Lékařské vyšetření jsou jediné zaručené způsoby diagnózy zdravotního problému. Včasné podstoupení jakéhokoliv vyšetření vám může v některých případech dokonce i zachránit život. K diagnostikování problémů s nervovou soustavou a svalstvem slouží speciální vyšetření, s jehož názvem jste se už možná ve svém životě setkali. Jde o vyšetření zvané elektromyografie známé také pod názvem EMG vyšetření.
Obsah článku
Co je to EMG vyšetření?
EMG vyšetření nebo jinak řečeno elektromyografie představuje snad nejběžnější neurofyziologické metodu. Pokud si myslíte, že trpíte onemocněními nervů, svalů, případně nervosvalové ploténky, tak vám doporučujeme obrátit se na specialisty, kteří vám takové problémy mohou rychle a efektivně diagnostikovat. Pokud podstoupíte EMG vyšetření, vězte, že se nemáte čeho obávat, protože tato neurofyziologické metoda je bezbolestná a efektivní.
Jak fungují pryčny pruhované svaly?
Příčně pruhované svalstvo, které je jedním z typů svalů, je řízeno naším centrálním nervovým systémem, tedy mozkem. Celý proces funkce příčně pruhovaného svalstva začíná v našem mozku. Mozek posílá impulzy do životně důležitého orgánu – míchy, odkud se impulzy dostávají nervovými vlákny ke svalovým vláknům. Tyto impulsy jsou elektrického charakteru, tedy můžeme říci, že jde o elektrické signály, které jsou odpovědné za kontrakci svalových vláken, což způsobuje pohyb svalu.
EMG vyšetření – kdy ho podstoupit?
EMG vyšetření je neurofyziologické metodou, která je určena pro lidi, kteří vykazují určité zdravotní problémy pomocí typických symptomů, ke kterým řadíme:
- brnění v prstech
- pálení v prstech
- bolest zápěstí, případně rukou
- osoby trpící onemocněním s názvem syndrom karpálního tunelu (kanálu)
- otoky
Možná se ptáte, jakým způsobem se výše uvedené příznaky projevují. Jednotlivé symptomy můžete pociťovat směrem nahoru, což znamená, že mohou vyzařovat až do ruky či ramene. Ve většině případů můžeme říci, že symptomy, které vám indikují to, že byste měli podstoupit EMG vyšetření, se projevují během spánku. Pacienti trpící takovými problémy se snaží co nejvíce snížit nepříjemný pocit takovým způsobem, že spí s rukou ohnutou v zápěstí. Jiní pacienti si zkoušejí ruku namáčet do studené vody.
Samotné indikátory toho, že je nejvyšší čas vyhledat ošetřujícího lékaře a podstoupit EMG vyšetření určitě netřeba podceňovat , protože se u postiženého jedince může vyskytnout i ochrnutí ruky, přičemž tento problém se může zhoršit až natolik, že dojde ke ztrátě citlivosti v dlaních a prstech.
Syndrom karpálního tunelu – nejvyšší čas na EMG vyšetření
Syndrom karpálního tunelu je jedním z onemocnění, které může EMG vyšetření diagnostikovat. Tento nepříjemný syndrom znamená onemocnění zápěstního shyby, které může diagnostikovat neurolog. Syndromem karpálního tunelu trpí i maminky v těhotenství nebo diabetici, ale nejčastěji se toto onemocnění objevuje u lidí, kteří musí pracovat v nucené poloze – to znamená, že jde zejména o lidi, kteří často opírají své lokty o stůl. Jako příklad můžeme uvést dělníků s vibračními nástroji či lidí pracujících u počítače.
Co potřebujete vědět o EMG vyšetření?
V první řadě je nutné odhalit kořen vašich problémů a důsledně sledovat příznaky, které vás k tomuto vyšetření přivedly. Pokud jste se již objednali na EMG vyšetření, podstoupíte i vyšetření vedení periferních nervů. Jak funguje takové vyšetření? Je prováděno prostřednictvím elektrické stimulace periferního nervu přiložením stimulační elektrody na kůži. Pozor však, pokud jste pacienti se zavedeným kardiostimulátorem, nakolik takovou metodu je velmi náročné provést.
Odborníci vás na elektromyografické vyšetření příjmu pouze v některých specializovaných neurologických ambulancích, případně na specializovaných neurologických odděleních nemocnic. Toto vyšetření vám provede neurolog, přičemž využívá tzv. myograf, což je záznamový přístroj s určitými elektrodami:
- stimulační elektroda – Tuto elektrodu vám neurolog upevní na kůži v oblasti vedení sledovaného nervu.
- snímací elektroda – Tento druh elektrody vám může neurolog připevnit na kůži nad sval, který potřebuje sledovat. Upozorňujeme však, že snímání pomocí této elektrody není nejpřesnější.
Jak probíhá EMG vyšetření?
V praxi se můžete setkat také s elektrodami, které mají jehličkové zakončení. Neurolog vám tyto elektrody jemně vpíchne do svalu, který vyšetřuje. Můžete očekávat jemnou bolest, ale pro efektivitu vyšetření je to velmi podstatné. Úkolem pacienta je provést opatrný pohyb svalům, který se vyšetřuje. Úkolem EMG vyšetření je zjistit změny elektrického potenciálu vyvolané takovým stahem svalu pacienta. Stimulovat nervový signál je však možné i elektrickým impulsem, který je veden ze stimulační elektrody.
Základem EMG vyšetření jsou již zmíněné tenké jehly zavedené do svalu. Neurolog vás nejprve vyšetří v klidném stavu a následně v napjatém stavu, tedy v průběhu napínání svalů. Jehlové elektrody, které jsme již zmínili mohou být zavedeny přes kůži do svalu, aby se zaznamenala elektrická svalová aktivita, resp. elektrické snímání biopotenciálů. Existují však i povrchové elektrody, které se umísťují na kůži nad bříškem svalu.
Výhodou EMG vyšetření je i to, že před jeho absolvováním není nutné provádět téměř žádnou přípravu. Pro vás to znamená, že se můžete normálně stravovat, pít nebo užívat léky s výjimkou preparátů magnézia a sedativ (léky na uklidnění).
Co byste ještě měli vědět?
Důležité je však lékaře, který bude vykonávat EMG vyšetření, informovat o následujících faktech:
- Pokud užíváte léky na srážlivost krve, nezapomeňte dát o tom vědět neurologů.
- Pokud se ve vašem těle nacházejí kovové implantáty.
- Pokud využíváte kardiostimulátor nebo defibrilátor, přičemž defibrilátor představuje největší problém pro provedení EMG vyšetření. V takovém případě vás jednoduše vyšetřeny, protože jde o absolutní kontraindikaci.
Určitě třeba dát i do pozornosti následující faktory, které pomohou k efektivitě a úspěšnosti vyšetření.
- Určitě dbejte na to, abyste pár dní před vyšetřením nevyužívaly žádné oleje a přípravky na vaši pokožku.
- Oblečte se raději pohodlně , aby mohlo být dané místo úspěšně vyšetřeny.
- V některých případech byste neměli užívat kofeinové nápoje 2-3 dny před samotným vyšetřením, i když obecně se to nevyžaduje.
Po absolvování EMG vyšetření lze v některých případech pociťovat i bolesti svalstva ještě několik dní. V takovém případě se neváhejte obrátit na ošetřujícího lékaře, který vám poskytne rady a instrukce, jak takovým ,, vedlejším účinkem „předejít. V některých případech můžete kromě bolesti pociťovat i otoky či citlivost svalů. Možná se ptáte, co bude následovat po vyšetření. Z hlediska běžného fungování by se nemělo dít nic závratného. Avšak pokud vám lékař doporučí zvýšené opatrnosti nebo péče samozřejmě dodržujte jeho pokyny. To, zda budete muset podniknout po tomto vyšetření ještě specifická opatření, závisí ve velké míře i od vašich konkrétních výsledků a závěrů z nich vyvozených.
