Deprese je velmi závažným problémem psychického charakteru, který trápí obrovské množství lidí po celém světě. Životní styl, který jsme nuceni okolnostmi vést, nás dostává pod obrovský tlak a dlouhodobý stres, což se časem může podepsat právě na rozvoji depresivních stavů. Nejzávažnějším problémem jsou deprese trvající delší dobu. K dlouhotrvajícím depresím patří i tzv. endogenní deprese, která je jedním z druhů klinické, tedy dlouhodobé, deprese.
Obsah článku
Co je to endogenní deprese?
Endogenní deprese je druhem velké nebo klinické deprese. Patří mezi dlouhodobé depresivní stavy, které se projevují trvajícími a intenzivními pocity smutku. Pocity, kterými pacient trpí výrazným způsobem snižují kvalitu jeho života a negativně ovlivňují i fyzické zdraví, například spánkovou hygienu či apetit. Ze statistického hlediska však víme říci, že endogenní deprese je diagnostikována pouze ve velmi malém množství případů. Lékaři obvykle diagnostikují tento problém jako velkou nebo klinickou depresi.
Vědci neustále přicházejí s novými zjištěními o příčinách rozvoje depresivních stavů. Obecně se mezi hlavní příčiny řadí:
- genetické faktory
- biologické faktory
- psychologické faktory
- faktory prostředí
Endogenní deprese a její příčiny
Úvodem bychom rádi vysvětlili rozdíl mezi endogenní depresí a jinými druhy deprese. Základním srovnávacím hlediskem je přítomnost či absence stresující vnější okolnosti. Endogenní deprese se objevuje bez zjevné přítomnosti traumatické nebo stresující události. Jinými slovy řečeno, nemůžeme hledat příčinu ve vnějších faktorech. To je jeden z hlavních důvodů, proč se považuje genetika a biologické faktory za klíčové z hlediska příčin vzniku endogenní deprese.
Exogenní deprese je na druhé straně způsobena stresující nebo traumatizující událostí. Jiný název pro ni je reaktivní deprese. V minulosti mělo takové rozlišování typů deprese mnohem hlubší význam pro samotné lékaře. V dnešní době lékaři diagnostikují pouze obecnou klinickou depresi (dlouhotrvající) na základě příznaků, které vykazuje pacient.
Jak se projevuje?
Z hlediska endogenní deprese je velmi důležité znát příznaky, které vykazuje pacient, a to zejména z toho důvodu, že symptomy se objevují náhle a pro žádný zjevný důvod. Příznaky a jejich intenzita se mohou lišit od pacienta k pacientovi. Je tedy důležité vědět v jakém stádiu onemocnění se pacient nachází. Symptomy tohoto druhu depresivních stavů jsou velmi podobné těm, které vykazují pacienti s tzv. velkou depresí nebo depresivní poruchou. Je to přirozené, protože endogenní deprese patří do skupiny velkých nebo klinických depresí. Jaké jsou tedy hlavní podstatné příznaky endogenní deprese?
- neustále pocity smutku a beznaděje
- pocity únavy
- nedostatek motivace
- ztráta zájmu do běžně radostných aktivit
- problémy se soustředěním, rozhodováním nebo myšlením
- společenská izolace
- problémy s usínáním nebo se schopností zůstat v bdělém stavu
- bolesti hlavy či svalů
- sebevražedné myšlenky
- ztráta chuti k jídlu nebo přejídání
Endogenní deprese a její léčba
Léčba endogenní deprese odborníkem je velmi podstatná, protože se jedná o dlouhodobé depresivní stavy, které mohou vyústit do klubíčka dalších psychických i fyzických problémů. Obvykle je oblíbenou metodou léčby kombinace terapie a medikamentů. Samozřejmě, doporučujeme léčbu vedenou odborníky podporovat i změnou životního stylu, resp. kroky, které k ní mají vést. Je velmi vysoce pravděpodobné, že vaše onemocnění bude nutné léčit léky proti depresi zvanými antidepresiva. Obvykle lékaři rádi předepisují svým pacientům tzv. selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).
Tyto antidepresiva zvyšují hladiny určitých chemikálií v mozku, což je zodpovědné za snížení příznaků deprese. Příkladem antidepresiv jsou léky Prozac, Zoloft, Olwexya, Xanax či Elicea. Je nutné dávat si pozor i na různé vedlejší účinky či abstinenční příznaky, které s sebou antidepresiva mohou přinést. Kontaktujte proto lékaře, pokud se objeví jakékoliv neobvyklé příznaky v průběhu užívání antidepresiv.
Dalším efektivním způsobem léčby jsou i psychoterapie. Psychoterapie je založena na dialogu psychoterapeuta a pacienta s cílem pomoci pacientovi naučit se více o svém onemocnění a efektivně s ním bojovat. Negativní myšlenky se během psychoterapie mají měnit na pozitivní. Při léčbě depresivních stavů se osvědčily zejména různé druhy terapií, a to kognitivně-behaviorální terapie, interpersonální či elektrokonvulzivní terapie. V rámci odborné léčby se tedy doporučuje užívat antidepresiva a přitom podstupovat příslušné terapie.
Je dobré však změnit i váš životní styl, a to následovně:
- provádějte fyzickou aktivitu – jednoduše udržujte se aktivní
- dostatečný a kvalitní spánek – 7-9 hodin denně
- vyvážená a zdravá strava – nezapomínejte na ovoce a zeleninu
- provádějte radostné aktivity – hobby a podobně
- přijímejte minerální látky a potřebné vitamíny – zejména vitaminy skupiny B, magnézium, vitamin D či vitamín C
Nejčastější otázky
Jaká je to endogenní deprese?
Endogenní deprese je specifickým typem deprese, která se řadí mezi klinické deprese (dlouho trvající deprese). Příčinou vzniku endogenní deprese jsou vnitřní pocity jedince, tedy problém je zakořeněn v jeho psychice a nevznikl z důvodu vnějších faktorů.
Jaký je rozdíl oproti depresi?
V případě endogenní deprese mluvíme výlučně o vnitřních příčinách – například o psychických konfliktech jedince či nesprávném emočním naladěni. Tedy za endogenní depresi nejsou zodpovědné vnější faktory či okolí pacienta, problém vzniká v jeho hlavě.
Jak se léčí?
Co se týče léčby endogenní deprese, tak většinou jsou nasazeny antidepresiva a pacient také absolvuje různé terapie se svým terapeutem. Důležité je také dodržovat i zásady zdravého životního stylu.
Vybrané zdroje: