Stres, jak obrovský negativní fenomén 21. století, proniká do našeho života různými způsoby. Stres si představujeme spíše v negativním slova smyslu. Na druhé straně nás však dokáže někdy podnítit k vyšším výkonům. Negativní dopady stresu na naše každodenní fungování však převládají. V tomto článku se dozvíte to, že stres je problémem, který může mít také různé podoby. Emocionální stres je tou podobou, která trápí ve světě obrovské množství lidí. Je nebezpečný? Určitě čtěte dále.
Obsah článku
Co je to emocionální stres?
Z odborného hlediska víme stres rozdělit do několika kategorií na základě nejčastějších příznaků a doby trvání. Známe tedy následující druhy stresu:
- náhlý nebo akutní stres – charakteristický je krátkou dobou trvání a náhlým nástupem, takový druh stresu je prospěšný a může nás dokonce i posílit
- chronický nebo dlouhodobý stres – je velmi nebezpečný, protože trvá delší dobu a může poškodit naše zdraví a snížit výskyt štěstí v našem životě
Kromě toho může být krátkodobý a dlouhodobý stres rozdělen do menších podkategorií, ke kterým řadíme například i emocionální stres. Emocionální stres je druhem stresu, který se vyskytuje velmi často. Jeho efekt na lidský organismus bychom mohli připodobnit k depresivním stavům. Emocionální stres tedy představuje zdravotní problém, který je spojen také s vašimi emocemi.
Takový druh stresu si dokonce nemusíme někdy uvědomovat, protože se projevuje na naší psychice a emocích. Můžeme si dokonce myslet, že výkyvy nálad či vyčerpanost, úzkost nebo deprese nepramení v emocionálním stresu, ale pouze v dočasném zanedbatelném problému.
Emocionální stres a jeho příznaky
Jak zjistím, že trpím emocionálním stresem? Pro laika je pochopitelně velmi těžké rozlišit jednotlivé druhy stresu, a proto vám přikládáme nejčastější příznaky, které mohou indikovat to, že trpíte emocionálním stresem. Závažnějším problémem se stává v momentě, pokud trvá delší dobu, resp. jeho příznaky přetrvávají delší dobu. Mezi nejzákladnější příznaky emocionálního stresu řadíme:
- ztráta nebo nárůst tělesné hmotnosti
- poruchy spánku
- pocity izolace
- změny nálad
- úzkostné stavy
- výkyvy paměti
- pocit oslabení a vyčerpanosti
- vyhýbání se rodině a přátelům
- snížené libido
- podrážděnost
Jak jsme již zmínili, je důležité, aby výše uvedené příznaky přetrvávaly dlouhodobě, protože každý může občas takovými příznaky trpět. Je tedy důležité si uvědomit, že nemusíte automaticky trpět emocionálním stresem, pokud se jeho symptomy vyskytují jen zřídka nebo krátkodobě. Může jít totiž io úplně jiný problém. Určitě navštivte lékaře.
Příčiny
Příčiny, které vyvolávají příznaky stresu, nazýváme stresory. Stresory jsou určité negativní okolnosti, které ovlivňují reakci našeho těla v podobě stresu. Samotné stresory mohou být spouštěči různých druhů stresu, jinak řečeno, jednotlivé příčiny se mohou navzájem doplňovat či prolínat. Ve velké míře to, jakým způsobem bude vaše tělo reagovat na stresory, závisí na síle a nastavení vašeho organismu. Jiný jedinec může stresové situace zvládat mnohem lépe, například i díky tomu, že v minulosti neměl narušenou psychiku.
Mezi nejčastější stresory nebo příčiny stresu, čili i emocionálního, patří tyto okolnosti:
- psychický tlak v práci
- pracovní zátěž nebo zkoušky
- trauma
- různé zdravotní problémy
- problémy v soukromí
- špatná finanční situace
- obrovská změna v životě
- pesimismus – negativní nastavení mysli
- perfekcionismus
- nerealistická očekávání
- neschopnost přijmout nejistotu
Výše uvedený seznam je pouze zlomkem stresorů, které mohou spustit dlouhodobou reakci vašeho organismu na takové okolnosti v podobě stresu, a tedy i emocionálního stresu.
Jaký je dopad na naše zdraví?
Výše jsme si uvedli příznaky emocionálního stresu, na základě kterých je možné říci, že jím opravdu trpíte. Jaké mohou být však i další dopady tohoto závažného problému na naše zdraví?
- střevní a zažívací problémy
Byly provedeny průzkumy, které dokázaly, že emocionální stres může být zodpovědný za vznik různých gastrointestinálních poruch nebo dokonce i rakoviny. Bylo zjištěno, že u pacientů, u kterých byl přítomen emocionální stres, bylo zvýšené riziko vývinu dyspepsie, syndromu podrážděného střeva či dokonce žaludečních vředů.
- problémy s imunitou
Stres může být zabijákem správné funkce vašeho imunitního systému.
- problémy s kůží
Pokud jste pod dlouhodobým emocionálním stresem, zvyšuje se riziko toho, že se u vás mohou vyskytnout kožní problémy jako lupénka či různé vyrážky.
- oxidační stres
Oxidační stres znamená to, laicky řečeno, že začnete stárnout z vašeho nitra. Totiž v důsledku emocionálního stresu volné radikály útočí na vaše DNA buňky, což může mít za následek spuštění právě již zmíněných problémů s depresemi, úzkostnými stavy, s bipolární poruchou či jinými psychickými onemocněními.
- poruchy spánku
Emocionální stres může být odpovědný i za nespavost, což se opět odrazí na dalších možných fyzických či psychických problémech.
- obezita
V důsledku emocionálního stresu se vystavujete riziku přejídání, abyste uklidnili své nervy.
- cukrovka
Podobně jako depresivní stavy, tak i emocionální stres může vést k riziku vzniku diabetu typu 2.
- snížení fyzické aktivity
Pokud jste pod stresem, možná neuvěříte, ale může to mít za následek vaši nechuť do jakýchkoliv fyzických aktivit. Mělo by to být právě naopak, a tedy snažte se provádět co nejvíce fyzické aktivity.
Tipy, jak zvládnout emocionální stres
- výkon fyzických aktivit – dopřejte si pravidelný běh či jinou formu fyzické aktivity, protože vám zaručí snížení stresu a napětí
- relaxační aktivity – nezapomínejte i na relaxační aktivity jako jóga či taj chi
- dostatečný a kvalitní spánek – jeho nedostatek totiž může vést pouze ke zhoršení vašeho psychického stavu
- omezte potraviny, které ovlivňují emocionální stres – neuvěříte, ale jídla obsahující hodně cukru, lepek či mléčné výrobky mohou být z dlouhodobého hlediska kontraproduktivní; zaměřte se spíše na nezpracované (syrové) potraviny a potraviny bohaté na prospěšné živiny
- výživové doplňky – podpořte svou stravu výživovými doplňky obsahujícími zejména vitamíny ze skupiny B a hořčík
- meditace – nejednou podceňovaný způsob dosažení celkové harmonie těla a snižování napětí a stresu vám může opravdu pomoci
- zapište si své okolnosti, které vás nejvíce stresují – podle studie zápis a opětovné přehrání takových situací ve vaší hlavě může po několika měsících snížit pocity úzkosti či depresivní stavy
- stanovte si kroky na zvládání stresu – hluboké dýchání, jóga, meditace nebo jiné způsoby byste měli pravidelně implementovat do vašeho života a vytvořit z nich rutinu
Nejčastější otázky
Co je to emocionální stres?
Emocionální stres představuje specifický druh stresu, který se projevuje zejména na našich emocích. Tedy člověk, u kterého se emocionální stres vyskytuje, bývá často podrážděný, nervózní a někdy ho trápí i deprese.
Jaké má projevy?
Projevů emocionálního stresu je několik, ale mezi nejčastější patří změny nálad a podrážděnost. Více se dočtete pod nadpisem ,, Emocionální stres a jeho příznaky „.
Jak se zbavit emocionálního stresu?
Emocionální stres pramení hlavně v naší psychice, a tudíž důležité je zachovat chladnou hlavu v stresujících situacích a zajistit si dostatečný odpočinek . Rady, jak se mu dá předejít najdete pod nadpisem ,, Tipy, jak zvládnout emocionální stres „.
Vybrané zdroje: