Deprese v současnosti postihuje stále více a více lidí. Stále častěji se toto slovo skloňuje v dnešní společnosti. „Mám depku.“ – kolikrát jste už tuto větu slyšeli nebo řekli? Co vlastně deprese je, jak se projevuje, jaké jsou její příčiny, následky a jak se s ní dá bojovat? Mnoho otázek, na které se pokouší najít odpověď moderní medicína.
Obsah článku
Deprese je nemoc
Deprese je také duševní stav, pro který jsou typické pocity smutku, hněvu, nerozhodnosti, vnitřního napětí a útlumu. Dalšími typickými znaky deprese jsou ztráta zájmů, zpomalené duševní a tělesné procesy a nízké sebevědomí.
Občas těmito pocity trpí každý člověk – smutek, strach, nic vás nebaví, před zkouškou si nevěříte, vaše sebevědomí je velmi nízko, … jsou to normální pocity, které v nás vyvolávají události, s kterými přijdeme do styku. Pokud ale tento stav trvá jen pár dní tak o depresi nejde. Pokud ale tento stav trvá delší dobu (2 a více týdnů), zhoršuje se, nebo se opakuje je nejlépe vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Neléčená deprese může způsobit zdravotní potíže, snížit produktivitu práce a výrazně zasáhne i do mezilidských vztahů.
Toto duševní onemocnění má vliv na fyzické zdraví člověka. Může zhoršit již existující onemocnění a navzdory jejich léčbě se zdravotní stav, díky depresi, nijak nezlepšuje – právě naopak, zhoršuje se.
- artritida
- astma
- srdečně cévní onemocnění
- cukrovka
- obezita
- rakovina
Diagnostikování deprese
Depresí je velké množství. Na správném diagnostikování druhu deprese závisí léčba. Dělíme ji na dva hlavní druhy, které se liší délkou trvání, délkou příznaků a druhem symptomů. Oba typy výrazně narušují běžný každodenní režim av různé míře do něj zasahují.
Velká depresivní porucha
Určit depresi jako diagnózu není snadné. Každý den se setkáváme s různými pocity – kladnými i zápornými. Špatné výkony v práci mohou být důsledkem špatného spánku nebo špatné životosprávy. Smutek může být vyvolán ztrátou blízké osoby. S nízkým sebevědomím se nejčastěji setkáváme když stojíme před náročnou zkouškou. Pokud jsou tyto stavy přechodné depresí netrpíte. Aby vám lékař mohl diagnostikovat depresi mělo by se u vás projevit 5 a více z následujících příznaků během dvou týdnů . Přitom jeden ze symptomů musí být depresivní nálada nebo ztráta zájmu.
Příznaky deprese
- Depresivní nálada – většinu dne přetrvávající pocit beznaděje, smutku, prázdnoty, bezcennosti.
- Výrazná ztráta zájmu o aktivity, které jste dříve oblíbili a měli z nich radost.
- Výrazná ztráta nebo přírůstek na hmotnosti (změna o více než 5% za měsíc). Snížená nebo zvýšená chuť k jídlu každý den.
- Nespavost, nebo naopak příliš dlouhé nebo časté spaní i během dne.
- Každodenní fyzické i psychické zpomalení – toto zpomalení musí u vás zpozorovat jiný lidé. Neměl by to být jen váš pocit.
- Téměř každodenní únava, pocit, že jste bez energie.
- Téměř každodenní pocit viny, bezcennosti nebo beznaděje.
- Snížená koncentrace, neschopnost soustředit se, nerozhodnost.
- Opakující se myšlenky na smrt, myšlenky na sebevraždu, pokus o sebevraždu, plánování sebevraždy.
Dále je třeba potvrdit, nebo vyloučit že
- Příznaky způsobují potíže v sociálních, pracovních nebo partnerských vztazích
- Příznaky nejsou způsobené léky nebo jiným zdravotním problémům
- Za příznaky nejsou jiné důvody (úmrtí blízké osoby, ztráta zaměstnání, …)
Trvalá depresivní porucha – dysthymie
Tento typ deprese je mírnější, ale chronický. Možná ho znáte pod názvem dysthymie. Jde o poruchu nálady, jejíž příznaky trvají několik měsíců až let. Náš život ovlivňuje více než velká depresivní porucha, nakolik trvá déle.
Příznaky dystymie
- Depresivní nálada větší část dne
- Ztráta chuti k jídlu, nebo zvýšený apetit
- Spavost nebo nespavost
- Nedostatek energie, dlouhodobý pocit únavy
- Nízké sebevědomí
- Nerozhodnost, slabá koncentrace, nesoustředěnost
- Rozladěnost, přecitlivělost, podrážděnost vůči okolí
- Stále až chronické stěžování se na zdravotní stav
- Pocit psychické i fyzické tíhy.
- Izolovanost od přátel, stažení se
Dysthymie nejčastěji postihuje mladé lidi v pozdní pubertě. Častokrát není správně diagnostikována, protože příznaky tohoto onemocnění nejsou tak výrazné jako u velké depresivní poruše. Není ničím zvláštním, když lidé s dystýmiou nabudou pocit, že jejich příznaky jsou součástí běžného života.
Jak již bylo zmíněné depresí je více druhů. Některé mají společné příznaky ale zároveň mají i zásadní rozdíly. Podle typu tohoto onemocnění se stanoví nejlepší léčba.
Druhy deprese
Bipolární porucha – manická deprese
Tato deprese je typická změnami nálady. Střídáním manické nebo hypomanickou fáze s depresivní fází.
Manická fáze
- Hyperaktivita
- Popudlivost
- Rychlá řeč
- Vysoké sebevědomí
- Riskantní až sebezničující chování
- Nedostatek spánku
- Pocit euforie, zvýšení pocit vzrušení
I když se vám zdá, že v této fázi je pacient zdravý, nevěřte tomu. Právě v tomto období může nadělat velké dluhy, vést nevázaný sexuální život, … což může mít na jeho další život negativní dopad.
Depresivní fáze
- Pocit smutku, beznaděje, prázdnoty
- Únava, nedostatek energie
- Problémy s koncentrací, soustředěním
- Problémy se spánkem
- Myšlenky na sebevraždu
Perinatální nebo poporodní deprese
Poporodní deprese se vyskytuje těsně po porodu, ale může se projevit až do jednoho roku od porodu. Nejednou se ale deprese objeví i dříve, ještě během těhotenství. Tehdy mluvíme o perinatální depresi, která je způsobena hormonálními změnami a následnými výkyvy nálady, fyzickým nepohodlím a nedostatkem spánku. Hodně krát se perinatální deprese označuje jako poporodní deprese . Hlavní rozdíl je v době, kdy deprese propukne.
Projevy perinatální deprese
- Vyčerpanost, únava
- Smutek, pocit úzkosti
- Velké obavy o zdraví a bezpečí dítěte
- Myšlenky na sebevraždu, nebo na to, jak ublížit ještě nenarozenému dítěti
Nejčastěji se s touto diagnózou setkávají budoucí maminky, které nemají dostatek psychické podpory, nebo ty, které již měly depresi v minulosti
Předmenstruační dysforická porucha
Jistě vám něco říká pojem premenstruační syndrom (PMS) – výkyvy nálad, bolesti svalů a kloubů, únava, … Premenstruální dysforická porucha je těžší forma PMS. Tato deprese může výrazně zasáhnout do každodenního životního režimu.
Příznaky premenstruální dysforické poruchy
- Křeče, zvýšená citlivost prsů
- Bolesti hlavy, svalů, kloubů
- Podrážděnost, hněv
- Pocit smutku, úzkosti, zoufalství, záchvat paniky
- Problémy se spánkem
- Extrémní výkyvy nálady
Tento typ deprese souvisí s hormonálními změnami v organismu. Příznaky se začnou projevovat hned po ovulaci a zmírňují se s nástupem menstruace.
Situační deprese
Za propuknutím situační deprese jsou specifické události, které zasáhly do běžného života. Mohou to být
- Úmrtí blízké osoby
- Vážné onemocnění, nebo jiná život ohrožující událost
- Rozvod, péče o dítě
- Vážné finanční problémy
- Život s partnerem, který vás fyzicky nebo psychicky zneužívá
První příznaky této deprese se projeví do tří měsíců od události
- pláč
- smutek, pocit úzkosti
- problémy se spánkem
- změna apetitu
- únava, nedostatek energie
- ztráta koncentrace
- izolování se od přátel
Atypická deprese
Atypická deprese se projevuje podobně jako ostatní deprese – smutek, beznaděj, úzkost, únava, nedostatek energie,… má ale i atypické příznaky, které ji od ostatních oddělují
- Citlivost vůči kritice okolí, nebo odmítnutí
- Bolesti hlavy, nebo jiných částí těla
- Zvýšená chuť k jídlu a s tím spojený nárůst hmotnosti
- Pocit tíhy v končetinách, který trvá více než hodinu
Deprese zmizí když přijde pacient do styku s pozitivními událostmi, které mu zvednou náladu. Po jejich odeznění se deprese znovu vrátí.
Sezónní deprese
Tato deprese souvisí s určitým obdobím. Nejčastěji se projevuje v zimních měsících. První příznaky se začnou objevovat už v podzimním období a postupně se rozvíjejí až do zimy. S příchodem jarních dní začne deprese ustupovat. Předpokládá se, že za jejím vznikem je změna tělesného biorytmu způsobená nedostatkem přirozeného slunečního světla.
Příznaky sezónní deprese
- Izolování se od přátel a veřejnosti
- Zvýšená ospalost
- Přibývání na hmotnosti
- Téměř každodenní pocit beznaděje, smutku
Ačkoliv deprese příchodem jara začne ustupovat netřeba ji podceňovat. V nejhorších chvílích může vést k sebevražedným myšlenkám.
Známe ještě i jiné druhy deprese?
Kromě již výše zmíněných druhů deprese se můžeme setkat is různými jinými, spíše ne tak běžně se vyskytujícími druhy deprese.
- endogenní deprese
Ze samotného názvu víme vydedukovat, že se jedná o depresi, jejíž příčina vzniká uvnitř člověka, tedy v jeho hlavě. To znamená, že člověk není ovlivňován žádnými vnějšími faktory, které by mohlo hrát důležitou roli při vzniku deprese. Endogenní deprese je taková deprese, které bychom za normálních okolností mohli a uměli zabránit. Avšak jedinec natolik propadne problémem, zdůrazňujeme, které si sám vytvoří ve své hlavě, že není jiného východiska, než projev této endogenní deprese.
- exogenní deprese
Exogenní deprese je vlastně reakcí naší psychika na určitou překonanou situaci, která nás zasáhla, a je pravým opakem situace, kterou jsme si přáli, aby nastala. Příkladem mohou být ztráta partnera, neúspěch při zkouškách nebo smrt blízké milované osoby. V tomto případě je ideální volbou léčba psychoterapií.
- larvovaná deprese
Tento druh deprese se liší výrazným způsobem od jiných druhů tohoto zákeřného problému. S tímto druhem deprese se můžete ještě setkat i pod názvem tzv. maskovaná deprese. Podstatou larvovanej deprese je skutečnost, že se neprojevuje psychickými příznaky, ale právě naopak těmi fyzickými. Tedy jednoduše řečeno, psychické poruchy se maskují fyzickými problémy, které jsou přítomny.
Nicméně, jaké jsou tedy ty fyzické projevy deprese, o kterých jsme se výše zmínili? Jde zejména o bolesti hlavy, hrudi, závratě, zažívací problémy a poruchy se spánkem.
- psychogenní deprese
Podstatou tohoto druhu deprese je skutečnost, že na rozdíl od jiných druhů může postihovat jednotlivce i po odeznění nějaké déletrvající traumatizující okolnosti. Typickým pro ni je mimo jiné nedostatečná intenzita a délka trvání této reakce. V některých případech vzniká s odstupem času, až když trauma odezněla.
Klinická deprese – slyšeli jste už o ní?
Klinická deprese, nebo jinak řečeno, neustále pociťování beznaděje a zoufalství , je důvodem zhoršování kvality našeho života. Naše dosavadní aktivity, které se nám zdály běžné, a bez problémů jsme je zvládali, nám ve stavu klinické deprese mohou dělat velký problém. Navzdory psychickému problému, kterým trpíme, nedokážeme tuto depresi snadno ,,dostat z našeho života ven“, protože jde o velmi složitý problém, který se stává už naší rutinou.
Musíme změnit celkové nastavení naší životosprávy, prostě začít dělat nové aktivity, a hlavně takové aktivity, které nám budou dělat radost. Pokud trpíme klinickou depresí, tak již výše zmíněné běžné aktivity nám nedělají v žádném případě radost, a spíše k nim cítíme určitý odpor.
V čem se však liší klinická deprese od té klasické, resp. jiných druhů deprese? Deprese je obecně definována jako náhle střídání nálad. Případ klinické deprese je zcela opačný. Naše nálady se Práveže vůbec nemění, ba zůstávají ,,chronicky“ neměnné – tj ve většině případů pociťujeme stále stejné a neměnné pocity beznaděje, smutku, bezcennosti, viny a neustále se opakujícího odporu ke stejným aktivitám.
Deprese je jedním z nejsložitějších psychických problémů, která trápí miliony lidí po celém světě. Proč se vyskytuje v 21. století tak často? Ve hře je celkové nastavení rychlé konzumní společnosti, která se vždy za něčím spěchá. Stres, kopiace se povinnosti, neustále soutěž s jinými lidmi, konkurence a porovnávání se, všechny tyto lze na první pohled absurdní věci se mohou podepsat pod naše psychické zdraví az toho vyplývající problém, z nichž deprese a stres představuje úplný vrchol.
Příčiny vzniku deprese
Příčin vzniku deprese může být více .
- Genetika může stát za vznikem deprese. Pokud je ve vaší rodinné anamnéze deprese je větší pravděpodobnost, že jí budete trpět i vy.
- Deprese způsobená neurochemický nebo hormonální nerovnováhou v mozku. Při této příčině se často skloňuje hormon serotonin (hormon dobré nálady). Při depresi je tohoto hormonu v mozku nedostatek. Neví se ale přesně či deprese snižuje hladinu tohoto hormonu, nebo poklesem serotoninu vzniká deprese.
