Člověk je tvor emotivní a ve svém životě pociťuje nejrozličnější emoce, ať už pozitivní nebo negativní. V dnešní době se stále více dostáváme do situací, kdy nás přemáhají pocity hněvu a rozčilení. Hněv jako negativní emoce je přirozenou reakcí člověka na různé okolnosti, které v něm vyvolávají tento pocit. pojďme se tedy podívat na poměrně běžný jev z různých pohledů. Jak se vyhnout hněvu nebo co dělat abychom ho efektivně potlačovali? Více se dozvíte v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to hněv?
O této emocí hovoříme v tom smyslu, že jde o silnou afektivní reakci na frustraci, urážku či různé podněty, které se jedinci nelíbí nebo se mu zdají nepříjemné. Je však lišit hněv od nenávisti. Hněv je zpravidla emocí krátkodobého charakteru, která po čase ustane. Na druhé straně, nenávist může trvat až velmi dlouhou dobu. Projev hněvu s sebou přináší zejména velmi mnoho negativ, a to zejména narušování vztahů mezi lidmi. Kromě toho tato negativní emoce může člověku přivodit izolaci či pocity osamělosti.
Je faktem, že hněv jako negativní emoce má ve většině případů svůj pádný důvod, avšak v mnoha situacích je tato reakce nepřiměřená vůči okolnostem, které ji vyvolaly. Opozita hněvu je mírumilovnost, ke které by se každý člověk měl přibližovat.
Hněv – může poškodit i naše zdraví
Agresivita a hněv jdou ruku v ruce. Jedna emoce může vyvolávat tu druhou. Pokud je jedinec agresivní již ve své podstatě, tak se určitě stane, že jeho agresivita se projeví hněvem. Rádi bychom začali citací, který tento nadpis asi nejlépe vystihuje: ,,Náš vlastní hněv nebo vztek nám nadělají více škody, než to, co nás k hněvu přivedlo.“- John Lubbock.
Možná jste se již někdy zamýšleli nad tím, kde hněv, zloba či agresivita vznikají. Jde o naše podvědomí. Ve většině případů jsou všechny tyto negativní emoce reakcí na to, že všechno nejde podle našich představ. Možná neuvěříte, ale vaše podvědomí hromadí energii, která musí jít ven . Je to jako rozbuška. Stačí málo a vybuchne. Pokud vybuchneme, náš hněv dostaneme ven, což může vést dokonce až k fyzickému násilí.
1. Hněv je vyjádřením nesouhlasu
Pocit hněvu jako negativní emoce není nic jiného než to, že s něčím nebo s někým nesouhlasíme. Samozřejmě to, že s někým nemáme stejný názor nemusí hned vyústit do hněvu. Snažme se proto potlačovat tento náš hněv a agresivitu v podvědomí. Pokud dokážeme hněvu a agresivitě říci ne, v konečném důsledku tím pomůžeme i našemu zdraví. Snažme se hledat vnitřní klid, neboť jen tímto způsobem můžeme dosáhnout zdravého ducha.
2. Hněv a agresivita jsou akumulací energie
Je velmi nebezpečné, pokud člověk často pociťuje rozčílení a agresivitu, protože jde o hromadění energie v podvědomí jedince, které nesouhlasí s okolnostmi v reálném životě. V důsledku pravidelného zažívání takových emocí a také uvolňování energie z těla člověk jde proti svému vlastnímu zdraví. Jak to vlastně funguje? Naše podvědomí hromadí negativní energii, čímž jakoby vzdoruje situacím v reálném životě. Možná se proti tomu snažíme co nejvíce bojovat, ale podvědomí většinou neovlivníme. Tato energie se postupně dostává na povrch, kvůli čemuž nám ubývá síla. Nastává tzv. energetická podvýživa as tím spojené riziko onkologických onemocnění.
3. Je hněv vyjádřením touhy po lepším světě?
Tato emoce je v mnoha případech spojena s dobrými úmysly. Od malička si formujeme obraz ideálního světa, ve kterém bychom chtěli žít. Pokud někdo nebo něco překazí takový náš obraz, přichází na scénu hněv, který je jen odrazem naší narušující se touhy. V mnoha případech je hněv i voláním po svobodě. Důležité je říci, že nejen samotná existence hněvu a její projevy jsou negativní, ale i jeho potírání.
Představme si situaci s granátem, který roste v našem podvědomí. Stačí málo a granát se odjistí, následně vybuchne, což představuje vyplavení nahromaděné energie. Druhá situace může nastat, když tento granát v našem podvědomí roste, ale nedojde k jeho odjištění, zůstává v našem nitru. Toto má za následek téměř stejné komplikace pro naše zdraví jako situace v prvním případě.
4. Zaměňte jej za pozitivní emoce
Pro vaše zdraví je nejideálnější to, pokud hněv dokážete dlouhodobě potlačovat v tom smyslu, že tuto emoci zaměníte za pozitivní pocity. Nejenže se budete cítit dobře a zdravě, ale může to také nastartovat pro vás vlnu úspěchu. Ne nadarmo se říká, že všechno je to v naší hlavě .
5. Hněv a ego?
Ego představuje sebevědomí člověka. Každý člověk má ego, je však individuální, jak ho člověk projeví. Ego a hněv představují neoddělitelné pojmy. Člověk s velkým egem má většinou pocit, že pouze on má správný názor a že pouze od něj by se měl člověk učit. Hněv je jen vyjádřením našeho ega. Každý člověk bojuje za svou pravdu, ne za tu reálnou. Hněv se dostává na povrch tehdy, když se člověk cítí ukřivděně nebo když nedostal to, co podle něj měl dostat. Projev hněvu ho osvobozuje od převzetí odpovědnosti, hněv hází vinu na jiných. Vyvarujte se tedy této negativní emocí a zkuste konstruktivní kritiku.
6. Je tato emoce iluzí moci?
Hněv nás v mnoha případech dokáže zotročit a navodit nám pocit, že máme moc nad jinými. V této souvislosti může hněv přerůst až do agresivity. Pokud jsme naštvaní, máme totiž pocit, že můžeme urážet, kritizovat, nesnášet či nenávidět. Mysleme proto na naše zdraví, protože hněv zadržuje tok energie a životní síly do našeho organismu.
7. Co způsobuje hněv?
- slabost
- vyčerpanost
- nespokojenost
- zhoršený zdravotní stav
- závažnější onemocnění
Za co je zodpovědný potlačovaný hněv?
- zvýšený krevní tlak
- záněty dutin
- nádory
- rakovinu
- psoriázu
- premenstruační syndrom
- zápal plic
- vředy
Jak zvládat hněv?
https://youtu.be/BrUo3a5f5Qc
Existuje několik způsobů, kterými můžeme potlačit tuto negativní emoci. Důležité je hlavně dbát na prevenci, ale i na efektivní řešení, pokud se již objeví.
- Rozpoznejte možné východisko. V první řadě byste se měli zaměřit na okolnost, která způsobuje tuto negativní emoci. To, že se nekontrolovatelně zlobíte nic neřeší. Zkuste se racionálně zamyslet nad příčinami této emoce.
- Snažte se odpustit nebo zapomenout. Věděli jste o tom, že pokud se již zlobíte, nejlepším lékem je jednoduché odpuštění nebo zapomenutí? Zkuste to a uvidíte jakým způsobem se váš život zkvalitní. Budete načerpávat pozitivní energii, což se odrazí na vašem zdraví.
- Poslouchejte. Pokud se dostanete do konfliktu, snažte se poslechnout si názor i toho druhého. Najděte ty pozitiva a připusťte to, že i druhý může mít pravdu. Pokud se zaměříte na to dobré, není šance, abyste pozitivně opláceli hněvem.
- Dopřejte si odpočinek. Pokud se již kvůli něčemu zlobíte, snažte se uklidnit a krotit vaše emoce. Na to vám pomohou některé techniky: dýchejte zhluboka, opakujte si slova jako ,, ber to s lehkostí „a ,, jsem v pohodě“, myslete na něco uklidňující, provádějte antistresové cvičení jako jóga či meditace.
- Dělejte racionální závěry. Před tím než začnete nadávat či zlobit se, zkuste se zamyslet nad tím, že se celá situace vyřeší a dopadne to dobře.
Jak ovládat pocit hněvu?
Existuje několik zásad, které bychom měli dodržovat abychom se mohli postupně zbavovat hněvu z našeho života.
- snažte se přijít na to, co vás nejvíce rozčiluje – myslete na to a dejte si za cíl, že příště vás tyto věci už nerozlobil
- rozpoznejte příznaky hněvu, mezi které patří pocit tepla, třes, bolesti hlavy či břicha, křik, nervozita, pláč, nesouvislé myšlenky, bezmoc
- povídejte o tom, proč se zlobíte – dejte ze sebe ven to, co stojí za touto emocí, může jít o strach, smutek, stydlivost, zklamání nebo bezmocnost
- ovládejte svůj hněv – zastavte se a nahovárajte si, že je vše v pořádku, protože jste silní
- myslete na to, jak se poprat se vzniklou situací – namísto urážek, útoků či slovních bitev zkuste odpouštět a přeměnit negativní emoce na ty pozitivní
5 zajímavostí o hněvu, které jste možná nevěděli
- Červená barva se podílí na negativních emocích.
- Hněv je zodpovědný za ovlivňování přijímání politických informací – studie dokázaly to, že lidé mají mnohem větší tendenci klikat na negativní politické reklamy.
- Boj proti hněvu je nejlepší prostřednictvím humoru.
- Rozzlobení lidé mají tendenci vidět zbraně i tam, kde reálně nejsou. Byla provedena studie, která potvrdila to, že naštvaní lidé měli vyšší tendenci zaměnit si tvar zbraně s neutrálním objektem.
- Důsledkem hněvu je i vyšší produktivita a kreativita.
Často kladené otázky
Co je hněv? Je to emoce?
Ano, hněv je negativní emocí, která představuje reakci na urážku, frustraci zda určité okolnosti, které nám nejsou po vůli. Jedná se o jisté vyventilovanie nahromaděné energie, která dostala nějaký podnět k tomu, aby se dostala ven. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Co je to hněv?“.
Je hněv hřích?
Ano, hněv je z náboženského hlediska považován za hřích. Katolická víra ho dokonce považuje za jeden ze sedmi hlavních hříchů. Ve všech formách je tedy církví odsuzován.
Jak zvládnout a zpracovat hněv?
Existuje několik způsobů jak bojovat proti této emocí. Je jen na vás jak se s ní popasujete protože všechno je to v hlavě. Myslete na to, co vás dokáže nejvíc vytočit. Hledejte příčiny, východiska, poslouchejte, odpouštějte nebo zabúdajte. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Jak zvládat hněv?“.
Jak ho ventilovat?
Odbourat hněv je možné více způsoby, z nichž je asi nejúčinnější fyzická aktivita. Pokud máte doma boxovací pytel, vybúrte se raději na něm, jak na někom z vašich blízkých. Jinak postačí i obyčejný běh nebo jiné formy posilování.
Jak se hněvu a nenávisti zbavit?
Zjistěte co vás nejvíce rozčiluje, snažte se zaměřovat i na příznaky této negativní emoce, hledejte jeho příčiny a zamyslete se nad tím, jak je eliminovat. Snažte se ovládnout své emoce prostřednictvím opakovaných frází, myslete na racionální a klidné závěry a možné kompromisní řešení dané situace.
Vybrané zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Hnev
- https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/501/naucte-sa-ovladat-svoj-hnev
- https://www.advaita.sk/etikoterapia/teoria/zdravie-poskodzujuce-myslienky-emocie/103-zoznam-vlastnosti/165-agresivita-hnev
- https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/4928/ako-zvladat-hnev-strategie
- https://refresher.sk/44043-Co-je-to-vobec-hnev-a-akych-5-zaujimavosti-si-o-nom-zrejme-este-nevedel