O komatu začala veřejnost o něco více diskutovat v souvislosti s někdejším závodníkem formule 1 Michaelem Schumacherem. Ten se dostal do tohoto stavu po pádu na lyžích. Samozřejmě, dnes jsou případě kómatu běžné stále více, a to zejména v důsledky zvyšujících se nehod na silnicích, a podobně.
Co tedy je kóma? Jak se může člověk dostat do stavu, že není schopen odpovědět na vnější podněty? Pri komatu zůstávají některé mozkové funkce zachovány a i ty, které zachovány nejsou, je možné obnovit. Základní příčinou stavu zvaného kóma je poškození ascendentní retikulární aktivačního systému (ARAS). Jde o část mozku, která je zodpovědná za probouzení.
Obsah článku
Co je to kóma?
Člověk, který je v komatu, nedokáže reagovat na vnější podněty – bolest, zvuk nebo světlo. Nebo na ně reaguje jen velmi málo, a to podle stupně závažnosti kómatu, do které upadl. V důsledku kómatu se mohou poškodit některé fyziologické funkčnosti organismu, které právě mozek kontroluje. Základními příznaky kómatu jsou ty, že člověk nedokáže otevřít své oči, neuvědomuje si sebe sama a nedokáže se ani ovládat ani mluvit. Častým průvodním jevem je i to, že pacient nedokáže dýchat bez pomoci přístrojů, protože je poškozena právě ta část mozku, která je zodpovědná za činnost těchto orgánů.
Kóma se fyziologicky podobá hlubokému spánku. Na rozdíl však od něj, kdy také v mozku probíhají určité mozkové vlny, se tyto mozkové vlny liší od těch během kómatu. Během kómatu je poškozené i vědomí, tedy to, díky čemuž vnímáme svět kolem nás a dokážeme něj reagovat. Během některých fází kómatu může člověk dokázat vnímat okolí, ale nedokáže se s ním spojit.
Typické příznaky člověka, který se dostane do kómatu, jsou:
- oslabené dýchání pacienta a abnormální činnost očí;
- neschopnost reagovat na bolestivé popudy;
- neuvědomování si svého já;
- neschopnost mluvit a projevovat úmyslný pohyb;
- neschopnost reagovat na bolest.
Projevů může být samozřejmě i mnohem víc. Kóma obvykle trvá několik týdnů, zřídkakdy až několik měsíců a let. Většina pacientů, pokud se neprobudí, umírá během prvních týdnů kómatu.
Jak se člověk dostane do kómatu?
1. Úraz nebo nehoda
Pravděpodobnější nejčastější důvod, proč člověk upadá do kómatu je následkem úrazu nebo nehody. Při takových úrazech dochází ke nitrolebního krvácení nebo porušení odtoku nitrolebního moku v důsledku čehož vzniká tlak, který může poškodit ARAS.
2. Poškození neúrazovou typu
Kóma se může dostavit i důsledku jiných nemocí a problémů, že jen v důsledku nehody nebo úrazu. Může jít o mrtvici, kdy je mozek nedostatečně zásoben kyslíkem, může ji způsobit nádor, infekce, zánět mozkových blan, zánět mozku, absces, krvácení uvnitř lebky, poranění hlavy, které vedou k otokům, tumory a mozkové otoky, ale i snížení hladiny glukózy , může k ní vést i konečný stupeň onemocnění jater, protože amoniak má nepříznivý vliv na mozek, předávkování léky – alkoholem nebo sedativy, hormonální poruchy, zvýšení hladiny vápníku v krvi, velmi nízká nebo naopak velmi vysoká tělesná teplota a mnohé další onemocnění a poruchy.
3. cévní degenerativní choroba
Kóma může vzniknout i jako poslední stadium různých druhů nemocí, například Alzheimerovy choroby nebo Parkinsonovy choroby.
Jak se určuje stupeň závažnosti kómatu
Lékařem na i dentifikovanie závažnosti poškození mozku a celkově stavu kómatu slouží glasgowské klasifikace, která se vyhodnocuje podle toho, jak je pacient schopen reagovat. Hodnotí se provedení požadovaného jednoduchého pohybu, otevření očí nebo slovní odpověď. Zjišťuje se také práh bolesti. Podle tohoto je možné identifikovat, do jakého stadia je mozek poškozen. Hodnotí se i reflexy člověka. Glasgowské stupnice má 15 bodů. První bod je nejzávažnější stav kómatu, to znamená, že pacient téměř na nic nereaguje. Stupeň 15 tedy znamená nejlehčí, téměř běžný stav.
Pro identifikování stupně onemocnění se zkoumají i předchozí příznaky či operace, dále sociální podmínky a případné nálezy. I na základě fyzikálního vyšetření je lékař schopen určit závažnost kómatu. Dělá se i biochemický rozbor krve a laboratorní vyšetření, z něhož se zjišťují aktuální funkce jater a ledvin, glukóza, úroveň amoniaku, který může být přítomen v důsledku onemocnění jater a toxikologický screening. Dělá se EKG a EEG. Podle stupně závažnosti kómatu lze kóma členit na dva stupně:
- Povrchní kóma – zornice, které jsou obvykle rozšířené, dokáží reagovat na světlo a tím pádem lze konstatovat, že rohovkový reflex je zachován;
- Hluboká kóma – v tomto stavu zornice nedokáží reagovat na světlo, rohovkový reflex není zachován; ostatní reflexy a ani projevy nervové činnosti nejsou aktivní; slábne i tepová činnost; nízký je i tlak krve a možné jsou i projevy poruchy dýchání.
Bdělá kóma
Samostatný stupeň nemoci je takzvaná bdělá kóma. V tomto případě je pacient schopen reagovat na vnější podněty, které jsou kolem něho, ale pokud s ním lékař, personál nebo rodina přestanou komunikovat, usíná. Někdy se dokonce stává, že člověk má stále otevřené oči, ale nedokáže přitom nedokáže vnímat okolní svět. Bdělá kóma je taktéž velmi nepříjemný stav – stává se, že pacient projevuje emoce, směje se, pláče, a podobně, ale nedokáže se projevit nebo mluvit.
Léčba kómatu
Léčba kómatu je pochopitelně velmi náročná. I finančně, ale samozřejmě i pro samotného pacienta, lékaře i rodinu. Sestává z těchto činností:
- v první řadě je třeba snažit se odstranit příčinu, která vyvovala stav kómatu. Právě proto jsou nezbytné i vstupní vyšetření, které tuto příčinu dokáží identifikovat. Kromě toho určují i stupeň závažnosti kómatu.
- důležité pro pacienta podporovat jeho základní funkce – jako je činnost srdce a dýchání; může se totiž stát, že činnost vypovídá i ta část mozku, která je zodpovědná právě za tyto životně důležité funkce.
- pokud pacient není schopen dýchat samostatně, podává se umělá plicní ventilace.
- postižený je obvykle umístěn na jednotku intenzivní péče, kde je jeho stav i monitorován.
Jak se může člověk probudit z kómatu?
Pokud se pacient už z jakékoliv důvodu dostane do stavu kómatu, stále se může z toho stavu dostat i bez následků. Nejčastěji se to stává do několika dnů nebo týdnů, ojedinělé jsou stavy, kdy se pacient dostane z kómatu i po několika měsíců či dokonce letech, a to bez následků. Ale všechno je samozřejmě možné.
V lékařské praxi jsou nejčastěji stavy, kdy se člověk dostane do kómatu, způsobené různými úrazy. Mohou to být například úrazy při práci, sportu, autonehodě nebo jiné nehodě, různé pády. Typické jsou i případy mozkové mrtvice. Samotná iktus v konečném důsledku ještě nemusí způsobit upadnutí do kómatu, avšak mnohdy se stává, že při ní člověk spadne, což mu může způsobit velmi vážné poškození mozku. V konečném důsledku však nezáleží, z jaké příčiny člověk upadl do kómatu. Probrat se může z důsledku jakéhokoli upadnutí do kómatu, ale i naopak.
Dnes se nedokáže ani přesně identifikovat, zda pacientovi pomáhá dostat se z kómatu i přítomnost blízké osoby. Někteří lidé, kteří se dostali z kómatu však potvrzují, že si vzpomínají na hlas blízkého člověka , čili jeho nebo jejich přítomnost může být velmi užitečná. Ve světě, ale i na Slovensku jsou známé mnohé případě, kdy se pacienti probrali z kómatu bez následků. Toto však není běžné. Nejzákeřnější na komatu je právě to, že nikdy neví, jestli se z ní pacient dostane, kdy to bude a zda to bude bez následků.
Pro vyléčení kómatu je v první řadě nezbytná dennodenní péči personálu, lékařů, ale i rodiny. Samozřejmě, samotný pacient musí být vnitřně dostatečně silný, aby se z kómatu dostal. Pomáhat pravděpodobně mohou i známé hlasy, hudba, a podobně. Lidský mozek je nevyzpytatelný a také člověk, který se dostane do takového závažného stavu se z něj může dostat. Naděje přece umírá poslední.
Vybrané zdroje:
- https://www.slovenskypacient.sk/hypoglykemia-u-nediabetika-priciny-prejavy-prva-pomoc/
- https://magazin.centrum.sk/techmag/koma-hranica-medzi-zivotom-a-smrtou/668843.html
- https://www.pluska.sk/izdravie/liecba/koma-umely-spanok-od-coho-zavisi-ci-clovek-preberie.html
- https://www.zdravie.sk/choroba/23405/koma
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/226091/koma/
- https://kosice.korzar.sme.sk/c/4405975/aj-pacient-ktory-sa-preberie-z-komy-moze-zit-bez-nasledkov-tvrdi-prednosta-kliniky-aim-vo-fnlp-mudr-jozef-firment.html