- Deprese způsobená chronickým onemocněním, nespavostí, poruchou pozornosti s hyperaktivitou, … Neustále myšlenky na nemoc, nedostatek spánku nebo přetrvávající bolest jsou častými důvody pro rozvinutí deprese. Beznaděj, vyčerpanost, negativní myšlenky a únava mohou vést k rozvoji tohoto onemocnění.
- Užívání drog a alkoholu.
Zda se u vás rozvine deprese, nebo ne závisí ve velké míře na tom jak si interpretujete realitu. Pokud se na vše budete dívat negativní, pokud se budete trápit nad každou maličkostí jste na nejlepší cestě podlehnout této duševní poruše.
Předpokládaných příčin vzniku deprese je několik. Určit přesně co ji způsobuje nelze. Projevuje se změnou psychiky pacienta, změnou nálady, ale i fyzickými projevy, které může zpozorovat okolí.
Spouštěče deprese.
Deprese může propuknout v kterémkoliv věku, u mužů iu žen, postihuje lidi ve všech etnických skupinách, ale i v různých sociálních a ekonomických vrstvách. Existuje několik rizikových faktorů , které mohou spustit depresi. Neznamená to ale, že ji musíte dostat. Někteří lidé jsou prostě odolnější vůči této psychické poruše než jiní.
- Traumata z dětství
- Neschopnost vyrovnat se s tragickou událostí v životě
- Genetika – dědičnost. Pokud někdo ve vaší rodině trpěl duševní chorobou je šance, že budete mít depresi vyšší
- Nedostatečná akceptace osobnosti rodinou – nejčastěji se s tímto důvodem pro vznik deprese setkávají lesbičky, gayové, bisexuálové, …
- Závažné onemocnění (rakovina, mrtvice, …) nebo náhlá změna tělesného zevnějšku (amputace končetin, paralýza, …) – tyto náhlé změny v životě jedince mohou vést k depresi
- Anorexie, bulimie (jiná porucha příjmu potravy ), úzkostné poruchy, …
[/ su_list]
Depresi mohou spouštět i léky. Pokud spatříte, že léky, které vám předepsal lékař mění vaši náladu promluvte si s lékařem.
Léky, které mohou způsobit propuknutí deprese
- Beta – blokátory
- Kortikosteroidy
- Hormonální látky
- Některé druhy léků předepisovány k léčbě vysokého cholesterolu
Sezónní deprese – jak s ní bojovat?
Možná nebudete věřit tomu, že deprese je opravdu komplexním problémem, který se může projevovat i během ročních období. Jde o tzv. sezónní druhy deprese, čili deprese kratším charakteru. Tyto druhy deprese nejsou obecně považovány za obrovský problém, dá se s nimi lépe bojovat, protože nejde o dlouhodobě trvající deprese. O jakých depresích konkrétně mluvíme?
Jarní deprese
Začínáme s jedním z nejkrásnějších období v roce, a to jarem. Věděli jste o tom, že i tak krásné období jako jaro může ovlivnit výskyt depresí u lidí? Pokud ne, tak Vám rádi vysvětlíme důvody vedoucí právě k výskytu těchto psychických problémů.
- Tělo je po zimním období oslabené, takže logicky je náchylnější na výskyt různých chorob, a také deprese.
- Na jedné straně jaře představuje období probouzení přírody, avšak na druhé straně to může ještě prohloubit náš pocit deprese, když člověk vidí kontrast krásné přírody a svých vnitřních problémů.
- Dnešní uspěchaná doba nám věru času nepřidává, a když prostě máme chuť využít krásné počasí na aktivity, které nám během jara dělají radost, tak nemůžeme, protože myslíme na povinnosti, a to nám přináší do krásného jarního počasí stres, napětí, nervozitu az toho vyplývající deprese.
- Možná lidé na venkově pochopí tento další důvod výskytu deprese u mnoha lidí – a to čekající práce buď v zahradě, na rodinném domě, vinicích nebo někde na chatě – i toto uvědomování si takového druhu povinností nám může zhoršovat náladu a ve spojení s dalšími psychickými problémy může přivést stav deprese.
- Pokud máte, řekněme, více dětí, tak v tomto období se ve velkém množství případů začíná plánovat léto a dětské aktivity na léto. Může se jednat například o různé tábory, školy v přírodě, skautingové kluby, popřípadě jazykové výlety a podobně. Tato povinnost může být také jednou z příčin stresu a následné deprese.
Příčin, jak můžete vidět, je více než dost, a bylo by velmi obtížné vyjmenovat všechny, avšak podstatou všeho je uvědomit si, že naše psychika hraje ve všem velkou roli, a ve většině případů je na nás, jak se s každodenními problémy, stresem, nervozitou, napětím a jinými nepříjemnými situacemi vypořádáme.
Podzimní deprese
Všichni víme, že podzim je obdobím přípravy na zimu. Na podzim se probouzí v člověku tzv. podzimní únava, protože člověk je také jen živá organická bytost, podobně jako zvířata, a potřebuje se připravovat na toto chladné a pochmurné období. Jak se zvířata ukládají na spánek, člověka také postihuje podzimní únava, protože náš organismus potřebuje snížit výkon a plýtvání energií.
Ignoraci této únavy, například nucením sebe sama k neustálému výkonu, vystavujeme naše tělo stresu, což má také vliv na naši imunitu. Tedy kromě psychických problémů se mohou dostavit i onemocnění fyzického charakteru. Jak tedy souvisí únava a fyzické vyčerpání s depresí?
- V první řadě je důležité říci, že hlavní příčinou všech problémů je stres. Tento stres je původcem únavy a vyčerpání organismu az toho vyplývajících dalších problémů. Deprese se tedy dostavuje v důsledku kombinace všech důvodů, čili je vlastně reakcí naší psychiky na nepříjemné okolnosti, které se v našem životě odehrávají nebo již odehráli (stres, únava, vyčerpání, nervozita, problémy v pracovním i osobním životě, velké množství práce v domácnosti , pochmurné počasí a podobně).
- Zkracující se dny, postupné ubývání denního světa a deštivé počasí – všechny tyto faktory se podepisují pod náš duševní stav, a tedy mohou být dalšími příčinami naší zhoršující se duševní hygieny, a tedy i deprese.
- Možná neuvěříte, ale jedním ze spouštěčů problémů s depresí může být i fakt, že se každoročně mění čas z letního na tzv. zimní. Organismus se tedy vlastně jakoby ,,bouří“ této změně, neboť tato změna mění celkové fungování a nastavení našeho biorytmu.
- Podzim je charakteristická mimo jiné tím, že začíná období vánočních reklam, což ještě více burcuje naši psychiku k nervozitě, napětí, neustálému myšlení na nákup dárků. I toto všechno se může v konečném důsledku podepsat pod naši depresi.
Deprese v těhotenství
Těhotenství představuje mimořádně období ženy života v délce trvání 9 měsíců. Těhotenství je nejen obdobím radosti a štěstí z nového zárodku života, ale nese s sebou i určité negativní znaky, kterými mohou být stavy úzkosti, napětí, nervozity av těch horších případech i chronické stavy deprese. Je dokázáno, že depresí trpí přibližně 14-23% těhotných žen, takže se nejedná o zanedbatelné procento žen. Dá se s takovou depresí bojovat? Dokáže se žena svou vůlí zbavit tohoto nepříjemného problému nebo je nutné navštívit odborníka?
