Už několikrát jste slyšeli od někoho, jak ho trápí „depka“. Občas se i člověku stává, že trpí bolestmi hlavy, je unavený a celý den se cítí být bez nálady. Ovšem v takovém případě ještě není řeč o depresi. Podívejme se, ale na to, kdy je nutné zbystřit pozornost a případně navštívit lékaře. které příznaky nám napoví, že skutečně trpíme depresí?
Obsah článku
Symptomy
Jak jsme již v úvodu zmínili, být bez nálady v průběhu celého dne ještě neznamená stav deprese. Ta se naopak projevuje dlouhotrvajícími pocity smutku a úzkosti. Člověk pociťuje nedostatek zájmu a energie. Tyto příznaky deprese trvají dlouhodobě a mohou nabírat na intenzitě. Dlouhodobě v tomto směru znamená nejen týdny, ale jde skutečně o měsíce av tom horším případě, io roky.Jako příznaky jsme již uvedli hluboký smutek, úzkost, nedostatek zájmu. To však ještě nejsou všechny příznaky deprese.
Další projevy deprese
1, Vyčerpanost
Během dne jste toho měli mnoho naplánované. Jen, co jste se ráno vzbudili, Váš den nabral plné obrátky a každá hodina z dne byla plně a efektivně využita. A nepochybně jste se věnovali i oblíbeným činnostem, v rámci svého volného času. Je samozřejmé, že po takovém dni se únava dostavila v plné míře, ale přesto jste se cítili dobře. V souvislosti s depresí je vyčerpanost v jiném pojetí.Vaše dny najednou nejsou takové bohaté na aktivity a činnosti, které jste předtím vykonávali. Člověk s depresí se cítí být zcela bez energie a nemá žádnou chuť věnovat se oblíbeným činnostem, které dosud přinášely radost a potěšení. Vaření, úklid, oblékání a hygiena se stávají pro člověka nepodstatné a bezvýznamné. Zkrátka řečeno, v depresi nejsme schopni vykonávat ani jen běžné a potřebné činnosti.
2, Úzkost
Jde o negativní emocionální stav, který většinou vzniká pokud je člověk v nejistotě, v ohrožení nebo po konfliktu. Považuje se za normální reakci na stres.
Úzkost se projevuje:
- zrychlený dech
- pocitem dušení
- třesem
- nadměrným pocením
- bušením srdce
- točením hlavy
Člověk se postupně začne vyhýbat místům nebo situacím, které mu v minulosti vyvolaly pocity úzkosti. Takové vyhýbání se místům výrazně narušuje život člověka. A nakonec se poměrně často stává, že si depresivní člověk takovou věc vyčítá, z čehož je samozřejmě frustrovaný.
3, Problémy se spánkem mají hlavně muži
Jelikož jsme při vyčerpanosti, dalším příznakem už i počínající deprese jsou problémy se spánkem. Setkali jste se již s termínem Insomnia? V překladu řečena nespavost. I přesto, že se cítíte být unavený, objeví se problém při samotném usínání. Hodiny a hodiny otáčení v posteli se stanou
noční můrou. Po zdlouhavém procesu usínání se konečně dostaví spánek. Ten však netrvá dlouho a vy se opět probouzíte. Takto to pokračuje noc, co noc. Opačným případem je takzvaná hypersomnie. Je to stav, při kterém člověk trpí nadměrnou spavostí. Může jít o spánek, který trvá velmi dlouho nebo o opakovaný spánek.
4, Ochablost svalstva
Úzkost vyvolává reflexní ztuhnutí svalstva, která souvisí se sníženou psychomotorickou aktivitou během deprese. Nedostatek pohybu během dne rozhodně neprospívá tělu a časem se to odrazí na ochablém svalstvu. Snaha k jakékoliv aktivitě je určitě dobrým začátkem pro depresivního člověka v léčbě. I malé krůčky dokáží zlepšit zdravotní stav. Zkuste to například s procházkou v přírodě na čerstvém vzduchu.
