Na světě existuje množství zdravotních problémů, které jsou zapříčiněny nedostatkem určitého druhu látek, ať už se jedná o různé minerály, vitamíny nebo jiné živiny. Ale na druhé straně, zdravotní komplikace mohou být způsobeny i nadměrnou hladinou určitých látek. V tomto článku se budeme věnovat minerální látce – vápníku, který určitě znáte i pod názvem kalcium. Existuje totiž problém s jeho nadměrným množstvím v našem těle. Takový stav se odborně nazývá hyperkalcémie, a právě o něm se budeme povídat.
Obsah článku
Proč je vápník pro naše tělo důležitý?
Vápník nebo jinak řečeno kalcium má velmi zásadní vliv na stavbu našeho těla a je také zodpovědný za mnohé biologické pochody. Co byste měli o vápníku vědět?
- Kalcium je nesmírně podstatné pro naše kosti, a tedy tvoří jakousi oporu našeho těla.
- Kalcium je kromě toho zodpovědné i za přenos nervových vzruchů, správné fungování svalů či srážení krve.
- Možná jste netušili, že tato velmi důležitá minerální látka se objevuje v krvi v množství přibližně 2,2-2,6 mmol / l. Zajímavostí je to, že určitá část je navázána na proteiny a ta druhá je volná.
- Nicméně zcela zásadní je to, že nejvyšší koncentrace vápníku se nachází v kostech. Můžeme tedy říci, že naše kosti zásobují naše tělo vápníkem.
- Pokud však dosahujeme hodnoty vápníku více než 3,75 mmol / l, můžeme říkat, že jde o velmi vysokou hodnotu av takovém případě mluvíme o hyperkalcémii.
Co ovlivňuje hladinu vápníku?
Celý proces řízení vápníku v našem těle je velmi komplikovaný. Důležité je však znát faktory, které jsou zodpovědné za snižování nebo zvyšování jeho hladiny. Obecně můžeme říci, že hladinu vápníku v krvi je schopen navýšit hormon zvaný parathormon a vitamin D. Na druhé straně hormon kalcitonin je zodpovědný za snižování této hladiny v našem organismu. Znáte příštítná tělíska? Tyto se nacházejí v dležitom orgánu našeho těla, a to ve štítné žláze. V těchto tělíscích se totiž parathormon tvoří.
Na jakém principu funguje snižování hladiny vápníku prostřednictvím parathormonu? Parathormon je známý tím, že může odvápňovat kosti a zvyšovat produkci vitamínu D v našem organismu. Tento proces má za následek zvýšení hladiny kalcia.
Vitamin D je důležitou látkou pro náš organismus, kterou si naše tělo v první řadě produkuje samo. V menší míře můžeme tento vitamín však přijímat iz potravy. Pro tvorbu vitamínu D je velmi významné sluneční záření. Vitamin D je znám tím, že stimuluje vstřebávání kalcia pomocí střevní sliznice.
Jak jsme již zmínili v případě parathormonu, i opačný hormony zvaný kalcitonin se produkuje v příštítných tělískách. Je schopen snížit hladinu vápníku v krvi. Hladina vápníku v našem těle souvisí také s funkcí ledvin a hladinou krevních fosfátů. Zapamatujte si tuto zásadu – v případě navýšení hladiny krevních fosfátů kalcium klesne. Totéž platí i naopak.
Hyperkalcémie a její příznaky
Jak jsme již zmínili, hyperkalcémie představuje nadměrnou hladinu vápníku v našem těle. Jak zjistím, že mám nadměrnou hladinu vápníku? Zjistíte to podle nasldujúcich příznaků:
- únava a vyčerpanost
- slabost ve svalech
- apatie
- zpomalení trávicího traktu
- zácpy
- nevolnost a zvracení
Pokud můžeme říci, že vysoká hladina vápníku má dočinění s odvápňováním kostí, jedinec může také pociťovat bolest v kostech. Kromě toho se hyperkalcémie může projevovat i zlomeninami, které vznikají pouze při běžných úrazech. Odborníci tomuto jevu říkají patologické fraktury. Pokud máte nadměrné množství vápníku, znamená to, že tzv. vápenaté soli se mohou ukládat v různých částech těla. Příkladem mohou být ledviny, ve kterých mohou vznikat tzv. močové kameny zapříčiňující ledvinovou koliku.