Co se týče samotné diagnostiky deprese během těhotenství ženy, tak ta je poměrně náročná. Určitě už víte, že charakteristickými znaky deprese jsou časté změny nálad, které v těhotenství mohou být způsobeny i hormonálními změnami v organismu, a proto je těžké diagnostikovat depresi v těhotenství, neboť změny nálad jsou připisovány tomuto důvodu.
Jaké jsou příznaky deprese v těhotenství?
Věděli jste, že příznaky této deprese nastávají přibližně až po dobu 2 týdnů . Ale samozřejmě vše se může lišit případ od případu.
- pocity smutku
- poruchy soustředění
- nedostatečný nebo nadbytečný spánek
- nezájem o koníčky nebo jiné aktivity, které za běžných okolností přinášejí radost
- časté myšlenky na sebevraždu a smrt
- pocit beznaděje , úzkosti, viny a bezcennosti
- změna stravovacích návyků
Možná si kladete otázku, proč by se vůbec budoucí maminka měla ,,zabývat“ takovými negativními otázkami a pocity, důvodů může být několik. Na jedné straně je šťastná z toho, že o pár měsíců porodí své milované dítě nebo děti, ale na druhé straně může hrát důležitou roli při celkovém psychickém nastavení v tomto období i psychika. Nechtěné dítě, neplánované těhotenství, rodinné nebo partnerské problémy, popřípadě jiné faktory, které mohou ovlivnit nenarušenou psychiku ženy během těhotenství. Deprese může způsobit potíže nejen mamince, ale i samotnému plodu, který má v bříšku.
Dalšími spouštěči deprese vyskytující se u těhotné ženy mohou být například:
- deprese, která tkví v rodinné anamnéze
- žena už jednou nebo vícekrát si prošla neúspěšným těhotenstvím
- komplikace v těhotenství
- nepříznivý zdravotní stav matky nebo budoucího děťátka
Řešení a léčba?
Jak můžete vidět, důvodů a spouštěčů této nepříjemné a zákeřné ,,choroby“ v těhotenství je velmi mnoho a dalo by se o nich popsat ještě pár řádků, avšak myslíme si, že bez ohledu na to, z jakého důvodu tato deprese vzniká, v prvním řadě by si každá maminka měla začít klást otázku: ,,Co dál a jak to řešit?“ Samozřejmě, je nutné se poradit s Vaším gynekologem nebo praktickým lékařem o dalším postupu a léčbě.
Rádi bychom dali do pozornosti fakt, že pokud jste se zamýšleli nad užíváním silných antidepresiv , tak byste s tím raději měli přestat, protože odborníci se shodují, že tyto nemají právě ten nejideálnější efekt na další vývoj a zdraví plodu. Jaká je tedy ideální léčba tohoto choulostivého problému?
- Silná deprese, co s ní? Pouze v tomto případě je možné užívat antidepresiva v rozumném množství a kombinovat tuto léčbu se psychoterapeutickým léčením.
Samoléčení
Samoléčba se v těhotenství může jevit jako velmi dobrým řešením, jak se začít zbavovat deprese, jelikož se jedná o bezpečné kroky, které při správném dodržování neohrozí Vás, a ani samotný plod. Dalším důvodem může být skutečnost, že během těhotenství byste měli být spíše doma ve Vašem přirozeném a klidném prostředí, protože klid je tou nejlepší alternativou, která prospívá budoucímu dítěti.
- Doporučuje se provádět alespoň mírnou fyzickou aktivitu i během tohoto období, protože fyzická aktivita odbourává stres a napětí, a pomáhá vylučování endorfinů, čili hormonů štěstí.
- Pokud nemáte dostatečný spánek a odpočinek, doporučujeme zcela změnit nebo pokusit se změnit Váš dosavadní životní styl – potřebujete jednoduše ,,zdravé fungování“.
- Pokud jste si ještě neosvojili nějaké Vaše zažité rituály, měli byste tak učinit – ak tomu se ještě doporučuje vytvořit si pravidelný a stálý režim vstávání a chození spát ve stejnou dobu.
- Správný výživový plán, který napomáhá eliminaci změn nálad, a přispívá k zvládání stresu – omezit příjem kofeinu, cukru a sacharidů. Užívání omega-3 mastných kyselin.
- Přemýšleli jste někdy nad vyzkoušením čínské léčby zvané akupunktura? Pokud ano, tak by možná vhodnou dobou bylo období Vašeho těhotenství, protože i toto může napomoci k odbourávání stresu, a tedy i deprese.
- Konzumace různých bylinek z přírody Vám může pomoci zlepšit Vaši náladu a celkové psychické nastavení, proto zvažte důkladně i tuto možnost. Avšak pozor, je důležité konzultovat přijímání těchto bylinek do organismu s lékařem, protože užívání ne všech bylinek je slučitelné s určitými léky – například je známa inkompatibilita antidepresiv a bylinek.
Jak jste se mohli dočíst, deprese jako nepříjemný psychický problém může postihovat i nervový systém těhotné ženy. Tato problematika je velmi komplexní, a pokud se pokoušíte o nový přírůstek do rodiny, nebo je tento přírůstek již na cestě, je důležité znát základní věci, jakým způsobem byste měli během celých 9 měsíců fungovat.
Deprese u dětí
Dnešní doba přinesla problémy psychického charakteru bohužel i pro děti. U dospělých není nic neobvyklého, že se deprese vyskytuje poměrně často, zejména kvůli velkému shonu a povinnostem, kterým čelí dospělí mnohem více než děti. Ale jak je to možné, že depresí mohou trpět dokonce i děti?
Deprese u dětí, která se v dnešní uspěchané době vyskytuje stále častěji, se liší od deprese, kterou prožívají dospělí jedinci zejména příčinami jejího vzniku a samotným průběhem, který závisí hlavně na věku dítěte .
Na vzniku deprese u dětí se podílejí zejména následující faktory:
- genetika
- vliv prostředí
- typ osobnosti
• Kojenci do 1. roku života
Zamýšleli jste se někdy nad tím, že například i takové kojenec může prožívat pocity deprese. Ale v čem tkví důvod těchto pocitů? Obecně lze říci, že v takovém útlém věku dítě potřebuje největší péči a přítomnost své matky. Jako důsledek odloučení od takové osoby, na kterou je navázáno, může vzniknout tzv. ,,kojenecká“ deprese. Jaké jsou tedy příznaky?
Děti v tomto útlém věku, pokud trpí depresí, velmi často pláčou, jsou apatické a působí dojmem tělesně nemocného dítěte av neposlední řadě se také mohou objevit poruchy vývoje.
• Dítě 1-3 roky
Pokud je Vaše dítě akorát v tomto věku a trpí depresí, tak je na něm snadno postřehnout, že přestává ,,objevovat“ svět a přestává být spontánní iniciativně a zvědavé.
• Školkaři
Deprese nemine děti ani v tomto období života. Jaké jsou ale její příznaky, resp. jak je nejlépe zaznamenáte na Vašich dětech? Smutná tvář , podrážděnost, někdy až agresivita, neschopnost projevovat radost z věcí, ze kterých se běžně zvyknou těšit, velmi častý pláč a nezájem o kamarádů, všechny tyto příznaky Vám mohou signalizovat, že se jedná o větší psychický problém, a to depresi.
• Děti ve školním věku
V případě, že depresivní dítě navštěvuje základní školu, příznaky deprese mohou být:
- nízká komunikativnost
- problémy s chováním – agresivita, šaškování, někdy dokonce provokace nebo jiné změny chování
- dítě může vypadat znuděně
- nechutenství nebo nadměrná konzumace jídla
Právě v tomto období se deprese u dítěte stává pro dospělé skutečně viditelným problémem, který je třeba řešit.
• Adolescenti
Pokračujeme k starším dětem – t. j. k dětem od puberty až po dospělost – tyto děti se stávají ještě náchylnějšími na výskyt deprese. Nebezpečí vzniku deprese u této věkové kategorie dětí se mnohonásobně zvyšuje. Zvyšuje se mimo jiné závažnost tohoto psychického problému, který může vyústit i do různých tragédií. Tato deprese u adolescentů je ještě názornější než u dětí školního věku.
Jedná se o projevy podrážděnosti, neschopnost těšit se, útlum aktivity a nerozhodnost.
Jak jste měli možnost vidět, i dítě může trpět tak závažným psychickým problémům, jako je deprese, a proto je nezbytné tento problém začít řešit nejlépe již tehdy, když se začnou objevovat první příznaky této ,,choroby“. Je nesmírně důležité vyhledat lékaře a začít podstupovat efektivní léčbu, aby se z této deprese nestala rutiny, a nestal chronické, která je ještě závažnější.
Pomoc při depresi
Deprese se možná na první pohled může sta jako nepříliš závažný problém, avšak opak je pravdou. Dlouhodobá ignorace, resp. nepodstupovanie léčby se Vám může vymstít a navždy odrazit na Vašich psychických problémech. Pokud patříte do druhé kategorie lidí, kteří se odhodlali řešit tento problém co nejefektivněji a co nejdříve, tak jste na správném místě. V následujících pár bodech si ukážeme vhodný ,,návod“ na potlačování tohoto problému.
- V první řadě se poradit s lidmi, kteří s vámi přicházejí do kontaktu a pozorují, zda nejeví neobvyklé chování a možné známky deprese.
- Pokud se nejedná o závažný stav, resp. stav, který nedosahuje vysokou intenzitu, obecně je doporučeno začít užívat výživové doplňky. Výhodou těchto doplňků je mimo jiné i fakt, že většinou jsou na přírodní bázi a určitě Vám neuškodí.
- V případě, že předchozí dva kroky nezlepší situaci, doporučujeme návštěvu odborníka, který už bude vědět, co dělat dál s tímto problémem.
- Vyvarujte se situacím, které by Vám mohli navodit pocity napětí, úzkosti, podrážděnosti a stresu.
Tyto základní kroky byste si měli zapamatovat, nakolik Vám mohou podat ,,pomocnou ruku“ při řešení Vašeho problému s depresí. Avšak tyto body nenahrazují léčbu deprese s pomocí lékaře. Lékař je největším odborníkem na řešení deprese, a proto byste se měli každopádně svěřit jemu, a nestaví pouze na Váš pocit a samoléčbu.
Léčba deprese
Deprese se dá léčit. Nemusíte v ní zůstávat zbytek života. Stačí udělat první krok a říct o svých pocitech lékaři. Ten vám doporučí odborníka (psychologa, psychiatra), který vám stanoví diagnózu a určí léčbu. Deprese není diagnóza za kterou je třeba se stydět. Není to jen o špatných a negativních pocitech. Deprese je psychický stav, který pokud se včas zachytí tak se z něj rychle dostanete.
Pokud na sobě zpozorujete první příznaky postačí menší změna životního stylu.
- Nastavte si každé ráno budík – probuďte se v stejný čas a v stejný čas i jděte spát. Pečujte o sebe, dopřejte si masáž, jděte ke kadeřnici, kupte si něco hezkého na sebe, …
- Začněte cvičit – ať už doma, nebo jděte do posilovny. Cvičení vám rozproudí krev a zvýší tvorbu endorfinů, které ve vás probudí pocit štěstí.
- Neizolujte se – dejte si předsevzetí každý den být s někým ať už v osobním nebo telefonickém kontaktu.
- Udržte si zájem o aktivity, které vás v minulosti bavili – sport, sbírání známek, chození do kina, skládání létátek, … pokud se u vás předchozí nadšení znovu neobjeví najděte si něco jiného … nové hobby, koníček
Pokud nic z tohoto nezabere navštivte lékaře. S největší pravděpodobností vám předepíše léky, které potlačují příznaky deprese, můžete dostat i antidepresiva, stabilizátory nálady, nebo léky, které vyrovnají hladinu vašich hormonů. Patří sem i selektivní inhibitory na zpětné vychytávání serotoninu – SSRI
Terapie je dalším vhodným způsobem léčby deprese. Naučíte se jak se vyrovnat se zápornými pocity. Pokud si na terapii netroufáte jít sami, oslovte přítele nebo blízkého rodinného příslušníka – může vás na první terapii doprovázet.
Antidepresiva – léky na depresi
V následujících řádcích se budeme věnovat komplexní problematice léků na depresi, nebo jinak řečeno antidepresiv. Antidepresiva slouží k léčbě její příznaků, co mnoho lidí neví. Nejde o depresi jako takovou, protože deprese představuje až následek výskytu příznaků u jedince. Před zahájením užívání jakéhokoliv druhu antidepresiv je v první řadě přímo nezbytné poradit se s lékařem o jejich účincích nebo vedlejších účincích na náš organismus.
Co jsou to léky na depresi nebo antidepresiva?
Jak jsme již zmínili, antidepresiva jsou druhem lékům, které slouží k odstraňování příznaků deprese. Možná jste nevěděli, ale historicky nejstarší antidepresivum se objevilo už v 50-tých letech 20. století. Předtím je lidé v takové míře jako dnes absolutně neznali, resp. jejich nebyly označovány jako antidepresiva. Pokud se chystáte užívat antidepresiva, tak ve většině případů to znamená, že Vaše psychická porucha je už mnohem silnějšího charakteru, trvá již nějakou dobu a stává se z ní tzv. chronická deprese.
Antidepresiva obecně můžeme kategorizovat do různých skupin podle toho, jaké účinky mají na náš organismus.
- 1. skupina antidepresiv – SSRI – odborně řečeno selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu
- 2. skupina antidepresiv – SNRI – odborně řečeno selektivní inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a serotoninu
- 3. skupina antidepresiv – SARI – odborně řečeno antidepresiva se zdvojeným serotoninovým působením
- 4. skupina antidepresiv – NARI – odborně řečeno antidepresiva zpětného vychytávání noradrenalinu
- 5. skupina antidepresiv – RIMA – odborně řečeno reverzibilní inhibitory monoaminoxydázy
Jak můžete vidět, existuje poměrně velké množství skupin antidepresiv podle jejich způsobu účinku. Pro laiky je však důležité znát hlavně jejich praktický účinek na náš organismus.
Na jaké bázi fungují antidepresiva?
V našem mozku probíhá velmi velké množství procesů a chemických reakcí. V našem mozku najdeme i velké množství chemických látek. Deprese je porucha psychiky, resp. její narušení a všechny psychické problémy se začínají právě v tomto našem epicentru celkového fungování těla. Léky na depresi, nebo antidepresiva fungují na bázi vlivu na určité chemické látky nacházející se v našem mozku.
Na jaké konkrétní chemické látky antidepresiva působí? Jedná se o neurotransmitery a tělo je samo zodpovědné za jejich tvorbu. Nebo abyste lépe pochopili problematiku, tak je nutné si také osvojit pojem neurotransmitery a vysvětlit jejich funkci v mozku. Neurotransmitery jsou zodpovědné za transport signálů mezi jednotlivými buňkami v našem mozku.
Deprese způsobuje jednu závažnou poruchu, a to sice, že část tzv. neurotransmiterových systémů je narušena a nefunguje správně – většinou se jedná o serotoninový a noradrenalinových systém. Nejnovější studie se shodují na tom, že antidepresiva nejen pomáhají efektivně řešit poruchy deprese, ale jejich pozitivní efekt také spočívá iv ,, léčbě „jiných příznaků deprese.
Kdy se doporučuje užívat léky na depresi?
Věděli jste o tom, že využití antidepresiv se nemusí vždy omezovat pouze na deprese? Jejich dopad může být mnohem dalekosáhlejší. Obecně můžeme říci, že lékař doporučí antidepresivum, pokud zjistí příznaky středně těžkých až nejtěžších druhů depresí . To je první zásadní informace, takže pokud jste si jisti, že deprese je pouze krátkodobého charakteru na 100%, případně se jí svépomocí dokážete zbavit během krátkého času, tak v žádném případě nesahejte po antidepresiv.
Jak jsme se již výše zmínili, jejich další pozitivní dopady tkví v léčbě:
- rozličných úzkostných poruch, například pokud trpíte tzv. obsedantně (nutkavou), fobické nebo panickou poruchou.
- chronických bolestí různého charakteru
- stresovou poruchou, která je posttraumatická
- pokud trpíte poruchami přísunu potravy
Tedy, pokud jste se zamýšleli někdy nad tím, že po návštěvě lékaře odcházíte s předepsaným antidepresivem, nemyslete vždy na nejhorší – tedy na depresi, výše uvedené další účinky léků na depresi Vás přesvědčí o tom, že se může jednat o jiné problémy, někdy ne tak vážně jako deprese.
Co říkají statistiky?
Výzkumy ukazují, že pokud Vám lékař naordinoval léky na depresi, a léčba nimi by měla trvat déle než 3 měsíce , tak máte mnohem větší šanci, že se z Vašeho problému ,, dostanete „. Tedy pacienti užívající antidepresiva déle než 3 měsíce mají velkou šanci vyléčit tuto psychickou poruchu – potvrzuje to až 50 až 65% úspěšnost léčby u těchto pacientů.
Znáte placebo efekt? Pokud ne, tak se jedná o efekt psychického charakteru, když jiní dokáže ,,oklamat“ náš mozek tím, že určitý lék je právě určen na konkrétní problém, v našem případě jde o antidepresiva, a přitom vůbec neužíváme dané léky, ale obvykle nějaké jiné bez schopnosti reálné řešit daný problém, čili depresi. A tímto způsobem se statisticky prokázáno, že placebo efekt může být alternovat léky na depresi tím, že člověk ,,uvěří“ v schopnost léků, které užívá.
Pozitivní věcí v tomto případě je, že se vyléčíme aniž abychom do těla dostávali silné tabletky, a tím zbytečně zatěžovaly náš organismus.
Vedlejší účinky
V první řadě je důležité říci, že tak jako mnohé jiné léky, i antidepresiva v sobě skrývají určité vedlejší – nežádoucí účinky. Než Vám lékař předepíše léky na depresi, by bylo vhodné, abyste ho informovali případně o jiných chorobách, kterými trpíte, nebo o jiných lécích, které užíváte, protože důležitost tohoto ,, oznámení „lékaře může sehrát důležitou roli v určování, zda se na vašem organismu projeví vedlejší účinky, nebo ne. Jaké nejčastější vedlejší účinky antidepresiv se při jejich užívání vyskytují?
- suchý pocit v ústech
- jemnou třes
- bušení srdce
- zácpu
- malátnost a ospalost
- přibírání
- u mužů se mohou také projevovat problémy s erekcí nebo zpoždění ejakulace
Výše uvedené příznaky představují nejobecnější vedlejší účinky při užívání antidepresiv, ale existuje však ještě jedna kategorie osob, u kterých se projevují ještě další nepříznivé účinky antidepresiv, a to jsou věkově starší lidé.
- nižší tlak
- problémy s močením – t. j. zpomalení nebo úplné zastavení
- dezorientaci
Je naší povinností zmínit, že existují i antidepresiva, které jsou například při předávkování velmi nebezpečné, a to tzv. tricyklická antidepresiva .
Můžeme se stát závislými na antidepresivach?
Na rozdíl od jiných léků, ke kterým patří například uklidňující tabletky nebo návykových látek, se antidepresiv nezjistil vysloveně návykový efekt na lidský organismus. Co se ale lety pozorování na pacientech zjistilo, je skutečnost, že lidé, kteří užívali antidepresiva, av určitém okamžiku došlo k jejich vysazení ať už z vlastní vůle nebo na doporučení lékaře, pociťovali těsně po vysazení určité příznaky z vysazení. Mezi takové ,,příznaky“ mohou patřit například:
- tíha na žaludku
- rýma
- velmi živé sny
- elektrizování těla, resp. pocit různých elektrických výbojů v těle
Jak vyloučit takové příznaky z vysazení? Existuje vůbec způsob? Určitě Vás potěšíme, tedy ano, existuje. Obecně se nedoporučuje náhle a najednou snížit všechny dávky antidepresiv, ale je vhodné redukovat dané dávky progresivní, tedy postupně, abychom nemuseli zbytečně pociťovat jiné příznaky vyplývající z vysazení takových léků.
Antidepresiva v těhotenství a při kojení – jak to je?
Pokud trpíte, řekněme, silnými depresemi během těhotenství, určitě to není nic, čím byste se chválili, a určitě to není nic příjemného, a proto byste měli znát postup, abyste si neskomplikovali Váš zdravotní stav ještě více.
Co se týče těhotenství, tak odborníci doporučují, abyste alespoň během prvních tří měsíců těhotenství vyloučili, nebo alespoň co nejvíce omezily, užívání léků na depresi. Důvodová je, že nerespektování uvedeného může mít za následek nepříznivý dopad na další vývoj plodu v podobě různých psychických poruch, které by se mohly později na plodu projevit.
Bylo by nesprávné však říkat, že maminka by měla antidepresiva během těhotenství zcela vyloučit, ba naopak, někdy dokonce není možné, aby tak učinila zejména kvůli těžkým depresím, v tomto případě je nutné navštívit odborníka pro další informace a rady.
Na druhé straně někdy ty nejhorší problémy nastávají až po porodu, tehdy mluvíme o tzv. poporodní depresi, a maminky musejí sáhnout po účinném a vhodném řešení tohoto problému. V první řadě největší oporou v tomto případě by měla být rodina novorodička, která by měla mamince pomoci překonat tuto depresi bez užívání chemikálií, tj antidepresiv. Nicméně, pokud se ani rodina nezdá jako dostatečné řešení, tehdy musí přistoupit na řadu antidepresiva.
Možná se také ptáte, jak je to vlastně s kojením? Antidepresiva by neměly mít výrazný vliv na kvalitu mateřského mléka, resp. dítě z mateřského mléka příjmu pouze velmi malou dávku antidepresiv.
Postup při užívání antidepresiv
Antidepresiva, tak jako mnohé jiné léky, musí být užívány v některých postupech, abychom docíleny nebyly předávkování, vedlejší účinky nebo jiné nepříznivé dopady na náš organismus. V následujících řádcích Vám ukážeme způsoby, které byste měli za všech okolností dodržovat, pokud už musíte silné antidepresiva užívat.
- V první řadě je důležité pravidelně informovat Vašeho lékaře o léčbě a případných vedlejších účincích. Pokud Vám byly naordinované tetracyklická a tricyklická antidepresiva, tak v tomto případě se doporučuje raději začít užívat nižší dávky a postupně zvyšovat dávku do našeho organismu. Co je důležité v tomto okamžiku ještě dodat, je fakt, že pokud byste pravidelně nenavštěvovali lékaře, klidně by se mohlo stát, že byste například užívali pouze neefektivní, příliš nízkou dávku, která Vás v konečném důsledku příznaků deprese nezbaví.
- Možná jste také nevěděli, ale pokud se na těle náhodou projeví vedlejší účinky, nemusí to být za každých okolností signálem toho, že byste měli takové antidepresiva vysadit. Totiž, ještě jsme se o tom nezmínili, mnohé vedlejší účinky jsou vázány pouze na kratší dobu, tedy po pár dnech zmizí. Ale na druhé straně je nutné říci, že pokud Vám vedlejší účinky způsobují vážné nepříjemnosti a problémy ve Vašem každodenním životě, tak tehdy určitě neváhejte s jejich vysazením. Nezapomínejte ovšem s konzultací u lékaře.
- Antidepresiva byste měli obvykle užívat každý den (samozřejmě si to třeba ověřit).
Co byste ještě měli vědět?
- Pokud jste si mysleli, že antidepresiva představují jakýsi ,,všeholék“, který účinkuje okamžitě, tak je právě opak pravdou, většina léků na depresi začíná účinkovat až po pár týdnech , někdy se jejich celý účinek může projevit až po 6 týdnech.
- Důležité je také říci, že může u Vás nastat moment, kdy už prostě máte pocit, že se cítíte lépe – doporučujeme antidepresiva nevysazovat a počkat na jejich doužívání, nakolik se může deprese klidně vrátit.
- Zákaz alkoholu během užívání antidepresiv představuje velmi důležitou zásadu zejména z toho důvodu, že zhoršuje depresi av neposlední řadě se mohou projevit znaky únavy a celkového zpomalení organismu. A abychom nezapomněli, alkohol v případě léčby antidepresivy je také zodpovědný za poruchy koncentrace.
- Další důležitou zásadou je skutečnost, abyste nezapomínali antidepresiva ukrývat před dětmi – jejich náhodné užití dětmi by mohlo mít vážné důsledky i na jejich zdraví.
Délka užívání antidepresiv
Obecně můžeme říci, že se antidepresiva předepisují tak na 8-9 měsíců v závislosti na tom konkrétního antidepresiva. Pokud jste v situaci rozhodování, zda je vhodné pokračovat s užíváním nebo ne, tak v případě, že uvažujete nad ukončením léčby antidepresivy dříve, než uplyne doba 8-9 měsíců, tak věřte, že se zvyšuje pravděpodobnost vrácení Vaší deprese.
V dnešní době odborníci radí, aby po době, kdy se vytratí příznaky deprese, a člověk se začne cítit dobře, pokračoval v užívání antidepresiv ještě 6 měsíců.
Nepanikařte, pokud se deprese objeví opět
Důvod, proč se léky na depresi zvyknou užívat i mnoho let po ,,odchodu“ deprese, je fakt, že lidé jsou po překonání deprese náchylnější na příchod další. Tato skutečnost se nejlépe odráží zejména u starších lidí, a proto je více než vhodné dbát velký důraz na užívání léků, i když už se cítíte dobře.
Můj život a antidepresiva
Deprese patří mezi nejhorší stavy, jaké člověk může zažívat. Je zodpovědná za znepríjemnenie života zejména v podobě snižování práceschopnosti a radosti ze života. Zotavení z tohoto stavu Vám zajišťují antidepresiva. Kromě případných některých účinků Váš život negativně neovlivní. Léčba zejména novými antidepresivy potvrzuje, že lidé lépe snášejí pracovní zátěž, a lépe se zabaví během společenských a oddychových aktivit.
Pokud u Vás přetrvávala dlouhodobě deprese, Vaši blízcí jsou na Vás zvyklí v takovém stavu. Někteří lidé, kteří prodělali depresi uvádějí, že po zlepšení jejich stavu, zejména po zlepšení jejich vzhledu a nálady, si jejich blízcí museli opět na ně zvykat v takovém ,,novém“stavu. Pokud se jedná o Váš vztah, tak každou změnu Vašeho zdravotního stavu je nutné prodiskutovat s Vaším partnerem, případně lékařem.
Následky neužívání antidepresiv
V první řadě je důležité říci, že následky se mohou projevovat na základě různých faktorů, tj například jakou závažnou diagnózu má jednotlivec. Odborníci se shodují na názoru, že deprese většinou odeznívá po 8 měsících. Stojí za to trpět dlouhých 8 měsíců? O tomto je nutné se promluvit s Vaším ošetřujícím lékařem. Buďte proto v každém ohledu zodpovědní za Vaše zdraví a každý problém, který se při Vaší depresi objeví, neváhejte konzultovat s lékařem.
Konkrétní antidepresiva
Na trhu existuje velké množství léků na depresi, které může pacient při své léčbě využít. Je však vhodné věnovat chvilku každému jednomu léku, abychom předešli, řekněme, různým vedlejším účinkem těchto léků nebo inkompatibilitě těchto antidepresiv s jinými léky, které užíváte. I zde se zas a znova budeme pouze opakovat v tom smyslu, že je konkrétní léky vhodné prodiskutovat s lékařem.
- Olwexya (75 mg) – Funguje na bázi zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI). Jedná se o kapsle s prodlouženým uvolňováním. Účinnou látkou je venlafaxin.
- Xanax (0,5 mg) – Jedná se o tablety s léčivem alprazolam, který odstraňuje neklid a úzkost a uvolňuje svalové napětí.
- Tablety (10 mg) – Účinnou látkou je escitalopram a funguje na bázi zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Jedná se o dispergovatelné tabletky.
- TRITTICO AC75 – Léčivou látkou je trazedónium chlorid – trazodon. Řeší stavy úzkosti, pocity napětí a neklidu a sexuální funkce.
- Diazepam Slovakofarma (5 mg) – Účinnou látkou je diazepam. Tato látka řeší poruchy úzkosti, napětí, strachu a neklidu. Mimo jiné také snižuje svalové napětí a křeče.
Jak jste se mohli dočíst, problematika antidepresiv, jejich kategorizace, příznivých účinků a užívání pro různé skupiny pacientů je velmi komplexní, a proto je vhodné, abyste antidepresivům, pokud trpíte vážnými poruchami psychiky, věnovali náležitou pozornost. Jinak by se mohlo v budoucnu stát, že se už Vašich depresí celý Váš život nezbavíte.
Alternativní léčba
Můžete sáhnout po výživových doplňcích stravy, které účinkují proti depresi – tedy léčba deprese bez léků . Pozor, užívejte je až po konzultaci s lékařem, některé doplňky stravy mohou depresi ještě zhoršit, případně tlumit účinky léků.
Můžete také zkusit akupunkturu nebo meditaci.
Třezalka, rybí olej, a další přírodní látky jsou v boji s touto psychickou chorobou také výbornými pomocníky.
Léčba deprese může trvat pár týdnů, ale i několik let. Nevzdávejte to, kvalitní léčba může minimálně zmírnit příznaky onemocnění. Klidně se může stát, že vám jeden druh léků nezabere, ale mnohem lepší výsledky můžete dosáhnout s jiným druhem léků. Nepodceňujte proto kontroly, jen díky nim se pro vás najdou ty nejvhodnější léky na depresi a vy tak dostanete tu nejlepší šanci zbavit se jí a užívat všechny krásy života.
Nejčastěji kladené otázky
Co je to deprese?
Deprese je také duševní stav, pro který jsou typické pocity smutku, hněvu, nerozhodnosti, vnitřního napětí a útlumu. Více se dočtete úplně na začátku tohoto článku v rámci definice deprese.
Jak se deprese projevuje?
Nejběžnějším způsobem projevu této nepříjemné psychické poruchy je častá změna nálad, podrážděnost, napětí, ztráta koncentrace a podobně. Příznaků a důsledků výskytu této choroby může být mnoho. Více informací pod nadpisem ,,Příznaky deprese“.
Jaké jsou příčiny deprese?
Příčin, které způsobují depresi, může by nepočítaně. Mezi nejznámější patří genetické predispozice, nepředvídatelné a nepředpokládané životní okolnosti, návykové látky jako alkohol či drogy, poruchy nespavosti a koncentrace a podobně.
Jak léčit depresi?
Záleží na druhu deprese, kterou trpíme a samozřejmě od závažnosti konkrétního případu, avšak mezi nejčastější způsoby léčby této zákeřné choroby patří zejména léčba výživovými doplňky (v méně závažných případech), alternativní léčbou (výživové doplňky, akupunktura, meditace a podobně) nebo v těch nejtěžších případech léky na depresi, čili antidepresivy.
Jak se vyhnu depresí (prevence deprese)?
Nejlepším způsobem prevence výskytu deprese je zdravá duševní hygiena (pozitivní naladění, zbavení se negativních myšlenek a podobně), dodržování zdravé životosprávy (sport, relaxační aktivity, vyvážená strava), vyhýbání se stresu, přísun minerálních látek a jiných živin do našeho těla a celkové pozitivní psychické naladění.
Je deprese léčitelná?
Ano, depresi je možné léčit a nakonec i úplně odstranit z Vašeho života. Existuje několik způsobů, ale nejefektivnějším je léčba antidepresivy, čili léky na depresi.
Jak se dělí deprese?
Depresi můžeme kategorizovat z různých hledisek. Jedním z těchto hledisek je například období, během kterého se vyskytuje. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,Druhy deprese“ v tomto článku.
Jak dlouho trvá deprese?
Deprese může trvat obecně rozličný čas v závislosti na druhu, závažnosti a nasazené léčby. Doporučujeme ji proto léčit, abyste zkrátili dobu jejího trvání. Pokud užíváte antidepresiva, může se vytratit, řekněme, po 8 měsících. V některých případech může dokonce trvat až celý život. Více informací pod nadpisem ,,Délka užívání antidepresiv“ a také v jiných nadpisech v tomto článku.
Kdo Vám pomůže při depresi?
V první řadě je podstatné říci, že první záchrannou rukou by měla by rodina, která dokáže výrazným způsobem ovlivnit samotný průběh deprese, av mnoha případech dokonce může s Vámi i depresi porazit. Pomoci si můžete i Vy sami správným naladěním mysli a pevnou vůlí. V opačném případě doporučujeme navštívit lékaře, který Vám nasadí léčbu antidepresivy.
Jaké má nemoc důsledky na života člověka?
Nejčastějším důsledkem je celková ztráta kvality života po všech stránkách. Dalšími důsledky patří například bušení srdce, bolest na hrudi, závratě, žaludeční nevolnost, zádové a svalové bolesti, neschopnost vstát z postele a podobně. Ze psychické stránky můžeme hovořit o nechuti do běžných aktivit, ztráta chuti do života a podobně.
Co dělat?
Velmi široká otázka, která může vyžadovat i širokou odpověď. Asi nejlepším řešením je návštěva lékaře, který Vám předepíše antidepresiva (v těch horších případech) nebo Vám poradí, jakým způsobem změnit Vaši celkovou životosprávu. Více informací také naleznete pod nadpisem ,,Pomoc při depresi“.
Co nedělat?
Určitě není žádoucí, aby pacient bez doporučení lékaře přerušil léčbu antidepresivy, protože se u něj mohou projevit příznaky vysazení antidepresiv nebo různé vedlejší účinky. Více informací pod nadpisem ,,Nežádoucí účinky antidepresiv“.
Čím se liší stařecká deprese od deprese mladších lidí?
Většinou se jedná o intenzitu, druh, průběhem a prognózou (možností ji vyléčit nebo alespoň omezit). Pokud se jedná o starší lidi, tak na rozdíl od mladších lidí trpících touto chorobou, u nich zpozorujeme zhoršené plánování, nedostatek iniciativy. Mladší lidé se například více stěžují na smutek, u starších se deprese projevuje spíše zvýšenou únavou, neschopností provést činnost skládající se z několika kroků.
Vybrané zdroje:
- https://www.clinical-depression.co.uk/dlp/depression-information/signs-of-depression/
- https://www.dusevnezdravie.sk/dystymia-chorobna-rozladenost/
- https://www.modrykonik.sk/som-tehotna/depresia-v-tehotenstve/
- http://www.bajecnenapady.sk/ja rna-deprese-je-to-mozne-ano- je-pojďte-si-přečíst-jako-zjisti te-ci-s-nou-netrpí-i-vy /
- https://www.dixo.sk/jesenna-de přesa /
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Larvovaná_deprese
- https://www.webmd.com/depression/guide/major-depression#1
- https: //detskechoroby.rodinka. cz / detske-onemocnění / psychika / por uchy-nálady / mohou-mat-děti-depr esiu / ?
- http://www.psychiatry.sk/infor Macias-pro-pacienty
- https://www.adc.sk/databazy/pr odukty / detail / diazepam-Slovák farma-5-mg-790221.html
- https: // solidcare .cz / 10-otazok-o-depresi /