Stres, fenomén mnoha tváří. Většina lidí si spojuje stres s negativními představami, s čím naprosto souhlasíme. Věděli jste však, že stres může mít v malých množstvích i pozitivní účinky na náš organismus? Dokáže nás motivovat a dodat nám potřebné množství adrenalinu, a tím pádem zvýšit naše výkony. V dnešním článku se však budeme hovořit o negativní stránce stresu, a to zdravotních problémech, které s sebou přináší. Dozvíte se i to, jak zvládnout stres efektivním způsobem.
Obsah článku
Co je to stres?
Z odborného hlediska bychom mohli stres charakterizovat jako reakci těla na hrozbu nebo nadměrnou zátěž. Jinak řečeno, pokud náš organismus cítí nebezpečí nebo nadměrnou zátěž, ,,zapíná“ svou obrannou odezvu, kterou můžete znát i pod názvem reakce ,, bojuj nebo uteč“ nebo odpověď na stres. Odpověď na stres je účelová ochrana našeho těla naším organismem. Pokud funguje správně, tato ochrana nám pomáhá soustředit se, zůstat energickými a ostražitými.
Pokud bychom reakci odezvy na stres neměli, vystavovali bychom se v nejhorších případech i riziku smrti. Příkladem může být reakce organismu na nebezpečí srážky s vozidlem.
Stresové hormony
Jak funguje náš organismus, pokud jsme vystavováni stresu? Stresové situace nebo život ohrožující situace spouštějí klubko reakcí v našem organismu. Náš nervový systém reaguje na stresovou zátěž vylučováním stresových hormonů, které podněcují naše tělo na defenzivní reakci. Jak se prakticky stresová situace projevuje v našem organismu?
- bušení srdce
- napnutí svalstva
- zvýšení krevního tlaku
- zrychlení dýchání
- ostřejší smysly
- zrychlení reakčního času
- zvýšení koncentrace
Výše uvedené změny, které se projevují na naší odolnosti či výdrži nám pomáhají okamžitě reagovat na stresující situaci, tedy máme 2 možnosti jak zvládnout stres – buď budeme čelit této situaci nebo se jí vyhneme.
Dlouhodobý (chronický) stres
Možná jste netušili, ale náš organismus nedokáže rozlišit emocionální stresové situace od těch fyzických. To znamená, že v praxi se to projeví tak, že je irelevantní, zda vám hoří termíny, máte zkouškové období nebo čelíte život ohrožující situaci. Pro naše tělo je to tatáž stresová situace, a právě proto je stres z dlouhodobého hlediska takový nebezpečný. V případě chronického stresu je naše tělo vystavováno permanentnímu tlaku a psychické zátěži, tedy neustále vyplavuje stresové hormony a připravuje se na defenzivu.
Dlouhodobý nebo chronický stres může vést k mnoha zdravotním problémům. Tento závažný problém narušuje několik systémů v našem organismu. Oslabuje obranyschopnost, vede k problémům s trávením a reprodukcí, zvyšuje riziko porážky a srdečního infarktu a výrazným způsobem zrychluje proces stárnutí. Dlouhodobý stres může kromě toho zapříčinit i depresivní stavy, úzkostné stavy či jiné problémy psychického charakteru.
Stres a jeho příznaky
Velmi nebezpečnou věcí na stresu je to, jak rychle dokáže pohltit celé naše tělo. Stane se jakoby naší součástí. Začne být pro nás úplně normální a už ho ani vědomě nebudeme vnímat. Ani si nevšimnete, jakým negativním způsobem na vás dokáže ovlivňovat. Je velmi důležité proto znát nejčastěji symptomy stresu, které byste měli začít řešit.
Jednotlivé příznaky rozdělujeme na základě oblastí, v nichž se projevují:
- fyzické příznaky
- průjmu a zácpy
- bušení srdce
- bolesti v hrudi
- snížené libido
- častá náchylnost na chřipku a nachlazení
- nevolnost a problémy se žaludkem
- bolesti v různých oblastech
- psychické příznaky
- depresivní stavy
- neustálá špatná nálada
- náladovost
- podrážděnost
- hněv
- úzkostné stavy
- osamělost a izolace
- agitovanost
- pocit přetížení
- jiné problémy psychického charakteru
- problémy s poznávacími funkcemi
- paměťové problémy
- snížená koncentrace
- slabý úsudek
- negativismus
- úzkostné stavy
- neustále obavy
- příznaky spojené s chováním
- prokrastinace
- požívání alkoholických nápojů, drog či tabákových výrobků
- zlozvyky jako okusování nehtů
- separace od ostatních
- problémy se spánkem – přílišná spavost nebo nespavost
- nadměrná nebo nedostatečná konzumace jídla
Příčiny stresu
Setkali jste se již s pojmem stresory? Pokud ne, tak bychom vám tento pojem rádi vysvětlili. Stresory můžeme charakterizovat jako situace nebo zatěžující okolnosti, které jsou spouštěči stresu as ním plynoucími. Jinak řečeno, stresory představují všechno to, kvůli čemu jsme ve stresu. Spouštěče stresu nebo stresory jsou vnímány hlavně negativní, například vyčerpávající práce. Na druhé straně, ne vždy to tak musí být. Možná netušíte, ale jakékoliv okolnosti, tedy i pozitivní, které zvyšují zátěž na organismus jsou určitým způsobem stresující.
Pozitivními příklady mohou být události jako svatba, povýšení či koupě vysněného domu. Všechny tyto faktory patří do mezi externí příčiny. Stresory však mohou být i interního charakteru. Jinak řečeno, takové faktory mají zárodek v naší psychice. To, zda nějaká okolnost ve vašem organismu vyvolá bouřlivou reakci ve velké míře závisí i na vaší odolnosti. Některé situace mohou být pro některé jedince mnohem zažívají více stresů, jako pro jiné. Svou roli hrají v každém případě i dědičné faktory.
Rozdělme si tedy stresory nebo příčiny stresu do dvou kategorií:
- externí faktory
- náhle životní změny
- problémy ve vztazích
- nadměrná zátěž ve škole či v práci
- finanční problémy
- péče o děti či rodinu
- interní faktory
- pesimistické smýšlení
- neschopnost přijmout nejistotu
- přístup všechno nebo nic
- perfekcionismus
- nerealistické představy
- nedostatek flexibility
- podceňování se
Jak zvládnout stres – výživové doplňky a bylinky
V tomto článku jste se již mohli dozvědět, jaké negativa s sebou chronický nebo dlouhodobý stres přináší. Máme pro vás však dobrou zprávu, a to, že existují přírodní způsoby, díky kterým víte tento negativní jev potlačovat. Pokud se k ním přidá kvalitní spánek, správné duševní nastavení či fyzická aktivita, dokážete se stresem pohodlně zatočit i vy sami.
- B komplex
Vitamíny skupiny B jsou jedním z doporučených způsobů, jak zvládnout stres. Doporučujeme jejich užívání právě v podobě B komplexu, nakolik se vitamíny B dokáží efektivně doplňovat. Užívání pouze jednoho typu vitamínu B by mohlo způsobit nedostatek jiného vitamínu B. Vitamíny B jsou odpovědné i za uklidnění nervového systému. Pomáhají také se spánkem.
- kořen kozlíku lékařského
Kozlík lékařský, podobně jako různé bylinky, je výborným přírodním způsobem, jak snižovat příznaky stresu. Napomáhá totiž k sedaci nervového systému. Společně s melatoninem můžete pomoci vašemu tělu vyhrát souboj se stresem.
- vitamín C a D
Jejich největším přínosem pro náš organismus je podpora imunitního systému v období nadměrného stresu. Kromě toho se podílí i na prevenci virových či bakteriálních onemocnění.
- multivitamin
Opět se dostáváme k výbornému způsobu, jak zvládnout stres. Multivitamin vám dokáže dodat do těla všechny potřebné živiny, které jsou pro správnou funkci nezbytné.
- omega 3 mastné kyseliny
Podílejí se na udržování dobré nálady, koncentrace či odolnosti vůči stresovým situacím. Pomáhají vašemu srdci očím i centrálnímu nervovému systému. Získáte je z oleje mořských ryb, z lněných semínek čí z mořských živočichů – Krilo.
- l-Tryptofan
Jde o velmi důležitou aminokyselinu, která podporuje tvorbu serotoninu a melatoninu. Serotonin je zodpovědný za pocit dobré nálady, zatímco melatonin podporuje kvalitní spánek. V období stresu se vám bude určitě hodit.
- hořčík a vápník
Hořčík a vápník patří mezi nejzákladnější nezbytné minerální látky, které přispívají ke zdravým kostem, svalům či vlasům. Snad nejdůležitější přínos tkví v udržování správné funkce nervového systému av snižování napětí a stresu.
- zelený čaj
Zelený čaj je typický obsahem antioxidantů, které pomáhají snižovat stres či úzkostné stavy zvyšováním hladiny hormonu serotoninu.
Tipy jak zvládnout stres
1. Pravidelná fyzická aktivita
Jeden z nejdůležitějších odbourávač stresu je fyzická aktivita v jakékoli podobě. Totiž během fyzické aktivity se zvyšuje hladina hormonů zvaných endorfiny, které v nás vyvolávají pocity štěstí a radosti. Doporučujeme proto vyhradit si každý den určitý čas i na pohyb. Tímto způsobem se můžete úspěšně vyhýbat stresovým situacím. Pokud nemáte příliš mnoho času, postačí vám 20-30 minutová procházka každý den.
2. Dostatečný a kvalitní spánek
Ne nadarmo se říká, že spánek je základem všeho. Nevyplatí se podceňovat 8-hodinový kvalitní spánek. Spánek dodává našemu tělu energii a regeneruje jej. Pokud našemu tělu nedodáme takový spánek, náš organizmus využije stresové hormony na to, aby nás udržel aktivními, protože máme nedostatek energie. Dospělým jedincům stačí 7-8 hodin spánku, dětem 9-10.
3. Správná a vyvážená strava
Vaše tělo potřebuje správnou a vyváženou stravu, aby zůstalo zdravé a silné. Kromě toho správnou stravou dokážete pomoci vašemu tělu s bojem proti stresu. Doporučujeme snížit požívání alkoholu a kofeinu, protože tyto látky dokáží navyšovat stresové hladiny ve vašem těle. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin (hlavně čistá voda), nakolik dehydratované tělo vylučuje kortizol – jeden ze stresových hormonů.
4. Naučte se relaxovat
Ano, i v takto hektické době je důležité zastavit se a říct si ,, je čas na odpočinek „. Snažte se nemyslet na stresující okolnosti a problémy během relaxace. Zaměřujte se pouze na aktivity, které vám dělají radost a nemyslete na nic jiného.
- poslouchejte relaxační a uklidňující hudbu
- dopřejte si relaxační koupel s různými vonnými oleji či solemi
- dopřejte si masáž – využívejte při ní i různé tělová mléka či relaxační oleje při uklidňujícím teplém světle, abyste dosáhli maximální relaxační zážitek
5. Jóga a meditace
Dopřejte si každodenně chvilku pro meditaci či jógu a očistěte svou mysl od negativních myšlenek. Představujte si místo plné harmonie a místo, které by vás udělalo šťastnými. Zaměřujte se na detaily, abyste ,, odešli z přítomnosti „.
6. Zbavte se negativních myšlenek
Probuďte se každé ráno s pozitivním naladěním. Myslete do budoucna, ale pozitivním směrem. Nezaměřujte se příliš na negativa, které se vám udály během dne. Děkujte za všechno pozitivní, co máte. Kromě toho se snažte vizualizovat všechny vaše pozitivní cíle, které máte. Myslete na úspěch a to, jak ho dosáhnete.
7. Pojmenujte okolnosti, které vás stresují
Snažte se přesně vyjmenovat situace, které vás stresují. Pokud jste je už identifikovali, měli byste se jim v co největší míře vyhýbat. Velmi dobrou radou je připravovat se předem na stresové situace.
8. Nesnažte se měnit to, co se nedá
Takové situace dokážou mnoha lidí vystresovat. Beznaděj je to, co by nás mohlo v takových případech vystihovat, což může vést ke stresu. Nesnažte se znepokojovat se nad situacemi, které nejsou ve vašich rukou.
9. Mějte radost a smějte se
Přílišná serióznost je jedním z největších zabijáků eliminace stresu. Je naprosto v pořádku, pokud se dokážete povznést a zasmát se i nad zátěžovými situacemi.
10. svěřte se někomu s vaším stresem
Dlouhodobý stres vám tedy na zdraví nepřidá. To, že se s vašimi problémy někomu svěříte vám pomůže napětí a stres uvolňovat. Svěřte se své rodině i lékaři.
11. Autohypnóza
Autohypnóza vám může pomoci s úlevou od stresu. Odstraňte všechny rušivé faktory a pusťte si relaxační hudbu. Posaďte se nebo si lehněte, vyberte si téma, na kterou se chcete soustředit, zhluboka inhalujte nosem a vydechujte ústy. Tento proces opakujte 5krát. Myslete přitom na svůj komfort štěstí, milovanou osobu nebo oblíbené místo.
12. Mějte ve svých aktivitách řád
Vybudujte si silnou odolnost určitým řádem ve vašich povinnostech a volném čase. Nesnažte se zbytečně propracovat, pokud to není zcela nezbytné. Pokud i nestihnete něco, co jste měli naplánované, odložte si to na jiný den.
13. Žvýkání žvýkačky
Byl proveden průzkum, který potvrdil to, že žvýkačka může mít velmi pozitivní efekt na relaxaci, uklidnění a snižování stresu. Vyzkoušejte tuto radu a uvidíte, jakým způsobem vám pomůže.
14. Aromaterapie
Esenciální nebo éterické oleje, jejichž inhalace má velmi příznivé účinky na náš organismus a naši psychiku, nám mohou pomoci i se zvládáním stresových období.
15. Naučte se přijmout to, že stres je součástí života
Pochopení této velmi důležité zásady je velmi důležité pro to, abyste si udrželi zdravé nastavení mysli. Stres je prostě tady a je jen na nás, zda nás dokáže porazit nebo ne.
Vybrané zdroje:
- https://www.inc.com/amy-morin/7-ways-mentally-strong-people-handle-stress-effectively.html
- https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety
- https://www.anteaconsulting.sk/5-tipov-ako-bojovat-stresom/
- https://www.naturamed.sk/#!/novinky-a-informacie/8-vyzivovych-doplnkov-a-bylin-ktore-pomahaju-odburavat-stres
- https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-symptoms-signs-and-causes.htm
- https://www.wikihow.com/Deal-With-Stress
- https://tranzformacia.sk/porazte-stres-za-10-minut-s-touto-autohypnotickou-technikou/