Možná jste nevěděli, ale hyperkalcémie ovlivňuje i správnou činnost srdečního svalu. Hyperkalcémie může způsobit vážné poruchy srdečního rytmu, což může mít za následek až zastavení srdce a následnou smrt.
Také pokud trpíte hyperkalcémií, je důležité si uvědomit, že se zvyšuje riziko výskytu žaludečních vředů či akutního zánětu slinivky.
Hyperkalcémie – jaké jsou její příčiny?
Příčin může být velmi mnoho, avšak uvedeme ty nejčastější a nejvýznamnější.
- chronické selhání ledvin – Ledviny se v takovém případě nevědí zbavit fosfátů, a proto se jejich hladina v krvi navyšuje. To znamená, že pokud klesá vápník, tak naše tělo potřebuje jeho hladinu doplnit pomocí parathormonu. Tento hormon začíná postupně odvápňovat kosti a zvyšovat hladinu vápníku.
- kostní metastázy – Jde o různé nádorové onemocnění, které se projevují i hyperkalcémií. Metastázy tumorů jsou zodpovědné také za odbourávání kostí. Hovoříme zejména o tzv. Osteoklastická tumorech.
- imobilizace – Pokud je pacient dlouhodobě nečinný, např. na lůžku, dochází k odvápnění kostí.
- mnohočetný myelom – Mluvíme o unikátním nádorovém onemocnění, které vychází z bílých krvinek.
- hyperparatyreóza – V tomto případě také mluvíme o nádoru, avšak v příštítných tělísku. Nádor může být zhoubný i nezhoubný. V takovém případě dochází ke zvýšené tvorbě parathormonu důsledkem onemocnění příštítných tělísek.
- předávkování vitamínem D – Předávkování v tomto případě znamená, že jedinec přijal více než 100 mikrogramů denně. Tímto způsobem se zvyšuje i hladina vápníku v krvi.
Léčba a diagnostika hyperkalcémie
To, zda trpíme hyperkalcémií nebo ne, nám odborník zjistí z krevního obrazu. Kromě toho je důležité vyšetřit ledviny, zjistit hladinu fosfátů a koncentraci parathormonu. Funkci příštítných tělísek odborník zjistí ultrazvukem krku. Na kostní metastázy je dobré scintigrafické vyšetření skeletu, které může diagnostikovat změny kostního metabolismu. Důležité je tedy najít příčinu tohoto problému.
Důležité je hlavně vyřešit hyperkalcémii a až pak jí samotnou příčinu. Hyperkalcémie se léčí vymýváním a diuretiky. Kromě toho se mohou využívat i bisfosfonáty, což představuje medikamenty, které blokují odbourávání kostí. Další alternativou je přísun kalcitoninu. Pokud selhávají i ledviny, tak v tomto případě se využívá i dialýza.
Často kladené otázky
Co je hyperkalcémie?
Pojem hyperkalcémie představuje stav našeho organismu, kdy máme vysokou hladinu vápníku. Běžná hladina vápníku v krvi by se měla pohybovat na hodnotě 2,2-2,6 mmol / l, přičemž o hyperkalcémii hovoříme v takovém případě, kdy se tato hladina vyšplhá až na hodnotu 3,75 mmol / la více.
Jaké jsou příznaky hyperkalcémie?
Příznaků hyperkalcémie může být několik, ale mezi nejčastější patří: únava a vyčerpanost, slabost ve svalech, apatie a problémy s trávením (zácpy, nevolnost a zvracení). Protože hyperkalcémie může být způsobena i odvápňováním kostí, vyskytnout se mohou také časté zlomeniny, protože kosti jsou v takovém případě oslabené.
Co způsobuje hyperkalcémii?
Hyperkalcémie může být způsobena několika důvody. Častokrát se jedná o závažnější onemocnění, která jsou za ní skryté. Jedním z běžných důvodů může být nadměrná hladina vitaminu D, který s hořčíkem spolupracuje, a proto ovlivňuje i jeho hodnoty. O dalších příčinách hyperkalcémie se dočtete pod nadpisem ,, Hyperkalcémie – jaké jsou její příčiny? „.
Vybrané zdroje:
https://vyliec.sk/choroby/hyperkalcemia-zvysena-koncentracia-vapnika/