5, Bolesti v některých částech těla
Někteří pacienti uvádějí bolesti jednotlivých částí těla. Navzdory mnohým vyšetřením, které podstoupí se hlavní příčina bolesti nepotvrdí.
6, Problémy v intimní oblasti spíše u žen
Dalším příznakem deprese je i samotná sexualita jedince. Je to takříkajíc spojené s nezájmem o jakékoliv aktivity, vyčerpanost a může být i důvodem úzkosti. Depresivní člověk nevidí požitek a smysl ani v intimní oblasti.
7, Nadměrná konzumace jídla nebo nechutenství
Příznakem deprese může být samozřejmě i nadměrná konzumace jídla, která je navíc spojena s nedostatkem pohybu a změna v hmotnosti se brzy objeví, i při případném vážení. Většina lidí s depresí však trpí spíše nechutenstvím k jídlu a zde je již úbytek na hmotnosti. Ani jeden z případů neprospívá fyzické či psychické stránce člověka. Neberte, tedy na lehkou váhu to, pokud zaznamenáte jeden z těchto příznaků deprese.
8, Zácpa nebo průjem
Souvisí se sníženou fyzickou aktivitou as problémy v přijímání potravy. Takový neklid a stres také negativně ovlivňuje vyprazdňování.
9, Menstruační poruchy
Každá žena přibližně zná svůj menstruační cyklus. Je zcela běžné, že i přes jeho pravidelnosti občas nastanou jakési odchylky. V době, kdy se nacházíme v stresujícím období, menstruace může být nepravidelná. Pokud však jde o dlouhodobý stres, odrazí se to i na menstruačním cyklu.
10, Poruchy koncentrace
Je to jakoby se Vás netýkalo nic z každodenního života. Realita je pro člověka s depresí stále více vzdálená. Nacházíte se v práci, ve které potřebujete dosahovat určité výsledky. Vaši kolegové se těší z dokončené práce, na poradě byly aktivní a zapojovali se společně do každého řešení problému, vymysleli něco nápadité, ale Vy se nedokážete vůbec soustředit, nedosahujete ani zdaleka takové pracovní tempo jako předtím.
11, Pocit bezcennosti a depresivní nálada
Depresivní nálada u Vás stále více postupuje k horšímu. Přestáváte se setkávat s rodinou, blízkými lidmi. V práci se Vám vůbec nedaří, na nic se nedokážete pořádně koncentrovat a nemáte energii jakoby na nic. Do toho všeho u Vás narůstá pocit bezcennosti. Nejraději byste zůstali doma, nemuseli řešit zbytečnosti a nepotřebujete kolem sebe nikoho. Jedním z příznaků deprese bývá i pláč, který je nejednou bezdůvodný.
12, Myšlenky na sebevraždu
Nejhorším příznakem jsou myšlenky na sebevraždu. Člověk s depresí je přesvědčen o tom, že jeho život nemá smysl, nenachází důvod k radosti a všechno je najednou takové bezvýznamné. Je nezbytné vyhledat v takovém případě lékařskou pomoc. Oslovte svou rodinu a blízké a požádejte je o pomoc. V konečném důsledku Vám může léčba navrátit plnohodnotný život.
Závěr
Zpozorovali jste na sobě některé z těchto příznaků? Vaše tělo se Vám snaží naznačit, že něco není zcela v pořádku a Vy se jednoduše necítíte tak dobře, jako předtím. Ať už jde o jakýkoliv příznak, promluvte si o tom s rodinou. Deprese bohužel není nemoc, která se vyléčí sama za týden. Příznaky deprese mohou postupně zhoršovat a léčba je o to náročnější. A v neposlední řadě vyhledejte odbornou pomoc, která stanoví Vaši diagnózu a určí správnou léčbu.
Vybrané zdroje: