímá vás
Je Lexaurin na předpis?
Ano, je vázán na lékařský předpis.
Je jako droga návykový?
Je důležité podotknout, že tento lék k léčbě úzkostných stavů by se neměl užívat dlouhodobě, protože se u vás může projevit závislost. Možné riziko výskytu závislosti se zvyšuje úměrně s délkou užívání tohoto léku. Tento lék však může být zneužíván jako droga. Více informací naleznete pod nadpisem ,, Lexaurin – vznik závislosti, abstinenční syndrom “.
Jak užívat a dávkovat?
Dávkování by měl určit lékař na základě konkrétního zdravotního stavu, avšak maximální doporučená denní dávka by neměla přesáhnout 60 mg. Zpočátku se dávkuje tento lék v nižších množstvích, ale postupně se dávka zvyšuje. Více informací pod nadpisem ,,Dávkování“.
Jak Lexaurin vysadit?
Jelikož Lexaurin obsahuje účinnou látku Bromazepam, na kterou si snadno vybudujete závislost, určitě byste neměli vysadit tento lék náhle, ale je třeba postupné snižování dávek. Hrozí totiž, že si vybudujete abstinenční syndrom, který s sebou přináší vedlejší nežádoucí účinky.
Lexaurin jak dlouho působí?
Nástup účinku je poměrně rychlý. Nejvyšší koncentrace v krvi je dosaženo zhruba za 1-2 hodiny po užití tablety. Po opakovaném podání dochází k ustálení koncentrace léku v krvi za 2-3 dny. Tím pádem se ustálí i jeho účinky na organismus. Po ukončení léčby dochází k jeho rychlé eliminaci.
Vybrané zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/lexaurin-1-5-mg-129522.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Bromazepam
- http://www.lexaurin.psychoweb.cz/
- https://tema.ceskenemoci.cz/tema-neurol-xanax-lexaurin-1757057.html
- https://www.webmd.com/baby/hypotonia-floppy-infant-syndrome#1
- https://www.healthline.com/health/anxiety#disorders
- https://www.dusevnezdravie.sk/uzkosti/