Výhody a cena EMG vyšetření
To, že se rozhodnete podstoupit EMG vyšetření nebo vás doporučí lékař, je určitě pro vaše zdraví ,,nejlepší investicí„. Specializovaný lékař, zpravidla neurolog, který vykonává EMG vyšetření vám dokáže prostřednictvím již zmíněných metod diagnostikovat rozličné poruchy týkající se nervů – neuropatie a svalů – myopatie, jako například jsou:
- tetanie
- poškození týkající se periferního nervového systému
- polyneuropatie
- třes
- poruchy nervosvalového procesu
- úžinové syndromy na dolních a horních končetinách
- poškození nervových kořenů při hernií disku
Neurolog může v konkrétním případě přijít i na zdravotní problémy týkající se úbytku svalové hmoty.
Mezi největší výhody EMG vyšetření zařazujeme:
- nevystavují se zbytečnému škodlivému záření
- rychlost diagnózy onemocnění
- výsledky dostupné ihned po provedení vyšetření
Jak to již v životě bývá, každá mince má dvě strany, a proto bychom vás rádi už předem upozornili na nevýhody vyplývající z podstoupení EMG vyšetření, které však nejsou v žádném případě srovnatelné s výhodami, které takové vyšetření přináší. Pojďme tedy k věci. Hlavní nevýhodou tohoto neurofyziologického vyšetření je mírná bolestivost, kterou zažijete hlavně při píchnutí elektrody do svalu.
Určitě vás bude zajímat i cena tohoto vyšetření , která závisí na tom, zda jste na něj posláni lékařem, a tedy vám ho hradí zdravotní pojišťovna nebo ho chcete podstoupit ze své vlastní vůle. V případě, že jste na toto vyšetření doporučení lékařem, neplatíte za něj nic, ale pokud se rozhodnete podstoupit toto vyšetření z vlastní iniciativy, zaplatíte si 17 € za vyšetření metodou jehlových elektrod a 5 € za metodu povrchových elektrod. Uvedené ceny třeba brát s rezervou, protože se mohou lišit v závislosti na jednotlivých ambulancí a také od vyšetřované části těla.
Rehabilitace
Pokud podstoupíte speciální zákroky, je pro vás důležité absolvovat i následnou rehabilitaci ve specializovaných zdravotnických zařízeních (např. Oddělení rehabilitace v rámci nemocnic nebo klinik). Pomocí EMG vyšetření vám ví neurolog diagnostikovat onemocnění, o kterém jste možná ještě ani nevěděli. Nejlepší je, pokud navštívíte lékaře již při prvních příznacích onemocnění nervů ve svalech. Po diagnostice onemocnění není vyloučeno to, že budete muset podstoupit i operaci, jejímž následkem může být již zmíněná rehabilitace.
Často kladené otázky
Co je to EMG vyšetření?
EMG vyšetření představuje neurofyziologické metodu, kterou vám lékaři mohou efektivně diagnostikovat rozličné onemocnění týkající se nervů a svalů. Velmi běžným onemocněním, které může být diagnostikovány pomocí EMG vyšetření, je syndrom karpálního tunelu. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Co je to EMG vyšetření?“.
Jak probíhá?
Během vyšetření vám neurolog zavede tenké jehly do svalu, který potřebuje vyšetřit, přičemž sval zkoumá nejprve v klidném stavu a až následně po jeho napnutí. Zaznamená se elektrická svalová aktivity v obou stavech a lékař vyvodí závěr. Pokud vás zajímá více, přečtěte si řádky pod nadpisem ,,Jak probíhá EMG vyšetření?“.
Jak dlouho trvá EMG vyšetření?
Samotné měření, které představuje pouze část vyšetření se obvykle pohybuje v intervalu několika minut, případně několika desítek minut v závislosti na zvolené metody měření. Lékař však musí provést také anamnézu pacienta, nastudovat si jeho zdravotní kartu a vyhodnotit výsledky.
Kolik stojí?
Cena EMG vyšetření závisí na vámi zvolené metody a jednotlivých ambulancí. Pokud jste zdravotně pojištěni a na toto vyšetření vás pošle lékař, neplatíte nic. Orientační ceny jsou však 17 € za vyšetření metodou jehlových elektrod a přibližně 5 € za metodu povrchových elektrod.
Vybrané zdroje: