Těhotenství je snad nejkrásnějším obdobím v životě ženy, kdy prožívá štěstí, radost a očekávání z dítěte, které se má narodit. Zejména pro prvorodičky je období březosti speciálním a neznámým obdobím. Jak se však říká, každá mince má dvě strany a jinak to není ani v těhotenství. Největším problémem během těhotenství jsou psychické problémy, které trápí množství žen. Trápí vás deprese v těhotenství? Komplikuje vám život? Odpovědi na vaše otázky vám s radostí poskytneme v příštích řádcích.
Obsah článku
Deprese v těhotenství – objevuje se často
Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Některé mohou tímto obdobím projít bez výraznějších problémů navzdory velkým hormonálním změnám, které se v těle ženy dějí. Jiné ženy na druhé straně mohou trpět různými psychickými problémy a negativními emocemi. Budoucí maminka může prožívat pocity strachu, zmatenosti, úzkostné stavy či deprese. Podle jistého výzkumu, deprese v těhotenství postihuje 14-23% žen. Jednotlivé příznaky deprese se mohou prolínat a jiné se mohou vyskytovat pouze ojediněle.
Deprese je, laicky řečeno, porucha nálady ovlivňující 1 ze 4 žen v určitém bodě během života. Není proto překvapením, že toto psychické onemocnění trápí i množství těhotných žen. V mnoha případech si dokonce některé ženy pletou depresi v těhotenství s hormonálními změnami, a tedy myslí si, že deprese je pouze nějakým typem hormonální nerovnováhy. Tato mylná domněnka je však velmi nebezpečná nejen pro samotnou maminku, ale i pro dítě.
Tedy deprese v těhotenství je stejným problémem jako jakákoliv jiná deprese projevující se mimo toto období. Poruchy nálad, ke kterým jednoznačně patří i deprese představují onemocnění založené na bázi chemických změn v mozku. Proč vzniká deprese v těhotenství? Během těhotenství dochází v těle ženy k výrazným hormonálním změnám, které mohou ovlivnit chemické látky v mozku, které jsou spojovány s depresí a úzkostnými stavy. Tento proces může být ještě zhoršen těžkými životními situacemi, což může vést k depresi v těhotenství.
Výbornou zprávou je však to, že deprese v těhotenství je však léčitelná. Je tedy na rozhodnutí matky, kdy ji začne řešit a jak. Samoléčba se nevyplácí i když preventivní kroky určitě pomohou. Pokud tedy zaznamenáte příznaky spojené s depresí v těhotenství, vyhledejte vašeho ošetřujícího lékaře, který už bude vědět víc.
Deprese v těhotenství a její příznaky
Ze statistického hlediska víme, že ženy s depresí v těhotenství obvykle vykazují minimálně 2 příznaky. Jaké jsou tedy nejčastější příznaky deprese v těhotenství ?
- neustále pocity smutku
- ztráta zájmu do aktivit, které ženě obvykle dělají radost
- přetrvávající sebevražedné myšlenky či beznaděj
- problémy se soustředěním
- úzkostné stavy
- deficit nebo nadměrná doba spánku
- pocity bezcennosti nebo viny
- změna ve stravovacích návycích
Pokud jste se našli ve výše uvedených příznacích, doporučujeme váš problém nepodceňovat a navštívit ihned ošetřujícího lékaře.
Jaké jsou příčiny a spouštěče?
To, že se ve vašem těle odehrávají výrazné změny hormonů, vám na vaší náladě určitě nepřidá, protože, jak jsme si řekli, hormonální změny ovlivňují chemické látky v mozku , které mají ,, na starosti „vaši náladu. Pokud se k tomu přidají i jiné zatěžující okolnosti, vaše tělo má připravenou živnou půdu pro zrod depresivních stavů. Jaké jsou tedy příčiny?
- problémy ve vztazích
- předchozí léčba neplodnosti
- předešlý potrat
- depresivní stavy, které se vyskytly v rodině
- předcházející léčba deprese
- stresující životní okolnosti
- komplikace, které se vyskytly nebo vyskytují v těhotenství
- traumatizující okolnosti nebo zneužívání
Pokud čtete tento článek, a podle výše uvedených spouštěčů nebo příčin víte, že máte náběh na depresi v těhotenství, měli byste provést vše co je ve vašich silách, abyste jí předešli. To znamená, dbejte na to, abyste praktikovali zdravý životní styl, četli pozitivní knihy, setkávali se s pozitivními lidmi či vykonávali aktivity, které vám dělají radost a které vás dostávají do euforie.
Je deprese v těhotenství nebezpečná i pro miminko?
Deprese v období těhotenství není nebezpečná jen pro matku, ale existuje riziko i pro miminko. Pokud nebudete tento psychický problém léčit a věnovat se mu, můžete si způsobit nesprávné životní návyky jako kouření, požívání alkoholických nápojů, nevyvážená strava, sebevražedné myšlenky, což v konečném důsledku může způsobit předčasný porod, nízkou tělesnou hmotnost miminka nebo vývojové problémy dítěte.
Deprese je nebezpečná iz toho důvodu, že žena nemá během takových stavů motivaci, sílu a ani chuť se starat o sebe ao vyvíjející se plod. Během těhotenství ba to mělo být právě naopak. Péče o sebe ao plod, který se v těle matky vyvíjí, by měla být enormní. Pouze tímto způsobem se může narodit zdravé miminko. Jak se může projevit deprese v těhotenství na narozených miminek?
- mohou být méně aktivní
- mohou být agitovanejšie
- mohou vykazovat méně soustředění
Abyste se vyhnuli těmto problémům, apelujeme tedy opět na dostatečnou a kvalitní péči nejen o sebe, ale io plod, který je ve vývoji.
Léčba
Pokud si myslíte, že trpíte depresivními stavy, nejdůležitějším krokem je návštěva lékaře. Měli byste ho tedy vyhledat a konzultovat s ním příznaky a potíže, které vás trápí. Vzhledem k intenzitu a délku trvání vašich problémů vám lékař nastaví odpovídající léčbu. Jaké jsou možnosti léčby deprese v těhotenství?
- psychoterapie
- léky
Možná se ptáte, zda je bezpečné léčit depresi v těhotenství léky, které jistě znáte pod názvem antidepresiva. Na tuto otázku se snaží odborníci hledat neustále exaktní a jednoznačné odpovědi. Bylo provedených množství průzkumů, přičemž jeden z nich dokázal, že některé antidepresiva mohou způsobit novorozencům zdravotní problémy. Antidepresiva tedy mohou způsobit u dítěte různé fyzické malformace, vysoký krevní tlak, různé problémy se srdcem či nízkou tělesnou hmotnost dítěte.
Léčba ve velké míře závisí na závažnosti problému těhotné ženy. Lékař by měl velmi pečlivě posoudit nutnost léčby pomocí antidepresiv. Pokud trpíte mírnými či depresemi se střední závažností, můžete si vystačit pouze se psychoterapií či podpůrnou domácí léčbou. Pokud je však stádium deprese natolik pokročilé, doporučuje se léčba kombinací psychoterapie a léků.
V případě antidepresiv je důležité si uvědomit, že se dostávají přes placentu až k vyvíjejícímu se plodu. Jde však pouze o riziko následných zdravotních komplikací u dítěte. Nemusí jít o pravidlo.
Co je důležité vědět o léčbě deprese v těhotenství?
- Lékař při léčbě posuzuje výhody a negativa vyplývající z léčby pomocí antidepresiv.
- Pokud existuje byť jen nejmenší riziko zdravotních problémů u dítěte, léčba by neměla směřovat k užívání antidepresiv.
- S lékařem byste měli prodiskutovat i jiné alternativy léčby.
- Důležité je zmínit i to, že jednou z velkých nevýhod užívání antidepresiv je i možnost vybudování si závislosti na nich.
Domácí léčba
Domácí léčba představuje alternativu ke kontroverzním účinkem antidepresiv na zdravý vývoj dítěte. Domácí léčba by však měla být nasazena pouze v případech mírné nebo středně závažné deprese. Během silných depresivních epizod se pravděpodobně budete muset spolehnout na antidepresiva.
- fyzická aktivita – jde o výborný způsob, jak zvýšit hladinu serotoninu a snížit hladinu kortizolu
- dostatečný a kvalitní spánek – deficit spánku způsobuje sníženou schopnost organismu vypořádat se se stresem a jinými nepříjemnými okolnostmi
- vyvážená strava – dbejte na dostatek živin, vyhýbejte se kofeinu, sacharidům či umělým přídavným látkám
- omega 3 mastné kyseliny – podle nejnovějších výzkumů každodenní příjem těchto kyselin dokáže snížit příznaky deprese
- akupunktura – podle studií jde o výborný způsob léčby deprese v těhotenství
- bylinky – tinktura z třezalky, levandule, heřmánek a podobně
Nejčastější otázky
Jak se projevuje deprese v těhotenství?
Deprese v těhotenství se projevuje zejména ztrátou zájmu matky nejen o sebe, ale io děťátko, úzkostnými stavy, pocity smutku a beznaděje. Více příznaků naleznete pod nadpisem ,,Deprese v těhotenství a její příznaky“.
Kdy vyhledat pomoc?
Při výskytu příznaků, které nasvědčují vzniku deprese, protože ta se může prohloubit do těžkých epizod, které mohou uškodit nejen matce, ale i dítěti.
Jak léčit depresi v těhotenství?
Hlavní je dodržovat zásady její prevence a pokud se už vyskytne, je důležité vyhledat lékaře, který nasadí léčbu buď prostřednictvím psychoterapie nebo antidepresivy. Při lécích je však nutné zvážit to, zda výhody převyšují rizika.
Vybrané zdroje:
- https://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/883069/10-rastlin-proti-uzkosti-depresii-a-stresu
- http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/bylinky/trapi-vas-depresia-tieto-bylinky-vam-pomozu.html
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/226474/depresia-pocas-tehotenstva-ohrozuje-plod/
- https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/depression-during-pregnancy/