Řekl vám už někdo, že jste příliš citliví? Máte pocit, že vás věci ve vašem okolí ovlivňují mnohem více než ostatní? Jakákoliv situace ve vás vyvolává reakci, kterou mnozí považují za přehnanou? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli pozitivně, pravděpodobně trpíte emocionální přecitlivělostí.
Lidé, kteří spadají do této kategorie mají něco jako šestý smysl doprovázen vysoce rozvinutou úrovní empatie, která jim umožňuje rozpoznat různé emoce u sebe ale i u jiných. Prožívají situaci dvakrát intenzivněji než průměrný člověk a analyzují nejen své pocity, ale indentifikovat se is pocity jiných lidí.
Pokud například někdo v blízkosti takové osoby trpí, všimne si to jako první. Je prakticky nemožné, ukrývat před nimi jakékoliv emoce. Vždy váš duševní stav vědí dokonale odhadnout. Bohužel, má to i své nevýhody. Samotných nositelů tato vlastnost ovlivňuje do takové míry, že jejich to může limitovat v běžném životě.
Obsah článku
Jsem přecitlivělý?
Hypersenzitivita je nejlépe vystižena jako emoční křehkost. Přecitlivělí lidé mají velký problém udržet své emoce na uzdě a jsou snadno zranitelní. Doslova cítí, jak je póry protékají emoce, které nedokážou nijak řídit. Vše prožívají více než ostatní a život si berou příliš k srdci.
Pokud vás často až přehnaně trápí obyčejné věci a detailně rozebíráte každou maličkost, jste vnímaví, plaší a úzkostliví, možná i vy patříte mezi lidi se syndromem vysoké citlivosti. Myslete však na přínosy, které jsou s ní spojené. Zřejmě jste mnohem empatičtější, jste hluboký myslitel schopen vidět věci z jiné perspektivy, pravděpodobně máte blízko k umění a víte vidět pozitivní vlastnosti i na jiných.
Hypersenzitivita je vrozená
Přestože je při vzniku emocionální přecitlivělosti jasně přítomna biologická složka, společenské prostředí také hraje nezanedbatelnou roli. Projevuje se jako vysoká citlivost na různé podněty. Přecitlivělí dospěláci se mohou projevovat jako introverti, ale ne všichni jsou plaší a uzavření. Studie tvrdí, že přibližně 30% hypersenzitivních lidí jsou ve skutečnosti extroverti.
Nemohou za to jen geny
V principu je to kombinace genetických (dědičných) faktorů a vlivu společenského prostředí, ve kterém se jedinec vyvíjí. Představte si například dítě narozené v nestabilním rodinném prostředí, které zažívá vážnou emocionální deprivaci. Když vyroste, vyvine se v člověka, který může mít vážné problémy s regulací svých emocí a díky zkušenostem z dětství bude na jisté jevy mnohem citlivější.
Vysoce citlivý ≠ Přecitlivělý
Vysoká citlivost je biologická predispozice, zatímco hypersenzitivita je způsob zvládání svých emocí. Často se tyto výrazy zaměňují, ale ve skutečnosti toho mají jen velmi málo společného. Přesto, že člověk může být citlivý, nemusí být přecitlivělý. Ve skutečnosti může být obtížné ranit i citlivého člověka právě kvůli tomu, že má pevné schopnosti zvládání (ty si však člověk musí vypěstovat / osvojit). To je rozdíl mezi vysokou citlivostí a přecitlivělostí. První je biologicky založena a druhá je spíše odrazem jisté „emocionální dovednosti“.
Když se dar stane prokletím
Emoční hypersenzitivita může být velmi pozitivní věc. Ve skutečnosti vám to umožní lépe se spojit s ostatními, můžete podpořit lidi, kteří vás potřebují, přizpůsobit své chování lidem, kteří mají potíže. Ale má to i svá negativa. Pokud se příliš soustředíte na detaily, můžete zanedbávat sebe, ztratit orientaci a nadhled v situaci. Velkým problémem je, že je tu i temná strana zatížena nejistotou, obtížemi při zvládání emocí a podrážděností.
Když se příliš soustředíte na detaily, vaše perspektiva je ovlivněna vašimi vlastními pocity, fixovanými na něco specifické. Přikládáte tomu příliš velký význam a nadměrnou reakci, ačkoli ostatní lidé ji nemusí vůbec vnímat. Úzkost, stres a deprese jsou nemoci, které obyčejně postihují lidi s citovou hypersenzitivitou. Cítí příliš mnoho, obávají se příliš mnoho a soustřeďují se na věci, které jiní ignorují, tento „dar“ (za což ho někteří považují) může změnit i na vašeho nejhoršího nepřítele.
Buďte silný
Dobrá zpráva pro všechny hypersenzitivních lidí je, že neodsuzuje osobu k úplné citové křehkosti, důležité však je nepodlehnout a neoddať se zcela svému vnitřnímu prožívání ale důležité je, rozvíjet emocionální odolnost a spolehlivé schopnosti zvládání situace. Své biologické predispozice zřejmě neoklamete, ale můžete se naučit je regulovat.
Jak se projevují „citlivky“ – příznaky:
- bohaté vnitřní prožívání
- individuální kreativní aktivity
- zájem o umění
- rychlé a náhlé nadšení / vzplanutí
- problémy s veřejnými projevy před publikem
- senzitivita na okolní smyslové podněty – světlo, hluk, pachy
Jste uvědomělý se smyslem pro detail
Přecitlivuje lidé jsou si více vědomi sebe a svého vnitřního světa. Jsou naladěni na své emoce a dokáží pochopit, proč se přesně cítí určitým způsobem. Pozitivní citlivé osoby mají vysokou úroveň sebeuvědomění s udržovanou samoregulací, tato citlivost jim umožňuje být úspěšný, pozorný a sociální nadaný. Ale pokud máte nízkou samoregulaci, mohlo by to způsobit, že budete emocionální nevyvážený.
Jak přecitlivělá osoba jste si také velmi dobře vědom detailů obklopujících vaše prostředí. Máte mnoho informací zpracovávaných ve více oblastech mozku ve srovnání s jinými jednotlivci. Tyto informace v mozku citlivé osoby mohou být prospěšné, protože mají projevují zvýšenou pozornost na detaily, které často jiní přehlížejí.
Prosazujete individuální práci
Přestože práce ve skupinách může být zábavná, citliví lidé mají tendenci dosáhnout více, když jsou sami. Vysoce citliví lidé na pracovišti mají tendenci brát více, než dokážou reálně zvládnout a přeceňují své schopnosti, aniž by si to uvědomovali. Proto jejich postihuje syndrom vyhoření rychleji. Rádi pracují sami, protože získají soukromí, které jim pomáhá soustředit se. Citliví lidé jsou podrobněji orientovaní a více nad věcmi uvažují z rôzych úhlů a zvažují více možných faktorů. Zatímco většina banálních rozhodnutí nemusí pro mnohé vypadat jako velký problém, přecitlivělá osoba zváží každý možný důsledek před výsledným rozhodnutím.
Extrémně emoce a impulzivnost
To neznamená, že tito lidé od rána do večera nedělají nic jiného, jen pláčou. Úrovně emocí jsou ale odlišné od průměrného člověka – u toho přecitlivělého jsou mnohem intenzivnější (hlasitý nebo dlouhý smích, intenzivnější pláč, nadměrně překvapená reakce, nedůvěra, roztřesené stavy, vyčerpání).
Komunikujete dobře s ostatními
Dokážete se snadno spojit s ostatními. „Funkčně citliví lidé jsou organizováni, promyšlení, reflexivní, s dobrými osobními hranicemi a skvělými dovednostmi, které jsou ohleduplné, empatické a tyto kvality vás předurčují k optimalizovanému výkonu v mnoha pracovních prostředích.
Někdy můžete situace přeceňovat
Zatímco jiní lidé by mohli situaci po několika minutách pustit, citliví lidé mají tendenci znovu a znovu opakovat scénář v jejich hlavě. „Zahrajte si ve své mysli bojuje, že se ještě nestane, a nikdy se to nestane. Snění o neshodách. Není schopen nechat myšlenky něčeho, co se stalo. Nechat je být rušivými a bránit tomu, abyste se mohli soustředit na to, co jste potřebují také.
Hypersenzitivita u dětí
Výchova přecitlivělých dětí rozhodně není úplně jednoduchá. Jejich nadměrná citlivost se projevuje při každém větším sporu. Tyto situace jsou pro ně nadměrně stresující a kvůli vyšší citlivosti mohou mít dokonce určité předtuchy. Z toho vyplývá, že tyto děti potřebují nadměrnou péči. Bohužel, v našem prostředí nejsou školy na ně tak docela připraveny. Učitelé jim často nerozumí a zařazují je mezi vývojově opožděné nebo mezi děti s poruchou učení.
Jedním z největších nepřátel je pro hyperzensitivne děti společnost. V dnešní době musí být člověk značně průbojný a někdy zlehka sobecký, aby se mohl lépe prosadit. Tyto vlastnosti však přecitlivělé děti většinou nemají a díky bývají často znevýhodněny.
Co dělat, když vás bolí duše
- Napište své myšlenky a pocity na papír, aby vás neblokovaly
- Zkuste popřemýšlet nad meditaci
- Filtrujte věci, kterým věnujete svou pozornost
- Akceptujte, že jste jen pozorovatel – všude kolem nás dochází k různým změnám a událostem, které nemají jen pozitivní charakter a nemáme na ně často žádný vliv. Pokud bojujete s emocemi, možná vám pomůže uvědomění si toho, že vy jste jen pozorovatel všech těchto procesů.
Naučte se kontrolovat myšlenky
Myslete na to, že nejdůležitější je vnitřní klid, proto je důležité kontrolovat neustálý příliv negativních myšlenek. Právě nimi si zvykneme sami komplikovat život, máme tendenci vytvářet si domněnky a brát si věci příliš osobně. Zapisujte si vše, co vám prochází hlavou.
Uvidíte, že většina myšlenek je neproduktivních, negativních a nevyplatí se jim vůbec věnovat pozornost. Nezapomeňte, kvalita vašeho emočního stavu úzce souvisí s tím, jak myslíte, vše je totiž v hlavě. Pokud máte tendenci vnímat sebe jako příliš citlivou osobu, nepovažujte to za něco negativního, ale snažte se z toho těžit výhody. Ačkoli vás tato vlastnost může občas vyčerpávat, pomůže vám lépe vnímat okolí a lépe komunikovat s ostatními.
Hypersenzitivitu můžete využít
- kreativní (projevte se na různých úrovních – malujte, pište, tvořte)
- posilujte vztahy – se sebou samým ale is lidmi ve vašem okolí
- k dosažení vnitřní rovnováhy, nestyďte se za svou senzitivita
Zajímá vás
Co je hypersenzitivita?
Je to vlastnost člověka, který je vysoce vnímavý na své okolí, zejména po emoční stránce. Tito jedinci jsou značně přecitlivělý úzkostlivý či plačtivý. Vyznačují se vysokou emoční inteligencí.
Je to pozitivní nebo negativní dar?
Z pohledu společnosti nebo okolí je to velmi pozitivní dar, protože lidem se přirozeně líbí, pokud je někdo polituje a chápe po jejich vnitřní stránce. Na druhé straně tito lidé mohou trpět, nejednou i psychickými poruchami.
Víme hypersenzitivitu nějak ovlivnit?
Dříve život a životní zkušenosti nás učí novým zkušenostem a lépe se vypořádává s negativními a těžkými pocity. Samozřejmě lidé trpící hypersenzitivitou by se měli naučit ,,tlumit“ tento dar.
Vybrané zdroje:
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/ironshrink/201411/the-difference-between-highly-sensitive-and-hypersensitive
- http://www.pluska.sk/izdravie/pre-zeny/ste-hypersenzitivna-osobnost-vytazte-z-toho-co-najviac.html
- https://www.bustle.com/articles/159964-11-signs-you-might-be-a-hypersensitive-person-according-to-experts
- https://exploringyourmind.com/emotional-hypersensitivity-emotions-always-bursting/
- https://www.interez.sk/blog/nielen-pre-citlivky-toto-je-5-sposobov-ktorymi-zvladnete-svoju-emocionalnu-precitlivenost/